هپاتیت B یک عفونت ویروسی است که باعث التهاب کبد می شود. نتایج آزمایش هپاتیت B در آزمایشگاه می تواند عفونت فعلی هپاتیت B، مواجهه قبلی با HBV یا ایمنی در برابر ویروس را شناسایی کند.

HBV از طریق تماس با مایعات بدن پخش می شود. بیشتر اوقات، از تماس خون به خون منتقل می شود، اما ممکن است از طریق سایر مایعات بدن منتقل شود. اشکال متداول قرار گرفتن در معرض HBV بر اساس منطقه جغرافیایی متفاوت است، اما اغلب در هنگام زایمان و نوزادی، هنگام استفاده از سوزن های مشترک برای مصرف مواد مخدر داخل وریدی، یا در طول رابطه جنسی محافظت نشده رخ می دهد.

عفونت هپاتیت B می تواند حاد یا مزمن باشد. هپاتیت B حاد یک عفونت کوتاه مدت است. اکثر بیماران به طور کامل از هپاتیت B حاد بدون درمان در عرض چند هفته تا شش ماه بهبود می یابند.

حدود ۵ تا ۱۰ درصد از بیماران مبتلا به هپاتیت B حاد به هپاتیت B مزمن پیشرفت می کنند. هپاتیت مزمن یک عفونت طولانی مدت است که شش ماه یا بیشتر طول می کشد. بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن B در معرض افزایش خطر ابتلا به عوارضی از جمله آسیب به کبد، نارسایی کبد و سرطان کبد هستند.

**** نمونه گیری آزمایش در منزل به صورت  رایگان **** کلیک کنید…

آزمایش هپاتیت B

پزشک ممکن است آزمایش هپاتیت B را برای چندین هدف تجویز کند:

غربالگری HBV: آزمایش‌های غربالگری سعی می‌کنند قبل از بروز علائم در فرد، بیماری را پیدا کنند. بسیاری از افراد مبتلا به هپاتیت B هیچ علامتی ندارند، بنابراین غربالگری این بیماری امکان تشخیص زودهنگام را فراهم می کند تا بیماران بتوانند تحت درمان قرار گیرند و از انتشار ناآگاهانه ویروس به دیگران جلوگیری کنند. غربالگری هپاتیت B ممکن است برای بیمارانی که در معرض خطر ابتلا به این عفونت هستند توصیه شود.

تشخیص و ارزیابی عفونت HBV: آزمایش هپاتیت B می‌تواند تشخیص دهد که آیا یک فرد عفونت فعلی هپاتیت B دارد، آیا عفونت حاد است یا مزمن، و آیا فرد می‌تواند ویروس را به دیگران منتقل کند یا خیر.

ارزیابی عفونت قبلی HBV و ایمنی آینده: آزمایش‌های هپاتیت B می‌تواند نشان دهد که آیا فرد به دلیل واکسیناسیون HBV ایمنی دارد یا به دلیل بهبودی از عفونت قبلی. آزمایش هپاتیت B همچنین ممکن است برای ارزیابی اینکه آیا واکسیناسیون با موفقیت ایمنی ایجاد کرده و برای شناسایی بیمارانی که در معرض افزایش خطر فعال شدن مجدد HBV هستند، استفاده شود.

نظارت بر عفونت‌های HBV: آزمایش ممکن است پس از تشخیص هپاتیت B برای نظارت بر بیماری، تشخیص عوارض و ارزیابی پاسخ به درمان انجام شود.

آزمایش چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

آزمایش هپاتیت B به دنبال آنتی ژن، آنتی بادی یا ماده ژنتیکی ویروس هپاتیت B است. آنتی ژن های HBV موادی از ویروس هستند که باعث می شوند بدن بیمار یک پاسخ ایمنی ایجاد کند. آنتی بادی ها موادی هستند که توسط سیستم ایمنی در پاسخ به ویروس هپاتیت B ساخته می شوند.

آزمایش‌های اولیه برای هپاتیت B

آزمایش‌های اولیه برای هپاتیت B، آنتی‌بادی‌ها و آنتی‌ژن‌های مرتبط با HBV را اندازه‌گیری می‌کنند، از جمله:

آنتی ژن سطحی هپاتیت

آنتی ژن سطحی هپاتیت B (HBsAg): آنتی ژن های سطحی هپاتیت B پروتئین هایی هستند که در سطح ویروس هپاتیت B وجود دارند. این پروتئین ها را می توان در سطوح بالا در طول عفونت هپاتیت B حاد یا مزمن شناسایی کرد. این آزمایش ممکن است برای غربالگری، تشخیص و کمک به تشخیص عفونت های حاد و مزمن HBV استفاده شود.

آنتی بادی سطحی هپاتیت B

آنتی بادی سطحی هپاتیت B (ضد HBs): در پاسخ به آنتی ژن های سطحی هپاتیت B، بدن به طور طبیعی آنتی بادی های سطحی هپاتیت B را در عرض چند هفته یا چند ماه تولید می کند. تشخیص آنتی HB ها نشان می دهد که بیمار از هپاتیت B بهبود یافته و اکنون در برابر این بیماری مصون است. این آنتی بادی ها همچنین در بیمارانی که قبلا در معرض HBV قرار گرفته اند، از جمله از طریق واکسیناسیون، شناسایی می شوند.

آنتی بادی هسته تام هپاتیت B

آنتی بادی هسته تام هپاتیت B (ضد HBc): آنتی بادی های هسته هپاتیت B زمانی که بیمار علائم هپاتیت را بروز می دهد ظاهر می شود و تا آخر عمر قابل تشخیص هستند. نتایج این آزمایش در کنار سایر آزمایش‌ها برای ارزیابی بهبودی از عفونت قبلی HBV و تمایز بین عفونت‌های حاد و مزمن تفسیر می‌شود. این آزمایش دو نوع آنتی بادی ضد HBc به نام آنتی بادی های IgM و IgG anti-HBc را شناسایی می کند.

آنتی بادی اصلی هپاتیت B IgM (IgM anti-HBc)

آنتی بادی اصلی هپاتیت B IgM (IgM anti-HBc): این آزمایش فقط آنتی بادی های ضد HBc IgM را تشخیص می دهد. آنتی بادی اصلی هپاتیت B IgM فقط در عفونت های حاد هپاتیت B در عرض شش ماه پس از عفونت شناسایی می شود.

اگر بر اساس این آزمایش‌های اولیه، بیماری هپاتیت B تشخیص داده شود، ممکن است از آزمایش اضافی هپاتیت B برای نظارت بر بیماری، راهنمایی درمان و تعیین اینکه آیا فرد می‌تواند هپاتیت B را به دیگران سرایت کند یا خیر، استفاده شود. این آزمایشات اضافی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آنتی ژن هپاتیت B (HBeAg)

آنتی ژن هپاتیت B (HBeAg): آنتی ژن هپاتیت B پروتئینی از ویروس هپاتیت B است که در برخی از بیمارانی که آنتی ژن سطحی هپاتیت B مثبت هستند یافت می شود. اندازه‌گیری این آنتی‌ژن می‌تواند به پزشکان در درک عفونت‌پذیری کمک کند، که توانایی فرد در انتقال HBV به دیگران را توصیف می‌کند.

آنتی بادی هپاتیت B e (ضد HBe): آنتی HBe آنتی بادی است که بدن در پاسخ به آنتی ژن هپاتیت B تولید می کند. ناپدید شدن HBeAg و تشخیص آنتی HBe در خون را تبدیل سرمی می نامند و نشان دهنده بهبود وضعیت است و پاکسازی طولانی مدت ویروس را پیش بینی می کند. بیماری مزمن کبد در بیماران مبتلا به HBeAg شایع تر است و در بیماران مبتلا به anti-HBe کمتر شایع است، بنابراین این آزمایش ممکن است برای نظارت بر عفونت های حاد HBV استفاده شود.

DNA ویروسی هپاتیت B

DNA ویروسی هپاتیت B: آزمایش DNA ویروسی هپاتیت B ماده ژنتیکی ویروس را شناسایی می کند و بار ویروسی را در خون تعیین می کند. آزمایش مثبت نشان می دهد که ویروس در بدن فرد در حال تکثیر است و فرد را مسری می کند. این آزمایش اغلب برای نظارت بر اثربخشی درمان ضد ویروسی در افراد مبتلا به عفونت مزمن HBV استفاده می شود.

چه زمانی باید آزمایش هپاتیت B را انجام دهم؟

استفاده از تست های هپاتیت B برای غربالگری HBV برای گروه های خاصی که در معرض خطر عفونت هستند توصیه می شود. گروه هایی که ممکن است از غربالگری هپاتیت B بهره مند شوند عبارتند از:

افراد باردار

افرادی که در نقاطی از جهان که در آن هپاتیت B شایع تر است متولد شده اند، از جمله آفریقا، آسیا، اروپای شرقی، آمریکای جنوبی و بخش هایی از خاورمیانه.

افرادی که واکسن هپاتیت B دریافت نکردند

افراد HIV مثبت

مصرف کنندگان داروهای تزریقی

افراد در معرض خطر عفونت HBV به دلیل قرار گرفتن در معرض جنسی

پزشک ممکن است بر اساس علائم بیمار، سابقه پزشکی و خانوادگی و معاینه فیزیکی آزمایش هپاتیت را تجویز کند. اگر بیماران بدون مواجهه اخیر با HBV علائمی را نشان دهند، پزشکان ممکن است پانل هپاتیت ویروسی حاد را توصیه کنند که هپاتیت A، B و C را در یک نمونه خون بررسی می کند.

آزمایشات هپاتیت همچنین ممکن است به عنوان آزمایش های بعدی در زمانی که سایر آزمایشات سلامت کبد غیرطبیعی هستند انجام شود.

آزمایش در بیمارانی که علائمی را نشان می دهند که می تواند ناشی از هپاتیت B باشد رایج است. علائم هپاتیت B عبارتند از:

  • ادرار تیره
  • خستگی
  • تب
  • مدفوع خاکستری یا خاکستری رنگ
  • درد در مفاصل یا شکم
  • از دست دادن اشتها، حالت تهوع یا استفراغ
  • زردی پوست و چشم

استفاده از آزمایش هپاتیت B برای ارزیابی ایمنی نسبت به HBV ممکن است قبل یا بعد از واکسیناسیون استفاده شود. آزمایش قبل از واکسیناسیون همیشه مورد نیاز نیست، اما اگر این احتمال وجود داشته باشد که بیمار قبلاً به HBV آلوده شده باشد یا قبلاً واکسینه شده باشد، ممکن است انجام شود. آزمایش پس از واکسیناسیون در گروه های خاصی از افراد که در معرض خطر بالایی برای عفونت HBV هستند، از جمله نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به عفونت هپاتیت B استفاده می شود.

یافتن آزمایش هپاتیت B

آزمایش هپاتیت B معمولاً توسط پزشک تجویز می شود و در بیمارستان، آزمایشگاه یا سایر محیط های پزشکی انجام می شود. انجام آزمایش هپاتیت B نیاز به نمونه خون دارد که می تواند توسط متخصص مراقبت های بهداشتی جمع آوری شود.

برای آزمایش های آزمایشگاهی، خون از ورید بیمار گرفته می شود. پس از جمع آوری خون، نمونه برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود.

آیا می توانم در خانه آزمایش بدهم؟

نمونه های آزمایش هپاتیت B را می توان در خانه جمع آوری کرد. آزمایش هپاتیت B در خانه به بیمار نیاز دارد که نمونه خون را معمولاً از انگشت انگشت با استفاده از یک سوزن بسیار کوچک ارائه شده در کیت آزمایش جمع آوری کند. پس از جمع آوری نمونه خون، طبق دستورالعمل موجود در کیت آزمایش آماده می شود و برای آزمایش به آزمایشگاه پست می شود.

از آنجایی که انواع مختلفی از آزمایشات برای HBV وجود دارد، مهم است که به اجزای خاص هر کیت تست خانگی دقت کنید. بسیاری از کیت های تست خانگی فقط به دنبال آنتی ژن سطحی هپاتیت B (HBsAg) هستند.

هزینه آزمایش چقدر است؟

هزینه آزمایش هپاتیت B به آزمایش هایی که انجام می شود، محل انجام آزمایش و پوشش بیمه سلامت بیمار بستگی دارد. هنگامی که آزمایش توسط پزشک دستور داده می شود، بیماران دارای بیمه درمانی ممکن است مفید باشند که در مورد هزینه آزمایش با شرکت بیمه سلامت خود صحبت کنند زیرا ممکن است هزینه های آزمایش و همچنین سایر هزینه های خارج از جیب مانند پرداخت های اضافی و فرانشیزها بر عهده آنها باشد. .

برای بیمارانی که بیمه درمانی ندارند یا بیمه آنها هزینه آزمایش را پوشش نمی دهد، ممکن است مفید باشد که در مورد هزینه آزمایش هپاتیت B با پزشک یا مدیر بیمارستان صحبت کنید.

هزینه آزمایش هپاتیت B در خانه از حدود ۴۵ دلار شروع می شود. کیت های آزمایش خانگی نیز ممکن است انواع دیگری از هپاتیت ویروسی را در همان نمونه آزمایش کنند. هزینه پانل های آزمایشی که به دنبال بیش از یک نوع هپاتیت ویروسی هستند از حدود ۸۰ دلار شروع می شود.

انجام آزمایش هپاتیت B

آزمایش هپاتیت B بر روی نمونه خون انجام می شود. یک پزشک، پرستار یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند با استفاده از یک سوزن کوچک برای خون گیری از ورید، نمونه خون بگیرند.

آزمایش هپاتیت B در خانه مستلزم آن است که کاربران دستورالعمل های ارائه شده در کیت آزمایش را به دقت دنبال کنند تا نمونه کوچکی از خون را جمع آوری کنند، نمونه را بسته بندی کنند و برای آزمایش به آزمایشگاه پست کنند.

قبل از آزمایش

هیچ آمادگی خاصی قبل از آزمایش هپاتیت B لازم نیست. با این حال، برای بیماران مهم است که در مورد داروهایی که مصرف می‌کنند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، به پزشک خود اطلاع دهند.

در طول آزمایش

برای آزمایش های آزمایشگاه، جمع آوری نمونه خون شامل چندین مرحله است:

یک ورید مناسب اغلب روی بازو یا دست قرار دارد

ممکن است یک تورنیکت در اطراف بازو بسته شود تا جریان خون افزایش یابد

محل سوراخ معمولا با یک دستمال ضد عفونی کننده تمیز می شود

یک سوزن کوچک در رگ وارد می شود و خون به داخل یک ویال متصل کشیده می شود

جمع آوری خون اغلب کمتر از پنج دقیقه طول می کشد. عوارض جانبی خونگیری شامل ناراحتی یا سوزش هنگام وارد کردن سوزن و همچنین ضربان و کبودی موقت است.

گاهی اوقات با سوراخ کردن پوست با ابزار کوچکی به نام لانست یک قطره خون جمع آوری می شود. این روش جمع آوری خون ممکن است برای نوزادان، کودکان خردسال و برای آزمایش هپاتیت B در خانه استفاده شود. پس از سوراخ کردن پوست، چند قطره خون در یک لوله یا ویال کوچک جمع آوری می شود.

کیت های تست در خانه متفاوت است و برای بیماران مهم است که قبل از جمع آوری نمونه خون، تمام دستورالعمل ها را مطالعه کنند.

بعد از آزمایش

پس از جمع‌آوری نمونه خون، بانداژ یا تکه‌ای از گاز روی محل سوراخ زده می‌شود. هیچ محدودیتی برای فعالیت فرد پس از خونگیری یا سوراخ کردن پوست وجود ندارد.

دریافت نتایج آزمایش

هنگامی که نمونه خون در طول خونگیری جمع آوری می شود، آزمایش اغلب تکمیل می شود و ظرف چند روز کاری به بیماران گزارش می شود. یک قرار ملاقات بعدی ممکن است برای بحث در مورد نتایج و دادن فرصتی به بیماران برای پرسیدن سوالات در مورد نتایج آزمایش برنامه ریزی شود. بیماران همچنین ممکن است نتایج آزمایش را از طریق تلفن، پست یا از طریق پرونده پزشکی الکترونیکی دریافت کنند.

نتایج آزمایش هپاتیت B در خانه ممکن است ظرف چند روز کاری پس از دریافت نمونه آزمایشی توسط آزمایشگاه در دسترس باشد. نتایج آزمایش در خانه ممکن است از طریق وب سایت شرکت آزمایش کننده یا برنامه تلفن هوشمند به اشتراک گذاشته شود، و بسیاری از شرکت ها در صورت غیر طبیعی بودن نتایج آزمایش در خانه، با پزشک مشورت می کنند.

تفسیر نتایج آزمایش

از آنجایی که آزمایش هپاتیت B را می توان برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار داد، هنگام تفسیر نتایج آزمایش هپاتیت B، همکاری با پزشک یا متخصص بسیار مهم است. نتایج آزمایش ها معمولاً با هم ارزیابی می شوند. برخی از تفسیرهای بالقوه نتایج اولیه آزمایش هپاتیت B عبارتند از:

 

آزمایش اولیه هپاتیت B

تفسیر ممکن آنتی بادی هسته هپاتیت B IGM (IGM ANTI-HBC) کل آنتی بادی هسته هپاتیت B (ANTI-HBC) آنتی بادی سطحی هپاتیت B (ANTI-HBS) آنتی ژن سطحی هپاتیت B (HBS Ag)
عدم وجود عفونت فعال یا قبلی؛ مصون نیست منفی منفی منفی منفی
به دلیل واکسیناسیون ایمنی بدن اجرا نشده است منفی مثبت منفی
ایمنی به دلیل عفونت برطرف شده است اجرا نشده است مثبت مثبت منفی
عفونت حاد مثبت مثبت منفی مثبت
چندین تفسیر ممکن اجرا نشده است مثبت منفی منفی
عفونت مزمن منفی مثبت منفی مثبت

 

آزمایشات اضافی هپاتیت B به پزشکان کمک می کند تا هپاتیت B را کنترل کنند، درمان را مستقیماً انجام دهند و تشخیص دهند که آیا فرد مسری است یا خیر. تفسیر نتایج این آزمایش‌های اضافی هپاتیت B پیچیده است و اغلب در کنار آزمایش‌های دیگر تفسیر می‌شود، بنابراین مهم است که با پزشک یا متخصص کار کنید تا بفهمید نتایج چه معنایی برای سلامتی شما دارد.

 

آیا به آزمایشات بعدی نیاز دارم؟

نیاز به انجام آزمایشات بعدی به نتایج اولیه و بعدی نتایج آزمایش هپاتیت B بستگی دارد. در بیمارانی که HBV حاد یا مزمن تشخیص داده می‌شود، ممکن است از ادامه آزمایش برای نظارت بر پیشرفت هپاتیت و بررسی آسیب کبدی گسترده‌تر استفاده شود. آزمایشاتی که ممکن است سفارش داده شوند شامل آزمایش پانل کبدی، تکرار آزمایش برای HBeAg و HBsAg و آزمایش مکرر DNA ویروسی هپاتیت B است. در برخی موارد، بیوپسی کبد ممکن است برای ارزیابی میزان آسیب وارده به کبد انجام شود.

اگر آزمایش هپاتیت B نشان دهنده عفونت شدید باشد، پزشکان ممکن است آزمایش هپاتیت D را توصیه کنند. اگر بیمار مبتلا به HBV مزمن متعاقباً به ویروس هپاتیت D مبتلا شود، به آن سوپر عفونت می گویند. سوپر عفونت ها می توانند علائم هپاتیت مزمن را افزایش داده و منجر به نارسایی کبد شوند.

اگر بیمار از قبل نسبت به HBV مصونیت نداشته باشد، پزشک ممکن است واکسیناسیون هپاتیت B را پیشنهاد کند. واکسیناسیون هپاتیت B باید به همه نوزادان، کودکان و نوجوانان در ایالات متحده داده شود. بزرگسالانی که در معرض خطر ابتلا به HBV هستند، اگر در دوران کودکی واکسن دریافت نکرده باشند، باید واکسینه شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *