نمونه برداری برای آزمایش کار ساده ای به نظر می رسد، اما وقتی با یک بیمار مسن، یک کودک یا یک فرد ناتوان سروکار دارید، وضعیت کمی متفاوت خواهد بود. در این صورت بزرگترین چالش حضور این افراد در آزمایشگاه است. در واقع آزمایشگاه عماد با داشتن سرویس رایگان آزمایش در منزل نمونه بردار با رعایت پروتکل های بهداشتی و با تجهیزات مناسب وارد منزل شما می شود نمونه برداری را انجام داده و به آزمایشگاه منتقل میکند. نمونه خون در یک جعبه سرد نگهداری می شود و در کمتر از یک ساعت به مرکز منتقل می شود. بد نیست بدانید برای اکثر آزمایشات مانند اعتیاد، بارداری، تشخیص بیماری های مختلف و حتی آزمایش کنترل کامل نیاز به نمونه خون است. در ضمن پس از انجام آزمایش و برای تفسیر آن می توان اختصارات آزمایش خون را خواند.

نمونه گیری در منزل

بدون شک، هر فردی ممکن است چندین بار در طول زندگی خود نیاز به آزمایش های تشخیصی داشته باشد. آزمایش خون یکی از مهم ترین آزمایش هایی است که برای درمان و تشخیص بیماری ها استفاده می شود. فاکتورهای زیادی در آزمایش خون کامل وجود دارد، بنابراین می توان گفت این آزمایش یکی از مفیدترین انواع آزمایش است. اگر زمان یا شرایط کافی برای مراجعه به آزمایشگاه را ندارید، می توانید به راحتی از خدمات آزمایش خون در منزل بهره مند شوید. اگر می خواهید با انواع آزمایش خون خانگی و تفسیر آنلاین آشنا شوید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آزمایش خون در منزل

آزمایش خون کاربردهای گسترده ای دارد و یکی از رایج ترین انواع آزمایش های پزشکی است. برای مثال می توان از آزمایش خون برای موارد زیر استفاده کرد:

وضعیت سلامت عمومی خود را ارزیابی کنید
بررسی کنید که آیا عفونت دارید
ببینید برخی از اندام ها، مانند کبد و کلیه، چقدر خوب کار می کنند
غربالگری برای شرایط ژنتیکی خاص
اکثر آزمایش‌های خون تنها چند دقیقه طول می‌کشد تا تکمیل شوند و در جراحی پزشک عمومی یا بیمارستان محلی توسط پزشک، پرستار یا فلبوتومیست (متخصص نمونه‌گیری خون) انجام می‌شوند.

در مورد برخی از انواع رایج آزمایش خون بخوانید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد طیف وسیع تری از آزمایشات، شاخص آزمایش خون A-Z را در Lab Tests Online UK جستجو کنید.

آماده شدن برای آزمایش خون در منزل

متخصص مراقبت های بهداشتی که آزمایش خون شما را تنظیم می کند به شما می گوید که آیا دستورالعمل خاصی وجود دارد که باید قبل از آزمایش خود رعایت کنید.

برای مثال، بسته به نوع آزمایش خون، ممکن است از شما خواسته شود:

تا 12 ساعت از خوردن و آشامیدن (روزه داری) غیر از آب اجتناب کنید – قبل از انجام آزمایش خون درباره خوردن و آشامیدن بیشتر بخوانید.
مصرف برخی داروها را متوقف کنید
پیروی از دستورالعمل‌هایی که داده‌اید بسیار مهم است، زیرا ممکن است بر نتیجه آزمایش تأثیر بگذارد و به این معنی باشد که باید به تأخیر افتاد یا دوباره انجام شود.

در طول آزمایش خون چه اتفاقی می افتد؟

آزمایش خون معمولاً شامل گرفتن نمونه خون از رگ خونی در بازو است.

بازو بخش مناسبی از بدن برای استفاده است زیرا به راحتی می توان آن را باز کرد. محل معمول نمونه برداری از داخل آرنج یا مچ دست است، جایی که وریدها نسبتا نزدیک به سطح هستند.

نمونه خون از کودکان اغلب از پشت دست گرفته می شود. پوست آنها ممکن است با اسپری یا کرم مخصوص قبل از نمونه برداری بی حس شود.

معمولاً یک نوار تنگ (تورنیکه) در اطراف بازوی شما قرار می گیرد. این کار بازو را فشرده می کند و به طور موقت جریان خون را کند می کند و باعث تورم ورید می شود. این کار نمونه برداری را آسان تر می کند.

قبل از گرفتن نمونه، پزشک یا پرستار ممکن است ناحیه پوست را با یک دستمال ضد عفونی کننده تمیز کند.

یک سوزن متصل به سرنگ یا ظرف مخصوص در رگ وارد می شود. از سرنگ برای بیرون آوردن نمونه خون شما استفاده می شود. ممکن است در حین وارد شدن سوزن، احساس سوزن یا خراش خفیفی داشته باشید، اما نباید دردناک باشد. اگر سوزن و خون را دوست ندارید، به فردی که نمونه برداری می کند بگویید تا بتواند شما را راحت تر کند.

هنگامی که نمونه گرفته شد، تورنیکت آزاد می شود و سوزن خارج می شود. با استفاده از یک پد پنبه ای، چند دقیقه به پوست فشار وارد می شود. ممکن است یک گچ روی زخم کوچک گذاشته شود تا تمیز بماند.

بعد از آزمایش خون در منزل

در طول آزمایش خون در منزل فقط مقدار کمی خون گرفته می شود، بنابراین نباید هیچ عارضه مهمی را احساس کنید.

با این حال، برخی افراد در حین و بعد از آزمایش احساس سرگیجه و غش می کنند. اگر این اتفاق در گذشته برای شما افتاده است، به فردی که آزمایش را انجام می دهد بگویید تا او آگاه باشد و بتواند به شما کمک کند احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

پس از آزمایش، ممکن است در جایی که سوزن وارد شده، کبودی کوچکی داشته باشید. کبودی‌ها می‌توانند دردناک باشند، اما معمولاً بی‌ضرر هستند و طی چند روز آینده محو می‌شوند.

نتایج آزمایش خون

پس از گرفتن نمونه خون، آن را در یک بطری گذاشته و با نام و مشخصات شما برچسب گذاری می شود. سپس به آزمایشگاه فرستاده می‌شود و بسته به آنچه که بررسی می‌شود، زیر میکروسکوپ یا با مواد شیمیایی آزمایش می‌شود.

نتایج به بیمارستان یا پزشک عمومی شما ارسال می شود. برخی از نتایج آزمایش در همان روز یا چند روز بعد آماده خواهند شد، اگرچه برخی دیگر ممکن است برای چند هفته در دسترس نباشند. به شما گفته می شود که نتایج شما چه زمانی آماده می شود و چگونه به شما ارائه می شود.

گاهی اوقات، دریافت نتایج می تواند استرس زا و ناراحت کننده باشد. اگر در مورد نتیجه آزمایش نگران هستید، ممکن است دوست یا خویشاوند مورد اعتماد خود را با خود ببرید. برای برخی از آزمایش‌ها، مانند HIV، مشاوره تخصصی به شما ارائه می‌شود تا به شما در برخورد با نتایج خود کمک کند.

نمونه گیری ادرار در منزل

متقاضی باید بر خلاف نمونه خون نمونه ادرار بگیرد. آزمایش ادرار در محیط آزمایشگاهی یک چالش جدی برای بسیاری از افراد است، به همین دلیل است که ترجیح می دهند آن را در خانه انجام دهند. اما وقتی قرار است نمونه ادرار در منزل انجام شود، سوالات زیادی مطرح می شود، مثلاً چند ساعت می توان نمونه ادرار را نگه داشت؟ حداقل حجم نمونه ادرار چقدر باید باشد؟ چگونه نمونه ادرار را در خانه نگه داریم؟ چگونه می توان نمونه ادرار را به آزمایشگاه ارسال کرد؟ به طور کلی می توانید با استفاده از سرویس تست آنلاین هومکا انواع آزمایشات مربوط به نمونه ادرار را در منزل انجام دهید و در کمترین زمان ممکن به صورت آنلاین پاسخ بگیرید.

نمونه برداری از مدفوع خانگی

آزمایش مدفوع خانگی نیز برای بسیاری از بیماران راحت تر است. اگر قصد انجام این کار را دارید باید با شرایط آزمایش مدفوع آشنا باشید و بدانید که نمونه مدفوع را می توان چندین ساعت نگه داشت.

نکته: توصیه می شود نمونه مدفوع در کمتر از یک ساعت به آزمایشگاه ارسال شود. این مدت زمان برای گرفتن نمونه ادرار حداکثر هفت ساعت در نظر گرفته می شود. در این مدت، نمونه ادرار باید در قفسه پایینی یخچال نگهداری شود.

علیرغم پیشرفت‌های پزشکی در آزمایش‌های خانگی، آزمایش‌های خون هنوز باید توسط پرسنل آموزش دیده انجام شود، به این معنی که بی تر افراد باید به کلینیک یا مطب پزشک مراجعه کنند. اما رفتن به یک کلینیک می تواند موانعی را برای مراقبت از برخی از افراد مسن، افراد دارای معلولیت و کسانی که در مناطقی زندگی می کنند که دسترسی به امکانات پزشکی ندارند ایجاد کند. برای کمک به در دسترس‌تر کردن آزمایش‌های خون، صنعت تست آزمایشگاهی در خانه دامنه خود را گسترش می‌دهد. به طور فزاینده ای، می توانید برای طیف وسیعی از تست های تشخیصی برای ویزیت های خانگی توسط فلبوتومیست های خبره وقت بگیرید.

نحوه کار  آزمایش در منزل

آزمایش آزمایشگاهی در خانه معمولاً شامل استفاده از کیت برای جمع‌آوری نمونه‌های بیولوژیکی مانند بزاق یا ادرار و تفسیر نتایج بدون راهنمایی یک متخصص پزشکی است.

به عنوان مثال، شرکت‌هایی مانند CVS Health، Everlywell، و مجموعه‌ای از کیت‌های تست در خانه را ارائه می‌کنند که پروفایل‌ها و شرایط مختلف سلامت را بررسی می‌کنند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

حساسیت های غذایی
عفونت های مقاربتی
سطح ویتامین D
عملکرد تیروئید

پس از دریافت کیت تست، نمونه ها را جمع آوری کرده و آزمایش تکمیل شده را برای تجزیه و تحلیل و تفسیر به آزمایشگاه ارسال می کنید.

اما برخی از آزمایشات آزمایشگاهی در خانه نیاز به یک متخصص مراقبت های بهداشتی دارند تا یک کیت آزمایش برای شما سفارش دهند.

به عنوان مثال، کولوگارد یک آزمایش آزمایشگاهی در خانه است که می تواند خون در مدفوع و نشانگرهای DNA را برای سرطان کولورکتال تشخیص دهد.

آزمایشات آزمایشگاهی در خانه در حال افزایش است

اگرچه بسیاری از آزمایش‌های آزمایشگاهی در خانه برای چندین دهه در دسترس بوده‌اند، اما در طول همه‌گیری COVID-19 به طور فزاینده‌ای مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

افزایش قابل توجه آزمایش در خانه ممکن است تا حدی به در دسترس بودن گسترده تست‌های COVID-19، آزمایش‌های اجباری مدرسه و کارفرما و تمایل به اجتناب از قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا نسبت داده شود.

گزارش آوریل 2022 منبع قابل اعتماد CDC نشان می دهد که استفاده از تست کووید-19 در خانه در ژانویه 2022 به اوج خود رسید، با 11٪ از جمعیت مورد بررسی گزارش استفاده از تست در خانه در 30 روز گذشته.

بر اساس گزارش فوریه 2022، پیش بینی می شود صنعت تست در خانه تا سال 2025 بیش از 2 میلیارد دلار ارزش داشته باشد.

علاوه بر این، یک تحلیل تحقیقات بازار اخیر نشان می‌دهد که بازار جهانی کیت‌های تست خانگی با نرخ رشد ترکیبی سالانه (CAGR) 6.1٪ از سال 2022 تا 2029 رشد خواهد کرد.

آزمایش خون در خانه در مقابل آزمایش بالینی آزمایشگاهی

همانند آزمایش‌های آزمایشگاهی که در یک محیط بالینی انجام می‌شود، متخصص مراقبت‌های بهداشتی شما آزمایش‌های آزمایشگاهی در خانه را سفارش می‌دهد.

اما آزمایش خون در خانه نیاز به یک فلبوتومیست معتبر دارد که برای جمع آوری نمونه خون و تحویل آنها به آزمایشگاه به خانه شما بیاید. نتایج پس از تکمیل در اختیار شما و متخصص مراقبت های بهداشتی شما قرار می گیرد.

به طور کلی، بسیاری از آزمایش‌های آزمایشگاهی موجود در خانه شامل اکثر آزمایش‌های تشخیصی و پایش وضعیت سلامتی است که معمولاً در آزمایشگاه بالینی دریافت می‌کنید.

تست آزمایشگاهی در خانه دارای مزایای مشخصی است:

شما مجبور نیستید خانه خود را ترک کنید، که می تواند به شما کمک کند آزمایش های لازم را برای کمک به تشخیص یا مدیریت یک وضعیت سلامتی انجام دهید.
اگر دسترسی محدودی به امکانات پزشکی، ناتوانی یا تحرک محدود دارید، موانع آزمایش را از بین می برد.
شما می توانید به صورت خصوصی آزمایش کنید، فقط با حضور شما و فلبوتومیست سیار. این ممکن است به کاهش برخی ترس‌های مربوط به ننگ مرتبط با شرایط خاص کمک کند.
می توانید سریعتر به نتیجه برسید، که ممکن است منجر به درمان زودتر شود.
تست در خانه می تواند راحت تر و متناسب با برنامه شما باشد.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *