hiv

 تست HPV

با انجام تست HPV مشخص می شود آیا در بدن ویروسHPV  وجود دارد یا خیر، و اینکه در صورت وجود کدام تایپ ها هستند. با نتیجه این آزمایش می‌توان در مورد اقدام به درمان یا منتظر ماندن برای رفع خود به خودی عارضه تصمیم گرفت.

ازآنجاکه وجود تایپ های پرخطر  HPV  خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد، انجام این تست کمک خواهد کرد از این وضعیت آگاهی داشته باشیم. برخی افراد پس از آگاهی از نتیجه مثبت تست HPV تصمیم می‌گیرند بدون دریافت معالجات، درمان شوند (درمان انتظاری).تست HPV

در این مدت بیمار تحت مراقبت و غربالگری برای بررسی ایجاد هر گونه علایم غیرطبیعی در آزمایش پاپ اسمیر (تغییر در سلول‌ها یا علائم غیرمعمولی) که نشان‌دهنده سرطان دهانه رحم باشد، خواهد بود.

شرایط سنی تست

بطور کلی تست HPV معمولا فقط به خانم‌های سنین 21 تا 29 سال که پاسخ آزمایش پاپ اسمیر آن‌ها غیرطبیعی باشد توصیه می شود. عفونت HPV در این گروه سنی بسیار شایع است اما از آنجا که در اغلب موارد عفونت‌ها به‌خودی‌خود بهبود پیدا می‌کنند ممکن است نیازی به آزمایشات دائمی HPV نباشد.

زنان 21 تا 29 ساله لازم است بطور مرتب آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند و در صورت مشاهده علایم غیرطبیعی دهانه رحم تست HPV انجام خواهد شد.

علاوه بر این، زنان بالای 30 سال باید هر پنج سال یک‌بار تست HPV را همراه با تست پاپ اسمیر انجام دهند زیرا ممکن است سال‌ها یا حتی یک دهه طول بکشد تا علائم HPV بروز پیدا کند.

آزمایش HPV توصیه می شود زنان 20 تا 35 ساله هر سه سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند و به خانمهای 30 تا 65 ساله توصیه می شود اگر همزمان تست HPV را انجام می دهند، هر سه یا 5 سال یکبار تست پاپ اسمیر را نیز انجام دهند.

زنان بالای 65 سال در صورتی که سه تست پاپ اسمیر طبیعی پشت سر هم یا دو آزمایش HPV DNA و پاپ اسمیر را بدون هیچ گونه نتیجه غیر طبیعی داشتند میتوانند دیگر آزمایش انجام ندهند.

روش انجام و تفسیر نتایج تست HPV

تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی (Human Papillomavirus) یاHPV  اغلب از طریق روش‌های مولکولی مانند Real Time PCR و PCR-Dot Blot NV  در بخش بیماری های عفونی  انجام می شود. انجام آزمایش HPVنیاز به آمادگی خاصی ندارد و اغلب همراه با آزمایش پاپ اسمیر انجام می‌شود. اما بهتر است به مدت دو روز قبل از آزمایش از رابطه جنسی، دوش واژینال و استفاده از داروهای واژینال خودداری شود و در زمان انجام آزمایش، بیمار در دوره قاعدگی نباشد. نمونه مورد قبول جهت انجام آزمایش HPV شامل زگیل یا زخم تناسلی، مایع پاپ اسمیر، ترشحات مجاری ادراری-تناسلی، ادرار و یا مایع منی باشد.

HPV TEST

درصورتی‌که جواب آزمایش HPV مثبت شود دو حالت وجود دارد: 1) اگر نتیجه تست پاپ اسمیر منفی باشد (یعنی سلول‌های دهانه رحم طبیعی هستند) ممکن است پزشک یک آزمایش پیگیری برای شما تجویز کند تا ببیند آیا نتیجه تست شما تغییر کرده و سلول‌های دهانه رحم شما تحت تاثیر قرار گرفته است یا خیر. 2) اگر سلول‌های دهانه رحم هم غیرطبیعی باشند پزشک مجددا از دهانه رحم نمونه‌برداری می کند و آن‌ را با دقت بیشتری بررسی می کند و همچنین ممکن است انجام کولپوسکوپی را پیشنهاد دهد. در صورت لزوم، برداشتن بخشهایی از دهانه یا کل رحم توصیه می شود.

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.