لاکتوفرین پروتئینی است که توسط نوعی گلبول سفید به نام نوتروفیل آزاد می شود. هنگامی که التهاب در دستگاه گوارش وجود دارد، نوتروفیل ها به این ناحیه جذب می شوند و لاکتوفرین آزاد می کنند و سطح پروتئین در مدفوع را افزایش می دهند. این آزمایش سطح لاکتوفرین در مدفوع را به عنوان راهی برای تشخیص التهاب در روده اندازه گیری می کند.

 

التهاب روده با بیماری التهابی روده (IBD) و برخی از عفونت های باکتریایی دستگاه گوارش همراه است، اما با بسیاری از اختلالات دیگر که بر عملکرد روده تأثیر می گذارد و علائم مشابهی ایجاد می کند، مرتبط نیست. لاکتوفرین می تواند برای کمک به تمایز بین شرایط التهابی و غیر التهابی استفاده شود.

 

IBD گروهی از اختلالات مزمن است که با بافت های متورم و آسیب دیده در پوشش مجرای روده مشخص می شود. علت IBD مشخص نیست، اما تصور می‌شود که این بیماری‌ها به دلیل یک فرآیند خودایمنی است که توسط یک استعداد ژنتیکی، یک بیماری ویروسی و/یا یک عامل محیطی ایجاد شده است. شایع ترین بیماری های التهابی روده بیماری کرون (CD) و کولیت اولسراتیو (UC) هستند.

 

افراد مبتلا به IBD معمولاً شعله ورهای بیماری فعال دارند که با دوره های بهبودی متناوب می شوند. در طول یک تشدید، ممکن است فرد دچار حملات مکرر اسهال آبکی و/یا خونی، درد شکم، کاهش وزن و تب شود. بین این شعله ها، علائم اغلب فروکش می کند. بسیاری از افراد ممکن است دوره‌های طولانی‌تری از بهبودی بین دوره‌های شعله ور شدن داشته باشند. آزمایش لاکتوفرین می تواند در نظارت بر فعالیت بیماری مفید باشد.

 

نمونه برای آزمایش چگونه جمع آوری می شود؟

نمونه مدفوع در ظرف تمیزی که توسط آزمایشگاه تهیه شده است جمع آوری می شود. این نمونه باید با ادرار یا آب آلوده نباشد.

سوالات رایج

چگونه استفاده می شود؟

لاکتوفرین یک آزمایش مدفوع (مدفوع) است که برای تشخیص التهاب در روده استفاده می شود. التهاب روده به عنوان مثال با برخی عفونت های باکتریایی همراه است و در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD) با فعالیت و شدت بیماری مرتبط است. این آزمایش ممکن است برای تمایز بین اختلالات IBD و غیر التهابی و نظارت بر فعالیت بیماری IBD تجویز شود

یک پزشک ممکن است آزمایش لاکتوفرین را برای کمک به بررسی علت اسهال آبکی یا خونی مداوم فرد تجویز کند. این آزمایش ممکن است همراه با سایر آزمایش‌های مدفوع، مانند کشت مدفوع برای تشخیص عفونت باکتریایی، آزمایش تخمک‌ها و انگل‌ها (O&P)، آزمایش گلبول‌های سفید مدفوع، و/یا آزمایش خون مخفی مدفوع تجویز شود.

اگر پزشک مشکوک به التهاب باشد، آزمایش‌های خونی که التهاب را در بدن تشخیص می‌دهد، مانند ESR (نرخ رسوب گلبول‌های قرمز) و/یا CRP (پروتئین واکنش‌گر C) نیز ممکن است تجویز شود. آزمایش هم برای کمک به تعیین علت علائم فرد و هم برای رد شرایط با علائم مشابه انجام می شود. این بدان معناست که ممکن است بسته به علل مشکوک، آزمایش خون و مدفوع اضافی انجام شود.

اگر فردی مبتلا به IBD تشخیص داده شده باشد، ممکن است آزمایش لاکتوفرین برای نظارت بر فعالیت بیماری و کمک به ارزیابی شدت آن تجویز شود. به عنوان مثال، اگر فردی لاکتوفرین نسبتاً بالا داشته باشد، آزمایش ممکن است چندین هفته بعد تکرار شود تا ببینیم که آیا به طور متوسط ​​افزایش یافته، افزایش یافته است یا به حالت عادی بازگشته است.

ممکن است برای کمک به تعیین اینکه آیا آندوسکوپی در صورت مشکوک بودن به IBD اندیکاسیون دارد یا خیر، آزمایش لاکتوفرین تجویز شود. تشخیص IBD معمولاً با انجام آندوسکوپی (کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی) برای بررسی روده ها و با گرفتن یک نمونه بافت کوچک (بیوپسی) برای ارزیابی التهاب و تغییرات در ساختار بافت تأیید می شود. این آزمایش تهاجمی است و در صورت عدم وجود التهاب احتمال کمتری وجود دارد.

چه زمانی انجام داده می شود؟

آزمایش لاکتوفرین ممکن است زمانی تجویز شود که فردی علائمی داشته باشد که نشان می‌دهد ممکن است التهاب روده وجود داشته باشد و زمانی که یک پزشک بخواهد بین IBD و یک بیماری روده غیر التهابی تمایز قائل شود.

علائم و نشانه های التهاب روده از فردی به فرد دیگر و در طول زمان متفاوت خواهد بود. آنها ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشند:

  • اسهال خونی یا آبکی
  • گرفتگی یا درد شکم
  • تب
  • کاهش وزن
  • خونریزی از رکتوم
  • ضعف

آزمایش لاکتوفرین ممکن است زمانی انجام شود که یک پزشک بخواهد تشخیص دهد که آیا آندوسکوپی (کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی) احتمالاً یا کمتر ضروری است.

هنگامی که فردی مبتلا به IBD تشخیص داده شد، ممکن است هر زمان که مشکوک به شعله ور شدن باشد، آزمایش لاکتوفرین تجویز شود، هم برای تأیید فعالیت بیماری و هم برای ارزیابی شدت آن.

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟

افزایش سطح لاکتوفرین در مدفوع نشان می دهد که التهاب احتمالاً در دستگاه گوارش وجود دارد و فعال است، اما محل یا علت آن را نشان نمی دهد. به طور کلی، درجه ارتفاع با شدت التهاب مرتبط است. آندوسکوپی (کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی) ممکن است به عنوان یک آزمایش بعدی نشان داده شود.

افزایش لاکتوفرین با IBD اما همچنین با سایر شرایط التهابی، با عفونت های باکتریایی روده، برخی عفونت های انگلی و سرطان روده بزرگ مشاهده می شود.

در افراد تازه تشخیص داده شده مبتلا به IBD، غلظت لاکتوفرین ممکن است بسیار بالا باشد.

سطح پایین لاکتوفرین به این معنی است که اختلال روده احتمالا غیر التهابی است. نمونه هایی از این موارد عبارتند از اسهال ناشی از عفونت های ویروسی دستگاه گوارش و سندرم روده تحریک پذیر (IBS). برخلاف IBD، IBS باعث التهاب نمی شود. بلکه باعث دردهای شکمی و اسپاسم‌های شبیه به کرامپ همراه با حملات اسهال و/یا یبوست می‌شود. افرادی که نتایج لاکتوفرین پایینی دارند کمتر به آندوسکوپی نیاز دارند.

سطح متوسط ​​لاکتوفرین ممکن است در افراد مبتلا به IBD کمتر فعال دیده شود. نتیجه نشان می دهد که احتمالاً مقداری التهاب وجود دارد. اگر آزمایش تکرار نشان دهد که لاکتوفرین افزایش یافته است، ممکن است وضعیت فرد بدتر شود.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

لاکتوفرین مربوط به آزمایش مدفوع دیگری به نام کالپروتکتین است. هر دو موادی هستند که توسط گلبول های سفید خون در مدفوع آزاد می شوند و با التهاب روده مرتبط هستند. از بین دو آزمایش، کالپروتکتین به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است و بیشتر از لاکتوفرین سفارش داده می شود. معمولاً یکی یا دیگری سفارش داده می شود اما نه هر دو.

نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود به دلیل وجود لاکتوفرین در شیر مادر می تواند نتیجه مثبت کاذب داشته باشد.

آیا باید هم آزمایش لاکتوفرین و هم آزمایش کالپروتکتین انجام شود؟

شواهد فعلی نشان می دهد که انجام هر دو آزمایش سود قابل توجهی ندارد زیرا هر دو التهاب روده را تشخیص می دهند.

آیا آزمایش لاکتوفرین یا کالپروتکتین برای من مهم است؟

کالپروتکتین به طور گسترده تری مورد مطالعه قرار گرفته است و به دفعات بیشتر سفارش داده می شود، اما به طور کلی تصور می شود که هر دو آزمایش مفیدی باشند.

برای کاهش لاکتوفرین چه کنم؟

لاکتوفرین انعکاسی از التهاب روده است و تحت تأثیر تغییرات سبک زندگی قرار نمی گیرد. اگر به دلیل عفونت باشد، به احتمال زیاد با برطرف شدن عفونت به حالت عادی باز می گردد. اگر به دلیل بیماری التهابی روده باشد، با فعالیت بیماری بالا و پایین می‌رود.

 

 

چه مدت طول می کشد تا نتایج آزمایش؟

این بستگی به آزمایشگاهی دارد که آزمایش را انجام می دهد. این آزمایش تا حدودی تخصصی است و توسط همه آزمایشگاه ها ارائه نمی شود. نمونه احتمالاً برای آزمایش به آزمایشگاه مرجع فرستاده خواهد شد و ممکن است چندین روز طول بکشد تا نتایج در دسترس باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *