چه چیزی در حال آزمایش است؟

کروموگرانین A (CgA) پروتئینی است که از سلول های عصبی غدد درون ریز آزاد می شود. اینها سلول هایی هستند که در پاسخ به سیگنال های سیستم عصبی، هورمون آزاد می کنند. آنها در اندام های سراسر بدن یافت می شوند. این آزمایش میزان کروموگرانین A را در خون اندازه گیری می کند.

کروموگرانین A

سلول های عصبی غدد درون ریز و غدد درون ریز که در آنها یافت می شوند، می توانند باعث ایجاد انواع تومورها، خوش خیم و بدخیم شوند. به عنوان مثال می توان به تومورهای کارسینوئید، انسولینوم ها، سرطان های سلول کوچک ریه، فئوکروموسیتوم، کارسینوم مدولاری تیروئید، برخی از تومورهای هیپوفیز و نوروبلاستوما اشاره کرد. آزمایش CgA ممکن است برای کمک به تشخیص، تشخیص یا نظارت بر پاسخ به درمان یا عود تومورهای عصبی غدد، به ویژه تومورهای کارسینوئید استفاده شود.

بسیاری از این تومورها مقادیر زیادی از هورمون مرتبط با آن بافت را به طور مداوم یا متناوب آزاد می کنند که باعث ایجاد علائم مشخصه برای آن تومور می شود. با این حال، همه تومورهای عصبی غدد درون ریز هورمون های مورد انتظار را ترشح نمی کنند. در هر صورت، تومورهای عصبی غدد درون ریز اغلب با افزایش غلظت CgA همراه هستند.

نمونه گیری منزل

تومورهای کارسینوئید

تومورهای کارسینوئید، زیر مجموعه ای از تومورهای عصبی غدد درون ریز، توده های غیرسرطانی یا سرطانی با رشد آهسته هستند. اینها عمدتاً در دستگاه گوارش (معده، پانکراس، روده کوچک، کولون، آپاندیس، رکتوم) یا ریه ها تشکیل می شوند. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، سالانه حدود ۸۰۰۰ تومور کارسینوئید دستگاه گوارش و ۲۰۰۰ تا ۴۵۰۰ تومور کارسینوئید ریه به تازگی در ایالات متحده تشخیص داده می شود.

هنگامی که تومورهای کارسینوئیدی در بیماران بدون علامت در طی اعمال جراحی به دلایل دیگر کشف می شوند، به آنها تومورهای “تصادفی” می گویند. درصد کمی از این تومورها ممکن است در نهایت به اندازه کافی بزرگ شوند که باعث ایجاد انسداد در روده ها یا لوله های برونش ریه شوند.

سوالات متداول

چگونه از آزمایش استفاده می شود؟

آزمایش کروموگرانین A (CgA) به عنوان نشانگر تومور استفاده می شود. ممکن است به تنهایی یا همراه با آزمایش ۵-HIAA برای کمک به تشخیص تومورهای کارسینوئید تجویز شود. CgA همچنین ممکن است برای تشخیص وجود تومورهای دیگر ناشی از سلول های عصبی غدد درون ریز استفاده شود.

آزمایش CgA همچنین ممکن است برای کمک به نظارت بر اثربخشی درمان و تشخیص عود این تومورها استفاده شود.

چه زمانی انجام داده می شود؟

زمانی که پزشک مشکوک باشد که علائم و نشانه‌های شما ناشی از تومور کارسینوئید یا دیگر تومورهای عصبی غدد درون ریز است، آزمایش CgA همراه با سایر آزمایش‌ها تجویز می‌شود.

برخی از علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • برافروختگی صورت و گردن (ظاهر رنگ قرمز تیره، معمولاً با شروع ناگهانی)
  • اسهال، تهوع، استفراغ، درد شکم و علائم انسداد روده
  • ضربان قلب سریع
  • درد قفسه سینه، خس خس سینه، سرفه، مشکل در تنفس

این آزمایش ممکن است به صورت دوره ای برای کمک به ارزیابی اثربخشی درمان و نظارت بر عود تومور تجویز شود.

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟

سطح کروموگرانین A در خون به طور معمول پایین است. اگر هیچ علامت یا علامتی ندارید و سطح CgA طبیعی دارید، بعید است که یک تومور عصبی غدد درون ریز داشته باشید. با این حال، هیچ آزمایشی صد در صد دقیق نیست و ممکن است تومور عصبی غدد درون ریز وجود داشته باشد، حتی اگر سطح CgA نرمال باشد.

افزایش سطح CgA

افزایش سطح CgA هنگامی که علائم دارید ممکن است نشان دهنده وجود تومور باشد، اما برای نوع تومور یا محل آن مشخص نیست. برای تشخیص این عارضه، خود تومور باید مکان یابی شود، نمونه برداری شود و توسط آسیب شناس معاینه شود. پزشک شما اغلب یک نتیجه آزمایش غیرطبیعی را با دستور اسکن تصویربرداری برای کمک به یافتن تومور(هایی) که ممکن است وجود داشته باشد، دنبال می کند.

همه بیماران مبتلا به تومور نورواندوکرین علائم و نشانه های معمولی ندارند. برخی از تومورها هورمون مرتبط با آن بافت را تولید نمی کنند یا فقط به طور متناوب آن را تولید می کنند.

سطح CgA متناسب با بار تومور (توده تومور) است. اگر سطوح CgA قبل از درمان افزایش یابد و پس از شروع درمان کاهش یابد، احتمالاً درمان مؤثر بوده است. اگر به دنبال درمان، سطوح نظارت شده شروع به افزایش می کند. سپس ممکن است عود تومور داشته باشید.

علاوه بر تومور عصبی غدد درون ریز، چه چیز دیگری می تواند باعث افزایش سطح CgA شود؟

سطح CgA ممکن است در شرایطی مانند بیماری کبد، بیماری التهابی روده، پانکراتیت، برونشیت مزمن، نارسایی کلیوی و استرس افزایش یابد. این دلایل احتمالی برای افزایش سطح CgA باید هنگام تفسیر نتایج آزمایش در نظر گرفته شود.

پمپ پروتون (PPIs)

کروموگرانین A همچنین می تواند در افرادی که از مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs) یا آنتاگونیست های گیرنده هیستامین ۲ استفاده می کنند، افزایش یابد، که داروهایی هستند که میزان اسید معده را کاهش می دهند. سایر داروهایی که می‌توانند سطح CgA را تغییر دهند، مهارکننده‌های بازجذب سروتونین هستند که برای درمان افسردگی استفاده می‌شوند. گاهی اوقات توصیه می شود برای به دست آوردن نتایج قابل اعتماد CgA از مصرف این داروها خودداری کنید. دستورالعمل های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا آزمایشگاه خود را دنبال کنید و مصرف داروهای خود را متوقف نکنید، مگر اینکه توسط پزشک خود دستور داده باشد.

چگونه یک پزشک مراقبت های بهداشتی تومور کارسینوئید یا نورواندوکرین را پیدا می کند؟

این معمولاً از طریق استفاده از اسکن های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) انجام می شود. در برخی موارد، جراحی برای یافتن تومور مورد نیاز است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این آزمایشات تصویربرداری، به RadiologyInfo.org مراجعه کنید.

چگونه پزشک می گوید که یک تومور خوش خیم یا سرطانی است؟

به منظور تعیین خوش خیم یا سرطانی بودن تومور، پزشک باید بیوپسی را انجام دهد یا تومور را با جراحی خارج کند. تومور به آزمایشگاه فرستاده می شود، جایی که آسیب شناس با استفاده از میکروسکوپ سلول های تومور را بررسی می کند و تشخیص می دهد.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

در حال حاضر هیچ آزمایش کروموگرانین A مورد تایید FDA وجود ندارد و تاییدیه FDA برای این آزمایش لازم نیست. آن دسته از آزمایش‌های CgA که توسط آزمایشگاه‌های جداگانه ایجاد و تأیید شده‌اند، همگی کمی متفاوت هستند و نتایج آنها قابل تعویض نیستند. هنگام پایش سطوح CgA در طول زمان، آزمایش ها باید با همان آزمایشگاه و روش مشابه انجام شود تا بتوان مقادیر را با هم مقایسه کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *