هیستامین چیست و از کجا ترشح میشود

هیستامین ماده ای است که از سلول های تخصصی به نام ماست سل ها هنگام فعال شدن، اغلب به عنوان بخشی از پاسخ ایمنی آلرژیک آزاد می شود. این آزمایش میزان هیستامین در خون یا ادرار را اندازه گیری می کند.ماست سل ها سلول های بافتی بزرگی هستند که در سراسر بدن یافت می شوند.

هیستامین

آنها عمدتاً در پوست، پوشش داخلی روده و مجرای هوا و مغز استخوان وجود دارند. ماست سل ها بخشی از پاسخ طبیعی بدن به آسیب و همچنین پاسخ های آلرژیک (حساسیت بیش از حد) هستند. آنها حاوی گرانول هایی هستند که تعدادی از مواد شیمیایی از جمله هیستامین و تریپتاز را ذخیره می کنند که با فعال شدن ماست سل ها آزاد می شوند. هیستامین مسئول بسیاری از علائم در افراد مبتلا به آلرژی است.

علت بالا رفتن هیستامین در بدن

غلظت هیستامین در خون و ادرار به طور معمول بسیار کم است. افزایش قابل توجهی را می توان در افراد مبتلا به یک واکنش آلرژیک شدید و در افرادی که دارای اختلالی هستند مشاهده کرد که در آن تعداد ماست سل ها افزایش می یابد (تکثیر می کنند) و/یا بدون آلرژی ظاهری فعال می شوند.

آنافیلاکسی

فعال شدن بسیاری از ماست سل ها با شکل شدیدی از واکنش آلرژیک حاد به نام آنافیلاکسی همراه است که می تواند باعث کهیر (تاول روی پوست)، قرمزی پوست (گرگرفتگی)، فشار خون پایین، باریک شدن شدید مجاری هوا و … شود و حتی مرگ. با آنافیلاکسی، غلظت هیستامین در خون به سرعت افزایش می یابد، در عرض ۱۰ دقیقه پس از شروع علائم افزایش می یابد و در عرض ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به حالت عادی باز می گردد. این افزایش تولید نیز مدت کوتاهی بعد در ادرار منعکس می شود زیرا هیستامین و متابولیت اولیه آن N-methylhistamine دفع می شود.

ماستوسیتوز

سطح هیستامین و تریپتاز ممکن است به طور مداوم در افراد مبتلا به ماستوسیتوز افزایش یابد. این وضعیت نادر با تکثیر غیر طبیعی ماست سل ها و نفوذ و تجمع آنها در پوست (ماستوسیتوز جلدی) و/یا در اندام های سراسر بدن (ماستوسیتوز سیستمیک) همراه است.

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟

افزایش قابل توجه سطح هیستامین و/یا تریپتاز در فردی با علائم آنافیلاکسی شواهد قوی برای این تشخیص است.نتایج طبیعی هیستامین ممکن است نشان دهد که علائم یک فرد به دلیل دیگری است یا اینکه نمونه در زمان مناسب جمع آوری نشده است. با آنافیلاکسی، سطح هیستامین خون به سرعت افزایش می یابد و می تواند در عرض ۳۰-۶۰ دقیقه به حالت عادی برگردد. اگر یک نمونه خیلی دیر کشیده شود، نتایج ممکن است طبیعی باشد. اگر آزمایش تریپتاز نیز انجام شود، می توان مقدار آن را با سطوح هیستامین مقایسه کرد. سطح تریپتاز آهسته تر از سطح هیستامین افزایش و کاهش می یابد و در عرض ۱ تا ۲ ساعت پس از ظهور علائم به اوج خود می رسد.

پایین بودن هیستامین

اگر زمان جمع‌آوری نمونه مناسب بود و غلظت هیستامین یا تریپتاز خون بالا نبود، احتمال آنافیلاکسی در فرد کمتر است. با این حال، یک فرد می تواند بدون افزایش سطح هیستامین دچار آنافیلاکسی یا ماستوسیتوز شود، بنابراین تشخیص را نمی توان تنها به دلیل منفی بودن آزمایش رد کرد.

بالا بودن هیستامین

افزایش سطح هیستامین و/یا N-متیل هیستامین در نمونه ادرار ۲۴ ساعته نشان دهنده یک رویداد مرتبط با فعال شدن ماست سل است. افزایش مداوم سطح هیستامین و/یا تریپتاز در فردی با علائم ماستوسیتوز این احتمال را ایجاد می کند که فرد به این وضعیت مبتلا باشد. تشخیص هنوز باید با آزمایش های دیگر تأیید شود.

عوارض بالا بودن هیستامین در بدن

هیستامین ممکن است با هر شرایطی که ماست سل ها را فعال می کند افزایش یابد و ترشح هیستامین ممکن است توسط طیف گسترده ای از مواد تحریک شود.تصور می شود که واکنش آلرژیک به یک غذا شایع ترین علت آنافیلاکسی باشد.در برخی افراد، علائم مرتبط با هیستامین، مانند برافروختگی، سردرد، اسهال، خارش و غیره ممکن است پس از خوردن غذاهای غنی از هیستامین ایجاد شود. هیستامین را می توان در انواع غذاها، به ویژه آنهایی که «کهنه شده» هستند، مانند پنیر، شراب و کلم ترش یافت. همچنین ممکن است علائم ناشی از مصرف الکل یا داروهایی باشد که ترشح هیستامین را تحریک می کنند یا متابولیسم آن را مسدود می کنند.

مسمومیت با هیستامین

مسمومیت با هیستامین

به ندرت، مسمومیت با هیستامین ممکن است با خوردن ماهی هایی که فاسد شده اند (مانند ماهی تن، نوعی ماهی) و دارای مقادیر بالایی از هیستامین تولید شده توسط باکتری هستند، رخ دهد. این بیماری که مسمومیت ماهی اسکمبروئید نامیده می شود، می تواند باعث گرگرفتگی، تعریق، استفراغ، سردرد و اسهال شود.برخی از تومورهای کارسینوئید واقع در دستگاه گوارش هیستامین اضافی تولید می کنند.

نقش هیستامین

علاوه بر واکنش های آلرژیک، هیستامین در فرآیندهای التهابی نقش دارد، ترشح اسید معده را تحریک می کند، به عنوان یک انتقال دهنده عصبی (ماده شیمیایی که پیام ها را بین سلول های عصبی منتقل می کند)، رگ های خونی را گشاد می کند، نفوذپذیری عروق را افزایش می دهد (اجازه می دهد مایعات در دیواره رگ های خونی حرکت کنند. ) بر انقباض عضلات صاف روده و ریه تأثیر می گذارد و بر ضربان قلب و انقباض تأثیر می گذارد. داروهایی برای مسدود کردن برخی از اعمال هیستامین ساخته شده اند، از جمله آنتی هیستامین ها و داروهایی که ترشح اسید معده را کاهش می دهند.

بالا رفتن هیستامین در بدن

آزمایش آلرژی خون

آزمایش خون آلرژی، ماده ای به نام ایمونوگلوبولین E (IgE) را در خون شما اندازه گیری می کند. IgE آنتی بادی است که بدن شما می سازد. اگر آلرژی دارید، ممکن است IgE در خونتان بیشتر از حد طبیعی باشد. از آزمایش خون آلرژی برای کمک به تشخیص آلرژی استفاده می شود. دو نوع کلی از آزمایش خون آلرژی وجود دارد:آزمایش کل IgE برای اندازه گیری مقدار کل آنتی بادی های IgE در خون شما استفاده می شود.یک تست IgE خاص میزان IgE بدن شما را در پاسخ به یک آلرژن واحد اندازه گیری می کند. برای هر آلرژنی که ممکن است باعث آلرژی شما شود، آزمایش جداگانه ای انجام می شود. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *