هپاتیت B یک عفونت ویروسی است که باعث التهاب کبد می شود. نتایج آزمایش هپاتیت B در آزمایشگاه می تواند عفونت فعلی هپاتیت B، مواجهه قبلی با HBV یا ایمنی در برابر ویروس را شناسایی کند HBV.از طریق تماس با مایعات بدن پخش می شود. بیشتر اوقات، از تماس خون به خون منتقل می شود، اما ممکن است از طریق سایر مایعات بدن منتقل شود.آزمایش هپاتیت B

اشکال متداول قرار گرفتن در معرض HBV بر اساس منطقه جغرافیایی متفاوت است، اما اغلب در هنگام زایمان و نوزادی، هنگام استفاده از سوزن های مشترک برای مصرف مواد مخدر داخل وریدی، یا در طول رابطه جنسی محافظت نشده رخ می دهد.

آزمایش هپاتیت B

پزشک ممکن است آزمایش هپاتیت B را برای چندین هدف تجویز کند:

غربالگری HBV

آزمایش‌های غربالگری سعی می‌کنند قبل از بروز علائم در فرد، بیماری را پیدا کنند. بسیاری از افراد مبتلا به هپاتیت B هیچ علامتی ندارند، بنابراین غربالگری این بیماری امکان تشخیص زودهنگام را فراهم می کند تا بیماران بتوانند تحت درمان قرار گیرند و از انتشار ناآگاهانه ویروس به دیگران جلوگیری کنند. غربالگری هپاتیت B ممکن است برای بیمارانی که در معرض خطر ابتلا به این عفونت هستند توصیه شود.

تشخیص و ارزیابی عفونت HBV

آزمایش هپاتیت B می‌تواند تشخیص دهد که آیا یک فرد عفونت فعلی هپاتیت B دارد، آیا عفونت حاد است یا مزمن، و آیا فرد می‌تواند ویروس را به دیگران منتقل کند یا خیر.

ارزیابی عفونت قبلی HBV و ایمنی آینده

آزمایش‌های هپاتیت B می‌تواند نشان دهد که آیا فرد به دلیل واکسیناسیون HBV ایمنی دارد یا به دلیل بهبودی از عفونت قبلی. آزمایش هپاتیت B همچنین ممکن است برای ارزیابی اینکه آیا واکسیناسیون با موفقیت ایمنی ایجاد کرده و برای شناسایی بیمارانی که در معرض افزایش خطر فعال شدن مجدد HBV هستند، استفاده شود.

نظارت بر عفونت‌های HBV

آزمایش ممکن است پس از تشخیص هپاتیت B برای نظارت بر بیماری، تشخیص عوارض و ارزیابی پاسخ به درمان انجام شود.

آزمایش چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

آزمایش هپاتیت B به دنبال آنتی ژن، آنتی بادی یا ماده ژنتیکی ویروس هپاتیت B است. آنتی ژن های HBV موادی از ویروس هستند که باعث می شوند بدن بیمار یک پاسخ ایمنی ایجاد کند. آنتی بادی ها موادی هستند که توسط سیستم ایمنی در پاسخ به ویروس هپاتیت B ساخته می شوند.

آزمایش‌های اولیه برای هپاتیت B

آزمایش‌های اولیه برای هپاتیت B، آنتی‌بادی‌ها و آنتی‌ژن‌های مرتبط با HBV را اندازه‌گیری می‌کنند، از جمله:

آزمایش HBsAg چیست

آنتی ژن سطحی هپاتیت :(HBsAg)B آنتی ژن های سطحی هپاتیت B پروتئین هایی هستند که در سطح ویروس هپاتیت B وجود دارند. این پروتئین ها را می توان در سطوح بالا در طول عفونت هپاتیت B حاد یا مزمن شناسایی کرد. این آزمایش ممکن است برای غربالگری، تشخیص و کمک به تشخیص عفونت های حاد و مزمن HBV استفاده شود.

آنتی بادی سطحی هپاتیت B

آنتی بادی سطحی هپاتیت: (anti-HBs) B در پاسخ به آنتی ژن های سطحی هپاتیت B، بدن به طور طبیعی آنتی بادی های سطحی هپاتیت B را در عرض چند هفته یا چند ماه تولید می کند. تشخیص آنتی HB ها نشان می دهد که بیمار از هپاتیت B بهبود یافته و اکنون در برابر این بیماری مصون است. این آنتی بادی ها همچنین در بیمارانی که قبلا در معرض HBV قرار گرفته اند، از جمله از طریق واکسیناسیون، شناسایی می شوند.

غربالگری HBV

Total hepatitis B core antibody

آنتی بادی توتال ضد آنتی ژن هسته هپاتیت (anti-HBc)B آنتی بادی های هسته هپاتیت B زمانی که بیمار علائم هپاتیت را بروز می دهد ظاهر می شود و تا آخر عمر قابل تشخیص هستند. نتایج این آزمایش در کنار سایر آزمایش‌ها برای ارزیابی بهبودی از عفونت قبلی HBV و تمایز بین عفونت‌های حاد و مزمن تفسیر می‌شود. این آزمایش دو نوع آنتی بادی ضد HBc به نام آنتی بادی های IgM و anti-HBc IgG را شناسایی می کند.

DNA ویروسی هپاتیت B

DNA ویروسی هپاتیت: B آزمایش DNA ویروسی هپاتیت B ماده ژنتیکی ویروس را شناسایی می کند و بار ویروسی را در خون تعیین می کند. آزمایش مثبت نشان می دهد که ویروس در بدن فرد در حال تکثیر است و فرد را مسری می کند. این آزمایش اغلب برای نظارت بر اثربخشی درمان ضد ویروسی در افراد مبتلا به عفونت مزمن HBV استفاده می شود.

آنتی ژن های HBV

قبل از آزمایش

هیچ آمادگی خاصی قبل از آزمایش هپاتیت B لازم نیست. با این حال، برای بیماران مهم است که در مورد داروهایی که مصرف می‌کنند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، به پزشک خود اطلاع دهند.

تفسیر آزمایش هپاتیت ب

از آنجایی که آزمایش هپاتیت B را می توان برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار داد، هنگام تفسیر نتایج آزمایش هپاتیت B، همکاری با پزشک یا متخصص بسیار مهم است. نتایج آزمایش ها معمولاً با هم ارزیابی می شوند. برخی از تفسیرهای بالقوه نتایج اولیه آزمایش هپاتیت B عبارتند از:

 

تفسیر ممکن

(IgM ANTI-HBC)

کل آنتی بادی هسته هپاتیت B (ANTI-HBC)

آنتی بادی سطحی هپاتیت B (ANTI-HBS)

آنتی ژن سطحی هپاتیت B (HBS Ag)

عدم وجود عفونت فعال یا قبلی؛ مصون نیست

منفی

منفی

منفی

منفی

به دلیل واکسیناسیون ایمنی بدن

اجرا نشده است

منفی

مثبت

منفی

ایمنی به دلیل عفونت برطرف شده است

اجرا نشده است

مثبت

مثبت

منفی

عفونت حاد

مثبت

مثبت

منفی

مثبت

چندین تفسیر ممکن

اجرا نشده است

مثبت

منفی

منفی

عفونت مزمن

منفی

مثبت

منفی

مثبت

 

آزمایشات اضافی هپاتیت B به پزشکان کمک می کند تا هپاتیت B را کنترل کنند، درمان را مستقیماً انجام دهند و تشخیص دهند که آیا امکان انتقال از فرد است یا خیر. تفسیر نتایج این آزمایش‌های اضافی هپاتیت B پیچیده است و اغلب در کنار آزمایش‌های دیگر تفسیر می‌شود، بنابراین مهم است که با پزشک یا متخصص کار کنید تا بفهمید نتایج چه معنایی برای سلامتی شما دارد.

تشخیص هپاتیت B

 آزمایش HBs ab باید چند باشد

برای آنتی بادی سطحی هپاتیت B (ضد HBs)، سطح کمتر از ۵ mIU منفی در نظر گرفته می شود، در حالی که سطح بیش از ۱۲ mIU ایمن در نظر گرفته می شود. هر مقدار بین ۵ تا ۱۲ mIU نامشخص است و باید تکرار شود. هیچ استانداردی بین آزمایشگاه‌ها وجود ندارد و این مقادیر ممکن است متفاوت باشد.

مقدار نرمال HBsAg

نتایج نشانگرهای سرولوژیک HBV را می توان به صورت کیفی یا کمی به عنوان واحد بین المللی (IU) یا signal per cutoff (s/c) گزارش کرد. به عنوان مثال، سطح آنتی ژن سطحی هپاتیت B (HBsAg) کمتر از ۱ s/c منفی در نظر گرفته می شود، در حالی که سطح بیش از ۵ s/c مثبت در نظر گرفته می شود.هر مقدار بین ۱ تا ۵ s/c نامشخص است و باید تکرار شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *