در آزمایش شمارش رتیکولوسیت در واقع تعداد گلبولهای قرمز جدید تعیین می شود. نتایج این تست می تواند نشان دهنده آن باشد که انواع خاصی از بیماری های زمینه ای سبب تغییراتی در خون شده است. از چنین بیماری های زمینه ای می توان کم خونی همولیتیک را نام برد.خون حاوی سلول های متنوعی است، اما شمار گلبول های قرمز در این میان بسیار بالاست. رتیکولوسیت

گلبولهای قرمز اکسیژن را از ریه ها به سایر اندامهای بدن منتقل می کنند.گلبول های قرمز در خون حدود ۴ ماه دوام می آورند و به همین دلیل بدن به طور مداوم سلول های جدیدی که در واقع سلولهای پیش ساز گلبولهای قرمز هستند را تولید می کند که به عنوان رتیکولوسیت (Reticulocyte) شناخته می شوند. رتیکولوسیتها توسط مغز استخوان ساخته می شوند.

اریتروپویتین هورمونی است که کلیه ها به طور طبیعی برای تحریک تولید گلبول های قرمز خون می سازند. سطوح بالا یا پایین اریتروپویتین می تواند باعث مشکلات سلامتی شود.

تست شمارش رتیکولوسیت

رتیکولوسیت ها حدود ۰٫۵ تا ۱٫۵%از گلبول های قرمز خون را تشکیل می دهند و بالا و پایین بودن این شمار می تواند به بیماری های مغز استخوان اشاره داشته باشد. برای بررسی عملکرد صحیح مغز استخوان در تولید رتیکولوسیتها، آزمایش شمارش رتیکولوسیت در آزمایشگا ه انجام می شود. اما، به طور معمول، آزمایش شمارش رتیکولوسیت ها برای بیمارانی که علائم کم خونی (Anemia) دارند انجام می شود. کم خونی یک نام کلی برای انواع بیماریهایی است در آنها تولید گلبولهای قرمز خون کاهش می یابد.انواع مختلف آنمی وجود دارد. اگر شمارش کامل خون نشان دهنده کم خونی باشد، شمارش رتیکولوسیتها یکی از چندین آزمایشی است که می تواند بیانگر نوع آنمی مثل آنمی آپلاستیک، همولیتیک، فقرآهن یا کم خونی مزمن باشد.

کم خونی آپلاستیک

در این شرایط تعداد رتیکولوسیت کم است و مغز استخوان با بازده مناسبی گلبول های قرمز خون را تولید نمی کند.

کم خونی همولیتیک

در این شرایط تعداد رتیکولوسیت زیاد است. در این نوع کم خونی، قبل از اتمام طبیعی زندگی گلبول های قرمز، مرگ آنها رخ می دهد، بنابراین مغز استخوان با بازده خیلی بالاتری رتیکولوسیت تولید می کند.

کم خونی فقر آهن

اگر آهن کافی در اختیار بدن قرار نگیرد، ساخت گلبولهای قرمز دچار اختلال می گردد. تعداد کم رتیکولوسیت ها نیز می تواند نشانه ای از این امر باشد.

کم خونی مزمن

در شرایط فقر ویتامین B12، تعداد رتیکولوسیت کم می شود.

سطوح بالای رتیکولوسیت به دلیل موارد زیر می تواند رخ دهد:

 • خونریزی حاد
 • خونریزی مزمن
 • کم خونی همولیتیک
 • بیماری همولیتیک نوزادان (Erythroblastosis fetalis): یک اختلال خونی خطرناک در جنین ها و نوزادان
 • بیماریهای کلیوی

 شمار کم رتیکولوسیتها می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • فقر آهن
 • کم خونی آپلاستیک
 • کمبود اسید فولیک
 • کمبود ویتامین B-12
 • نارسایی مغز استخوان ناشی از سمیت دارویی ، عفونت یا سرطان
 • بیماریهای کلیوی
 • سیروز
 • عوارض جانبی پرتودرمانی

شمارش رتیکولوسیت

میزان نرمال رتیکولوسیت

 تعداد رتیکولوسیت شما درصدی از تعداد کل گلبول های قرمز در نمونه خون شما است. تعداد نرمال رتیکولوسیت ها بین ۰٫۵ تا ۲٫۵ درصد در بزرگسالان و ۲ تا ۶ درصد در نوزادان متغیر است. البته هر آزمایشگاهی بر اساس روش کار و دستگاه ها باید میزان نرمال را در آزمایش قید نماید.

نحوه شمارش رتیکولوسیت

در آزمایشگاه، تکنسین‌ها نمونه را در دستگاه ویژه‌ای قرار می‌دهند که تمام سلول‌های نمونه خون شما، از جمله تعداد رتیکولوسیت‌ها و سایر ویژگی‌های مهم سلولی را اندازه‌گیری می‌کند.

رتیکولوسیت بالا در نوزادان

افزایش تعداد رتیکولوسیت های نوزادی در نوزادان NICU ممکن است یکی از پاسخ های فیزیولوژیکی به تغییرات محیطی سریع تر در اوایل دوره پس از تولد باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *