لاکتات خون چیست

لاکتات یکی از موادی است که توسط سلول‌ها تولید می‌شود، زیرا بدن غذا را به انرژی تبدیل می‌کند (متابولیسم سلولی) که بالاترین سطح تولید در ماهیچه‌ها اتفاق می‌افتد. بسته به PH، گاهی اوقات به شکل اسید لاکتیک وجود دارد. با این حال، با حفظ pH خنثی توسط بدن، بیشتر آن به شکل لاکتات در خون وجود خواهد داشت.

سطح نرمال لاکتات

این آزمایش میزان لاکتات را در خون یا کمتر در مایع مغزی نخاعی (CSF) در آزمایشگاه اندازه گیری می کند.به طور معمول، سطح لاکتات در خون و CSF پایین است. هنگامی که اکسیژن کافی در سطح سلولی وجود نداشته باشد یا زمانی که راه اصلی تولید انرژی در سلول های بدن مختل می شود، لاکتات بیش از حد توسط سلول های عضلانی، گلبول های قرمز خون، مغز و سایر بافت ها تولید می شود. لاکتات اضافی می تواند منجر به اسیدوز لاکتیک شود.

لاکتات بیش از حد ممکن است نشان دهنده یکی یا ترکیبی از موارد زیر باشد

  • کمبود اکسیژن (هیپوکسی)
  • وجود شرایطی که باعث افزایش تولید لاکتات می شود
  • وجود شرایطی که باعث کاهش پاکسازی لاکتات از بدن می شود

هنگامی که تولید اسید لاکتیک به طور قابل توجهی افزایش می یابد، گفته می شود که فرد مبتلا به هیپرلاکتاتمی می باشد، که با تجمع بیشتر اسید لاکتیک می تواند به اسیدوز لاکتیک تبدیل شود. بدن اغلب می تواند اثرات هیپرلاکتاتمی را جبران کند، اما اسیدوز لاکتیک می تواند به اندازه ای شدید باشد که تعادل اسید/باز (pH) فرد را مختل کند و علائمی مانند ضعف عضلانی، تنفس سریع، تهوع، استفراغ، تعریق و حتی کما ایجاد کند.شرایطی وجود دارد که می تواند باعث سطوح بالای لاکتات شود.

آزمایش چگونه انجام می شود؟

آزمایش خون لاکتات در درجه اول برای کمک به تعیین اینکه آیا فردی اسیدوز لاکتیک دارد یا خیر، تجویز می شود، سطحی از لاکتات که به اندازه کافی بالا است تا تعادل اسید و باز (pH) فرد را مختل کند.اسیدوز لاکتیک بیشتر به دلیل کمبود اکسیژن در سلول ها و بافت ها (هیپوکسی) ایجاد می شود. اگر فردی دارای شرایطی باشد که ممکن است منجر به کاهش میزان اکسیژن رسانی به سلول ها و بافت ها شود، مانند شوک یا نارسایی احتقانی قلب، از این آزمایش می توان برای کمک به تشخیص و ارزیابی شدت هیپوکسی و اسیدوز لاکتیک استفاده کرد. ممکن است همراه با گازهای خون برای ارزیابی تعادل اسید/باز و اکسیژن رسانی فرد تجویز شود. ممکن است آزمایش لاکتات مایع مغزی نخاعی (CSF) همراه با آزمایش لاکتات خون برای کمک به تمایز بین مننژیت ویروسی و باکتریایی تجویز شود.سطح CSF و لاکتات خون ممکن است زمانی تجویز شود که فرد دارای علائم و نشانه های مننژیت، مانند سردرد شدید، تب، هذیان و از دست دادن هوشیاری باشد.

تفسیر آزمایش lactate

تفسیر آزمایش به شرح زیر است:

بالا بودن lactate در آزمایش خون

سطح بالای لاکتات در خون به این معنی است که بیماری یا وضعیتی که فرد دارد باعث تجمع لاکتات می شود. به طور کلی، افزایش بیشتر لاکتات به معنای شدت بیشتر بیماری است. هنگامی که با کمبود اکسیژن همراه باشد، افزایش لاکتات می تواند نشان دهنده این باشد که اندام ها به درستی کار نمی کنند.

با این حال، وجود لاکتات اضافی تشخیصی نیست. یک متخصص مراقبت های بهداشتی باید تاریخچه پزشکی، معاینه فیزیکی، و نتایج سایر آزمایش های تشخیصی را برای تعیین علت و تشخیص بیماری یا بیماری زمینه ای در نظر بگیرد.

سطح نرمال لاکتات

آزمایش لاکتات سطح لاکتات خون را در یک زمان معین اندازه گیری می کند. سطح نرمال لاکتات نشان می دهد که یک فرد اسیدوز لاکتیک ندارد، اکسیژن کافی در سطح سلولی وجود دارد، و/یا اینکه علائم و نشانه های آنها ناشی از اسیدوز لاکتیک نیست.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

افزایش سطح لاکتات ممکن است با کمبود تیامین) ویتامین( B1 دیده شود. برخی از داروها، از جمله متفورمین و داروهای HIV، می توانند باعث افزایش سطح لاکتات شوند.

آیا کاری وجود دارد که بتوانم سطح لاکتات خود را کاهش دهم؟

به طور کلی، خیر. با این حال، اگر سطح لاکتات بالا شما به دلیل یک بیماری زمینه‌ای است که می‌توان آن را برطرف کرد، مانند دیابت کنترل‌نشده یا ماده‌ای که می‌توان از آن اجتناب کرد، مانند اتانول، ممکن است بتوانید آن را کاهش دهید. اگر برای شما بیماری مانند اختلال متابولیک تشخیص داده شده است، پیروی از رژیم درمانی تجویز شده باید سطح لاکتات شما را کنترل کند. اگر این افزایش به دلیل یک وضعیت موقتی مانند شوک یا عفونت باشد، معمولاً پس از برطرف شدن وضعیت به حالت عادی باز می گردد.

لاکتات خون

چرا یک متخصص سلامت اندازه گیری لاکتات را در نمونه خون از شریان به جای خون از ورید انتخاب می کند؟

تصور می‌شود اندازه‌گیری لاکتات از خون شریانی دقیق‌تر است و چون از تورنیکت استفاده نمی‌شود، معمولاً تحت تأثیر فرآیند جمع‌آوری قرار نمی‌گیرند. یک پزشک ممکن است لاکتات شریانی را به این دلایل یا به این دلیل که نمونه‌ای برای گروهی از آزمایش‌های دیگر به نام گازهای خون شریانی (ABGs) به طور همزمان جمع‌آوری می‌شود و می‌توان از همان نمونه برای همه آزمایش‌ها استفاده کرد، سفارش دهد. هنگامی که سایر آزمایش‌های خون شریانی تجویز نمی‌شوند، یک پزشک ممکن است یک لاکتات وریدی را تجویز کند، زیرا ارزیابی کافی از سطح لاکتات فرد را ارائه می‌دهد و به این دلیل که فرآیند جمع‌آوری آن‌قدر ناراحت‌کننده نیست.

آزمایش لاکتات نوزاد

لاکتات در بافت ها، خون و CSF در نتیجه متابولیسم بی هوازی تجمع می یابد. بنابراین، اندازه‌گیری غلظت لاکتات خون یا پلاسما نشان‌دهنده کفایت اکسیژن رسانی اخیر یا فعلی به بافت‌ها است که ممکن است در طول هیپوکسمی، نارسایی قلبی یا قطع جریان عروق محیطی کاهش یابد. در حالی که مانیتورینگ کنار بالین نشانه فوری هیپوکسمی را ارائه می دهد، اندازه گیری غلظت لاکتات ممکن است پزشکان را از مشکلات مربوط به اکسیژن رسانی به بافت ها آگاه کند، به عنوان مثال در سپتی سمی نوزادان یا ductus arteriosus. در نهایت، اندازه گیری سطح لاکتات خون و CSF یک بررسی ضروری در تشخیص خطاهای مادرزادی متابولیسم است.

لاکتات بالا در کودک نشانه چیست

سطوح بالای لاکتات چند عاملی است و معمولاً نشان دهنده اختلال در پرفیوژن بافتی است. تعدادی از عوامل وجود دارد که می تواند منجر به اختلال در پرفیوژن بافتی در نوزادان نارس شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *