آزمایش میکروگلوبولین بتا ۲ (B2M)

میکروگلوبولین بتا ۲ (B2M) پروتئینی است که در سطح سلول های هسته دار (حاوی یک هسته) یافت می شود و به عنوان بخشی از سیستم ایمنی بدن انسان عمل می کند. این پروتئین به طور معمول توسط سلول ها به داخل خون ریخته می شود و در بیشتر مایعات بدن وجود دارد، با بالاترین سطح در خون، به طور کلی سطوح پایین تر در مایع نخاعی و سطوح کمی در ادرار.

در کلیه ها، B2M از واحدهای تصفیه کننده خون به نام گلومرول عبور می کند و سپس توسط لوله های پروگزیمال کلیه، ساختارهایی که آب، پروتئین ها، ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد حیاتی را بازیابی می کنند، دوباره جذب می شود. به طور معمول، فقط مقادیر کمی از B2M در ادرار وجود دارد، اما زمانی که لوله های کلیوی آسیب دیده یا بیمار می شوند، غلظت B2M به دلیل کاهش توانایی جذب مجدد این پروتئین افزایش می یابد. هنگامی که گلومرول های کلیه ها آسیب می بینند، نمی توانند B2M را فیلتر کنند، بنابراین سطح در خون افزایش می یابد.

سوالات رایج

آزمایش چگونه استفاده می شود؟

آزمایش میکروگلوبولین بتا ۲ (B2M) ممکن است زمانی استفاده شود که آسیب فیزیکی یا مشکوک به کلیه ایجاد شود تا بین اختلالات گلومرولی و لوله‌ای کلیه متمایز شود. سطح B2M همچنین با اختلالاتی که شامل گردش بیش فعال سلولی است و هنگامی که سیستم ایمنی فعال می شود افزایش می یابد، بنابراین برای یک بیماری خاص تشخیصی نیست. با نارسایی کلیوی، اطلاعات بیشتری در مورد پیش آگهی احتمالی فرد و سلامت کلیه‌های او ارائه می‌کند. B2M در شرایط زیر اندازه گیری می شود:

در بیماری کلیوی، آزمایشات B2M خون و ادرار ممکن است همراه با سایر آزمایشات عملکرد کلیه مانند BUN، کراتینین و آلبومین ادرار (میکروآلبومین) برای ارزیابی آسیب یا بیماری کلیوی و تمایز بین اختلالاتی که گلومرول ها و لوله های کلیوی را تحت تأثیر قرار می دهند، تجویز شوند. .

برای نظارت بر افراد مبتلا به بیماری کلیوی مرحله نهایی (ESRD) استفاده می شود.

B2M اضافی می تواند در فضاهای مفصلی در بیماران دیالیزی طولانی مدت انباشته شود. این آمیلوئیدوز مرتبط با دیالیز (DRA) نامیده می شود. آزمایش B2M ممکن است برای کمک به ارزیابی فرد از نظر DRA استفاده شود.

گاهی اوقات ممکن است آزمایش‌های B2M برای نظارت بر افرادی که پیوند کلیه انجام داده‌اند برای تشخیص علائم اولیه رد انجام شود.

همچنین ممکن است برای نظارت بر افرادی که در معرض سطوح بالای کادمیوم و/یا سایر فلزات سنگین مانند جیوه هستند، مانند مواردی که ممکن است در تماس شغلی رخ دهد، دستور داده شود.

چه زمانی انجام داده می شود؟

هر دو آزمایش B2M خون و ادرار ممکن است زمانی تجویز شوند که فردی علائم و نشانه‌های مرتبط با اختلال عملکرد کلیه را داشته باشد و پزشک بخواهد بین اختلالاتی که بر گلومرول‌ها و لوله‌های کلیوی تأثیر می‌گذارد تمایز قائل شود. برخی از علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تورم یا پف (ادم)، به ویژه در اطراف چشم ها یا در صورت، مچ دست یا مچ پا
  • ادراری که کف آلود، خونی، صورتی یا قهوه ای است
  • پروتئین در ادرار
  • خستگی، ضعف
  • حالت تهوع

همچنین ممکن است آزمایش ادرار به صورت دوره ای برای نظارت بر فردی که پیوند کلیه انجام داده است یا برای نظارت بر افرادی که در معرض غلظت های بالای کادمیوم یا جیوه قرار دارند برای تشخیص زودرس اختلال عملکرد کلیه تجویز شود.

افرادی که به مدت پنج سال یا بیشتر تحت دیالیز بوده اند ممکن است به آمیلوئیدوز مرتبط با دیالیز (DRA) مبتلا شوند، وضعیتی که ناشی از تجمع B2M اضافی در خون و در نهایت در استخوان، مفاصل، تاندون (ساختار استخوانی مفصلی) و سایر بافت های بدن است. مانند قلب، ریه و دستگاه گوارش. در درجه اول با بیوپسی بافت یا استخوان تشخیص داده می شود. سطوح B2M علاوه بر مطالعات تصویربرداری به عنوان بخشی از کار انجام می شود.

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟

سطوح B2M در خون از سطوح پایین تا چهار برابر حد پایین متفاوت است و این طبیعی است. B2M ممکن است در ادرار غیر قابل تشخیص باشد.

افزایش سطح B2M در خون و ادرار نشان می دهد که مشکلی وجود دارد اما تشخیص بیماری یا وضعیت خاصی نیست.

در فردی که علائم بیماری کلیوی دارد، افزایش سطح B2M در خون و سطوح پایین در ادرار نشان می دهد که این اختلال با اختلال عملکرد گلومرول مرتبط است. اگر B2M در خون کم و در ادرار زیاد باشد، این احتمال وجود دارد که فرد دچار آسیب یا بیماری توبول کلیوی شده باشد. همچنین، سطح B2M با خطر بیماری قلبی عروقی (CVD) و با علت مرگ در بیماران مبتلا به بیماری کلیوی یا دیالیز مرتبط است.

در فردی که به مدت طولانی تحت دیالیز بوده است، افزایش B2M با آمیلوئیدوز مرتبط با دیالیز همراه است.

افزایش B2M ادرار در فردی که پیوند کلیه دارد ممکن است نشان دهنده رد زودرس کلیه باشد.

افزایش در افرادی که در معرض سطوح بالای کادمیوم یا جیوه هستند ممکن است نشان دهنده اختلال عملکرد اولیه کلیه باشد.

آیا می توان آزمایش را در مطب دکتر من انجام داد؟

خیر، این آزمایش به تجهیزات و آموزش های تخصصی نیاز دارد و در هر آزمایشگاهی در دسترس نیست. ممکن است خون یا ادرار شما به آزمایشگاه مرجع ارسال شود.

چه مدت طول می کشد تا نتایج حاصل شود؟

این بستگی به آزمایشگاهی دارد که آزمایش را انجام می دهد. از آنجایی که نمونه شما ممکن است برای آزمایش به آزمایشگاه مرجع ارسال شود، ممکن است چند روز طول بکشد تا نتایج در دسترس باشد.

آیا می توانم آزمایش B2M خون یا ادرار را انتخاب کنم؟

در بیشتر موارد، نمونه آزمایش شده به دلیل انجام آزمایش تعیین می شود. ممکن است نیاز به انجام آزمایش خون، آزمایش ادرار یا هر دو با هم باشد. در شرایط عصبی خاص، مایع مغزی نخاعی (CSF) نیز ممکن است مورد آزمایش قرار گیرد. نتایج به طور کلی قابل تعویض نیستند.

اگر من B2M بالا داشته باشم به این معنی است که در معرض کادمیوم یا جیوه قرار گرفته ام؟

به طور کلی، نه. این بدان معنی است که ممکن است آسیب اولیه کلیه داشته باشید که بر لوله های کلیوی شما تأثیر می گذارد. اگر با کادمیوم یا جیوه کار می‌کنید یا مشکوک هستید که در معرض کادمیوم یا جیوه قرار گرفته‌اید، پزشک آزمایش‌های خاصی را برای کادمیوم یا جیوه در خون و/یا ادرار شما تجویز می‌کند (به مقاله فلزات سنگین مراجعه کنید).

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

شرایط مرتبط با افزایش سرعت تولید یا تخریب سلول، عفونت‌های شدید، عفونت‌های ویروسی مانند CMV (سیتومگالوویروس)، و برخی شرایطی که سیستم ایمنی را فعال می‌کنند، مانند شرایط التهابی و اختلالات خود ایمنی، می‌توانند باعث افزایش سطح میکروگلوبولین بتا-۲ شوند. ، اما آزمایش معمولاً برای نظارت بر این شرایط سفارش نمی شود.

داروهایی مانند لیتیوم، سیکلوسپورین، سیس پلاتین، کربوپلاتین، جنتامایسین، اینترفرون-α و آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید می توانند غلظت B2M خون و/یا ادرار را افزایش دهند.

افزایش B2M خون و ادرار در برخی از سرطان ها از جمله مولتیپل میلوما، لوسمی و لنفوم قابل مشاهده است. هنگامی که درگیری سیستم عصبی مرکزی وجود دارد، افزایش B2M ممکن است در مایع مغزی نخاعی نیز مشاهده شود. B2M ممکن است در اختلالات عفونی و عروق مغزی نیز وجود داشته باشد. در موارد HIV، همبستگی معکوس بین لنفوسیت‌های T B2M و CD4+ نشان‌دهنده پیشرفت بیماری است.

B2M در بیماران مبتلا به بیماری شریان محیطی (PAD) افزایش می یابد.

روش‌های اخیر پزشکی هسته‌ای و مواد حاجب رادیوگرافیک می‌توانند بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارند.

در افراد مبتلا به بیماری کلیوی که تحت دیالیز هستند، B2M می‌تواند زنجیره‌های پروتئینی طولانی تشکیل دهد که می‌تواند در مفاصل و بافت‌ها رسوب کرده و باعث سفتی و درد شود. این وضعیت آمیلوئیدوز مرتبط با دیالیز B2M نامیده می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *