ویتامین A

چه چیزی در حال آزمایش است؟
ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که به طور طبیعی در بسیاری از غذاهایی که می خوریم وجود دارد. رتینول شکل اولیه ویتامین A در انسان است. این آزمایش سطح رتینول را در خون اندازه گیری می کند.
ویتامین A یک ماده مغذی ضروری برای بینایی و پوست سالم، تشکیل استخوان، عملکرد سیستم ایمنی و تولید مثل است. برای تولید گیرنده های نوری در چشم و حفظ پوشش سطح چشم و سایر غشاهای مخاطی مورد نیاز است. کمبود ویتامین A می تواند دید در شب را تحت تاثیر قرار دهد، باعث آسیب چشم و در موارد شدید منجر به کوری شود. ویتامین A بیش از حد می تواند سمی باشد، باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم و گاهی اوقات منجر به نقایص مادرزادی شود.
بدن نمی تواند ویتامین A بسازد و باید به منابع غذایی ویتامین A تکیه کند. منابع گوشتی ویتامین A (به عنوان رتینول) را تامین می کنند، در حالی که منابع سبزیجات و میوه کاروتن (ماده ای که می تواند توسط کبد به ویتامین A تبدیل شود) تامین می کند. ویتامین A در کبد و بافت‌های چربی ذخیره می‌شود (محلول در چربی است) و بزرگسالان سالم ممکن است به اندازه یک سال ذخیره داشته باشند. بدن سطح نسبتاً پایداری را در خون از طریق یک سیستم بازخورد حفظ می‌کند که ویتامین A را در صورت نیاز از ذخیره‌سازی آزاد می‌کند و کارایی جذب ویتامین A را در رژیم غذایی افزایش یا کاهش می‌دهد.

به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO) کمبود ویتامین A در ایالات متحده نادر است، اما در نیمی از کشورها، به ویژه در کشورهای فقیر که در آن تعداد زیادی از مردم رژیم غذایی محدودی دارند، یک مشکل عمده بهداشتی است. ). یکی از اولین نشانه های کمبود ویتامین A شب کوری است. سازمان جهانی بهداشت می گوید کودکان خردسال و زنان باردار بیشتر تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند.

در ایالات متحده، کمبود ویتامین A در درجه اول در افراد مبتلا به سوء تغذیه، اسهال مزمن، اختلالات سوء جذب مانند بیماری سلیاک، فیبروز کیستیک یا پانکراتیت مزمن، در افراد مسن و در افراد مبتلا به الکل، بیماری کبد و انسداد مجاری صفراوی دیده می شود. . جراحی روی روده یا لوزالمعده می تواند عواقب مشابهی داشته باشد.
کمبود ویتامین A یک عامل خطر برای سرخک شدید است. درمان با ویتامین A می تواند طول مدت اختلال را کوتاه کند و ممکن است شدت علائم و خطر مرگ را کاهش دهد.
سمیت ویتامین A در درجه اول از مصرف بیش از حد مکمل های ویتامین رخ می دهد. با این حال، گاهی اوقات ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که رژیم غذایی حاوی نسبت بالایی از غذاهای سرشار از ویتامین A مانند جگر باشد.
پرسش های رایج
آزمایش چگونه استفاده می شود؟
آزمایش ویتامین A برای کمک به تشخیص کمبود ویتامین A در افرادی با علائم و نشانه‌هایی مانند شب کوری یا در افرادی که در معرض خطر کمبود ویتامین A هستند، استفاده می‌شود. آزمایش برای این منظور رایج نیست زیرا کمبود ویتامین A در ایالات متحده نادر است.
گاهی اوقات ممکن است از آزمایش برای تشخیص سطوح سمی ناشی از مصرف مقادیر زیاد ویتامین A استفاده شود.

چه زمانی انجام داده می شود؟
در صورت داشتن علائم و نشانه هایی که حاکی از کمبود ویتامین A یا سوء تغذیه عمومی دارید، ممکن است آزمایش ویتامین A تجویز شود. این علائم و نشانه ها عبارتند از:
⦁ شب کوری
⦁ خشکی چشم، پوست و مو
⦁ زخم و آسیب به قرنیه، خارجی ترین لایه جلوی چشم که عنبیه و مردمک را می پوشاند.
⦁ ضخیم شدن پوست و ضایعات
⦁ لکه های خاکستری روی خط چشم (لکه های بیتوت)
⦁ عفونت های مکرر
⦁ کم خونی
زمانی که بیماری مرتبط با سوء جذب مواد مغذی دارید، آزمایش ممکن است به صورت دوره ای انجام شود، مانند:
بیماری سلیاک
سندرم روده تحریک‌پذیر
بیماری کرون، نوعی بیماری التهابی روده است
آزمایش ممکن است زمانی انجام شود که علائم و نشانه ها و سابقه پزشکی شما حاکی از سمیت ویتامین A باشد. اگر سمیت ویتامین A دارید، ممکن است این موارد را تجربه کنید:

⦁ سردرد
⦁ تهوع و استفراغ
⦁ دید دوتایی یا تاری
⦁ خستگی
⦁ ضعف
⦁ سرگیجه
⦁ تشنج
⦁ تحریک پذیری
⦁ درد عضلانی
⦁ درد استخوان و مفاصل
⦁ کاهش وزن
⦁ ریزش مو
⦁ خشکی غشای مخاطی
⦁ خارش
⦁ اختلال عملکرد کبد
⦁ ترک (شکاف) در گوشه های دهان
⦁ التهاب زبان (گلوسیت)
نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟
سطح طبیعی ویتامین A خون به این معنی است که شما در حال حاضر ویتامین A کافی دارید، اما نشان نمی دهد که چقدر ذخیره کرده اید. بدن ویتامین A را در خون در سطح نسبتاً ثابتی تا زمانی که ذخایر کم شود حفظ می کند.

نتیجه آزمایش خون کم ویتامین A به معنای کمبود ویتامین A کافی (کمبود) است. این می تواند منجر به شب کوری در کنار سایر عوارض شود.

سطح بالای ویتامین A خون معمولاً به این معنی است که ویتامین A بیش از حد در خون گردش می کند و ممکن است در سایر قسمت های بدن رسوب کند و منجر به مسمومیت شود. دریافت بیش از حد ویتامین A، معمولاً از مکمل ها یا داروهای خاص، می تواند باعث سرگیجه، سردرد و حالت تهوع شود. در موارد جدی، می تواند به کما منجر شود و زندگی را تهدید کند. در زنان باردار، ویتامین A بیش از حد می تواند باعث نقص مادرزادی در نوزادان آنها شود.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟
افرادی که مقدار کمی ویتامین A ذخیره شده دارند، ممکن است تا زمانی که به بیماری یا شرایط دیگری مانند بارداری مبتلا شوند، ویتامین A حاشیه‌ای اما کافی داشته باشند، که باعث افزایش نیاز بدن آنها می‌شود. این یکی از دلایل شیوع شب کوری در بسیاری از نقاط جهان در دوران بارداری است.

خوردن مقادیر زیاد غذاهای حاوی بتاکاروتن، مانند هویج، می‌تواند باعث زرد نارنجی شدن پوست فرد شود، اما باعث سمیت ویتامین A نمی‌شود. وقتی ویتامین A کافی وجود داشته باشد، بدن بتاکاروتن را به ویتامین A تبدیل نمی کند.

منابع غذایی ویتامین A چیست؟
منابع ویتامین A از پیش ساخته شده شامل گوشت (به ویژه جگر)، تخم مرغ، محصولات لبنی و غذاهای غنی شده است. منابع کاروتن (عمدتا بتاکاروتن) شامل میوه ها و سبزیجات با رنگ روشن مانند هویج، اسفناج، زردآلو، سیب زمینی شیرین و طالبی است.

میزان توصیه شده رژیم غذایی (RDA) برای ویتامین A چیست؟
برای نوجوانان و بزرگسالان ۱۴ سال و بالاتر، RDA برای مردان ۹۰۰ میکروگرم (۳۰۰۰ IU) و برای زنان ۷۰۰ میکروگرم (۲۳۱۰ IU) است. توصیه ها برای دیگران مانند نوزادان، کودکان و زنان باردار متفاوت است. برای این موارد، به لیست های ارائه شده توسط دفتر مکمل های غذایی مؤسسه ملی سلامت مراجعه کنید.

کمبود ویتامین A چگونه درمان می شود؟
کمبودهای خفیف تا متوسط ​​با مکمل ها و/یا با تغییر در رژیم غذایی درمان می شوند. کمبودهای شدیدتر ممکن است نیاز به دوزهای درمانی تحت نظارت ویتامین A داشته باشند.

آیا می توان آزمایش ویتامین A را در مطب پزشک انجام داد؟
خیر، این آزمایش نیاز به تجهیزات تخصصی دارد و توسط هر آزمایشگاهی ارائه نمی شود. در بسیاری از موارد، خون شما به آزمایشگاه مرجع ارسال می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *