کیموتریپسین

چه چیزی در حال آزمایش است؟

کیموتریپسین آنزیمی است که پروتئین را در روده کوچک هضم می کند. این آزمایش میزان کیموتریپسین در مدفوع را اندازه گیری می کند تا به ارزیابی درست عملکرد پانکراس شما کمک کند.

کیموتریپسینوژن

کیموتریپسینوژن، پیش ساز غیر فعال کیموتریپسین، در پانکراس تولید شده و به روده کوچک منتقل می شود. در روده کوچک، برای تشکیل کیموتریپسین فعال می شود. این یکی از آنزیم هایی است که مسئول تجزیه پروتئین موجود در غذا به قطعات کوچکتر به نام پپتید است. اگر لوزالمعده به طور طبیعی کار کند، کیموتریپسین در مدفوع قابل تشخیص است.

افراد مبتلا به اختلال عملکرد لوزالمعده ممکن است مجاری پانکراس مسدود شده باشند یا سلول هایی که کیموتریپسینوژن تولید می کنند ممکن است آسیب دیده یا از بین بروند. چنین آسیب سلولی و انسداد مجرای باعث نارسایی لوزالمعده می شود زیرا مقدار آنزیم های منتقل شده به روده کوچک برای هضم مناسب غذا کافی نیست. این اغلب در شرایطی مانند پانکراتیت مزمن و گاهی اوقات سرطان پانکراس دیده می شود.

سوالات متداول

چگونه از آزمایش استفاده می شود؟

آزمایش کیموتریپسین همراه با سایر آزمایش‌ها، مانند چربی مدفوع و/یا الاستاز مدفوع، برای ارزیابی نارسایی پانکراس هم در کودکان و هم بزرگسالان استفاده می‌شود.

نارسایی لوزالمعده زمانی اتفاق می‌افتد که لوزالمعده نتواند آنزیم‌های گوارشی کافی برای تجزیه غذا در روده و کمک به جذب مواد مغذی تولید و/یا انتقال دهد. معمولاً در نتیجه آسیب تدریجی پانکراس رخ می دهد.

چه زمانی انجام داده می شود؟

آزمایش کیموتریپسین ممکن است در صورت داشتن علائم و نشانه های نارسایی لوزالمعده، مانند:

  • اسهال مداوم
  • گرفتگی شکم
  • کاهش وزن
  • مدفوع بدبو، حجیم و چرب
  • سوء تغذیه
  • سوء جذب
  • کمبود ویتامین
  • در کودکان، ناتوانی در افزایش وزن، تاخیر در رشد

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟

یک نتیجه مثبت که نشان دهنده وجود کیموتریپسین در مدفوع است، طبیعی است. کیموتریپسین در مدفوع افراد سالم وجود دارد.

نتیجه منفی ممکن است به این معنی باشد که شما نارسایی پانکراس دارید. یک نتیجه منفی تشخیصی نیست، اما نشان می دهد که ممکن است آزمایشات بیشتری مورد نیاز باشد.

در صورت منفی بودن تست سیموتریپسین من یا فرزندم چه آزمایش های آزمایشگاهی دیگری ممکن است انجام شود؟

پزشک شما ممکن است آزمایش مدفوع برای چربی مدفوع یا الاستاز مدفوع یا آزمایش خون برای آمیلاز یا لیپاز را برای بررسی سایر جنبه‌های پانکراس و عملکرد گوارشی تجویز کند.

چه چیزی باعث نارسایی پانکراس می شود؟

نارسایی پانکراس می تواند در اثر حملات مکرر پانکراتیت حاد یا پانکراتیت مزمن ایجاد شود. کمتر اما گاهی با سرطان پانکراس همراه است. سایر علل نارسایی ممکن است شامل بیماری سلیاک، بیماری کرون، پانکراتیت خودایمنی (بیماری مرتبط با ایمونوگلوبولین G4)، سندرم زولینگر-الیسون، و برخی از روش های جراحی باشد که می تواند منجر به کاهش عملکرد دستگاه گوارش یا پانکراس شود.

علاوه بر این، افرادی که ناقل جهش در ژن CFTR هستند ممکن است نارسایی پانکراس داشته باشند و علائم و نشانه‌های مرتبط را تجربه کنند.

در کودکان، نارسایی پانکراس اغلب با فیبروز کیستیک (CF) یا سندرم شواچمن-الماس (SDS) همراه است. SDS بعد از CF دومین علت شایع نارسایی ارثی پانکراس است. همه افراد مبتلا به SDS درجاتی از نارسایی لوزالمعده را دارند که از دوران نوزادی شروع می شود.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

تست الاستاز مدفوع در مقایسه با کیموتریپسین مدفوع کاربرد تشخیصی بهتری دارد.

اگر لوزالمعده شما به درستی کار نمی کند، باید توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود به دقت تحت نظر باشید. ممکن است برای تسکین علائم و بهبود تغذیه، آنزیم های خوراکی و مکمل های ویتامین برای شما تجویز شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *