تست آنتی بادی های سیتوپلاسمی ضد نوتروفیل (ANCA، MPO، PR3)

آنتی بادی های سیتوپلاسمی ضد نوتروفیل (ANCA) اتوآنتی بادی هایی هستند که توسط سیستم ایمنی تولید می شوند و به اشتباه پروتئین های خاصی را در نوتروفیل ها (نوعی از گلبول های سفید خون) هدف قرار داده و به آنها حمله می کنند. آزمایش ANCA میزان این اتوآنتی بادی ها را در خون شناسایی و اندازه گیری می کند. دو مورد از رایج ترین ANCA ها اتوآنتی بادی هایی هستند که پروتئین های میلوپراکسیداز (MPO) و پروتئیناز ۳ (PR3) را هدف قرار می دهند. اینها به ترتیب pANCA و cANCA نامیده می شوند.

دو نوع آزمایش ANCA وجود دارد:

نوع اول ایمونوفلورسانس غیر مستقیم (IIF) نامیده می شود. برای این کار از نوتروفیل های ثابت شده روی یک لام استفاده می شود. برای آزمایش، سرم نمونه خون شما با نوتروفیل های موجود در لام مخلوط می شود و هر ANCA موجود در نمونه به پروتئین های نوتروفیل متصل می شود. درمان لام با آنتی بادی رنگ آمیزی شده با فلوروکروم با هر ANCA موجود واکنش نشان می دهد. این یک الگویی از فلورسانس ایجاد می کند که می توان آن را در زیر میکروسکوپ مشاهده کرد. این الگو ممکن است به صورت سیتوپلاسمی (cANCA)، دور هسته ای (pANCA) یا ANCA غیر معمول (X-ANCA) شناسایی شود.

روش دیگر، آزمایشگاه ممکن است آنتی‌بادی‌های میلوپراکسیداز یا پروتئیناز ۳ را مستقیماً با استفاده از روش الایزا آزمایش کند.

ترکیبی از هر دو آزمایش فلورسانس و الایزا اغلب هنگام آزمایش موارد مشکوک به واسکولیت انجام می شود.

ANCA ممکن است در چندین اختلال خود ایمنی که باعث التهاب، آسیب بافتی و نارسایی اندام می شود وجود داشته باشد:

واسکولیت سیستمیک گروهی از اختلالات مرتبط با آسیب و تضعیف عروق خونی است. به دلیل باریک شدن و انسداد رگ‌های خونی و متعاقباً از دست دادن جریان خون، می‌تواند باعث آسیب بافت و اندام شود. همچنین می تواند مناطقی از ضعف در دیواره رگ های خونی ایجاد کند که به عنوان آنوریسم شناخته می شوند، که پتانسیل پارگی دارند. علائم تجربه شده توسط یک فرد مبتلا به واسکولیت سیستمیک به میزان فعالیت خودایمنی و قسمت های درگیر بدن بستگی دارد. چند نوع واسکولیت سیستمیک ارتباط نزدیکی با تولید ANCA دارد:

گرانولوماتوز همراه با پلی آنژیت (گرانولوماتوز Wegener)

پلی آنژیت میکروسکوپی

گرانولوماتوز ائوزینوفیلیک همراه با پلی آنژیت (سندرم چرگ اشتراوس)

پلی آرتریت ندوزا (PAN)

آنتی بادی های cANCA/PR3 اغلب در گرانولوماتوز با پلی آنژیت و آنتی بادی های pANCA/MPO اغلب با پلی آنژیت میکروسکوپی همراه هستند. با این حال، هر دو ممکن است در هر سه نوع با درجات مختلف واکنش دیده شوند.

کولیت اولسراتیو (UC) نوعی بیماری التهابی روده (IBD) است که با بافت های متورم و آسیب دیده در پوشش روده بزرگ همراه است. تشخیص UC از بیماری کرون (CD)، نوع دیگری از IBD که می تواند هر بخشی از دستگاه روده را تحت تاثیر قرار دهد، دشوار است. وجود ANCA غیر معمول به طور کلی با UC (80٪ بیماران) همراه است، در حالی که تنها ۲۰٪ از بیماران CD ممکن است مثبت باشند.

سوالات رایج

چگونه از آزمون استفاده می شود؟

آزمایش‌هایی برای آنتی‌بادی‌های سیتوپلاسمی ضد نوتروفیل (ANCA) ممکن است برای موارد زیر استفاده شود:

کمک به تشخیص و تشخیص اشکال خاصی از واسکولیت خود ایمنی، از جمله گرانولوماتوز همراه با پلی آنژیت (گرانولوماتوز Wegener)، پلی آنژیت میکروسکوپی، و گرانولوماتوز ائوزینوفیلیک همراه با پلی آنژیت (سندرم چرگ اشتراوس). گاهی اوقات ممکن است از این آزمایش برای نظارت بر درمان و/یا تشخیص عود این شرایط استفاده شود.

کمک به تمایز بین کولیت اولسراتیو (UC) و بیماری کرون (CD)، دو نوع رایج بیماری التهابی روده (IBD).

برخی از آزمایشگاه ها هر سه آزمایش ANCA، MPO و PR3 را به عنوان یک پانل انجام می دهند در حالی که برخی دیگر MPO و PR3 را تنها در صورت مثبت بودن آزمایش اولیه ANCA انجام می دهند.

چه زمانی انجام داده می شود؟

واسکولیت

آزمایش ANCA و/یا آزمایش‌های MPO و PR3 زمانی درخواست می‌شود که علائم و نشانه‌هایی داشته باشید که نشان دهنده واسکولیت خودایمنی سیستمیک باشد. در اوایل بیماری، علائم ممکن است مبهم یا غیر اختصاصی باشد، مانند تب، خستگی، کاهش وزن، دردهای عضلانی و/یا مفاصل و تعریق شبانه. با پیشرفت بیماری، آسیب به رگ‌های خونی در سراسر بدن ممکن است علائم و نشانه‌هایی همراه با عوارضی را ایجاد کند که بافت‌ها و اندام‌های مختلف را درگیر می‌کند. چند مثال عبارتند از:

 • چشم ها – قرمزی، چشم های خارش دار یا “چشم صورتی” (کانژنکتیویت)؛ مشکلات بینایی (تاری دید، از دست دادن بینایی)
 • گوش – کاهش شنوایی
 • بینی – آبریزش بینی یا سایر علائم تنفسی فوقانی که از بین نمی روند
 • پوست – بثورات و/یا گرانولوم
 • ریه ها – سرفه و/یا مشکل در تنفس
 • کلیه ها – پروتئین در ادرار

همچنین ممکن است زمانی که برای واسکولیت خودایمنی تحت درمان هستید، آزمایش به صورت دوره ای انجام شود.

بیماری التهابی روده

هنگامی که علائم و نشانه‌هایی دارید که حاکی از بیماری التهابی روده هستند و پزشک شما در تلاش است بین بیماری کرون و کولیت اولسراتیو تمایز قائل شود، ممکن است آزمایش ANCA با آزمایش آنتی‌بادی‌های ضد ساکارومایسس سرویزیه (ASCA) تجویز شود.

علائم IBD ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد و گرفتگی شکم
 • اسهال
 • خونریزی از رکتوم
 • تب
 • خستگی

در برخی افراد، علائم مرتبط با مفاصل، پوست، استخوان و اندام وجود دارد

همچنین ممکن است کودکان تاخیر در رشد و کندی رشد داشته باشند.

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟

نتایج آزمون های ANCA باید با در نظر گرفتن چندین فاکتور به دقت تفسیر شود. یک پزشک علائم و نشانه‌های شما را علاوه بر نتایج آزمایش‌های آزمایشگاهی و انواع دیگر آزمایش‌ها، مانند مطالعات تصویربرداری، در نظر می‌گیرد.

واسکولیت

نتایج آزمایش مثبت برای ANCA، PR3، و/یا MPO به حمایت از تشخیص واسکولیت خودایمنی سیستمیک و تمایز بین انواع مختلف واسکولیت کمک می کند. با این حال، برای تایید تشخیص، بیوپسی از محل آسیب دیده اغلب مورد نیاز است.

نتایج منفی آزمایشات ANCA به این معنی است که بعید است علائم شما به دلیل واسکولیت خود ایمنی باشد.

برای یک نتیجه مثبت در روش میکروسکوپ ایمونوفلورسانس غیرمستقیم، ممکن است الگوهای مختلف ANCA دیده شود:

دور هسته ای (pANCA) – بیشتر فلورسانس در نزدیکی هسته رخ می دهد. حدود ۹۰ درصد نمونه‌های دارای الگوی pANCA دارای آنتی‌بادی MPO هستند.

سیتوپلاسمی (cANCA) – فلورسانس در سراسر سیتوپلاسم سلول رخ می دهد. حدود ۸۵ درصد از نمونه های با الگوی cANCA آنتی بادی PR3 دارند.

ANCA غیر معمول – یک رنگ آمیزی فلورسانس مثبت وجود دارد اما شبیه یک الگوی pANCA یا cANCA نیست.

ANCA منفی – فلورسانس بسیار کم یا بدون

اگر نتیجه آزمایش ANCA مثبت باشد، ممکن است یک مرحله اضافی برای تعیین مقدار آنتی بادی موجود انجام شود. به این تیتر می گویند. برای تعیین تیتر، یک نمونه سرم در مراحل رقیق شده و هر رقت برای وجود آنتی بادی آزمایش می شود. بزرگترین رقت که در آن می توان آنتی بادی را تشخیص داد، تیتر است. به عنوان مثال، اگر آزمایش سرم پس از ۶۴ برابر رقیق شدن مثبت شود، تیتر آن ۱:۶۴ است. هرچه این تیتر بیشتر باشد، آنتی بادی بیشتری در خون وجود دارد.

سطوح ANCA می تواند در طول زمان تغییر کند و گاهی اوقات ممکن است به طور کلی برای نظارت بر فعالیت بیماری و/یا پاسخ به درمان استفاده شود. با این حال، در بسیاری از افراد، سطح تیتر ممکن است با میزان فعالیت بیماری مرتبط نباشد.

نتایج آزمایش مثبت برای آنتی بادی های PR3 و برای cANCA یا pANCA در بیش از ۸۰ درصد از بیماران مبتلا به گرانولوماتوز فعال با پلی آنژیت (گرانولوماتوز Wegener) دیده می شود.

نتایج آزمایش مثبت برای آنتی بادی های MPO و pANCA با پلی آنژیت میکروسکوپی، گلومرولونفریت، گرانولوماتوز ائوزینوفیلیک همراه با پلی آنژییت (سندرم چرگ اشتراوس) و سندرم Goodpasture مطابقت دارد. MPO و pANCA ممکن است در سایر اختلالات خودایمنی مانند لوپوس اریتماتوی سیستمیک، آرتریت روماتوئید و سندرم شوگرن نیز وجود داشته باشد.

جدول زیر نتایجی را نشان می دهد که ممکن است در برخی شرایط واسکولیت دیده شود.

 

 

 

 

 

 

درصد بیماران با الگوی cANCA (آنتی بادی های PR3) درصد بیماران با الگوی cANCA (آنتی بادی های PR3) وضعیت
کمتر از ۱۰% ۹۰٪ در بیماری فعال، ۶۰-۷۰٪ بدون بیماری فعال گرانولوماتوز همراه با پلی آنژیت (گرانولوماتوز Wegener)
۶۰% ۳۰% پلی آنژیت میکروسکوپی
۵۰-۸۰% نادر گرانولوماتوز ائوزینوفیلیک همراه با پلی آنژیت (سندرم چرگ اشتراوس)
نادر نادر پلی آرتریت ندوزا

 

بیماری التهابی روده

در موارد مشکوک به بیماری التهابی روده (IBD):

اگر ANCA مثبت و ASCA (آنتی بادی های ضد ساکارومایسس سرویزیه) منفی باشد، احتمالاً کولیت اولسراتیو (UC) دارید.

اگر ANCA منفی و ASCA مثبت باشد، احتمالاً بیماری کرون (CD) دارید.

فردی که برای ANCA و/یا ASCA منفی است ممکن است همچنان UC، CD یا IBD دیگری داشته باشد.

علاوه بر ANCA، چه آزمایش‌های آزمایشگاهی دیگری ممکن است انجام شود؟

آزمایش‌های اضافی که ممکن است برای کمک به تشخیص انجام شوند عبارتند از: نرخ رسوب گلبول‌های قرمز (ESR) و/یا پروتئین واکنش‌گر C (CRP) برای بررسی التهاب، شمارش کامل خون (CBC) برای اندازه‌گیری و ارزیابی گلبول‌های سفید و قرمز خون، و آزمایش ادرار. نیتروژن اوره خون (BUN) و کراتینین برای ارزیابی عملکرد کلیه. برای برخی از بیماران، ممکن است آزمایش‌هایی برای ویروس‌هایی مانند هپاتیت یا سیتومگالوویروس تجویز شود.

از آنجایی که علائم مرتبط با واسکولیت و بیماری التهابی روده ممکن است با تعدادی از شرایط دیده شود، آزمایش‌های دیگری اغلب قبل یا همراه با آزمایش ANCA انجام می‌شوند تا علل دیگر علائم را رد کنند.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

در بیشتر موارد، بیوپسی از رگ خونی آسیب دیده برای تایید تشخیص واسکولیت خود ایمنی ضروری است.

آیا آنتی بادی های سیتوپلاسمی ضد نوتروفیل (ANCA) من هرگز از بین خواهند رفت؟

سطوح ممکن است نوسان داشته باشند، اما هنگامی که یک اتوآنتی بادی ایجاد کردید، به داشتن آن ادامه خواهید داد.

آیا می توان آزمایش ANCA را در آزمایشگاه محلی انجام داد؟

تست ANCA به تجهیزات تخصصی و تفسیر دقیق توسط متخصصان آموزش دیده نیاز دارد. نمونه شما باید به آزمایشگاه بالینی ارسال شود که این آزمایشات را انجام می دهد و ممکن است به آزمایشگاه مرجع ارسال شود. بسته به آزمایشگاه، ممکن است چند روز تا یک هفته طول بکشد تا نتایج در دسترس باشد.

آیا شرایط دیگری به جز واسکولیت و بیماری التهابی روده وجود دارد که می تواند باعث ANCA مثبت شود؟

آره. این شرایط شامل آرتریت روماتوئید، لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE)، بیماری های ریوی، هپاتیت خودایمنی، استفاده از برخی داروها و عفونت های قلب (اندوکاردیت) یا سیستم تنفسی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *