آزمایش فلوسایتومتری برای چیست

ایمونوفنوتایپ توسط فلوسیتومتری یک روش آزمایشگاهی است که وجود یا عدم وجود نشانگرهای گلبول سفید (WBC) به نام آنتی ژن را تشخیص می دهد. این آنتی ژن ها ساختارهای پروتئینی هستند که روی WBC یا درون آنها یافت می شوند.

آزمایش فلوسایتومتری

گروه‌بندی‌های خاصی از این آنتی‌ژن‌ها معمولاً روی یا درون سلول‌های سفید خون وجود دارند و منحصر به انواع سلول‌ها و مراحل بلوغ سلولی هستند. علاوه بر این، الگوهای خاصی از آنتی ژن‌ها روی سلول‌های غیرطبیعی که در لوسمی‌ها و لنفوم‌ها دیده می‌شوند، وجود دارد. ایمونوفنوتایپ فلوسیتومتری ممکن است در کمک به تشخیص، طبقه بندی، درمان و تعیین پیش آگهی این سرطان های سلول خونی مفید باشد.

آزمایش ایمونوفنوتایپ با فلوسایتومتری

فلوسایتومتری ایمونوفنوتیپ ممکن است بر روی نمونه های خون، مغز استخوان یا سایر نمونه ها انجام شود تا این اطلاعات اضافی ارائه شود. می‌تواند سلول‌های طبیعی و همچنین سلول‌های غیرطبیعی را که الگوی نشانگرهای آنها معمولاً با انواع خاصی از لوسمی و لنفوم دیده می‌شود، شناسایی کند. همچنین می‌توان از نتایج برای پیش‌بینی میزان تهاجمی سرطان و/یا پاسخ به درمان خاصی استفاده کرد.

اعداد CD نشان دهنده چیست

بیشتر آنتی ژن هایی که فلوسیتومتری ایمونوفنوتایپ تشخیص می دهد با شماره  CD )خوشه های تمایز یا تعیین خوشه) شناسایی می شوند. اعداد CD نشان دهنده یک قرارداد نامگذاری است که بر اساس اجماع بین المللی است. در حالی که صدها آنتی ژن شناسایی شده اند و دارای یک شماره CD منحصر به فرد هستند، تنها تعداد کمی از آنها به طور معمول استفاده می شوند.

فلوسایتومتری به زبان ساده

فلوسیتومتری یک آزمایش آزمایشگاهی است که برای تجزیه و تحلیل ویژگی های سلول ها یا ذرات استفاده می شود. در طول فرآیند، نمونه ای از سلول ها یا ذرات در مایع معلق می شود و به دستگاه فلوسایتومتر تزریق می شود. تقریباً ۱۰۰۰۰ سلول را می توان در کمتر از یک دقیقه توسط رایانه تجزیه و تحلیل و پردازش کرد.

چگونه از آزمایش استفاده می شود؟

در ادامه خواهیم خواند که از این آزمیش برای تشخیص چه مواردی استفاده می شود:

فلوسایتومتری در سرطان

ایمونوفنوتایپ فلوسیتومتری عمدتاً برای کمک به تشخیص و طبقه بندی سرطان های سلولی خون (لوسمی ها و لنفوم ها) و کمک به هدایت درمان آنها استفاده می شود. ممکن است در پیگیری شمارش کامل خون (CBC) و تمایز WBC (differential) که افزایش تعداد لنفوسیت ها یا وجود سلول های خونی نابالغ یا سایر تعداد سلول های غیر طبیعی را نشان می دهد، استفاده شود.

چه زمانی انجام داده می شود؟

فلوسیتومتری ایمونوفنوتایپینگ ممکن است زمانی درخواست شود که افزایش لنفوسیت‌ها یا گاهی اوقات افزایش نوع دیگری از گلبول‌های سفید خون، کم خونی، کاهش تعداد پلاکت‌ها، یا گلبول‌های سفید نابالغ که به طور معمول در خون دیده نمی‌شوند، داشته باشید.

آزمایش ممکن است زمانی انجام شود که علائم و نشانه های لوسمی و لنفوم داشته باشید، اگرچه ممکن است در اوایل بیماری غیرقابل توجه، خفیف یا غیر اختصاصی باشند.همچنین ممکن است پس از درمان لوسمی یا لنفوم، آزمایش انجام شود.

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟

یک پاتولوژیست، که اغلب متخصص در مطالعه بیماری های خونی و/یا سرطان سلول های خونی است (یک هماتوپاتولوژیست)، نتایج حاصل از شمارش کامل خون (CBC)، ,differentialاسمیر خون، یافته های مغز استخوان و ایمونوفنوتیپ فلوسیتومتری را در نظر می گیرد. و همچنین سایر آزمایشات به منظور ارائه یک تفسیر تشخیصی. یک گزارش آزمایشگاهی معمولاً شامل نتایج خاص از آزمایش‌ها و همچنین تجزیه و تحلیلی از معنای آن نتایج است.

بررسی نتایج ایمونوفنوتیپ فلوسیتومتری

نشانگرها (آنتی ژن‌ها) که بر روی سلول‌ها وجود دارند که توسط ایمونوفنوتایپ فلوسیتومتری شناسایی می‌شوند به شناسایی سلول‌های موجود کمک می‌کنند. یک سلول طبیعی الگویی از آنتی ژن ها را نشان می دهد که با نوع و بلوغ سلول مرتبط است. نتایج حاصل از ایمونوفنوتایپینگ شما با الگوی آنتی‌ژن‌های سلول‌های «طبیعی» و همچنین با الگوهایی که با سلول های غیرطبیعی مرتبط هستند مقایسه می‌شود. (به عنوان مثال، سلول هایی که دارای لوسمی و لنفوم هستند).پزشک شما نتایج ایمونوفنوتایپ فلوسیتومتری را همراه با سابقه بالینی، معاینه فیزیکی، علائم و نشانه‌ها و همچنین تمام آزمایش‌های آزمایشگاهی برای کمک به تشخیص در نظر می‌گیرد.شرایط هر فرد منحصر به فرد خواهد بود. شما ممکن است آنتی ژن های خاصی داشته باشید (یا فاقد آن) باشید که به طور معمول دیده می شوند، اما هنوز ممکن است نوع خاصی از لوسمی یا لنفوم برای شما تشخیص داده شود.

در اینجا یک مثال است:

خون یک کودک بزرگتر یا بزرگسال معمولاً حاوی تعدادی سلول B بالغ است، اما سلولهای B نابالغ در حال گردش معمولاً وجود ندارند. هر دو سلول B بالغ و نابالغ معمولاً برای نشانگر CD19 مثبت هستند.

سلول های B بالغ معمولاً برای CD20 مثبت هستند اما نه برای CD20. CD34 نشانگر بلوغ و CD34 نشانگر عدم بلوغ است. در واقع، این دو نشانگر معمولاً با هم بیان نمی شوند.

آزمایش ایمونوفنوتایپ

تفسیر جواب آزمایش( با CD34,CD20,CD19)

حال، اگر یک فرد بالغ دارای تعداد کمی سلول B بالغ باشد، اما تعداد زیادی سلول B نابالغ نیز داشته باشد که برای CD19 مثبت هستند )به یاد داشته باشید، CD19 یک نشانگر سلول B است( و همچنین برای CD34 و CD20 مثبت باشد،(که مشخص می کند آن سلول‌ها نابالغ و غیرطبیعی هستند)، سپس فرد مبتلا به لوسمی سلول B نابالغ است که به عنوان لوسمی لنفوبلاستیک B شناخته می‌شود.

جالب توجه است، برخی از آنتی ژن های دیگر موجود ممکن است یک زیرگروه ژنتیکی خاص از لوسمی لنفوبلاستیک B را نشان دهند، که همچنین ممکن است پیش آگهی خاصی داشته باشد.

مهمتر از آن، کلاس‌های جدیدتری از گزینه‌های درمانی مانند درمان CAR-T، درگیرکننده‌های سلول‌های T دوگانه، و آنتی‌بادی‌های مونوکلونال وجود دارد که به طور انتخابی مولکول‌هایی مانند CD19 یا CD20 را هدف قرار می‌دهند. این درمان های جدیدتر ممکن است در مقایسه با شیمی درمانی معمولی عوارض جانبی کمتری داشته باشند (درمان های هدفمند جدیدتر معمولاً به شیمی درمانی سنتی اضافه می شوند).

تفسیر آزمایش۴۵ CD

CD45 که به عنوان آنتی ژن مشترک لکوسیت (LCA) نیز شناخته می شود، پروتئینی است که بر روی سطح تمام سلول های خونساز و اجداد آنها، به استثنای گلبول های قرمز (گلبول های قرمز) و پلاکت ها بیان می شود. در پاتولوژی از CD45 به عنوان نشانگر سلول های خونساز استفاده می شود و به شناسایی سلول های خونساز مانند سلول های T و سلول های B در نمونه های بافتی کمک می کند. مثبت بودن برای CD45 به این معنی است که سلول های موجود در نمونه بافت CD45 را می سازند. منفی بودن برای CD45 به این معنی است که سلول های موجود در نمونه بافت CD45 را نمی سازند.اکثر انواع لنفوم ها (سرطان های ساخته شده از سلول های ایمنی) برای CD45 مثبت هستند. در مقابل، سایر انواع سرطان از جمله کارسینوم و سارکوم معمولاً برای CD45 منفی هستند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *