نیتروژن اوره خون (BUN)

هدف از آزمایش

آزمایش نیتروژن اوره خون می تواند بینشی در مورد عملکرد کلیه ها ارائه دهد. این آزمایش ممکن است برای تشخیص، غربالگری و/یا نظارت استفاده شود. برای این کاربردها، BUN به تنهایی به طور کلی اطلاعات کمتری نسبت به BUN دارد که با سایر اندازه‌گیری‌های مربوط به عملکرد کلیه انجام می‌شود.

تشخیص اصطلاحی است که فرآیند یافتن علت را در زمانی که علائم قبلاً ایجاد شده اند توصیف می کند. BUN ممکن است در صورت داشتن علائم بیماری کلیوی مانند تغییرات ادراری، تورم در بازوها یا پاها، گرفتگی عضلات یا دوره های مکرر خستگی اندازه گیری شود.

غربالگری تلاش می‌کند تا قبل از ظهور علائم یا نشانه‌ها، یک نگرانی سلامتی را تشخیص دهد. آزمایش BUN به عنوان بخشی از پانل متابولیک پایه (BMP) یا پانل متابولیک جامع (CMP) ممکن است در طی معاینات پزشکی منظم برای غربالگری شرایط بالقوه کلیه تجویز شود. غربالگری ممکن است برای افرادی تجویز شود که به دلیل دیابت، مشکلات قلبی عروقی یا سابقه خانوادگی بیماری کلیوی در معرض خطر بالای بیماری کلیوی هستند.

مانیتورینگ راهی برای پزشک برای ردیابی چگونگی تغییر وضعیت بیمار است. اندازه گیری نیتروژن اوره خون ممکن است بخشی از مشاهده عملکرد کلیه در طول زمان باشد. آزمایش BUN می تواند اطلاعات مربوطه را برای ارزیابی پاسخ به درمان مشکلات کلیوی ارائه دهد.

آزمایش‌های عملکرد کلیه

از جمله اندازه‌گیری نیتروژن اوره خون، ممکن است برای نظارت بر عوارض جانبی هنگام شروع داروی جدیدی که می‌تواند بر کلیه‌ها تأثیر بگذارد نیز مورد استفاده قرار گیرد.

آزمایش چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

همانطور که از نام آزمایش مشخص است، آزمایش BUN نیتروژن اوره در خون را اندازه گیری می کند. اوره که اغلب نیتروژن اوره نامیده می شود، یک محصول زائد است که در نتیجه تجزیه پروتئین ها در بدن تولید می شود.

کلیه ها اوره را از خون فیلتر می کنند تا از طریق ادرار از بدن خارج شود. همانطور که این فرآیند آشکار می شود، وجود مقداری اوره در خون طبیعی است. اما زمانی که سطح BUN خیلی بالا باشد، می تواند نشانه ای از عدم عملکرد صحیح کلیه ها باشد.

اگرچه BUN را می توان به صورت جداگانه آزمایش کرد، اما معمولاً آن را همراه با سایر مواد موجود در خون که می تواند عملکرد کلیه ها را منعکس می کند اندازه گیری شود.

چه زمانی باید آزمایش نیتروژن اوره خون بدهم؟

نیتروژن اوره خون معمولاً به عنوان بخشی از پانل متابولیک پایه یا جامع اندازه گیری می شود. این آزمایش‌ها به ترتیب شامل ۸ و ۱۴ اندازه‌گیری می‌شوند و بینشی در مورد سیستم‌های بدنی متعدد از جمله عملکرد کلیه ارائه می‌دهند.

در صورت داشتن علائم بیماری کلیوی، یک پانل از آزمایش‌ها با اندازه‌گیری BUN ممکن است مناسب باشد. علاوه بر این، زمانی که علائم عمومی دارید یا در یک اتاق اورژانس یا مراقبت های فوری مورد ارزیابی قرار می گیرید، ممکن است از یک پنل تست با BUN برای کمک به تشخیص استفاده شود.

اگر شما عوامل خطر بیماری کلیوی مانند سابقه خانوادگی مشکلات کلیوی، دیابت یا مشکلات قلبی عروقی مانند فشار خون بالا را دارید، ممکن است پزشک آزمایش‌های غربالگری شامل اندازه‌گیری BUN را توصیه کند.

پزشک شما همچنین ممکن است آزمایش‌های غربالگری با اندازه‌گیری BUN را در طول معاینات معمول پزشکی تجویز کند. اگرچه این نوع آزمایش معمولاً انجام می‌شود، اما هیچ تحقیق واضحی وجود ندارد که نشان دهد مزایای غربالگری معمول بیشتر از جنبه‌های منفی آن است، از جمله هزینه‌های آزمایش و پتانسیل روش‌های پیگیری غیرضروری.

اگر قبلاً آزمایش BUN غیرطبیعی داشته‌اید یا مشکل کلیوی شناخته شده‌ای دارید، تکرار آزمایش در فواصل منظم ممکن است برای نظارت بر وضعیت و عملکرد فعلی کلیه مناسب باشد.

نحوه انجام آزمایش

آزمایش نیتروژن اوره خون معمولاً توسط پزشک تجویز می شود و آزمایش با استفاده از نمونه خونی که از ورید بازوی شما گرفته می شود، انجام می شود. خونگیری معمولاً در یک محیط پزشکی مانند مطب پزشک یا آزمایشگاه انجام می شود.

در حالی که BUN را می توان به تنهایی آزمایش کرد، در بیشتر موارد بخشی از یک پانل آزمایش است که شامل اندازه گیری های متعدد از یک نمونه خون است. به عنوان مثال، BUN یک جزء استاندارد از پانل متابولیک پایه و پانل متابولیک جامع است.

آیا می توانم در خانه آزمایش بدهم؟

آزمایش‌های خانگی در دسترس هستند که شامل اندازه‌گیری نیتروژن اوره خون است. این آزمایش‌ها معمولاً BUN را به تنهایی اندازه‌گیری نمی‌کنند، بلکه شامل چند اندازه‌گیری اضافی هستند که به عملکرد کلیه مربوط می‌شوند. برای آزمایش BUN در خانه، یک نمونه خون از انگشت تهیه می‌کنید و آن را از طریق پست به آزمایشگاه می‌فرستید.

تست‌های خانگی که BUN را اندازه‌گیری می‌کنند بدون نسخه در دسترس هستند، اما همچنان توصیه می‌شود که قبل و بعد از انجام آزمایش خانگی با پزشک خود صحبت کنید. اگر نتیجه غیرطبیعی داشتید، ممکن است پزشک بخواهد آزمایش را تکرار کند یا آزمایش جامع تری را با استفاده از نمونه خون گرفته شده از ورید انجام دهد.

هزینه آزمایش چقدر است؟

آزمایش نیتروژن اوره خون هزینه مشخصی ندارد. در عوض، هزینه بستگی به محل انجام آزمایش و داشتن پوشش بیمه درمانی دارد. هزینه همچنین بر اساس اینکه آیا BUN به تنهایی یا در یک پانل با اندازه‌گیری‌های دیگر آزمایش می‌شود، متفاوت خواهد بود.

هزینه کل یک آزمایش BUN شامل چندین جزء مختلف از جمله هزینه ویزیت در مطب، خونگیری توسط تکنسین و تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی است. این هزینه ها اغلب توسط بیمه درمانی پوشش داده می شود اگر آزمایش توسط پزشک برای شما تجویز شده باشد.

برای اطلاعات دقیق تر در مورد هزینه های آزمایش، با شرکت بیمه و مطب پزشک خود تماس بگیرید و مطمئن شوید که آیا شما مسئول فرانشیز یا پرداخت هزینه خواهید بود.

این آزمایش نیتروژن اوره خون را اندازه گیری می کند، بنابراین آزمایش نیاز به نمونه خون دارد. این نمونه از ورید بازوی شما با سوزن گرفته شده است.

اگر BUN به عنوان بخشی از یک آزمایش در خانه اندازه گیری می شود، نمونه یک قطره خون است که از انگشت شما گرفته می شود.

قبل از آزمایش

هنگام برنامه ریزی آزمایش خود، باید به پزشک خود در مورد داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و/یا مکمل های غذایی که معمولا مصرف می کنید، اطلاع دهید. برخی از این موارد می توانند بر روی آزمایش BUN تأثیر بگذارند، بنابراین ممکن است پزشک از شما بخواهد که برنامه دارویی خود را قبل از آزمایش تغییر دهید.

سایر انواع آماده سازی، از جمله ناشتا، معمولاً برای آزمایش BUN به تنهایی مورد نیاز نیستند. با این حال، اگر BUN با اندازه‌گیری‌های دیگری مانند پانل متابولیک پایه یا جامع آزمایش شود، احتمالاً به شما دستور داده می‌شود که ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از خون‌گیری ناشتا باشید.

برای انجام آزمایش در خانه، باید از پزشک خود بپرسید یا دستورالعمل های ارائه شده را برای جزئیات در مورد هر گونه آماده سازی مورد نیاز، از جمله هرگونه تغییر در داروهای خود بررسی کنید.

در طول آزمایش

پس از نشستن، یک تکنسین یک نوار الاستیک را دور قسمت بالای بازوی شما می بندد تا جریان خون را در رگ های شما افزایش دهد. آنها از یک ماده ضد عفونی کننده برای ضدعفونی ناحیه بازوی شما که در آن خون گرفته می شود استفاده می کنند، که معمولاً در قسمت داخلی آرنج شما قرار دارد.

تکنسین یک سوزن استریل را وارد رگ شما می کند و از آن برای برداشتن یک ویال کوچک خون استفاده می کند. پس از آن، سوزن برداشته می شود و مجموعه به پایان می رسد.

به طور کلی، آزمایش معمولاً فقط چند دقیقه طول می‌کشد که در طی آن ممکن است مقداری درد موقت یا احساس سوزش داشته باشید.

برای آزمایش در خانه، از یک دستگاه همراه با یک سوزن بسیار کوچک برای سوراخ کردن نوک انگشت خود استفاده خواهید کرد. سپس یک قطره خون را روی یک نوار آزمایش می‌ریزید که سپس به آزمایشگاه ارسال می‌شود.

بعد از آزمایش

اعمال فشار به محل سوراخ شده با بانداژ یا سواب پنبه ای می تواند از خونریزی پس از خون گیری جلوگیری کند. ممکن است متوجه کبودی یا حساسیت در بازوی خود شوید، اما اگر این اتفاق بیفتد، به سرعت از بین می رود.

معمولاً می توانید پس از آزمون به فعالیت های عادی خود از جمله کار و رانندگی بازگردید. اگر از قبل به شما دستور داده بودند که روزه بگیرید، برای بعد از آزمایش یک میان وعده بیاورید.

بعد از آزمایش BUN در خانه، عوارض جانبی مداوم وجود ندارد، اما اگر نوک انگشت شما همچنان خونریزی می کند، می توانید با یک بانداژ کوچک فشار وارد کنید.

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *