گروه بندی خون

گروه های خونی بر اساس نشانگرها (کربوهیدرات ها یا پروتئین های خاص) یا آنتی ژن های روی سطح گلبول های قرمز (RBC) هستند. دو آنتی ژن اصلی یا شناسه سطحی روی گلبول های قرمز انسانی، آنتی ژن های A و B هستند. یکی دیگر از آنتی ژن های سطحی مهم Rh نام دارد. گروه خونی وجود یا عدم وجود این آنتی ژن ها را برای تعیین گروه خونی ABO و گروه خونی Rh تشخیص می دهد.

افرادی که گلبول های قرمزشان دارای آنتی ژن A هستند، در گروه خونی A، آنهایی که آنتی ژن B دارند در گروه B، آنهایی که دارای هر دو آنتی ژن A و B هستند در گروه AB و کسانی که هیچ یک از این نشانگرها را ندارند در گروه خونی O هستند.

اگر پروتئین Rh روی گلبول های قرمز وجود داشته باشد، گروه خونی فرد Rh+ (مثبت) است. اگر وجود نداشته باشد، خون فرد از نوع Rh- (منفی) است.

بدن ما به طور طبیعی آنتی بادی هایی را علیه آنتی ژن های A و B تولید می کند که روی گلبول های قرمز خون خود نداریم. به عنوان مثال، فردی که دارای گروه خونی A است، دارای آنتی بادی های ضد B خواهد بود که علیه آنتی ژن های B روی گلبول های قرمز خون است و فردی که دارای گروه B است، دارای آنتی بادی های ضد A علیه آنتی ژن های A خواهد بود. افراد دارای گروه خونی AB هیچ کدام از این آنتی بادی ها را ندارند، در حالی که آنهایی که گروه خونی O دارند هر دو را دارند.

جدول زیر نشان دهنده نوع آنتی بادی هایی است که فرد بر اساس گروه خونی خود انتظار می رود داشته باشد.

دارای آنتی بادی برای … فردی با گروه خونی…
آنتی ژن B A
آنتی ژن A B
بدون آنتی ژن AB
آنتی ژنA و B O

 

این آنتی بادی ها برای تعیین گروه خونی افراد مفید هستند و به تعیین انواع خونی که می تواند با خیال راحت دریافت کند (سازگاری) کمک می کند. به عنوان مثال، اگر فردی که دارای آنتی بادی های ضد آنتی ژن B است، از گروه A است، به عنوان مثال، با خونی از نوع B تزریق شود، آنتی بادی های خود او گلبول های قرمز تزریق شده را هدف قرار داده و از بین می برد و باعث عوارض شدید و بالقوه کشنده می شود. . بنابراین، تطبیق گروه خونی فرد با خونی که قرار است تزریق شود بسیار مهم است.

برخلاف آنتی بادی های آنتی ژن های A و B، آنتی بادی های Rh به طور طبیعی تولید نمی شوند. یعنی آنتی‌بادی‌های Rh تنها پس از اینکه فردی که فاکتور Rh روی گلبول‌های قرمز خون خود ندارد (Rh منفی) در معرض گلبول‌های قرمز Rh مثبت قرار می‌گیرد، ایجاد می‌شود. این اتفاق می‌تواند در دوران بارداری یا تولد رخ دهد، زمانی که یک زن Rh منفی، یک نوزاد Rh مثبت باردار می‌شود، یا گاهی اوقات زمانی که به یک فرد Rh منفی خون Rh مثبت تزریق می‌شود. در هر صورت، اولین مواجهه با آنتی ژن Rh ممکن است منجر به پاسخ قوی در برابر سلول های Rh مثبت نشود، اما مواجهه بعدی ممکن است باعث واکنش های شدید شود.

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟

نتایج گروه‌بندی خون مشخص می‌کند که آیا فرد از نوع A، B، AB یا O است و آیا Rh منفی یا مثبت است. نتایج به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی می‌گوید که چه خون یا اجزای خونی برای دریافت آن بی‌خطر خواهد بود.

جدول زیر نشان می دهد که بیماران بر اساس گروه خونی خود، چه نوع خون هایی را می توانند با خیال راحت دریافت کنند.

گروه های خونی ایمن (سازگار) برای انتقال RBC گروه خونی و گروه Rh بیمار
A+/A-/O+/O- A+
A-/O- A-
B+/B-/O+/O- B+
B-/O- B-
AB+/AB-/A+/A-/B+/B-/O+/O- AB+
AB-/A-/B-/O- AB-
O+/O- O+
O- O-

 

*این موارد فقط برای انتقال RBC اعمال می شود. هنگام انتقال محصولات پلاسما و پلاکت ها، انتخاب های سازگار متفاوت است. (برای اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله پزشکی انتقال خون مراجعه کنید.)

نتایج گروه خونی نشان می دهد که آیا یک زن باردار Rh مثبت یا منفی است. این اطلاعات نشان می دهد که آیا او ممکن است کاندید دریافت گلوبولین ایمنی Rh باشد، که از ایجاد آنتی بادی علیه سلول های خونی جنینش جلوگیری می کند.

تایپ کردن خون اهدایی مهم است زیرا این اطلاعات به پزشکان اجازه می‌دهد تشخیص دهند که کدام بیماران سازگار هستند و می‌توانند با خیال راحت آن خون را دریافت کنند.

به طور مشابه، زمانی که عضو، بافت یا مغز استخوان اهداکننده با گیرنده مورد نظر سازگار باشد، احتمال رد شدن آن در دوره بلافاصله پس از پیوند کمتر است.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

جدول زیر توزیع تقریبی گروه‌ها و گروه‌های خونی در جمعیت ایالات متحده را خلاصه می‌کند:

مجموع RH منفی RH مثبت گروه خونی
۴۸% ۹% ۳۹% O
۳۶% ۶% ۳۰% A
۱۱% ۲% ۹% B
۵% ۱% ۴% AB
۱۰۰% ۱۸% ۸۲% مجموع

 

اگرچه ناسازگاری Rh عواقب شدیدتری دارد، اما یکی از شایع ترین علل بیماری همولیتیک جنین و نوزاد (HDFN) در واقع ناسازگاری بین گروه خونی ABO مادر و نوزاد است نه فاکتور Rh. با این حال، گروه بندی ABO را نمی توان برای پیش بینی اینکه آیا HDFN رخ می دهد استفاده کرد زیرا آنتی بادی های گروه های خونی ABO به طور طبیعی وجود دارند.

علاوه بر A و B، بسیاری از آنتی ژن های دیگر نیز وجود دارد. داشتن یک گروه خونی نادر به ویژه در صورت نیاز به تزریق مکرر مشکل ساز است، مانند کم خونی سلولی داسی شکل و بیماران تالاسمی. اگر انتقال خون با گروه های خونی بیماران مطابقت نداشته باشد، ممکن است دچار واکنش های انتقال خون شوند. اگر اهداکنندگان و دریافت کنندگان از یک گروه نژادی یا قومی باشند، چنین واکنش هایی کمتر محتمل است. تکنیک‌های آزمایش مولکولی که ژن‌های فرد را تجزیه و تحلیل می‌کنند ممکن است برای پیش‌بینی وجود آنتی‌ژن‌های غیرمعمول یا غیرمعمول گلبول قرمز استفاده شوند.

آیا باید گروه خونم را بدانم؟

اگر نیاز به تزریق خون دارید، پزشکان در مرکز مراقبت های بهداشتی شما گروه خونی شما را قبل از دادن خون تعیین می کنند. تنها زمانی که آزمایش گروه خونی را انجام نمی دهید در شرایط اضطراری شدید است و زمان کافی برای گروه بندی خون شما وجود ندارد. در این مورد، شما گروه O را دریافت خواهید کرد زیرا این گروه خونی هیچ آنتی ژن A یا B ندارد که به طور بالقوه می تواند باعث واکنش همولیتیک انتقال خون شود. استفاده از خون Rh منفی بستگی به وضعیت و عرضه خون O منفی در منطقه دارد.

اهداکنندگان و گیرندگان جهانی خون چه کسانی هستند؟

اهداکنندگان خون جهانی دارای گروه خونی O و Rh منفی هستند. این بدان معنی است که آنها هیچ آنتی ژن A یا B یا فاکتور Rh روی گلبول های قرمز خود ندارند که آنتی بادی های گیرنده بتوانند به آن واکنش نشان دهند. دریافت کنندگان گلبول های قرمز خونشان به دلیل ناسازگاری ABO یا Rh خطر کمی برای واکنش همولیتیک انتقال خون دارند.

گیرندگان جهانی دارای گروه خونی AB، Rh مثبت هستند. آن‌ها آنتی‌ژن‌های A، B و Rh را به‌عنوان «خود» تشخیص می‌دهند و می‌توانند گلبول‌های قرمز خون از هر نوع ABO یا Rh را بدون خطر واکنش همولیتیک جدی ناشی از ناسازگاری ABO یا Rh دریافت کنند.

آیا علاوه بر ABO و Rh، انواع دیگری از آنتی ژن های گلبول قرمز وجود دارد؟

بله، آنتی ژن های متعدد دیگری می توانند روی سطح گلبول های قرمز وجود داشته باشند. این دیگر آنتی ژن های گروه خونی RBC عبارتند از، برای مثال، Kell، Kidd، Duffy و سایر آنتی ژن های Rh. بدن برای این آنتی ژن ها آنتی بادی تولید نمی کند مگر اینکه از طریق انتقال خون یا در دوران بارداری در معرض این آنتی ژن ها قرار گیرد. این آنتی بادی ها در طول تعیین گروه خونی معمولی شناسایی نمی شوند، اما ممکن است با غربالگری آنتی بادی RBC پیدا شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *