آزمایش تریپسینوژن (Trypsinogen) چیست؟

تریپسینوژن یک پیش ماده غیرفعال است که توسط پانکراس تولید می شود و به آنزیم تریپسین تبدیل می گردد. این آزمایش میزان تریپسینوژن در خون را اندازه گیری می کند.به طور معمول، تریپسینوژن در پانکراس تولید شده و به روده کوچک منتقل می شود.

آزمایش تریپسینوژن

در روده کوچک فعال شده و به تریپسین تبدیل می شود. تریپسین یکی از آنزیم هایی است که مسئول تجزیه پروتئین موجود در غذا به قطعات کوچکتر به نام پپتید است. بدون تریپسینوژن و تریپسین کافی، فرد قادر به هضم و استفاده صحیح از پروتئین ها نخواهد بود. هر شرایطی که مانع از رسیدن تریپسینوژن به روده کوچک شود ممکن است باعث افزایش تریپسینوژن در خون شود.

فیبروز کیستیک (CF)

در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک (CF)، پلاگ‌های مخاطی می‌توانند مجاری پانکراس را مسدود کنند، از رسیدن تریپسینوژن به روده کوچک جلوگیری می‌کنند و در نتیجه تجزیه پروتئین‌های غذا کاهش می‌یابد.آسیب به لوزالمعده ناشی از بیماری های دیگر مانند پانکراتیت مزمن و سرطان پانکراس نیز ممکن است باعث انسداد شود که از رسیدن تریپسینوژن به روده کوچک جلوگیری می کند. سلول‌هایی که تریپسینوژن تولید می‌کنند نیز می‌توانند آسیب ببینند یا از بین بروند و ذخیره بدن را کاهش دهند.به عنوان بخشی از گروهی از آزمایش‌های غربالگری نوزادان، نوزادان ممکن است با استفاده از آزمایشی به نام تریپسینوژن ایمونوراکتیو (IRT) از نظر CF غربالگری شوند. نوزادان مبتلا به CF ممکن است سطوح IRT بالایی داشته باشند.

چگونه از آزمایش استفاده می شود؟

تریپسینوژن ایمونوراکتیو (IRT) به عنوان بخشی از برخی از برنامه های غربالگری نوزادان برای غربالگری فیبروز کیستیک (CF) استفاده می شود. ممکن است همراه با آزمایش کلرید عرق(sweat chloride test )و/یا پانل جهش ژن فیبروز کیستیک برای کمک به شناسایی CF استفاده شود.همچنین گاهی اوقات ممکن است از IRT برای کمک به تشخیص پانکراتیت حاد استفاده شود.

چه زمانی انجام داده می شود؟

این آزمایش ممکن است بلافاصله پس از تولد نوزاد به عنوان بخشی از غربالگری نوزاد برای فیبروز کیستیک تجویز شود. غربالگری فیبروز کیستیک در حال حاضر بخشی از غربالگری نوزادان در تمام ۵۰ ایالت در ایالات متحده است.

آزمایش IRT گاهی اوقات زمانی تجویز می شود که فرد دارای علائم و نشانه های پانکراتیت حاد باشد، مانند:

  • درد شدید در قسمت فوقانی شکم که ممکن است به قسمت میانی کمر تابیده شود، که معمولاً حداقل چندین ساعت در یک زمان طول می کشد.
  • حالت تهوع، استفراغ
  • ضعف
  • زردی پوست و/یا چشم (یرقان)
  • تب

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟

نتیجه این تست به شرح زیر است:

سطح IRT بالا

اگر سطح IRT بالا باشد، ممکن است یک نوزاد تازه متولد شده به فیبروز کیستیک (CF) مبتلا باشد. اگر IRT بالا باشد، یک کودک یا بزرگسال ممکن است تولید غیر طبیعی آنزیم پانکراس، پانکراتیت یا سرطان پانکراس داشته باشد.

با این حال، آزمایش IRT تشخیصی نیست. تعداد قابل توجهی از موارد مثبت کاذب و مشکلات غیر از فیبروز کیستیک و پانکراتیت وجود دارد که می تواند باعث افزایش IRT شود. عواملی مانند سن در جمع آوری و نژاد/قومیت می تواند بر سطح IRT تأثیر بگذارد. سطح بالا باید با آزمایش های دیگر دنبال شود. هنگام تشخیص فیبروز کیستیک، این ممکن است شامل آزمایش IRT دیگر در یک ماه، آزمایش جهش ژن CF و/یا آزمایش کلرید عرق باشد.

سطح IRT پایین

اگر سطح IRT پایین باشد و بالا نباشد، احتمالاً نوزاد CF ندارد. با این حال، اگر سوء ظن به CF زیاد باشد و نوزاد علائم و نشانه‌هایی مطابق با CF داشته باشد، آزمایش‌های دیگر برای فیبروز کیستیک، مانند آزمایش کلرید عرق و/یا آزمایش جهش ژن CF، باید در نظر گرفته شود.

 چه آزمایش‌های دیگری ممکن است پزشک من برای بررسی عملکرد پانکراس انجام دهد؟

پزشک شما ممکن است آزمایش مدفوع برای چربی مدفوع، الاستاز مدفوع، یا کیموتریپسین یا آزمایش خون برای آمیلاز یا لیپاز را برای بررسی سایر جنبه‌های پانکراس و عملکرد گوارشی تجویز کند.

تریپسینوژن ایمنی واکنشی

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

در آزمایش فیبروز کیستیک (CF)، آزمایش IRT فقط برای غربالگری مفید است. آزمایشات اضافی برای ایجاد تشخیص مورد نیاز است.در کسانی که CF دارند، درجه افزایش IRT نشان دهنده شدت بیماری نیست.

فیبروز کیستیک، یک بیماری ژنتیکی خاص

فیبروز کیستیک یک بیماری ارثی است که در اثر جهش در ژنی به نام تنظیم کننده هدایت غشایی سیستیک فیبروز (CFTR) ایجاد می شود. ژن CFTR دستورالعمل هایی را برای پروتئین CFTR ارائه می دهد.افرادی که دو نسخه از ژن CFTR جهش یافته را به ارث می برند (یک نسخه از هر والدین بیولوژیکی) به فیبروز کیستیک مبتلا خواهند شد. داشتن دو ژن CFTR جهش یافته به این معنی است که بدن پروتئین CFTR می سازد که آنطور که باید کار نمی کند. در فیبروز کیستیک، ژن CFTR جهش یافته پروتئینی را تغییر می دهد که حرکت نمک را به داخل و خارج سلول ها تنظیم می کند. این تغییرات باعث ایجاد مخاط غلیظ و چسبنده و افزایش میزان نمک در عرق می شود. مخاط غیرطبیعی می تواند منجر به انسداد و آسیب به ریه ها، سیستم گوارشی و سایر اندام های بدن شود. 

آزمایش غربالگری

آزمایش جهش های ژنی فیبروز کیستیک

آزمایش ژنتیک ممکن است برای جستجوی ناقلان ژن های CFTR جهش یافته و غربالگری بستگان افرادی که فیبروز کیستیک دارند مورد استفاده قرار گیرد. آزمایش ژنتیک DNA شما را از نمونه خون یا بزاق یا سلول های داخل گونه شما بررسی می کند.آزمایش ژنتیک می تواند به شما بگوید که آیا شما حامل یک ژن CFTR جهش یافته هستید یا خیر. این غربالگری حامل نامیده می شود. این انتخاب شماست که آیا این آزمایش را انجام دهید. افرادی که جهش ژن CFTR را از یکی از والدین به ارث می برند، ناقل فیبروز کیستیک هستند. افرادی که جهش ژن CFTR را از هر دو والدین به ارث برده اند، به فیبروز کیستیک مبتلا خواهند شد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *