سرطان تخمدان رشد سلول هایی است که در تخمدان ها تشکیل می شوند. سلول ها به سرعت تکثیر می گردند و می توانند به بافت های سالم بدن حمله کرده و آن ها را از بین ببرند. ساختارتولید مثلی زنان شامل دو تخمدان، یکی در هر طرف رحم می باشد.سرطان تخمدان1

اولین علامت سرطان تخمدان

سرطان تخمدان در مراحل اولیه به ندرت علائمی ایجاد می کند. سرطان تخمدان در مراحل پیشرفته ممکن است علائم کم و غیر اختصاصی ایجاد نماید. همچنین باید توجه داشت که این علائم، اغلب با بیماری های خوش خیم رایج تر اشتباه گرفته می شوند.

 • علائم سرطان تخمدان

علائم و نشانه های سرطان تخمدان ممکن است به شرح ذیل می باشد:

 1. نفخ یا تورم شکم یا افزایش سایز شکم
 2. تغییر در عادات غذایی به طور مثال هنگام غذا خوردن به سرعت احساس سیری می کند
 3. کاهش وزن
 4. ناراحتی در ناحیه لگن
 5. خستگی
 6. کمر درد
 7. تغییر در عادات روده مانند یبوست
 8. نیاز مکرر به ادرار کردن
 9. ترشحات واژن یا خونریزی غیرطبیعی، به ویژه اگر خونریزی خارج از چرخه قاعدگی معمولی شما یا پس از یائسگی رخ دهد.

علائم سرطان تخمدان راست

علایم گفته شده در بالا، در سمت راست بدن احساس می شود.

علائم سرطان تخمدان چپ

علایم گفته شده در بالا، در سمت چپ بدن احساس می شود.

درمان سرطان تخمدان

 • عمل جراحی
 • شیمی درمانی
 • درمان هدفمند
 • هورمون درمانی
 • پرتو درمانی

مراحل و درجات سرطان تخمدان (Stages & grades)

تشخیص اینکه آیا سرطان گسترش یافته است یا تا چه حد این اتفاق افتاده (مرحله stage) و اینکه تا چه حد سلول های سرطانی شما با سلول های طبیعی متفاوت هستند (درجهgrade) می تواند در بحث تشخیص ودرمان به تیم پزشکی کمک کند.

سرطان تخمدان درجه (گرید) ۱

سرطان‌های گرید ۱دارای سلول‌هایی هستند که از نزدیک شبیه سلول‌های طبیعی هستند و احتمال انتشار یا عود آن ها کمتر است. سرطان تخمدان درجه (گرید) ۲و۳سرطان های گرید ۲و سرطان های گرید۳ تفاوت ظاهری بیشتری را در مقایسه با سلول های طبیعی نشان می دهند. همچنین احتمال گسترش و عود آنها بیشتر است.

آیا سرطان تخمدان کشنده است؟

به خاطر داشته باشید که میزان بقا تخمینی است و اغلب بر اساس نتایج قبلی تعداد زیادی از افرادی است که سرطان خاصی داشتند، اما آنها نمی توانند پیش بینی کنند که در مورد فرد خاصی چه اتفاقی خواهد افتاد.خطر مرگ در طول زندگی یک زن در اثر سرطان تهاجمی تخمدان ۱ در ۱۰۸ است. میزان بقای سرطان تخمدان  (survival rates) بسیار کمتر از سایر سرطان هایی است که زنان را تحت تاثیر قرار می دهند. نرخ بقای نسبی پنج ساله برای سرطان تخمدان ۴۹٫۷ درصد است.

تشخیص سرطان تخمدان

علیرغم سالها تحقیق، کارشناسان هنوز یک آزمایش غربالگری سرطان تخمدان موفق ایجاد نکرده اند. به همین دلیل، تشخیص این بیماری در مراحل اولیه اغلب دشوار است. اگر پزشک شما مشکوک به سرطان تخمدان باشد، در مورد علائم شما می پرسد و معاینه لگن را انجام می دهد. در طول معاینه، آنها هرگونه رشد غیرطبیعی یا بزرگ شدن اندام را بررسی می کنند. آنها ممکن است آزمایش های بیشتری را توصیه کنند، از جمله:

 • تست های تصویربرداری
 • سونوگرافی لگن
 • MRI
 • سی تی اسکن
 • اسکن PET

سرطان تخمدان در سونوگرافی

سونوگرافی اغلب اولین آزمایشی است که در صورت مشکوک بودن به مشکل تخمدان انجام می شود. می توان از سونوگرافی برای یافتن تومور تخمدان و بررسی اینکه آیا تومور یا کیست پر از مایع است، استفاده کرد. همچنین می توان از آن برای مشاهده بهتر تخمدان استفاده کرد تا ببیند چقدر بزرگ است و داخل آن چگونه به نظر می رسد.

آزمایشات خون

سطوح بالای CA-125 در خون شما می تواند نشانه سرطان باشد. با این حال، سطوح CA-125 می‌تواند طبیعی باشد، حتی در صورت وجود سرطان و در بسیاری از شرایطی که سرطانی نیستند، بالاتر باشد. به همین دلیل، از آزمایش خون در ترکیب با سایر آزمایشات برای تشخیص سرطان تخمدان استفاده می کنند.

جراحی و لاپاراسکوپی

در طول جراحی سرطان تخمدان تشخیص داده می شود و در صورت رشد غیرطبیعی، با همان روش برداشته می شود. در لاپاراسکوپی، جراح یک دوربین نازک (لاپاراسکوپ) را از طریق یک برش کوچک (برش) ایجاد شده در شکم شما قرار می دهد. با استفاده از اسکوپ به عنوان راهنما، همراه با پورت های اضافی برای نگه داشتن ابزار، جراح می تواند سرطان را ارزیابی کند، بیوپسی انجام دهد و یا، تومورهای تخمدان را حذف کند.

سرطان تخمدان بد خیم

برخی ازتومور های تخمدان خوش خیم و غیر سرطانی هستند و به خارج از تخمدان ها انتشار نمی یابند. تومور های خوش‌خیم تخمدان اغلب بدون علامت هستند و برخی باعث درد لگن می شوند. این تومور ها معمولا به کندی رشد می کنند و به ندرت بدخیم می شوند. تومورهای بدخیم (سرطانی) یا مرزی (با پتانسیل بدخیمی کم) تخمدان می توانند به سایر قسمت های بدن گسترش یابند (متاستاز) و کشنده باشند.

انواع تومورهای تخمدان

تخمدان ها عمدتا از ۳ نوع سلول تشکیل شده اند. هر نوع سلول می تواند به نوع متفاوتی از تومور تبدیل شود:

تومورهای اپیتلیال

تومورهای اپیتلیال از سلول هایی شروع می شوند که سطح خارجی تخمدان را می پوشانند. بیشتر تومورهای تخمدان تومورهای سلول اپیتلیال هستند.

تومورهای سلول زایا

تومورهای سلول زایا از سلول هایی شروع می شوند که تخمک ها (تخمک ها) را تولید می کنند.

تومورهای استرومایی

تومورهای استرومایی از سلول های بافت ساختاری شروع می شوند که تخمدان را کنار هم نگه می دارند و هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون را تولید می کنند.

سرطان تخمدان اپیتلیال

تومورهای اپیتلیال سرطانی را کارسینوم می نامند. حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد از سرطان های بدخیم تخمدان، کارسینوم های اپیتلیال تخمدان هستند. این سلول های تومور دارای چندین ویژگی هستند که می توانند برای طبقه بندی کارسینوم های تخمدان اپیتلیال به انواع مختلف استفاده شوند.

آیا می توانم از سرطان تخمدان پیشگیری کنم؟

 هیچ راهی برای پیشگیری کامل از سرطان تخمدان وجود ندارد. اما دانستن تاریخچه بیولوژیکی خانواده می تواند به شما کمک کند تا برای هر گونه خطر ابتلا به سرطان تخمدان آماده شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *