آزمایش پروتئین اپیدیدیم انسانی ۴ (HE4)

پروتئین اپیدیدیم انسانی ۴ (HE4) پروتئینی است که توسط اکثر سلول‌های سرطان تخمدان اپیتلیال، اما نه همه، تولید می‌شود. این باعث می شود که این آزمایش به عنوان نشانگر تومور در شرایط خاص مفید باشد. آزمایش HE4 میزان پروتئین اپیدیدیم انسانی ۴ را در خون اندازه گیری می کند.

آزمایش پروتئین اپیدیدیم انسانی 4 (HE4)

افزایش قابل توجه غلظت HE4 اغلب در خون زنان مبتلا به سرطان تخمدان اپیتلیال وجود دارد. هنگامی که HE4 افزایش می یابد، آزمایش HE4 ممکن است برای نظارت بر اثربخشی درمان و/یا برای عود یا پیشرفت سرطان استفاده شود.

انواع سرطان اپیتلیال تخمدان

سرطان اپیتلیال تخمدان شایع ترین نوع سرطان تخمدان است. منشأ آن در سلول هایی است که خارج تخمدان ها را می پوشانند و ۸۵ تا ۹۰ درصد سرطان های تخمدان را تشکیل می دهند.انواع مختلفی از سرطان تخمدان اپیتلیال وجود دارد، از جمله: سروزی، آندومتریوئید، موسینوز و سلول شفاف که سرووز شایع ترین آنهاست. برخی مطالعات نشان داده‌اند که HE4 در بیش از ۹۰ درصد سرطان‌های سروزی و اپیتلیال تخمدان آندومتریوئید و حدود ۵۰ درصد تومورهای سلول شفاف افزایش می‌یابد، اما معمولاً در سرطان‌های موسینوس افزایش نمی‌یابد. بنابراین، HE4 برای نظارت بر بیماران مبتلا به انواع دیگر سرطان تخمدان، مانند تومورهای موسینوس یا سلول زایای استفاده نمی شود.

بهترین زمان برای آزمایش HE4

در حال حاضر روش قابل اعتمادی برای تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان در زنان بدون علامت وجود ندارد. کمتر از ۲۰ درصد از سرطان های تخمدان در مراحل اولیه قبل از انتشار به خارج از تخمدان یافت می شوند. یکی از دلایلی که آنها شناسایی نمی شوند این است که علائم سرطان تخمدان نسبتاً غیر اختصاصی هستند. نیاز به روشی قابل اعتماد برای تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان در بین زنان بدون علامت همچنان باعث تحقیقات در حال انجام است. در این میان، معاینات فیزیکی منظم، معاینه لگن و آگاهی از سابقه خانوادگی و علائم مهم است.

آزمایش چگونه استفاده می شود؟

پروتئین اپیدیدیم انسانی ۴ (HE4) همراه با CA-125 برای نظارت بر زنانی که برای سرطان تخمدان اپیتلیال تحت درمان قرار گرفته اند استفاده می شود. CA-125 ابزار اصلی مورد استفاده برای نظارت بر سرطان تخمدان بوده است، اما در همه سرطان‌ها افزایش نمی‌یابد، ممکن است در مراحل اولیه سرطان افزایش قابل توجهی نداشته باشد، و در شرایط غیر سرطانی می‌تواند افزایش یابد. به این دلایل، جامعه پزشکی به جستجوی نشانگرهای تومور حساس تر و خاص تر ادامه می دهد.

تست HE4,CA-125

سفارش HE4 و CA-125 با هم اطلاعات تکمیلی را فراهم می کند و سیستم نظارتی بهتری برای تشخیص موثر بودن درمان و بازگشت سرطان اپیتلیال تخمدان ایجاد می کند. این آزمایشات قبل از درمان برای ایجاد یک خط پایه و سپس به صورت دوره ای پس از درمان تجویز می شوند. مجموعه ای از تست های HE4 و CA-125 که افزایش یا کاهش غلظت را نشان می دهد اغلب مفیدتر از یک مجموعه نمونه است. آزمایش سریال برای HE4 باید همراه با سایر یافته های بالینی برای نظارت بر سرطان تخمدان استفاده شود. نتایج آزمون HE4 با ابزار/روش های مختلف قابل مقایسه با یکدیگر نیستند.

در چه مواردی تست HE4 توصیه نمی شود؟

HE4 به عنوان یک آزمایش غربالگری برای زنان بدون علامت توصیه نمی شود زیرا غیراختصاصی است. مقادیر کمی HE4 می تواند توسط بافت های طبیعی در سراسر بدن تولید شود و افزایش خفیف ممکن است در افراد با انواع شرایط غیر سرطانی دیده شود.آزمایش HE4 برای نظارت بر سرطان های اپیتلیال مخاطی تخمدان یا تومورهای سلول زایای مورد استفاده قرار نمی گیرد زیرا به ندرت در این سرطان ها افزایش می یابد.

 چه زمانی انجام داده می شود؟

آزمایش HE4 ممکن است همراه با CA-125 و سایر ارزیابی‌های بالینی زمانی که یک زن مبتلا به سرطان تخمدان اپیتلیال تشخیص داده می‌شود تا ببیند آیا این پروتئین‌ها توسط سرطان تولید می‌شوند یا خیر و برای ایجاد یک خط پایه برای مقایسه با اندازه‌گیری‌های آینده، تجویز می‌شود. اگر غلظت ها قبل از درمان افزایش یابد، HE4 و CA-125 ممکن است به صورت دوره ای پس از درمان برای تعیین تغییر نتایج آزمایش و نظارت بر عود سرطان یا پیشرفت بیماری تجویز شوند.

سرطان اپیتلیال تخمدان

تفسیر آزمایش HE4(Human Epididymis Protein 4)

اگر زنی که مبتلا به سرطان تخمدان اپیتلیال تشخیص داده شده است، HE4 پایه آن طبیعی است، این آزمایش برای نظارت بر سرطان تخمدان او مفید نیست.

رنج نرمال آزمایش HE4

افزایش پروتئین اپیدیدیم انسانی ۴ (HE4) نشان دهنده عود یا پیشرفت بیماری است، در حالی که کاهش نشان دهنده پاسخ درمان است.تغییر در غلظت HE4 سرم بیشتر یا مساوی ۲۰ درصد قابل توجه است.

علت بالا بودن HE4

اگر سطوح HE4 و CA-125 در ابتدا افزایش یافته و سپس پس از درمان کاهش یابد، به طور کلی به این معنی است که سرطان تخمدان اپیتلیال به درمان پاسخ داده است.اگر سطوح افزایش یابد یا ثابت بماند، سرطان احتمالاً پاسخ نداده است. افزایش و افزایش سطوح HE4 و CA-125 که در طی نظارت دوره ای پس از درمان یا جراحی سرطان یافت می شود ممکن است نشان دهنده بازگشت سرطان باشد.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است از انواع مختلفی از آزمایش‌ها برای اندازه‌گیری HE4 استفاده کنند، بنابراین نتایج آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است قابل مقایسه نباشند. هنگام انجام یک سری آزمایشات HE4، ترجیح داده می شود که همه آزمایش ها با استفاده از یک نوع آزمایش و معمولاً توسط یک آزمایشگاه انجام شوند. این تضمین می کند که نتایج حاصل از یک سری آزمایش می تواند به درستی مقایسه و تفسیر شود. ممکن است بخواهید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد محل انجام آزمایشات صحبت کنید.

آزمایش HE4

آیا استفاده از هر دو HE4 و CA-125 ضروری است؟

در حال حاضر، با داده‌های موجود، HE4 به تنهایی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد – این کمکی در نظارت بر سرطان تخمدان اپیتلیال در نظر گرفته می‌شود. استفاده از آن ممکن است در طول زمان با در دسترس قرار گرفتن داده های بیشتر تکامل یابد.

چرا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی من سرطان تخمدان من را با HE4 کنترل نمی کند؟

اگر سرطان تخمدان غیر اپیتلیالی دارید، این آزمایش نشان داده نمی شود. اگر سرطان شما مقادیر بیشتری HE4 تولید نکند، به عنوان یک ابزار نظارتی مفید نخواهد بود. همچنین، از آنجایی که این یک آزمایش جدید است، پزشک شما ممکن است منتظر باشد تا اطلاعات بیشتری در مورد آزمایش قبل از انجام آن در دسترس قرار گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *