تست غربالگری

ناهنجاری‌های مادرزادی و بسیاری از اختلالات ژنتیکی تاثیر بسزایی بر وضعیت زندگی افراد بیمار، خانواده، و جامعه دارند. آزمايشات غربالگري سلامت جنين جهت غربالگري سندرم داون، سندرم ادوارد، سندرم پاتو، بيماري SLOS و ريسك مسموميت حاملگي (پره اكالمپسي) مورد استفاده قرار مي گيرد.
این مشکلات می‌تواند در اوایل بارداری با استفاده از انواع روشهای تهاجمی و یا غیرتهاجمی شناسایی گردد. تست غربالگری که در سه ماه اول بارداری برای تشخیص نقص‌های مادرزادی در جنین انجام می گردد عموماً آزمایش‌های غربالگری و آزمایشات تشخیصی را شامل می شود. هدف اصلی این آزمایشات تشخیص به موقع ناهنجاری ها‌ و اختلالات کروموزومی و ژنتیکی در جنین می باشد.
به طور کلی آزمایشات غربالگری در دوران بارداری شامل موارد زیر می باشد:
تست غربالگری سندرم داون در سه ماهه اول بارداری (First-trimester scree)
تست غربالگری سندرم داون در سه ماهه دوم بارداری (quad screen)
تست غربالگری یکپارچه (Integrated)

غربالگری متوالی (Sequential)

نهاد های نظارتی کشور و نیز سازمان های جهانی مرتبط با سلامت جنین به تمامي زنان باردار بدون در نظر گرفتن سن در زمان حاملگی توصیه می نمایند که تستهاي غربالگري سندرم داون، سندرم ادوارد و نقايص لولة عصبي باز را انجام دهند. به همین دلیل، سونوگرافی NT  می بایست در مراکز معتبر و دارای گواهینامه های لازم و توسط سونوگرافیست متبحر انجام شود چراکه بروز هر گونه خطا در اندازه گیری ها نتایج غربالگری را متاثر می نماید. همچنین، زمانی تست غربالگری و نتایج آن ارزشمند می باشد که در مراکز و آزمایشگاه معتبر انجام شود.
یکی از مهمترین پرسش هایی که مادران در زمان انجام این آزمایشات دارند در مورد دقت نتایج است. در توضیح این پرسش این نکته حائز اهمیت است که در حدود ۹۰% بارداری های همراه با سندرم داون نتایج غربالگری مثبت دارند. ولی برای ۱۰% باقیمانده که غربالگری با ریسک بالا داشته اند جنین حتما مبتلا به سندرم داون نخواهد بود و در این موارد خطر وجود دارد ولی برای اطمینان انجام آزمایشات تشخیصی مانند آمنیوسنتز یا CVS  توصیه می شود. یک نگرش اشتباه در مورد تست های غربالگری آنست که انجام این آزمایشات برای مادران با سن بالاتر از ۳۵ سال لازم است.
در زنان با سنین بالاتر ۳۵ سال شانس ابتلای جنین به سندرمهای داون و تریزومی ۱۸
افزایش می یابد. ولی آمار جهانی نشان می دهد که تولد نوزادان با مبتلا به این سندرمها از مادرانی با هر سنی ممکن است.

اهمیت و مزیت انجام تست های غربالگری

آسودگی و عدم استرس در زمینه سلامت جنین و تولد نوزاد سالم از مهمترین مزایای انجام آزمایش های غربالگری برای مادران، خانواده ها و نیز جامعه می باشد.
نتایج آزمایشات غربالگری سه ماهه ی اول اهمیت بسیار بالایی داشته و اگر اختلالات در جنین مشاهده شود، می توان با اجازه پزشکی قانونی نسبت به سقط به موقع جنین اقدام نمود که اهمیت بسیار بالایی برای خانواده و جامعه دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *