نمونه برداری برای آزمایش کار ساده ای به نظر می رسد، اما وقتی با یک بیمار مسن، یک کودک یا یک فرد ناتوان سروکار دارید، وضعیت کمی متفاوت خواهد بود. در این صورت بزرگترین چالش حضور این افراد در آزمایشگاه است. در واقع آزمایشگاه عماد با داشتن سرویس رایگان آزمایش در منزل نمونه بردار با رعایت پروتکل های بهداشتی و با تجهیزات مناسب وارد منزل شما می شود نمونه برداری را انجام داده و به آزمایشگاه منتقل میکند. نمونه خون در یک جعبه سرد نگهداری می شود و در کمتر از یک ساعت به مرکز منتقل می شود. بد نیست بدانید برای اکثر آزمایشات مانند اعتیاد، بارداری، تشخیص بیماری های مختلف و حتی آزمایش کنترل کامل نیاز به نمونه خون است. در ضمن پس از انجام آزمایش و برای تفسیر آن می توان اختصارات آزمایش خون را خواند.

نمونه گیری در منزلنمونه گیری ادرار در منزل

متقاضی باید بر خلاف نمونه خون نمونه ادرار بگیرد. آزمایش ادرار در محیط آزمایشگاهی یک چالش جدی برای بسیاری از افراد است، به همین دلیل است که ترجیح می دهند آن را در خانه انجام دهند. اما وقتی قرار است نمونه ادرار در منزل انجام شود، سوالات زیادی مطرح می شود، مثلاً چند ساعت می توان نمونه ادرار را نگه داشت؟ حداقل حجم نمونه ادرار چقدر باید باشد؟ چگونه نمونه ادرار را در خانه نگه داریم؟ چگونه می توان نمونه ادرار را به آزمایشگاه ارسال کرد؟ به طور کلی می توانید با استفاده از سرویس تست آنلاین هومکا انواع آزمایشات مربوط به نمونه ادرار را در منزل انجام دهید و در کمترین زمان ممکن به صورت آنلاین پاسخ بگیرید.

نمونه برداری از مدفوع خانگی

آزمایش مدفوع خانگی نیز برای بسیاری از بیماران راحت تر است. اگر قصد انجام این کار را دارید باید با شرایط آزمایش مدفوع آشنا باشید و بدانید که نمونه مدفوع را می توان چندین ساعت نگه داشت.

نکته: توصیه می شود نمونه مدفوع در کمتر از یک ساعت به آزمایشگاه ارسال شود. این مدت زمان برای گرفتن نمونه ادرار حداکثر هفت ساعت در نظر گرفته می شود. در این مدت، نمونه ادرار باید در قفسه پایینی یخچال نگهداری شود.

علیرغم پیشرفت‌های پزشکی در آزمایش‌های خانگی، آزمایش‌های خون هنوز باید توسط پرسنل آموزش دیده انجام شود، به این معنی که بی تر افراد باید به کلینیک یا مطب پزشک مراجعه کنند. اما رفتن به یک کلینیک می تواند موانعی را برای مراقبت از برخی از افراد مسن، افراد دارای معلولیت و کسانی که در مناطقی زندگی می کنند که دسترسی به امکانات پزشکی ندارند ایجاد کند. برای کمک به در دسترس‌تر کردن آزمایش‌های خون، صنعت تست آزمایشگاهی در خانه دامنه خود را گسترش می‌دهد. به طور فزاینده ای، می توانید برای طیف وسیعی از تست های تشخیصی برای ویزیت های خانگی توسط فلبوتومیست های خبره وقت بگیرید.

نحوه کار  آزمایش در منزل

آزمایش آزمایشگاهی در خانه معمولاً شامل استفاده از کیت برای جمع‌آوری نمونه‌های بیولوژیکی مانند بزاق یا ادرار و تفسیر نتایج بدون راهنمایی یک متخصص پزشکی است.

به عنوان مثال، شرکت‌هایی مانند CVS Health، Everlywell، و مجموعه‌ای از کیت‌های تست در خانه را ارائه می‌کنند که پروفایل‌ها و شرایط مختلف سلامت را بررسی می‌کنند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

حساسیت های غذایی
عفونت های مقاربتی
سطح ویتامین D
عملکرد تیروئید

پس از دریافت کیت تست، نمونه ها را جمع آوری کرده و آزمایش تکمیل شده را برای تجزیه و تحلیل و تفسیر به آزمایشگاه ارسال می کنید.

اما برخی از آزمایشات آزمایشگاهی در خانه نیاز به یک متخصص مراقبت های بهداشتی دارند تا یک کیت آزمایش برای شما سفارش دهند.

به عنوان مثال، کولوگارد یک آزمایش آزمایشگاهی در خانه است که می تواند خون در مدفوع و نشانگرهای DNA را برای سرطان کولورکتال تشخیص دهد.

آزمایشات آزمایشگاهی در خانه در حال افزایش است

اگرچه بسیاری از آزمایش‌های آزمایشگاهی در خانه برای چندین دهه در دسترس بوده‌اند، اما در طول همه‌گیری COVID-19 به طور فزاینده‌ای مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

افزایش قابل توجه آزمایش در خانه ممکن است تا حدی به در دسترس بودن گسترده تست‌های COVID-19، آزمایش‌های اجباری مدرسه و کارفرما و تمایل به اجتناب از قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا نسبت داده شود.

گزارش آوریل 2022 منبع قابل اعتماد CDC نشان می دهد که استفاده از تست کووید-19 در خانه در ژانویه 2022 به اوج خود رسید، با 11٪ از جمعیت مورد بررسی گزارش استفاده از تست در خانه در 30 روز گذشته.

بر اساس گزارش فوریه 2022، پیش بینی می شود صنعت تست در خانه تا سال 2025 بیش از 2 میلیارد دلار ارزش داشته باشد.

علاوه بر این، یک تحلیل تحقیقات بازار اخیر نشان می‌دهد که بازار جهانی کیت‌های تست خانگی با نرخ رشد ترکیبی سالانه (CAGR) 6.1٪ از سال 2022 تا 2029 رشد خواهد کرد.

آزمایش خون در خانه در مقابل آزمایش بالینی آزمایشگاهی

همانند آزمایش‌های آزمایشگاهی که در یک محیط بالینی انجام می‌شود، متخصص مراقبت‌های بهداشتی شما آزمایش‌های آزمایشگاهی در خانه را سفارش می‌دهد.

اما آزمایش خون در خانه نیاز به یک فلبوتومیست معتبر دارد که برای جمع آوری نمونه خون و تحویل آنها به آزمایشگاه به خانه شما بیاید. نتایج پس از تکمیل در اختیار شما و متخصص مراقبت های بهداشتی شما قرار می گیرد.

به طور کلی، بسیاری از آزمایش‌های آزمایشگاهی موجود در خانه شامل اکثر آزمایش‌های تشخیصی و پایش وضعیت سلامتی است که معمولاً در آزمایشگاه بالینی دریافت می‌کنید.

تست آزمایشگاهی در خانه دارای مزایای مشخصی است:

شما مجبور نیستید خانه خود را ترک کنید، که می تواند به شما کمک کند آزمایش های لازم را برای کمک به تشخیص یا مدیریت یک وضعیت سلامتی انجام دهید.
اگر دسترسی محدودی به امکانات پزشکی، ناتوانی یا تحرک محدود دارید، موانع آزمایش را از بین می برد.
شما می توانید به صورت خصوصی آزمایش کنید، فقط با حضور شما و فلبوتومیست سیار. این ممکن است به کاهش برخی ترس‌های مربوط به ننگ مرتبط با شرایط خاص کمک کند.
می توانید سریعتر به نتیجه برسید، که ممکن است منجر به درمان زودتر شود.
تست در خانه می تواند راحت تر و متناسب با برنامه شما باشد.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *