الکترولیت ها و آنیون گپ
هدف از آزمایش
هدف از پانل الکترولیت اندازه گیری میزان سدیم، پتاسیم، کلرید و بی کربنات در خون است. اینها همه مواد معدنی هستند که به عنوان الکترولیت شناخته می شوند. اندازه گیری این الکترولیت ها امکان محاسبه شکاف آنیونی را فراهم می کند.
الکترولیت ها به تنظیم عملکرد اعصاب و ماهیچه ها، حفظ تعادل اسیدیته و قلیایی در خون و کنترل محتوای آب خون کمک می کنند. آزمایش‌های سطح الکترولیت را می‌توان برای تشخیص و پایش شرایط مختلف سلامت استفاده کرد. شکاف آنیونی عدم تعادل الکترولیت و اسید-باز را نشان می دهد.
تشخیص، فرآیند کشف علت علائم یک فرد است. از آنجایی که الکترولیت ها بر فرآیندهای بدن تأثیر می گذارند، یک پانل الکترولیت می تواند به پزشکان کمک کند تا تعیین کنند که آیا سطوح غیر طبیعی این مواد معدنی به علائم کمک می کند یا خیر.
نظارت راهی است که پزشک می تواند سلامت بیمار را در طول زمان ردیابی کند. اندازه گیری های مکرر الکترولیت ها می تواند نشان دهد که آیا درمان سطوح غیر طبیعی الکترولیت را برطرف کرده است یا خیر. علاوه بر این، یک پانل الکترولیت می تواند به تشخیص عوارض جانبی داروها کمک کند.
آزمایش چه چیزی را اندازه گیری می کند؟
پانل الکترولیت سطوح سدیم، پتاسیم، کلرید و بی کربنات خون را اندازه گیری می کند.
سدیم: سدیم یک الکترولیت با بار مثبت است و نقش حیاتی در تنظیم میزان مایعات در بدن دارد. همچنین فعالیت طبیعی عصب و ماهیچه را تسهیل می کند.
پتاسیم: پتاسیم دارای بار مثبت است و برای بسیاری از عملکردهای سلول ها، ماهیچه ها و اعصاب مهم است.
کلرید: کلرید دارای بار منفی است و با سایر الکترولیت ها برای کنترل سطح مایعات و تعادل اسید و باز در بدن کار می کند.
بی کربنات: بی کربنات یک الکترولیت با بار منفی است. بی کربنات علاوه بر کمک به تنظیم تعادل اسید و باز، دی اکسید کربن (CO2) را در خون منتقل می کند. سطوح بی کربنات ممکن است به عنوان سطوح دی اکسید کربن نیز شناخته شود.
شکاف آنیونی خود یک آزمایش نیست. در عوض، این یک محاسبه ریاضی بر اساس اندازه گیری الکترولیت است. سطح الکترولیت‌های با بار مثبت و منفی را مقایسه می‌کند که می‌تواند اطلاعاتی در مورد تعادل اسید-باز بدن ارائه دهد.
چه زمانی باید پانل الکترولیت و شکاف آنیونی دریافت کنم؟
پزشک تصمیم خواهد گرفت که آیا به پانل الکترولیت و شکاف آنیونی نیاز دارید یا خیر. در بسیاری از موارد، اگر آزمایشی مانند پانل متابولیک پایه یا پانل متابولیک جامع داشته باشید، این اندازه‌گیری‌ها شامل می‌شود.
در صورت داشتن علائم بیماری که می تواند مربوط به عدم تعادل الکترولیت باشد، پزشک ممکن است آزمایش الکترولیت را توصیه کند. نمونه هایی از علائمی که ممکن است باعث آزمایش الکترولیت شوند عبارتند از:
⦁ ضعف یا خستگی
⦁ ضربان قلب نامنظم
⦁ انقباض عضلانی، گرفتگی عضلات یا فلج
⦁ حالت تهوع و/یا استفراغ
اگر قبلاً مبتلا به اختلال الکترولیت تشخیص داده شده‌اید، پزشک ممکن است پانل الکترولیت و شکاف آنیونی را تجویز کند تا ببیند که آیا وضعیت شما بهبود یافته، بدتر شده است یا به همان شکل باقی مانده است.
در برخی موارد، پزشک ممکن است الکترولیت های شما را اندازه گیری کند، حتی اگر علائمی نداشته باشید. این ممکن است به عنوان بخشی از کار خون در طول معاینه منظم سلامت رخ دهد. با این حال، سازمان های پزشکی حرفه ای معمولا آزمایش الکترولیت را در افراد بدون علائم توصیه نمی کنند.

 

پیدا کردن یک تست پانل الکترولیت
نحوه انجام آزمایش
یک پزشک باید پانل الکترولیت را سفارش دهد. این آزمایش در مطب پزشک، آزمایشگاه، بیمارستان یا محیط های پزشکی مشابه انجام می شود.
آیا می توانم در خانه آزمایش بدهم؟
گزینه ای برای آزمایش خانگی برای اندازه گیری الکترولیت های خون وجود ندارد.
هزینه آزمایش چقدر است؟
عوامل متعددی بر هزینه پانل الکترولیت تأثیر می‌گذارند، از جمله محل انجام آزمایش، اینکه آیا بخشی از یک باتری بزرگتر از آزمایشات است و وضعیت بیمه سلامت شما.
هزینه کل آزمایش می تواند شامل چندین خدمات پزشکی جداگانه باشد، مانند:
ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که خون شما را می گیرد
آزمایشگاهی که نمونه خون شما را پردازش و تجزیه و تحلیل می کند
ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی که نتایج شما را تفسیر می کنند و آنها را با شما در میان می گذارند
بیشتر بیمه های درمانی هزینه آزمایش های تجویز شده توسط پزشک را پوشش می دهند. اگر در مورد پوشش مطمئن نیستید، با ارائه دهنده بیمه خود تماس بگیرید تا هزینه های خود را قبل از شرکت در آزمون روشن کنید.
انجام تست پنل الکترولیت
آزمایش پانل الکترولیت را می توان به سرعت با خون گیری در یک محیط پزشکی مانند بیمارستان، مطب پزشک یا آزمایشگاه انجام داد.
قبل از آزمایش
هیچ آماده سازی برای پانل الکترولیت مورد نیاز نیست. اگر همزمان آزمایش‌های دیگری را انجام می‌دهید، ممکن است دستورالعمل‌های مرتبط با آن آزمایش‌ها را دریافت کنید، مانند نخوردن یا ننوشیدن چند ساعت قبل. پزشک به شما خواهد گفت که آیا قبل از انجام آزمایش نیاز به رعایت دستورالعمل های خاصی دارید یا خیر.
در طول آزمایش
یک فلبوتومیست که در خون گیری تخصص دارد، رگ بازوی شما را پیدا می کند. پس از ضدعفونی کردن پوست، سوزنی را وارد رگ کرده و مقدار کمی خون را به داخل لوله یا ویال می‌برند.
ممکن است هنگام وارد کردن یا برداشتن سوزن احساس سوزش خفیفی داشته باشید، اما بیش از چند دقیقه طول نخواهد کشید. پس از بیرون کشیدن سوزن، فلبوتومیست ناحیه را بانداژ می کند.
آزمایش معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.
بعد از آزمایش
هیچ محدودیتی، مانند محدودیت های مربوط به ورزش یا مصرف غذا، به دنبال پانل الکترولیت وجود ندارد. هر گونه علائم باقی مانده، مانند کبودی خفیف یا درد در بازو، باید به سرعت برطرف شود. اگر بعد از آزمایش عوارض مداومی داشتید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.
نتایج تست پنل الکترولیت
دریافت نتایج آزمایش
نتایج آزمایش باید ظرف چند روز کاری در دسترس باشد، اما می‌توانید از پزشک خود بپرسید که چه زمانی انتظار نتایج را داشته باشید. اگر آزمایش برای بیمار در بیمارستان انجام شود، پزشک ممکن است بتواند نتایج را خیلی سریعتر، گاهی اوقات در عرض چند دقیقه تا چند ساعت، دریافت کند.
ممکن است نتایج خود را از طریق یک پورتال سلامت الکترونیکی یا از طریق تماس تلفنی با پزشک یا مطب پزشک خود دریافت کنید. اگر در بیمارستان بستری هستید، پزشک معمولاً نتایج شما را در کنار تخت با شما در میان می گذارد.
تفسیر نتایج آزمایش
نتایج پانل الکترولیت شما غلظت سدیم، پتاسیم، کلرید و بی کربنات را در خون شما نشان می دهد. مقادیر بر حسب میلی مول در لیتر (mmol/L) یا میلی اکی والان در لیتر (mEq/L) اندازه گیری و گزارش می شوند. اگر آزمایش‌های دیگری هم‌زمان انجام شد، ممکن است اندازه‌گیری‌های دیگری را در گزارش آزمایش خود مشاهده کنید.
گزارش آزمایش معمولاً شامل محدوده مرجع برای هر الکترولیت است. این مقادیر همان چیزی است که آزمایشگاه به عنوان مقادیر مورد انتظار برای یک فرد سالم در نظر می گیرد. محدوده مرجع ممکن است از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر کمی متفاوت باشد. به دلیل تفاوت در مقادیر و تفسیر، مهم است که قبل از نتیجه گیری در مورد سطح الکترولیت خود، نتایج خود را با پزشک خود در میان بگذارید.
سطوح غیر طبیعی الکترولیت ها می تواند به دلیل بسیاری از شرایط مختلف سلامتی ایجاد شود. تفسیر نتیجه آزمایش شامل در نظر گرفتن اینکه کدام سطح الکترولیت غیرطبیعی است، بالا یا پایین بودن آنها، علائم و سابقه سلامتی شماست. برخی از مسائل بهداشتی که می توانند بر سطح الکترولیت و شکاف آنیون تأثیر بگذارند عبارتند از:
تغییرات در مصرف مایعات یا از دست دادن مایعات از بدن
اختلالاتی که بر کلیه ها، کبد، ریه ها، غدد فوق کلیوی یا قلب تأثیر می گذارد
سوء تغذیه، مشکلات گوارشی یا تغییر در نحوه جذب مواد مغذی
استفاده از برخی داروها، از جمله داروهایی که می توانند بر سطح مایعات یا تعادل اسید و باز تأثیر بگذارند
برای درک نتایج خاص پانل الکترولیت خود و معنای آن برای سلامتی با پزشک خود صحبت کنید.
آیا به آزمایشات بعدی نیاز دارم؟
پانل الکترولیت می تواند اطلاعات مهمی را تولید کند، اما پیدا کردن یک عدم تعادل الکترولیت همیشه توضیح نمی دهد که چرا این عدم تعادل رخ داده است. سطوح بالا یا پایین ممکن است نیاز به آزمایش‌های اضافی برای تعیین علت داشته باشد و ممکن است برای بررسی سطوح الکترولیت در طول زمان به آزمایش مجدد نیاز باشد. پزشک بر اساس سابقه پزشکی و وضعیت شما در مورد موارد مورد نیاز به شما توصیه می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *