درباره آزمایش
نرخ رسوب گلبول قرمز که به ESR نیز معروف است، بر اساس سرعت نشستن گلبول های قرمز خون (RBC) در داخل لوله آزمایش است.
تست ESR برای ارزیابی التهاب در بدن استفاده می شود. بسیاری از شرایط می‌توانند باعث ESR غیرطبیعی شوند، بنابراین آزمایش ESR معمولاً همراه با سایر آزمایش‌ها برای تشخیص و نظارت بر بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود.
هدف از آزمایش
هدف اصلی آزمایش ESR تشخیص سطوح غیر طبیعی التهاب در بدن است. اندازه گیری ESR در درجه اول برای تشخیص و نظارت بر شرایط مختلف سلامت استفاده می شود:
تشخیص، فرآیند یافتن علت علائم بیمار است. از آنجایی که بسیاری از مشکلات سلامتی می توانند باعث غیرطبیعی شدن تست ESR شوند، این آزمایش به تنهایی نمی تواند شرایط را تشخیص دهد. با این حال، هنگامی که با آزمایش‌های دیگر ترکیب می‌شود، آزمایش ESR ممکن است به تشخیص عفونت‌ها، بیماری‌های خودایمنی، اختلالات خونی، بیماری کلیوی و بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر کمک کند.
مانیتورینگ فرآیند ارزیابی دوره ای سلامتی بیمار پس از تشخیص است. آزمایش ESR ممکن است به صورت دوره‌ای مورد استفاده قرار گیرد تا ببیند شرایط التهابی سلامت در طول زمان چگونه تغییر می‌کند. همچنین می‌تواند به ارزیابی پاسخ بیمار به درمان‌های برخی اختلالات کمک کند.
هر بیمار باید برای جزئیات بیشتر در مورد هدف خاص آزمایش ESR در موقعیت خود با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کند.
آزمایش چه چیزی را اندازه گیری می کند؟
آزمایش ESR سرعت سقوط گلبول‌های قرمز خون (RBCs) که به گلبول‌های قرمز نیز معروف است، در ته لوله آزمایش اندازه‌گیری می‌کند. ریزش این سلول ها را رسوب گذاری می گویند که بر حسب میلی متر در ساعت (mm/h) اندازه گیری می شود.
چه زمانی باید آزمایش رسوب گلبول قرمز را انجام دهم؟
اگر علائم غیر قابل توضیحی مانند تب، درد عضلانی یا مفاصل، یا سایر مشکلات بدون دلیل واضح دارید، ممکن است آزمایش ESR مناسب باشد. در این شرایط، ESR معمولاً با آزمایش‌های دیگری مانند شمارش کامل خون، پانل متابولیک جامع و آزمایش‌های آرتریت ترکیب می‌شود تا سلامت کلی شما را ارزیابی کرده و علائم مشکلات سلامتی خاص را جستجو کند.
اگر قبلاً برای عفونت‌ها، بیماری‌های خودایمنی یا سایر بیماری‌های التهابی تشخیص داده شده‌اید یا تحت درمان قرار گرفته‌اید، ممکن است پزشک آزمایش ESR را برای کمک به ردیابی سلامت شما توصیه کند.
یافتن تست نرخ رسوب گلبول های قرمز
نحوه انجام آزمایش
آزمایش ESR به نمونه خون نیاز دارد و معمولاً در مطب پزشکان، مرکز مراقبت های فوری یا بیمارستان انجام می شود و باید توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی سفارش داده شود. فردی که آزمایش را انجام می دهد یا یک فلبوتومیست که برای خون گیری آموزش دیده است یا یک متخصص مراقبت های بهداشتی دیگر خواهد بود.
آیا می توانم در خانه آزمایش بدهم؟
آزمایش ESR را نمی توان در خانه انجام داد. این باید توسط یک متخصص پزشکی آموزش دیده در یک محیط پزشکی که در آن خون می تواند به سرعت پس از کشیدن آن تجزیه و تحلیل شود، انجام شود.
هزینه آزمایش چقدر است؟
قیمت آزمایش ESR بر اساس محل انجام آزمایش و داشتن بیمه درمانی متفاوت است. اگر آزمایشات دیگری را همراه با ESR انجام دهید، ممکن است هزینه آزمایش افزایش یابد.
اگر می خواهید در مورد هزینه عمل و میزان پوشش بیمه شما بیشتر بدانید، باید با شرکت بیمه خود تماس بگیرید. اگر هیچ نوع پوشش بیمه درمانی ندارید، می توانید از مرکز آزمایش در مورد هر گونه برنامه کمک مالی موجود برای افراد فاقد بیمه بپرسید.

انجام آزمایش رسوب گلبول های قرمز
آزمایش ESR با نمونه خونی که از ورید بازوی شما گرفته می شود، انجام می شود. فرآیند خونگیری معمولاً در مطب پزشکی، محل آزمایش آزمایشگاهی یا بیمارستان انجام می شود.
قبل از آزمایش
برای تست ESR نیازی به آمادگی آزمون خاصی نیست. قبل از انجام آزمایش، مطمئن شوید که در مورد هر دارو یا مکملی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید زیرا برخی از داروها ممکن است بر نتایج شما تأثیر بگذارند.
در طول آزمایش
خونگیری برای آزمایش ESR معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشد.
متخصص سلامت نمونه خون شما را با استفاده از دستمال مرطوب الکلی برای تمیز کردن ناحیه کوچکی از پوست شما در نزدیکی رگ شروع می کند. سپس یک سوزن به داخل ورید وارد می شود و خون به داخل لوله متصل کشیده می شود. هنگامی که خون کافی گرفته شد، سوزن خارج می شود.
هنگامی که سوزن پوست را سوراخ می کند و از بازوی شما خارج می شود ممکن است مقداری درد مانند نیشگون گرفتن یا نیش وجود داشته باشد.
بعد از آزمایش
اکثر مردم هیچ واکنش منفی به آزمایش ESR ندارند، اما ممکن است مقداری کبودی یا حساسیت در اطراف محل سوراخ شده داشته باشید. پس از انجام آزمایش هیچ محدودیتی برای فعالیت وجود ندارد، اما در صورت مشاهده علائم عفونت مانند قرمزی، تورم یا درد مداوم باید با پزشک خود تماس بگیرید.
نتایج تست نرخ رسوب گلبول های قرمز
دریافت نتایج آزمایش
آزمایش ESR معمولاً در عرض چند ساعت پس از خون گیری انجام می شود و گلبول های قرمز در لوله آزمایش به مدت یک ساعت برای تعیین ESR تحت نظارت قرار می گیرند.

پس از در دسترس بودن نتایج، ممکن است یک گزارش آزمون از طریق پست یا الکترونیکی دریافت کنید. همچنین ممکن است پزشک با شما تماس بگیرد تا در مورد نتایج آزمایش ESR صحبت کند.
اگر چندین آزمایش همراه با آزمایش ESR انجام شود، ممکن است پزشک قبل از بحث در مورد نتایج با شما منتظر بماند تا همه نتایج در دسترس باشند. این به آنها اجازه می دهد تا نتایج آزمایش را با هم تفسیر کنند.
تفسیر نتایج آزمایش
سرعت رسوب گلبول های قرمز بر حسب میلی متر در ساعت (mm/h) گزارش می شود و منعکس کننده سرعت سقوط گلبول های قرمز خون در نمونه شما به سمت پایین لوله آزمایش است.
هیچ تعریف جهانی از نرخ طبیعی رسوب گلبول قرمز وجود ندارد. سن، جنس و عوامل دیگر می توانند بر ESR تأثیر بگذارند، بنابراین هیچ محدوده مرجعی برای این آزمایش وجود ندارد که برای همه افراد اعمال شود.
در عوض، نتایج آزمایش بر اساس موقعیت فرد تفسیر می‌شود. این شامل در نظر گرفتن علائم آنها و نتایج هر آزمایش دیگری است که انجام شده است.
اگر ESR به طور غیر طبیعی بالا باشد، به این معنی است که گلبول های قرمز خون سریعتر از حد انتظار سقوط می کنند. این معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که گلبول‌های قرمز پروتئین بیشتری در داخل خود داشته باشند که باعث می‌شود آنها به هم بچسبند.
بسیاری از شرایط می توانند باعث افزایش ESR شوند. اغلب، افزایش ESR مربوط به شرایطی است که باعث التهاب می شود، اما می تواند ناشی از سایر مشکلات سلامتی نیز باشد. نمونه هایی از شرایطی که می توانند باعث افزایش غیرطبیعی ESR شوند عبارتند از:
⦁ عفونت ها
⦁ شرایط خود ایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید
⦁ کم خونی
⦁ بیماری کلیه یا تیروئید
⦁ برخی از انواع سرطان
⦁ آسیب یا ضربه بافتی
همچنین ممکن است ESR بسیار پایین یا بسیار کمتر از حد انتظار باشد. این ممکن است به دلیل شرایطی مانند:
⦁ اختلالات گلبول قرمز
⦁ نارسایی قلبی
⦁ برخی مشکلات کبدی و کلیوی
مهم است که به یاد داشته باشید که آزمایش ESR به تنهایی نمی تواند هیچ بیماری یا وضعیت پزشکی را تشخیص دهد. برای تشخیص و پایش مشکلات سلامتی باید همراه با سایر آزمایشات استفاده شود. آزمایش ESR همیشه باید توسط یک دکتر تفسیر شود که بتواند اهمیت آن را توضیح دهد.
آیا نتایج آزمایش دقیق است؟
در حالی که آزمایش ESR برای ارزیابی التهاب قابل اعتماد در نظر گرفته می شود، آزمایش کاملی نیست.
ممکن است افراد سالم ESR غیرطبیعی داشته باشند و افرادی که مشکلات سلامتی دارند نتایج آزمایش ESR طبیعی داشته باشند. علاوه بر این، برخی عوامل خاص ممکن است بر دقت تست تأثیر بگذارد، از جمله:
سن: ESR می تواند با افزایش سن به طور قابل توجهی تغییر کند و پزشکان ممکن است مجبور شوند سن بیمار را تنظیم کنند تا مشخص کنند آیا ESR طبیعی است یا خیر.
جنسیت: ESR ممکن است تحت تأثیر جنسیت بیولوژیکی قرار گیرد. مردان معمولاً ESR کمتری دارند.
قاعدگی و بارداری: هم قاعدگی و هم بارداری می توانند بر ESR تأثیر بگذارند.
وزن بدن: سطح نرمال ESR برای هر فردی ممکن است بر اساس چاقی یا نداشتن آنها تغییر کند.
مصرف الکل: نوشیدن الکل ممکن است باعث شود که نتیجه تست ESR کمتر از حد انتظار باشد.
داروها: برخی از انواع داروها ممکن است بر روی آزمایش ESR تأثیر بگذارند.
آیا به آزمایشات بعدی نیاز دارم؟
از آنجایی که آزمایش ESR به خودی خود نمی تواند هیچ بیماری سلامتی را تشخیص دهد، در صورت غیر طبیعی بودن نتایج آزمایش، آزمایش های اضافی معمول است. آزمایش‌های دیگر برای ارزیابی التهاب، مانند آزمایش پروتئین واکنش‌گر C (CRP)، اغلب با آزمایش ESR انجام می‌شود.
انواع دیگر آزمایش‌های پیگیری ممکن است بر اساس نتایج آزمایش ESR، علائم شما، سلامت کلی شما و نتایج سایر آزمایش‌هایی که قبلاً انجام شده‌اند، تجویز شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *