HLA-B27 یک پروتئین خاص است که آنتی ژن لکوسیت انسانی یا HLA نیز نامیده می شود و در سطوح سلولی یافت می گردد. اصطلاح HLA-B27 همچنین برای اشاره به ژن کد کننده پروتئین HLA-B27 استفاده می شود. آزمایش HLA-B27 وجود یا عدم وجود پروتئین HLA-B27 را در سطح گلبول های سفید خون فرد مشخص می کند.

آنتی ژن های لکوسیت

نقش آنتی ژن های لکوسیت انسانی

آنتی ژن های لکوسیت انسانی پروتئین هایی هستند که به سیستم ایمنی بدن کمک می کنند تا سلول های خود را شناسایی کند و بین «خود» و «غیر خود» تمایز قائل شود.

همه افراد دارای ترکیبی ارثی از ژن های HLA هستند که برای بسیاری از آنتی ژن های موجود در سطوح سلول هایشان کد می کنند. وجود یا عدم وجود هر آنتی ژن یک ترکیب HLA متمایز را برای هر فرد ایجاد می کند.

ارتباط با بیماری های خودایمنی

HLA-B27 در حدود ۶ درصد از جمعیت ایالات متحده یافت می شود. افراد مبتلا به HLA-B27 احتمال ابتلا به بیماری‌های خودایمنی مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS)، آرتریت روماتوئید نوجوانان (JRA)، آرتریت واکنشی (که یکی از زیرمجموعه‌های آن سندرم رایتر است) و یووئیت حاد قدامی، افزایش می‌یابد. HLA-B27 همچنین با بیماری التهابی روده و طیف وسیعی از شرایط مزمن دیگر مرتبط است.

اسپوندیلیت آنکیلوزان و آرتریت واکنشی هر دو شرایط مزمن و پیشرونده ای هستند که در مردان بیشتر از زنان رخ می دهد. اولین علائم معمولاً زمانی رخ می دهد که یک فرد در اوایل ۳۰ سالگی است. اغلب، علائم اولیه این اختلالات خودایمنی ظریف هستند و ممکن است چندین سال طول بکشد تا تغییرات دژنراتیو مشخص در استخوان‌ها و مفاصل در اشعه ایکس قابل مشاهده باشد.

آزمایش HLA-B27 چگونه استفاده می شود؟

آزمایش HLA-B27 در درجه اول برای کمک به تقویت یا تأیید تشخیص مشکوک اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS)، آرتریت واکنشی، آرتریت روماتوئید نوجوانان (JRA)، یا گاهی اوقات یووئیت قدامی تجویز می شود. تست HLA-B27 تشخیصی نیست. یعنی این یک آزمایش قطعی نیست که بتوان از آن برای تشخیص یا رد یک اختلال استفاده کرد. نتیجه اطلاعاتی را اضافه می‌کند و یک شواهد است که همراه با ارزیابی علائم، علائم و سایر آزمایش‌های آزمایشگاهی برای حمایت یا رد تشخیص برخی اختلالات خودایمنی، مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان و آرتریت واکنشی استفاده می‌شود.

سایر آزمایش های احتمالی

آزمایش HLA-B27 ممکن است به عنوان بخشی از گروهی از آزمایش‌ها برای کمک به تشخیص و ارزیابی شرایطی که باعث درد مزمن مفاصل شبیه آرتریت، سفتی و التهاب می‌شوند، سفارش داده شود. این گروه از آزمایشات ممکن است شامل یک فاکتور روماتوئید (RF) با نرخ رسوب گلبول قرمز (ESR) یا یک پروتئین واکنشی C (CRP) باشد HLA-B27. گاهی اوقات برای کمک به ارزیابی فردی مبتلا به یووئیت راجعه که توسط یک روند بیماری قابل تشخیص ایجاد نمی شود، تجویز می شود.

تفسیر جواب آزمایش HLA-B27

تفسیر این آزمایش به شرح زیر است:

آزمایش HLA-B27مثبت

مثبت بودن تست HLA-B27 به این معنی است که فرد مورد آزمایش در معرض افزایش خطر ابتلا به برخی بیماری‌های خود ایمنی است. اگر فرد علائمی مانند درد مزمن، التهاب، و/یا تغییرات دژنراتیو در استخوان‌ها (همانطور که در اشعه ایکس دیده می‌شود) داشته باشد، از تشخیص اسپوندیلیت آنکیلوزان، آرتریت واکنشی یا اختلال خود ایمنی دیگری که با حضور  HLA-B27 مرتبط است، پشتیبانی می‌کند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که فرد جوان، مرد باشد و اولین علائم خود را قبل از ۴۰ سالگی تجربه کرده باشد.

لکوسیت انسانی

منفی بودن HLA-B27

اگر تست HLA-B27 منفی باشد، نشانگر شناسایی نشده است. با این حال، این بدان معنا نیست که فرد مورد آزمایش شرایط مشکوک را ندارد زیرا افرادی که آنتی ژن HLA-B27 ندارند نیز می توانند به این بیماری های خودایمنی مبتلا شوند. به همین ترتیب، فردی که دارای آنتی ژن HLA-B27 است، لزوماً دچار یکی از این شرایط نمی شود. محققان در تلاشند تا تعیین کنند چه عواملی در افزایش احتمال ابتلای افراد مبتلا به HLA-B27 به این بیماری‌های خاص کمک می‌کند و چه عواملی واقعاً آنها را تحریک می‌کند.

چه چیزی باعث اختلالات خود ایمنی مرتبط با HLA-B27 می شود؟

در بیشتر موارد علت مشخص نیست. با این حال، در برخی موارد آرتریت واکنشی، بین عفونت قبلی توسط یک میکروب مانند کلامیدیا، کمپیلوباکتر، سالمونلا، اوره آپلاسما یا یرسینیا و شروع بیماری ارتباط وجود دارد. تصور می‌شود که شباهت‌های بین آنتی‌ژن HLA-B27 و آنتی‌ژن‌های موجود در سطح میکروب‌ها، سیستم ایمنی را برای مبارزه با میکروب و بافت‌های خود فرد تحریک می‌کند و پس از رفع عفونت، اختلال خود ایمنی را راه‌اندازی می‌کند.

آزمایش HLA-B51/B5

برای ارزیابی تاثیر مطلق آلل HLA-B51/B5 که ممکن است بر توسعه BD(بیماری بهجت) داشته باشد، در مطالعه ای PAR (خطرات قابل انتساب به جمعیت)را محاسبه کردند. این درصد محاسبه شده نشان می دهد که آلل HLA-B51/B5 32-52٪ موارد BD را در زیر گروه های مختلف جغرافیایی تشکیل می دهد. این مقادیر به طور قابل‌توجهی بالاتر از تخمین قبلی است که از یک مطالعه مرتبط ژنتیکی مبتنی بر خانواده به دست آمده است، که نشان می‌دهد ۱۹ درصد از حساسیت ژنتیکی به BD توسط این آلل توضیح داده می‌شود.

آزمایش HLA برای پیوند کلیه

 HLA تایپینگ آلل های خاصی را که توسط فرد حمل می شود شناسایی می کند. اصطلاح تطابق HLA به معنای اختصاص کلیه اهداکننده به گیرنده با کمترین عدم تطابق ممکن است. در پیوند کلیه، تلاش هایی برای تطبیق ژن ها و پروتئین های HLA-A، HLA-B و HLA-DR انجام می شود.

آزمایش HLA-B27 در منزل با آزمایشگاه عماد

آزمایش روتین از عموم مردم توصیه نمی شود. برای آزمایش در منزل نیز از این سایت یا با تماس تلفنی میتوان ثبت نوبت نمونه گیری نمود. معمولاً فقط کسانی که علائم دارند مورد آزمایش قرار می گیرند HLA-B27. مثبت در فردی که علائم یا سابقه خانوادگی بیماری مرتبط با HLA-B27 را ندارد از نظر بالینی قابل توجه نیست. این به پیش بینی احتمال ابتلا به یک بیماری خودایمنی کمک نمی کند. گاهی اوقات، یکی از اعضای خانواده فردی که HLA-B27 مثبت است و دارای یک اختلال خود ایمنی است، ممکن است مورد آزمایش قرار گیرد، اما از نتیجه آزمایش نمی توان برای پیش بینی اینکه آیا فرد مورد آزمایش به یک بیماری خود ایمنی مرتبط مبتلا می شود یا خیر، استفاده کرد. این که همه لازم است این آزمایش را انجام دهند بستگی به آزمایشگاهی دارد که آزمایش را انجام می دهد. آزمایش HLA-B27 برای انجام به تجهیزات و تخصص تخصصی نیاز دارد. این توسط هر آزمایشگاه ارائه نمی شود. در بیشتر موارد، نمونه خون شما به آزمایشگاه مرجع ارسال می شود و ممکن است چند روز طول بکشد تا نتایج در دسترس باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *