آزمایش لپتین

لپتین هورمونی است که به تنظیم اشتها کمک می‌کند و سیگنال‌های ارضای گرسنگی (سیری) را نشان می‌دهد. این آزمایش میزان لپتین در خون را اندازه گیری می کند تا کمبودی را که ممکن است در چاقی نقش داشته باشد، تشخیص دهد.لپتین عمدتاً توسط سلول های چربی (آدیپوسیت) و به میزان کمتری توسط سایر بافت ها از جمله جفت در زنان باردار تولید می شود. این در گیرنده های خون در هیپوتالاموس در مغز منتقل می شود.

آزمایش لپتین

هنگامی که غذای کافی مصرف شود، به بدن می گوید که دیگر گرسنه نیست. در یک پاسخ بازخورد طبیعی، سطح پایین لپتین باعث گرسنگی و افزایش مصرف غذا می شود. با افزایش سطح لپتین در اثر افزایش سلول های چربی، گرسنگی کاهش می یابد و مصرف غذا کاهش می یابد.

لپتین و چاقی

لپتین ناکافی می تواند باعث گرسنگی مداوم شود زیرا بدن تلاش می کند از خود در برابر تغذیه ناکافی (گرسنگی) محافظت کند. کمبودهای بسیار نادر ارثی لپتین می تواند از طریق گرسنگی مداوم و خوردن مداوم که از اوایل کودکی شروع می شود، باعث چاقی شدید شود. نشان داده شده است که درمان جایگزینی لپتین در درمان برخی از مبتلایان موفقیت آمیز است.چاقی معمولاً با افزایش سطح لپتین مرتبط است. تصور می شود که این به دلیل مقاومت به لپتین است که مشابه مقاومت به انسولین است که اغلب در چاقی دیده می شود. افرادی که تحت تأثیر قرار می گیرند در برابر عملکرد لپتین مقاوم هستند – حتی پس از مصرف غذای کافی همچنان گرسنگی را تجربه می کنند. بدن در تلاش برای جبران و در پاسخ به گرسنگی درک شده به تولید لپتین بیشتری ادامه می دهد. با این حال، تخمین زده می شود که حدود ۱۰ درصد از افرادی که چاق هستند درجاتی از کمبود لپتین داشته باشند.

 نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟

در افراد چاق، کاهش سطح لپتین ممکن است نشان دهنده درجاتی از کمبود باشد، در حالی که افزایش غلظت آن با مقاومت در برابر اثرات لپتین مرتبط است. اکثر افراد چاق سطح لپتین آنها افزایش می یابد، اما حدود ۱۰٪ ممکن است درجاتی از کمبود لپتین داشته باشند.به ندرت، کاهش قابل توجه سطح لپتین ممکن است نشان دهنده کمبود ارثی لپتین باشد که با چاقی شدید مرتبط است.ترشح لپتین از یک الگوی شبانه روزی پیروی می کند، به این معنی که غلظت آن در خون در طول یک دوره زمانی ۲۴ ساعته متفاوت است (در شب بیشتر از روز).

برای کاهش یا افزایش سطح لپتین چه کاری می توانم انجام دهم؟

سطح لپتین اغلب با کاهش وزن یک فرد چاق کاهش می یابد و زمانی که فرد چاق می شود افزایش می یابد، اما در غیر این صورت به تغییرات سبک زندگی پاسخ نمی دهد.

کمبود لپتین چگونه درمان می شود؟

در افرادی که دارای کمبودهای بسیار نادر ارثی لپتین هستند، درمان جایگزین در رفع چاقی موفق بوده است. با این حال، در حال حاضر اطلاعات کافی برای حمایت از استفاده روتین آن برای سایر کمبودهای لپتین وجود ندارد.

رژیم لاغری لپتین

رژیم گرفتن به عنوان یکی از مؤثرترین راه‌ها برای کاهش وزن مورد ستایش قرار می‌گیرد، اگرچه بسیاری از رژیم‌داران برای حفظ وزن طولانی مدت تلاش می‌کنند. اکنون، محققان می گویند ممکن است جایگزین موثرتری وجود داشته باشد: تزریق یک ژن سرکوب کننده اشتها به مغز.در یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله غدد درون ریز، محققان توضیح می دهند که چگونه تزریق ژنی به مغز که هورمون لپتین را کد می کند، ممکن است پرخوری را مهار کند و منجر به کاهش وزن طولانی مدت شود.

هورمون لپتین و مهربانی

ما بین نوسانات غلظت لپتین پلاسما و سه متغیر روانشناختی: غمگینی، ولع مصرف کربوهیدرات و کناره گیری اجتماعی، همبستگی بسیار معناداری پیدا کردند. نشان داده شده که در طول روز افزایش سطح لپتین با کاهش جستجوی غذاهای نشاسته ای، کاهش احساس غم و اندوه و افزایش انزوای اجتماعی مرتبط است.یافته های از این فرضیه حمایت می کند که در طول روز با افزایش سطح لپتین، افراد به طور ذهنی احساس شادی بیشتری (کمتر غمگین) می کنند و تمایل کمتری به تعامل اجتماعی دارند. برعکس، وقتی سطح لپتین کاهش می‌یابد، غم و اندوه و تعامل اجتماعی افزایش می‌یابد که ممکن است جستجوی غذا را تسهیل کند. پیشنهاد می شود که افزایش سطح لپتین انسان ممکن است احساسات مثبت را افزایش دهد و کاهش سطح لپتین ممکن است حالات درونی را تعدیل کند که جستجوی مواد مغذی را تحریک و تسهیل می‌کند.

لپتین و گرلین

لپتین و انسولین

لپتین و انسولین اثرات مشترکی در کنترل دریافت غذا و متابولیسم انرژی دارند. در هموستاز گلوکز خون، هر دو نقش مهمی دارند. لپتین و انسولین مستقیماً یکدیگر را تنظیم می کنند. لپتین انسولین را مهار می کند. انسولین سنتز و ترشح لپتین را تحریک می کند.

قرص لپتین چیست

بیشتر مکمل های لپتین در واقع حاوی این هورمون نیستند.در حالی که مکمل های متعددی به عنوان “قرص لپتین” برچسب گذاری شده اند، اکثر آنها حاوی ترکیبی از مواد مغذی مختلف هستند که برای کاهش التهاب و در نتیجه افزایش حساسیت به لپتین به بازار عرضه می شوند. برخی از آنها دارای ترکیباتی مانند اسید آلفا لیپوئیک و روغن ماهی هستند، در حالی که برخی دیگر حاوی عصاره چای سبز، فیبر محلول یا اسید لینولئیک کونژوگه هستند.مطالعات زیادی در مورد مکمل های کاهش وزن وجود دارد، اما تاثیر این مکمل ها بر بهبود مقاومت به لپتین و اشتها نامشخص است.  

راه افزایش هورمون لپتین

مقدار لپتین در خون شما با مقدار بافت چربی بدن شما نسبت مستقیم دارد. به عبارت دیگر، هر چه چربی بدن کمتر باشد، لپتین کمتری دارید و هر چه چربی بدن بیشتر باشد، لپتین بیشتری دارید.اگر توده چربی شما با گذشت زمان افزایش یابد، سطح لپتین افزایش می یابد و آنها با کاهش توده چربی شما به مرور زمان کاهش می یابند.متأسفانه، برای بالا بردن سطح لپتین برای کاهش گرسنگی و اشتها، کار زیادی نمی توانید انجام دهید، زیرا سطح لپتین شما مستقیماً با میزان بافت چربی بدن شما مرتبط است.یک مطالعه نشان داد که افراد کم خواب سطوح بالایی از گرلین، هورمونی که سیگنال گرسنگی را نشان می دهد، و سطوح پایین لپتین دارند. داشتن مقادیر مناسب خواب با کیفیت به دلایل مختلفی مهم است، بنابراین، در هر صورت، برای سلامت کلی شما مفید است.

قرص لپتین

لپتین و گرلین

گرلین و لپتین دو هورمونی هستند که در تنظیم اشتها بسیار اهمیت دارند. لپتین معمولاً باعث بی اشتها (به عنوان مثال، سرکوب کننده اشتها) در نظر گرفته می شود، در حالی که گرلین اشتها زا است. لپتین هورمون سیری، هورمون گرسنگی گرلین. وقتی سطح گرلین بالاست، احساس گرسنگی می کنیم، بعد از غذا خوردن، سطح گرلین کاهش می یابد و احساس سیری می کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *