آنتی بادی پپتیدی سیترولینه حلقوی

هدف از آزمایش

هدف از آزمایش آنتی بادی پپتید سیترولین دار حلقوی تشخیص آنتی بادی های CCP در خون است. آزمایش آنتی بادی CCP برای تشخیص آرتریت روماتوئید و ارزیابی شدت آن مهم است:

تشخیص آرتریت روماتوئید: در افراد مبتلا به علائم، آزمایش آنتی بادی CCP برای کمک به تشخیص یا رد کردن آرتریت روماتوئید استفاده می شود. از آنجایی که هیچ آزمایش واحدی وجود ندارد که بتواند آرتریت روماتوئید را تشخیص دهد، آزمایش آنتی بادی CCP همراه با عوامل دیگر، از جمله علائم بیمار و نتایج آزمایش‌های دیگر در نظر گرفته می‌شود.

تخمین شدت بیماری: آزمایش CCP می تواند به پزشکان در پیش بینی پیشرفت آرتریت روماتوئید بیمار کمک کند. بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید زودرس که تست آنتی بادی های CCP آنها مثبت است، در معرض افزایش خطر بدتر شدن آسیب مفاصل هستند.

آزمایش چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

تست آنتی بادی پپتید سیترولینه حلقوی، آنتی بادی های CCP را در خون شناسایی می کند. آنتی بادی های CCP نوع خاصی از آنتی بادی هستند که توسط سیستم ایمنی به نام اتوآنتی بادی تولید می شود.

در حالی که بیشتر آنتی بادی ها با شناسایی و خنثی کردن مواد خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها به بدن در مبارزه با بیماری کمک می کنند، اتوآنتی بادی ها این عملکرد مهم ایمنی را انجام نمی دهند. در عوض، اتوآنتی بادی ها می توانند با هدف قرار دادن و حمله به سلول ها و بافت های سالم بدن به طور غیر طبیعی عمل کنند.

آنتی بادی های CCP در اکثر بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید شناسایی می شود. اگرچه کمتر رایج است، آنتی بادی های CCP ممکن است در سایر اختلالات خودایمنی، از جمله سندرم شوگرن و لوپوس شناسایی شوند. نتایج مثبت برای آنتی بادی های CCP همچنین می تواند در بیماران مبتلا به سل فعال (TB) و در برخی از بیماران مبتلا به بیماری مزمن ریوی رخ دهد.

چه زمانی باید آزمایش آنتی بادی پپتید سیترولین دار حلقوی انجام دهم؟

اگر این آزمایش توسط پزشک توصیه شده باشد، بیماران باید یک آزمایش آنتی بادی پپتید سیترولین دار حلقوی انجام دهند. اگر بیماران علائم یا علائم آرتریت روماتوئید را تجربه کنند، پزشکان ممکن است آزمایش آنتی بادی CCP را توصیه کنند.

علائم آرتریت روماتوئید شامل درد مفاصل هنگام استراحت و حرکت است. مفاصل ممکن است گرم، حساس یا متورم شوند. سفتی صبحگاهی و سفتی پس از استراحت که معمولاً بیش از ۳۰ دقیقه طول می کشد نیز از علائم شایع هستند. علائم اضافی آرتریت روماتوئید شامل خستگی، تب های متناوب درجه پایین و از دست دادن اشتها است.

از آنجایی که آنتی بادی های CCP به ندرت در بیماران بدون آرتریت روماتوئید یافت می شود، آزمایش آنتی بادی CCP ممکن است برای رد تشخیص آرتریت روماتوئید در بیماران مشکوک به سایر انواع اختلالات خود ایمنی مانند آرتریت پسوریاتیک و آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان انجام شود.

یافتن یک آزمایش آنتی بادی پپتید سیترولین دار حلقوی

نحوه انجام آزمایش

یک آزمایش آنتی بادی پپتید سیترولین دار حلقوی در مطب پزشک یا سایر محیط های پزشکی انجام می شود، زیرا ارائه دهنده پزشکی بیمار نمونه ای از خون را جمع آوری می کند. نمونه‌های خون سپس برای یک آزمایش آزمایشگاهی خاص که آنتی‌بادی‌های CCP را شناسایی و اندازه‌گیری می‌کند، به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

آیا می توانم در خانه آزمایش بدهم؟

کیت‌های آزمایش خانگی برای جمع‌آوری نمونه‌های خون در دسترس هستند که می‌توانند برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه پست شوند. کیت های خودآزمایی ممکن است آزمایش آنتی بادی CCP را با آزمایش فاکتور روماتوئید (RF) ترکیب کند، آزمایش آزمایشگاهی دیگری که برای کمک به تشخیص آرتریت روماتوئید استفاده می شود.

اگرچه آزمایش‌های آنتی‌بادی CCP در خانه ممکن است به عنوان نوعی غربالگری برای آرتریت روماتوئید به بازار عرضه شود، اما مهم است که بدانید غربالگری آرتریت روماتوئید برای افراد بدون علائم مفید نیست.

 

آزمایش در خانه جایگزینی برای آزمایش انجام شده در یک محیط پزشکی نیست. قبل از انجام تست آنتی بادی CCP در خانه، حتماً در مورد آزمایش آنتی بادی های CCP با پزشک خود صحبت کنید.

هزینه آزمایش چقدر است؟

هزینه آزمایش آنتی بادی پپتید سیترولین دار حلقوی بستگی به محل انجام آزمایش آنتی بادی CCP و پوشش بیمه سلامت بیمار دارد.

این آزمون معمولا تحت پوشش بیمه قرار می گیرد. بیماران ممکن است از صحبت کردن با ارائه دهنده بیمه خود برای کسب اطلاعات دقیق در مورد هزینه های خارج از جیب خود، مانند پرداخت ها و فرانشیزها سود ببرند.

یک آزمایش آنتی بادی CCP در خانه حدود ۱۰۰ دلار هزینه دارد. هزینه یک کیت آزمایش در خانه اغلب شامل هزینه اضافی ارسال نمونه خون به آزمایشگاه است.

انجام تست آنتی بادی پپتید سیترولین دار حلقوی

آزمایش آنتی بادی پپتید سیترولین دار حلقوی نیاز به نمونه خون دارد. نمونه خون اغلب از ورید روی بازوی بیمار گرفته می شود. این روش ممکن است در مطب پزشک، بیمارستان یا سایر محیط های پزشکی انجام شود.

آزمایش CCP در خانه شامل جمع آوری نمونه خون از نوک انگشت است. نمونه با خراش دادن انگشت با سوزن یا لانست و سپس جمع آوری چند قطره خون برای ارسال به آزمایشگاه تولید می شود.

قبل از آزمایش

قبل از آزمایش آنتی‌بادی‌های پپتید سیترولین دار حلقوی، بیماران باید در مورد داروهایی که مصرف می‌کنند، از جمله داروهای تجویزی، ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی، به پزشک خود اطلاع دهند. بیماران ممکن است نیاز داشته باشند که مصرف برخی مواد را هشت ساعت قبل از آزمایش آنتی بادی CCP متوقف کنند.

برای بیمارانی که تست آنتی بادی CCP را در خانه انجام می دهند، مهم است که با خواندن تمام دستورالعمل های موجود در کیت آزمایش آماده شوند. کیت‌های آزمایش CCP، بیماران را در مراحل آماده‌سازی قبل از آزمایش، که شامل نوشیدن آب کافی قبل از انجام آزمایش، آماده‌سازی لوازم آزمایش، و تمیز کردن محل جمع‌آوری نمونه خون است، راهنمایی می‌کند.

در طول آزمایش

به منظور جمع آوری نمونه خون برای آزمایش آنتی بادی پپتید سیترولین دار حلقوی در یک محیط پزشکی، پزشک، پرستار یا سایر متخصصان بهداشت از یک سوزن کوچک برای خون گیری از ورید بیمار استفاده می کنند. بیشتر اوقات، خون از ورید داخل آرنج یا پشت دست گرفته می شود. فرآیند خون‌گیری که رگ‌گیری نیز نامیده می‌شود، شامل موارد زیر است:

تمیز کردن محل برای از بین بردن میکروب هایی که ممکن است روی پوست باشند

  • بستن یک نوار الاستیک بالای آرنج
  • قرار دادن یک سوزن در رگ انتخاب شده
  • اجازه دادن به خون برای جمع آوری در ویال یا ظرف دیگری که به سوزن متصل است
  • برداشتن نوار الاستیک از بازو
  • برداشتن سوزن

هنگامی که سوزن وارد ورید می شود و خارج می شود، بیماران ممکن است مقدار کمی درد یا سوزش را احساس کنند. رگ‌گیری معمولاً کمتر از پنج دقیقه طول می‌کشد.

برای آزمایش آنتی بادی CCP در خانه، بیماران با آماده کردن لانست یا سوزن، قرار دادن دست خود روی یک سطح سفت و فشار دادن لانست یا سوزن به پوست شروع می کنند. سپس بیماران اجازه می‌دهند چند قطره خون در دستگاه جمع‌آوری آماده‌شده بریزند. اگر تولید خون کافی برای نمونه مشکل باشد، دستورالعمل‌های کیت آزمایش ممکن است به بیماران دستور دهد که بخشی از انگشت خود را ماساژ دهند تا خونریزی را تحریک کنند.

بعد از آزمایش

پس از بیرون کشیدن سوزن از ورید بیمار، محل با بانداژ برای کاهش خونریزی پوشانده می شود. اگر چه خطر بسیار کمی برای خونگیری وجود دارد، بیماران ممکن است درد خفیف یا کبودی در محلی که سوزن وارد شده است داشته باشند. بیشتر علائم به سرعت از بین می روند.

 

یک کیت تست در خانه ممکن است یک بانداژ کوچک برای پوشاندن نوک انگشت و جلوگیری از خونریزی ایجاد کند. سپس بیماران دستگاه جمع آوری خون را برای ارسال آماده می کنند. مهم است که نمونه را از طریق حامل تحویل ظرف ۲۴ ساعت پس از جمع آوری ارسال کنید.

هیچ محدودیتی برای فعالیت‌ها، از جمله رانندگی، ورزش یا کار پس از انجام آزمایش آنتی‌بادی پپتید سیترولین دار حلقوی وجود ندارد.

نتایج تست آنتی بادی پپتید سیترولین دار حلقوی

دریافت نتایج آزمایش

پس از آزمایش آنتی‌بادی‌های پپتید سیترولینه حلقوی، نتایج ممکن است ظرف چند روز کاری در دسترس باشد. نتایج ممکن است از طریق تلفن، از طریق پست یا الکترونیکی به بیمار منتقل شود. از آنجایی که آزمایش آنتی بادی CCP اغلب در ترکیب با سایر آزمایش ها استفاده می شود، پزشکان ممکن است منتظر بمانند تا نتایج آزمایشات تکمیلی تکمیل شود.

آزمایش آنتی بادی CCP در خانه ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد تا نتایج در دسترس بیمار قرار گیرد. هنگامی که نمونه آزمایشی به آزمایشگاه مربوطه پست شد و تجزیه و تحلیل کامل شد، نتایج ممکن است از طریق وب سایت شرکت یا یک برنامه تلفن هوشمند در دسترس باشد. شرکت‌های تست خانگی ممکن است بیماران را برای حمایت بیشتر در درک نتایج آزمایش خود به یک متخصص بهداشت متصل کنند.

تفسیر نتایج آزمایش

در گزارش آزمایش آنتی‌بادی‌های پپتید سیترولین دار حلقوی، بیمار می‌بیند که آیا آنتی‌بادی CCP در خون یافت شده است یا خیر. نتیجه منفی در آزمایش آنتی بادی CCP نشان می دهد که هیچ آنتی بادی CCP در خون شناسایی نشده است. نتیجه مثبت نشان می دهد که آنتی بادی CCP در نمونه خون شناسایی شده است.

نتایج آزمایش آنتی بادی CCP در ترکیب با نتایج یک معاینه فیزیکی، آزمایش فاکتور روماتوئید (RF) و سایر نتایج آزمایش برای تعیین اینکه آیا بیمار مبتلا به آرتریت روماتوئید است یا خیر، استفاده می‌شود. آنتی بادی های CCP در بیش از ۷۵ درصد از بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید شناسایی می شوند و تقریباً هرگز در بیماران بدون این بیماری شناسایی نمی شوند.

در بیماران مبتلا به علائم آرتریت روماتوئید، مثبت بودن آزمایش برای آنتی بادی های CCP و RF نشان می دهد که بیمار احتمالاً به آرتریت روماتوئید مبتلا است. مثبت بودن تست آنتی بادی های CCP و منفی برای RF ممکن است نشان دهنده این باشد که بیمار احتمالاً در آینده به آرتریت روماتوئید مبتلا می شود یا در مراحل اولیه است.

منفی بودن تست برای آنتی بادی های CCP و RF نشان می دهد که بیمار کمتر به آرتریت روماتوئید مبتلا می شود. در این مورد، پزشک بیمار ممکن است آزمایش‌های اضافی را برای تعیین علت علائم بیمار تجویز کند.

بیماران ممکن است هنگام تفسیر نتایج آزمایش آنتی بادی CCP صحبت با روماتولوژیست مفید بدانند. تشخیص آرتریت روماتوئید و سایر اختلالات خودایمنی می تواند فرآیند پیچیده ای باشد. روماتولوژیست ها در تشخیص و درمان اختلالات خودایمنی و سایر شرایط مفاصل، ماهیچه ها و استخوان ها تخصص دارند. روماتولوژیست ها می توانند به سوالات مربوط به آرتریت روماتوئید پاسخ دهند و به بیماران در درک پیامدهای نتایج آزمایش کمک کنند.

آیا نتایج آزمایش دقیق است؟

آزمایش آنتی بادی پپتید سیترولینه حلقوی یک جنبه استاندارد برای تشخیص آرتریت روماتوئید است و به طور کلی دقیق در نظر گرفته می شود. با این حال، هیچ آزمایش پزشکی کامل نیست، و مسائل مربوط به پردازش نمونه ها یا در طول آزمایشات آزمایشگاهی ممکن است باعث خطا یا نتایج غیرقابل قطعی شود. آزمایشگاه های پزشکی اقدامات احتیاطی ویژه ای را برای کاهش بروز خطا انجام می دهند.

هنگام بررسی نتایج آزمایش، بیماران می توانند در مورد قابلیت اطمینان آزمایش آنتی بادی CCP با پزشک خود صحبت کنند.

آیا به آزمایشات بعدی نیاز دارم؟

بیماران ممکن است پس از آزمایش آنتی بادی پپتید سیترولین دار حلقوی به آزمایشات بعدی نیاز داشته باشند. آزمایش بعدی به هدف آزمایش آنتی بادی CCP، نتایج آزمایش و سایر عوامل جداگانه برای هر بیمار بستگی دارد.

 

تشخیص روماتیسم مفصلی مستلزم آن است که پزشکان چندین فاکتور از جمله علائم بیمار، نتایج معاینه فیزیکی و هر دو آزمایش آزمایشگاهی و تصویربرداری را ارزیابی کنند. بیمارانی که برای آرتریت روماتوئید مورد آزمایش قرار می‌گیرند، معمولاً به آزمایش‌های اضافی هم‌زمان یا پس از آزمایش آنتی‌بادی‌های پپتید سیترولینه حلقوی نیاز دارند.

آزمایش آرتریت روماتوئید شامل آزمایش بیمار برای آنتی بادی های CCP و فاکتور روماتوئید (RF) و همچنین آزمایش شواهد التهاب در خون است. آزمایش‌هایی که التهاب مشخصه آرتریت روماتوئید را تشخیص می‌دهند شامل نرخ رسوب گلبول قرمز (ESR) و پروتئین واکنشی c (CRP) می‌شوند.

اگر بیمار علائم آرتریت روماتوئید را تجربه کند و آزمایش RF و آزمایش آنتی بادی CCP منفی باشد، پزشکان ممکن است آزمایش آنتی بادی ضد هسته ای (ANA)، آزمایش هپاتیت B و هپاتیت C، تجزیه و تحلیل مایع سینوویال و همچنین آزمایش های تصویربرداری اضافی را توصیه کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *