نام آزمایش: آزمایش‌ پانل کبد

آزمایش‌ پانل کبد کاربردهای زیادی در مراقبت های پزشکی دارد. در حالی که گاهی اوقات تست عملکرد کبد نامیده می شود، در واقع این تست جزء آزمایشات کبدی به شمار میرود و بهتر است به عنوان روشی برای تشخیص بیماری کبد و/یا سایر مشکلات سلامتی، از جمله بسیاری از مواردی که کبد را درگیر می کنند، درک شود.

پانل کبد

برخی از روش های خاصی که می توان از پانل کبدی استفاده کرد چیست؟

در زیر به چند مورد اشاره شده است:

تشخیص

اگرچه یک پانل کبدی به تنهایی قادر به تشخیص بیماری های کبدی نیست، اندازه گیری های آن می تواند به شناسایی نوع مشکل در افرادی که علائم بیماری های کبدی دارند کمک کند. این آزمایش همچنین می‌تواند به فرآیند تشخیص سایر نگرانی‌های سلامتی کمک کند.

ارزیابی شدت بیماری

پانل کبدی می تواند به تعیین میزان بیماری در افرادی که مشکلات کبدی شناخته شده دارند کمک کند.

نظارت

آزمایش پیگیری می‌تواند اطلاعاتی در مورد چگونگی درمان مشکلات کبدی ارائه دهد. یک پانل کبدی همچنین می تواند عوارض جانبی را در زمانی که افراد داروهایی مصرف می کنند که می تواند بر سلامت کبد تأثیر بگذارد نظارت کند.

غربالگری

برخی از افراد ممکن است در طی معاینات معمول پزشکی، پانل کبدی را به عنوان بخشی از آزمایش خون گسترده‌تر، که به عنوان پانل متابولیک جامع شناخته می‌شود، داشته باشند. اگر غربالگری غیرطبیعی باشد، ممکن است نیاز به آزمایشات بعدی خاص تری داشته باشد.

آزمایش کبد در آزمایش خون

به عنوان یک تست پانل، پانل کبد شامل چندین اندازه گیری است. وقتی آزمایش تجویز می‌شود، پزشکان می‌توانند اینکه دقیقا چه مواردی را می خواهند اندازه گیری کنند را تغییر دهند.به همین دلیل، یک استاندارد جهانی برای آنچه در پانل کبد اندازه گیری می شود وجود ندارد. با این وجود، برخی از اجزای آزمون رایج تر هستند. در بیشتر موارد، یک پانل کبدی شامل اندازه گیری های زیر است:

آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)

AST نوعی پروتئین به نام آنزیم است که در کبد و همچنین بسیاری از عضلات و اندام ها یافت می شود.

آلانین آمینوترانسفراز (ALT)

ALT آنزیمی است که عمدتاً در کبد یافت می شود.

آلکالین فسفاتاز (ALP)

ALP آنزیمی است که در کبد، استخوان ها و سایر بافت های بدن یافت می شود.

بیلی روبین

بیلی روبین یک ماده زائد زرد رنگ است که در نتیجه تجزیه طبیعی گلبول های قرمز خون است. کبد برای حذف بیلی روبین از بدن کار می کند.

آلبومین

آلبومین پروتئینی است که توسط کبد ساخته می شود و از نشت مایعات از جریان خون جلوگیری می کند.

اگر پزشک معتقد باشد که می‌توانند اطلاعات بیشتری برای ارزیابی وضعیت شما ارائه دهند، ممکن است اندازه‌گیری‌های اضافی به پانل کبد اضافه شود. این اقدامات ممکن است بر روی پانل کبدی اولیه آزمایش شوند، یا ممکن است پس از یک نتیجه غیر طبیعی در آزمایش قبلی، در آزمایش تکرار شوند.

 

گاما گلوتامیل ترانسفراز (GGT):

GGT آنزیمی است که در کبد و سایر اندام ها یافت می شود.

۵′ نوکلئوتیداز (۵′-NT)

5′-NT آنزیمی است که در کبد و سایر اندام ها وجود دارد.

پروتئین کل

این مقدار مجموع دو نوع پروتئین در خون به نام های آلبومین و گلوبولین را اندازه گیری می کند. این آزمایش ممکن است سطوح نسبی آلبومین و گلوبولین را اندازه گیری کند که به عنوان نسبت A/G گزارش می شود.

نحوه آزمایش کبد

گلوبولین ها

گلوبولین ها دسته ای از پروتئین ها در خون هستند.

پروترومبین تایم

پروترومبین پروتئینی است که توسط کبد ساخته می شود و لخته شدن خون طبیعی را تسهیل می کند. زمان پروترومبین مدت زمان لخته شدن خون را اندازه گیری می کند.

لاکتات دهیدروژناز (LDH)

LDH آنزیمی است که در بافت های سراسر بدن یافت می شود.

مدت زمان ناشتایی برای آزمایش کبد

در بسیاری از موارد، لازم است تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید. این بدان معناست که هیچ غذایی یا نوشیدنی دیگری به جز آب ننوشید.

 نکات قبل از آزمایش کبد

برخی از داروها می توانند بر روی کبد تأثیر بگذارند، بنابراین باید در مورد داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و/یا مکمل های غذایی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

تفسیر آزمایش کبد

اندازه‌گیری‌ها در پانل کبدی را می‌توان به صورت جداگانه و جمعی تفسیر کرد. در حالی که سطوح غیر طبیعی یک جزء آزمایشی می تواند اطلاعات مفیدی را ارائه دهد، پزشکان اغلب این سطوح را در ارتباط با یکدیگر تفسیر می کنند.هیچ محدوده مرجع جهانی برای هر اندازه گیری پانل کبد وجود ندارد. آزمایشگاه‌های جداگانه یک محدوده مرجع ایجاد می‌کنند و سپس نتایج فردی بیمار را با آن محدوده مقایسه می‌کنند. در گزارش آزمایش خود، ممکن است محدوده مرجع مورد استفاده توسط آزمایشگاهی که نمونه خون شما را آنالیز کرده است، مشاهده کنید.وقتی نتایج آزمایش غیرطبیعی است، پزشکان اغلب به دنبال الگوهای خاصی از ناهنجاری ها در سطوح مشخصی هستند که شناسایی شده اند.

  • شرایط مربوط به آسیب حاد یا مزمن کبدی اغلب افزایش نامتناسبی در آلانین آمینوترانسفراز (ALT) و آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) در مقایسه با آلکالین فسفاتاز (ALP) نشان می دهد.
  • انسداد مجرای صفراوی اغلب با افزایش نامتناسب ALP در مقایسه با ALT و AST همراه است.
  • اختلالات مؤثر بر پردازش طبیعی بیلی روبین ممکن است با افزایش بیلی روبین با سطوح طبیعی ALT، AST و ALP نشان داده شود.
  • زمانی که زمان آلبومین یا پروترومبین غیرطبیعی و در غیر این صورت نتایج طبیعی رخ می دهد، شرایط سلامتی که خارج از کبد منشا می گیرند، شایع تر هستند.

تفسیر آزمایش کبد

میزان افزایش یا غیر طبیعی بودن اندازه گیری می تواند نشانه هایی در مورد نوع وضعیت کبد و همچنین شدت آن ارائه دهد. افزودن اجزای بیشتر به پانل کبدی می‌تواند تجزیه و تحلیل عمیق‌تری ارائه دهد که ممکن است به جداسازی محتمل‌ترین علت نتایج آزمایش غیرطبیعی کمک کند.

مهم است که به یاد داشته باشید که این نتایج آزمایش به تنهایی تفسیر نمی شوند. در عوض، پزشک سلامت و علائم فعلی و همچنین سابقه سلامتی شما را نیز در نظر می گیرد. از آنجایی که برخی از داروها بر روی کبد تأثیر می‌گذارند، پزشک هنگام ارزیابی گزارش آزمایش شما، داروهایی را که مصرف می‌کنید نیز در نظر می‌گیرد.عوامل دخیل در درک اهمیت یک تست پانل کبدی پیچیده هستند، بنابراین مهم است که همیشه نتایج خود را با پزشکی که با مورد شما آشنا است و می تواند توضیح دهد که نتایج آزمایش در موقعیت خاص شما چه معنایی دارد، مرور کنید.

جدول آزمایش کبد چرب

سه نوع آزمایش عمده برای تشخیص(بیماری کبد چرب غیر الکلی) NAFLD استفاده می شود: (۱) آزمایش خون مانند تست های عملکرد کبد که التهاب کبد را اندازه گیری می کند. (۲) آزمایش‌هایی برای تجسم ظاهر کبد، مانند سونوگرافی، اسکن (CT) و تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI). و (۳) آزمایش‌های جدیدتر که میزان چربی در کبد را تعیین می‌کند، مانند الاستوگرافی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *