سرطان خون چیست

سرطان خون سرطانی است که بر سلول های خونی تأثیر می گذارد.شایع ترین انواع سرطان خون عبارتند از:

انواع سرطان خون

 

سرطان خون لوسمی

لوسمی یک سرطان خون است که در اثر افزایش تعداد گلبول های سفید خون در بدن شما ایجاد می شود.

لنفوم

لنفوم سرطانی است که در سلول های مبارزه کننده با عفونت سیستم ایمنی بدن به نام لنفوسیت شروع می شود. این سلول ها در غدد لنفاوی، طحال، تیموس، مغز استخوان و سایر قسمت های بدن قرار دارند. وقتی لنفوم دارید، لنفوسیت ها تغییر می کنند و خارج از کنترل رشد می کنند.

میلوما

میلوما که به آن مولتیپل میلوما نیز گفته می شود، سرطان سلول های پلاسما است. سلول های پلاسما گلبول های سفید خونی هستند که آنتی بادی هایی می سازند که از ما در برابر عفونت محافظت می کنند. انواعی از سرطان خون نیز به نام MPN و MDS وجود دارند.

آیا سرطان خون درمان دارد؟

طیف وسیعی از درمان های مختلف برای سرطان خون وجود دارد. درمانی که پزشکان شما توصیه می کنند به نوع سرطان خون، سلامتی و خواسته های شما بستگی دارد.

شیمی درمانی

شیمی درمانی به معنای استفاده از داروهای کشنده سلول برای از بین بردن سلول های سرطانی می باشد. داروهای شیمی درمانی بیشتر به طور مستقیم در ورید تزریق می شود. این داروها می توانند در جریان خون در بدن حرکت کنند و سلول های سرطانی را از بین ببرند. به این نوع شیمی درمانی وریدی (IV) می گویند. شیمی درمانی می تواند به صورت قرص، گاهی به عنوان یک دوره درمانی یا بعضا به عنوان یک درمان طولانی مدت انجام شود.  تعداد سیکل های درمان و آنچه شامل آنها می شود به نوع سرطان خون و داروهایی که دارید بستگی دارد.

پیوند سلول های بنیادی

پیوند سلول های بنیادی به معنای جایگزین شدن سلول های بنیادی در بدن شما با سلول های بنیادی جدید و سالم است. پیوند سلول های بنیادی می تواند درمانی برای برخی سرطان های خون باشد، چون شامل از بین بردن سلول های بنیادی غیرطبیعی است که سلول های خونی سرطانی تولید می کنند و به بدن سلول های بنیادی جدید و سالم می دهند که می توانند مجدد سلول های خونی سالم بسازند.

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی روشی برای درمان سرطان است که از سیستم ایمنی خود بیمار برای حمله به سرطان استفاده می شود. هر نوع درمان سرطانی که سیستم ایمنی را برای کمک به عملکرد آن مهار یا القا می کند،به عنوان ایمونوتراپی محسوب می شود. بعضی از داروهای ایمونوتراپی با تحریک سیستم ایمنی بدن شما برای یافتن و کشتن سلول های سرطانی عمل می کنند. این دارو خود را به یک سلول سرطانی می‌چسباند که یافتن سلول سرطانی را برای سیستم ایمنی آسان‌تر می‌ شود. سپس سیستم ایمنی بدن شما به سلول سرطانی حمله می کند.

رادیوتراپی

رادیوتراپی از پرتوهای پر انرژی مانند اشعه ایکس برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کندکه می توان برای درمان لنفوم هوچکین یا لنفوم غیر هوچکین استفاده کرد. پرتوها بخشی از بدن که سلول های سرطانی در آن قرار دارند را مورد هدف قرار می دهند. در طول درمان، روی یک سطح صاف دراز می‌کشید و دستگاه رادیوتراپی بالای سرتان قرار می‌گیرد که چیزی احساس نخواهید کرد و پرتوهای پرانرژی به سمت قسمتی از بدن شما که تحت درمان است هدف قرار می گیرد و به سلول های سرطانی در آن ناحیه آسیب می رساند.

عمل جراحی

جراحی به ندرت برای درمان سرطان خون استفاده می شود، ممکن است تعداد کمی از افراد مبتلا به لنفوم نیاز به برداشتن طحال داشته باشند.

آزمایشات بالینی

همه داروها و درمان های جدید قبل از اینکه در دسترس بیماران قرار گیرند به طور کامل مورد آزمایش می شوند. پس از آزمایشات انجام شده در آزمایشگاه، آنها روی افراد آزمایش می شوند. آزمایش‌های بالینی مهم اند، زیرا آنها تنها راه برای توسعه درمان‌های جدید و بهبود درمان‌های موجود برای شما و سایر افراد مبتلا به سرطان خون هستند.

علائم سرطان خون

 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • کبودی یا خونریزی غیر قابل توضیح
 • توده یا تورم
 • تنگی نفس
 • تعریق شبانه
 • عفونت هایی که مداوم، مکرر یا شدید هستند
 • تب (۳۸ درجه سانتیگراد یا بالاتر) که بدون دلیل است
 • بثورات یا خارش پوست غیر قابل توضیح
 • درد در استخوان ها، مفاصل یا شکم (ناحیه معده)
 • خستگی که با استراحت یا خواب بهبود نمی یابد
 • رنگ پریدگی

علائم سرطان خون

سرطان خون و رنگ ناخن

شیمی درمانی در درمان سرطان ها از جمله سرطان خون (لوکمیا و لنفوما) می تواند بر رنگ و بافت ناخن های دست و پا تأثیر بگذارد.ناخن ها ممکن است تیره شوند، ترک بخورند یا شکننده شوند. برجستگی های سفید یا نوارهای تغییر رنگ ممکن است در امتداد ناخن ظاهر شود. بافت زیر ناخن ممکن است تیره شود.درصد کمی از بیماران تمام یا بخشی از ناخن های دست و پای خود را از دست می دهند.

سرطان خون و ناخن ها

بدترین نوع سرطان خون

پیشرفت های تحقیقاتی در چند دهه اخیر نشان می دهد که میزان بقای پنج ساله برای لوسمی میلوئید مزمن (CML)، لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL) و لنفوم فولیکولی بیش از ۸۵٪ است. اما با لوسمی میلوئید حاد (AML)، mantle cell lymphoma and myeloma، میزان بقای پنج ساله کمتر از ۵۰ درصد است.

سرطان خون در کودکان

سرطان خون شایع ترین سرطان در کودکان و نوجوانان است که تقریباً از هر ۳ سرطان ۱ مورد را شامل می شود. اکثر لوسمی های دوران کودکی لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL) هستند. بیشتر موارد باقی مانده لوسمی حاد میلوئیدی (AML) است. لوسمی مزمن در کودکان نادر است.

سرطان خون در کودکان

سرطان خون خوش خیم

بیشتر اختلالات خونی خوش خیم بر تولید و عملکرد سلول های خونی تأثیر می گذارد. انواع بسیاری از اختلالات خونی وجود دارد که سرطانی نیستند.اینها شامل کم خونی، افزایش و کاهش گلبول های خون (گلبول های سفید و پلاکت ها)، اختلالات لخته شدن خون (ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریوی)، اختلالات خونریزی و …هستند، اما محدود به آن نمی شوند.اختلالات خونی خوش خیم ممکن است با درمان برطرف شوند، یا ممکن است علائمی ایجاد نکنند.

سرطان خون بدخیم

لوسمی ها، لنفوم ها و میلوماها از شایع ترین سرطان های خون بدخیم هستند. اما بسیاری دیگر هم وجود دارد. این گروه شامل سرطان های مغز استخوان، خود خون و سیستم لنفاوی است که شامل غدد لنفاوی، عروق لنفاوی، بافت لنفاوی دستگاه گوارش، لوزه ها، غده تیموس و طحال می شود.

سرطان خون و مرگ

در مورد سرطان خون و مرگ می توان گفت که به طور کلی، میزان بقای پنج ساله برای سرطان خون حدود ۷۰٪ است. این بدان معناست که احتمال زنده ماندن در افرادی که سرطان خون در آنها تشخیص داده می‌شود، در پنج سال آینده تنها ۷۰ درصد است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *