Vidal test

چه چیزی در حال آزمایش است؟
تست ویدال یکی از روش هایی است که ممکن است برای کمک به تشخیص احتمالی تب روده، که به عنوان تب حصبه نیز شناخته می شود، استفاده شود. اگرچه این آزمایش دیگر معمولاً در ایالات متحده یا سایر کشورهای توسعه یافته انجام نمی شود، اما هنوز در بسیاری از کشورهای در حال ظهور که تب روده بومی است و منابع محدودی نیاز به استفاده از جایگزین های آزمایشی سریع و مقرون به صرفه دارند، استفاده می شود. در حالی که انجام این روش آسان است، نگرانی ها در مورد قابلیت اطمینان تست Widal باقی می ماند. برای تب تیفوئید اختصاصی نیست و زمانی که فرد عفونت نداشته باشد می تواند مثبت باشد.

تب روده ای یک بیماری تهدید کننده زندگی است که در اثر عفونت با باکتری سالمونلا انتریکا سروتیپ تیفی (S. typhi) ایجاد می شود که معمولاً از طریق غذا و نوشیدنی های آلوده به مواد مدفوع منتقل می شود. این بیماری با علائمی مانند تب بالا، خستگی، سردرد، درد شکم، اسهال یا یبوست، کاهش وزن و بثورات موسوم به “لکه های گل رز” همراه است. تشخیص و درمان به موقع مهم است زیرا عوارض جدی، از جمله خونریزی شدید روده یا سوراخ شدن روده، می تواند در عرض چند هفته ایجاد شود.

این عفونت در ایالات متحده و سایر کشورهای صنعتی نادر است، اما در کشورهای در حال توسعه، از جمله هند، بخش‌هایی از جنوب، شرق و جنوب شرق آسیا، و کشورهای آفریقا، دریای کارائیب، آمریکای مرکزی و جنوبی و اروپای شرقی شایع‌تر است. موارد تب روده ای در ایالات متحده معمولاً به مسافران این مناطق بومی نسبت داده می شود.

در ایالات متحده و سایر کشورهای توسعه یافته، آزمایش تب روده معمولاً شامل کشت خون برای شناسایی باکتری در هفته اول تب است. کشت مدفوع، ادرار یا مغز استخوان نیز ممکن است انجام شود. با این حال، کشت خون در مناطقی از جهان که منابع لازم برای تجهیزات خودکار را ندارند، می‌تواند زمان بر باشد. در کشورهای در حال توسعه، مانند کشورهای آفریقایی، آزمون Widal همچنان به جای فرهنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد زیرا اجرای آن سریع تر، ساده تر و کم هزینه تر است.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرده است که با توجه به عوامل مختلفی که می تواند بر نتایج آزمایش ویدال تأثیر بگذارد، بهتر است زیاد به این آزمایش اعتماد نکنید. در عوض WHO استفاده از فرهنگ‌ها را در صورت امکان توصیه می‌کند. با این حال، تا زمانی که گزینه ساده، ارزان و قابل اعتماد دیگری در دسترس قرار گیرد، استفاده از آزمون Widal احتمالاً در کشورهایی با منابع محدود ادامه خواهد داشت. تست‌های آنتی‌بادی سریع‌تر جدیدتری برای تب حصبه به صورت تجاری در دسترس هستند، که چندین مورد از آنها در مطالعات مقایسه‌ای قابلیت اطمینان آنها گنجانده شده‌اند، برای مثال در هند و آفریقا. به نظر می رسد یافته ها در مورد اینکه آیا هر کدام به اندازه کشت خون برای تشخیص این عفونت قابل اعتماد هستند، متفاوت است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *