آزمایش bleeding timeو clotting time به آزمایشی اطلاق می شود که بر روی نمونه ای از خون برای اندازه گیری زمان لازم برای لخته شدن یا انعقاد آن انجام می شود. این تست به تست BTو CT نیز معروف است. دلایل متعددی وجود دارد که چرا این آزمایش ممکن است توسط پزشک تجویز شود. اگر بیمار فردی است که مشکل لخته شدن خون را تجربه می کند که در آن خون پس از آسیبی مانند بریدگی یا سوراخ شدن نمی تواند جریان خود را متوقف کند، توصیه می شود آزمایش را انجام دهید تا مشخص شود که آیا فرد با لخته شدن خون مشکلی دارد یا خیر. 

تست BTو CT

پلاکت چیست

پلاکت ها (همچنین به عنوان ترومبوسیت شناخته می شوند) قطعات کوچک و گرد سلولی هستند که برای لخته شدن خون طبیعی حیاتی هستند. تست های عملکرد پلاکتی به طور غیرمستقیم ارزیابی می کنند که پلاکت های یک فرد چقدر در کمک به توقف خونریزی در بدن کار می کنند. پلاکت ها در مغز استخوان تولید می شوند و در خون گردش می کنند. هنگامی که یک رگ خونی آسیب می بیند و خونریزی شروع می شود، پلاکت ها اولین عناصری هستند که به توقف خونریزی کمک می کنند.

آزمایش(bleeding time (BT چیست

bleeding timeچیست؟ در این آزمایش زمان خونریزی، سرعت لخته شدن خون و توقف خونریزی ارزیابی می شود. در این آزمایش یک سوراخ کوچک در پوست فرد ایجاد می شود. با انجام این آزمایش می توان به راحتی نحوه کار پلاکت ها را برای تشکیل لخته مشخص کرد.

آزمایش (CT)clotting time چیست

clotting time چیست؟  clotting time زمان لخته شدن خون در فرد است. عوامل انعقادی زمان لخته شدن را در فرد تعیین می کند. بنابراین فاکتورهای لخته شدن خون نقش مهمی در خونریزی و لخته شدن دارند.

رنج نرمال CT,BT

زمان طبیعی BT بین ۲-۷ دقیقه است. زمان طبیعی CT در یک فرد بین ۸-۱۵ دقیقه است. با درک زمان لخته شدن خون، می توان تشخیص داد که فرد مبتلا به هموفیلی یا von Willibrand’s disease است. بازه زمانی طبیعی BT را می توان بین یک دقیقه تا هشت دقیقه در نظر گرفت.

آزمایش BT و CT چگونه انجام می شود؟(روش تست BT و CT)

این آزمایش توسط یک پرستار یا پزشک انجام می شود. پرستار/پزشک محل را با یک ماده ضد عفونی کننده تمیز می کند تا اطمینان حاصل شود که حداقل عفونت ناشی از عمل وجود دارد. یک کاف فشار در اطراف بازو قرار داده می شود و آن را باد می کنند.کاف فشار روی بازو قرار می گیرد. سپس دو برش کوچک در قسمت پایین بازو ایجاد می شود. این بریدگی ها باعث خونریزی کمی می شود. این برش های بسیار کم عمق هستند. سپس کاف از بازو برداشته می شود.زمان خونریزی و زمان لخته شدن با استفاده از تایمر بررسی می شود. هر ۳۰ ثانیه خون بریدگی ها با کاغذ لکه دار می شود تا خونریزی متوقف شود. پس از اتمام عمل، برش ها بانداژ می شوند.جهت تعیین زمان لخته شدن از روش اسلاید و لوله موئین و زمان خونریزی از خون بازو،گوش یا نوک انگشتان استفاده می شود.

تفسیر آزمایش bleeding time

اگر BT خارج از محدوده باشد، می‌تواند حاکی از نقص پلاکتی باشد و باید آزمایش‌های بیشتری برای تایید آن انجام شود. BT غیرطبیعی نشان می دهد که فرد ممکن است نقص عملکرد پلاکتی داشته باشد. نقص عملکرد پلاکتی اکتسابی پس از تولد ایجاد می شود. در این نوع نقص، پلاکت ها ممکن است به درستی کار نکنند، یا بدن ممکن است پلاکت های بیش از حد یا پلاکت های کمتری تولید کند.

چه چیزی ممکن است بر نتایج آزمایش من تأثیر بگذارد؟

آزمایش زمان خونریزی ممکن است تحت تأثیر داروهایی باشد که توسط فرد استفاده می شود. چندین دارو وجود دارد که ممکن است به عنوان ضد انعقاد عمل کرده و بر زمان صرف شده برای خونریزی و لخته شدن اثر بگذارد. از این رو اگر فرد دارو یا مکمل یا گیاه دارویی مصرف می کند، باید فوراً به پزشک اطلاع داده شود.

چگونه برای آزمایش BT و CT آماده شوم؟

قبل از انجام آزمایش، مهم است که در مورد داروهایی که فرد مصرف می کند و همچنین داروهای بدون نسخه ای که ممکن است مصرف کند، به پزشک اطلاع دهید.حتی اگر ویتامین هایی وجود دارد که فرد مصرف می کند باید به پزشک اطلاع داده شود. لازم به ذکر است که داروهایی مانند آسپرین بر لخته شدن خون تأثیر می گذارد.قطع هر دارویی چند روز قبل از انجام آزمایش بر اساس توصیه پزشک مهم است.

چه آزمایش‌های دیگری می‌توانم همراه با آزمایش BT و CT داشته باشم؟

اگر آزمایش خون ریزی مثبت شد، برای تایید نتایج، مجموعه ای از آزمایشات انعقادی توصیه می شود. این آزمایش‌های انعقادی می‌تواند یکی از موارد زیر باشد یا چند مورد با هم انجام شود:

آزمایش PT/INR, PTT

تست (PT) و (PTT) آزمایشاتی هستند که برای ارزیابی انعقاد یا لخته شدن خون استفاده می شوند. در حالی که هر دو سرعت لخته شدن خون را اندازه گیری می کنند، اهداف مشخصی دارند: تست PT که به عنوان تست PT/INR نیز شناخته می شود، مسیر بیرونی انعقاد را بررسی می کند (به معنای انعقاد که پس از خروج خون از رگ خونی رخ می دهد).تست PTT به مسیر داخلی انعقاد (به معنی انعقاد که در داخل رگ خونی رخ می دهد) می پردازد. INRبه نسبت نرمال شده بین‌المللی اشاره دارد، محاسبه‌ای که به اطمینان از استانداردسازی نتایج آزمایش از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر کمک می‌کند.  

آزمایش BT و CT

چرا آزمایش PT/INR, PTTرا انجام می دهیم؟

PT و PTT می توانند یک اختلال خونریزی و خطر لخته شدن خون شدید را نشان دهند. همچنین می تواند نشان دهد که خون شما قبل از جراحی چقدر خوب لخته می شود و چقدر به درمان ضد انعقاد (“رقیق کننده های خون”) پاسخ می دهید.

رنج نرمال PT/INR, PTT

محدوده مرجع برای PT بسته به آزمایشگاه متفاوت است زیرا امکانات مختلف، معرف یا ابزار استفاده می کنند. با این حال، در اکثر آزمایشگاه ها، محدوده طبیعی برای PT 10 تا ۱۳ ثانیه است. INR طبیعی برای یک فرد سالم ۱٫۱ یا کمتر است. PTTطبیعی که در ثانیه تا تشکیل لخته اندازه گیری می شود، می تواند بر اساس آزمایشگاه یا موسسه متفاوت باشد. اما PTT نرمال بین ۲۵ تا ۳۵ است.داروهای رقیق کننده خون می توانند بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارند. در مورد تمام داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. آنها به شما توصیه می کنند که آیا مصرف آنها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر. برای تست PT,PTT نیازی به ناشتایی نیست.  

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *