آزمایش جهش های ژنی فیبروز کیستیک (CF)

چه چیزی در حال آزمایش است؟

فیبروز کیستیک (CF) یک بیماری ارثی است که عمدتاً ریه ها، پانکراس و غدد عرق را درگیر می کند. منجر به تولید مخاط غلیظ و چسبنده می شود و می تواند باعث عفونت های تنفسی مکرر و اختلال در عملکرد پانکراس شود. پانل جهش ژن CF جهش های رایج در ژن تنظیم کننده هدایت غشایی گذرنده فیبروز کیستیک (CFTR) را در کروموزوم ۷ برای غربالگری یا تشخیص CF یا شناسایی ناقلان بیماری تشخیص می دهد.

هر سلول در بدن انسان (به جز اسپرم و تخمک) دارای ۴۶ کروموزوم است (۲۳ کروموزوم از مادر و ۲۳ کروموزوم از پدر). ژن‌های روی این کروموزوم‌ها طرح اولیه بدن را برای تولید پروتئین‌هایی تشکیل می‌دهند که عملکردهای بدن را کنترل می‌کنند.

فیبروز کیستیک به دلیل جهش در هر یک از دو نسخه ژن CFTR (یک نسخه از هر والدین) ایجاد می شود. هر دو کپی (آلل) این جفت ژن باید غیرطبیعی باشند تا CF ایجاد کنند. اگر فقط یک نسخه جهش یافته باشد، فرد حامل CF است. ناقلین معمولاً علائم CF ندارند، اما می توانند نسخه غیرطبیعی ژن CF خود را به فرزندان خود منتقل کنند.

تا به امروز، بیش از ۲۰۰۰ جهش مختلف در ژن CFTR شناسایی شده است، اما تنها تعداد کمی از جهش ها رایج هستند. اکثر موارد فیبروز کیستیک در ایالات متحده توسط جهشی به نام deltaF508 (F508) ایجاد می شود.

توصیه‌های کالج آمریکایی ژنتیک پزشکی (ACMG) و کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان (ACOG) منجر به پذیرش پانل استاندارد جهش ژن CF شده است. این جهش شامل ۲۳ مورد از رایج ترین جهش ها (آنهایی با فراوانی بیش از ۰٫۱٪ در جمعیت عمومی ایالات متحده) است.

برخی از آزمایشگاه‌ها از پانل‌های گسترش‌یافته تا ۱۰۰ جهش یا بیشتر استفاده می‌کنند که برای شناسایی جهش‌های نادر به‌خصوص برای جمعیت‌های قومی خاص طراحی شده‌اند. اینها ممکن است حساسیت کمی بهتر برای تشخیص جهش در برخی از جمعیت های قومی ایجاد کنند، اما توسط ACOG برای غربالگری عمومی توصیه نمی شوند. برخی از جهش‌های نادر تنها در تعداد کمی از افراد دیده می‌شوند و ممکن است با آزمایش‌های معمول، حتی با پانل گسترده، شناسایی نشوند.

در پانل جهش ژن CF، آزمایشگاه به طور خاص ژن CFTR را در هر کروموزوم ۷ برای ۲۳ جهش بررسی می کند. اگر پانل اولیه جهش ها یک جهش منفرد را نشان دهد، اگر فرد مشکوک به CF باشد، ممکن است آزمایش اضافی برای سایر جهش های کمتر رایج نشان داده شود.

نمونه برای آزمایش چگونه جمع آوری می شود؟

با جمع‌آوری لکه‌ای از خون روی کاغذ صافی، نمونه خون از پاشنه پای نوزاد گرفته می‌شود. برای کودکان بزرگتر و بزرگسالان، نمونه خون با وارد کردن یک سوزن در رگ بازو گرفته می شود. خراش دادن گونه داخلی، به نام نمونه سواب باکال، ممکن است جمع آوری شود. برای آزمایش قبل از تولد، نمونه ای از مایع آمنیوتیک ممکن است با استفاده از آمنیوسنتز یا نمونه پرز کوریونی جمع آوری شود.

سوالات متداول

چگونه استفاده می شود؟

آزمایش جهش ژن فیبروز کیستیک (CF) ممکن است برای غربالگری CF در نوزادان در برخی ایالت ها (تمام ایالت های ایالات متحده برای CF غربالگری می کنند و برخی از ایالت ها از این آزمایش برای غربالگری استفاده می کنند)، برای کمک به تشخیص CF یا تعیین اینکه آیا یک فرد مبتلا به CF است، استفاده شود. حامل یک جهش ژنتیکی CF

آزمایش جهش ژن CF ممکن است برای پیگیری یک آزمایش اولیه مثبت، مانند افزایش تریپسینوژن واکنشی ایمنی (IRT) یا تست کلرید عرق مثبت، برای تأیید تشخیص فیبروز کیستیک استفاده شود.

پانل جهش CF را می توان به عنوان بخشی از آزمایشات قبل از تولد برای تعیین اینکه آیا والدین آینده ناقل جهش ژن CF هستند و بنابراین در معرض خطر انتقال جهش ژن به فرزندان آینده هستند، استفاده می شود.

کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان توصیه می کند که غربالگری حامل برای همه زنان در سن باروری در دسترس باشد تا زوج هایی که در معرض خطر داشتن فرزند مبتلا به CF هستند شناسایی شود. این معمولاً با آزمایش متوالی انجام می شود:

در یک استراتژی متوالی، معمولا ابتدا مادر مورد آزمایش قرار می گیرد. اگر او ناقل نباشد، هر فرزندی که داشته باشد، حداکثر از طرف پدر ناقل خواهد بود. با استفاده از این منطق، پدر آزمایش نمی شود.

یک نتیجه مثبت برای مادر باید شامل توصیه آزمایش همسر و اعضای خانواده در معرض خطر باشد.

همه افراد با نتایج مثبت برای آزمایش های تشخیصی یا شریکی که هر دو به عنوان ناقل شناخته می شوند، باید مشاوره ژنتیکی دریافت کنند. علاوه بر این، هر فردی که سابقه خانوادگی CF داشته باشد باید برای مشاوره ژنتیک معرفی شود.

آزمایش جهش ژن CF همچنین می تواند برای تشخیص قبل از تولد استفاده شود اگر هر دو والدین ناقل شناخته شوند. DNA حاصل از روش‌های نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی و آمنیوسنتز، اگرچه تا حدودی تهاجمی است، اما می‌تواند برای آزمایش جنین برای جهش‌هایی که در والدین شناسایی شده است، استفاده شود.

چه زمانی انجام داده می شود؟

پانل جهش ژن CF ممکن است سفارش داده شود:

 • زمانی که شما یا همسرتان قصد بارداری دارید
 • در سه ماهه اول بارداری یا اولین ویزیت قبل از زایمان
 • زمانی که شخصی یکی از اقوام نزدیک دارد که به فیبروز کیستیک تشخیص داده شده است
 • برای یک نوزاد، بلافاصله پس از تولد
 • هنگامی که یک فرد آزمایش غربالگری CF مثبت مانند آزمایش هدایت کلرید عرق یا آزمایش IRT داشته است.
 • هنگامی که فردی علائم و نشانه های CF را دارد، مانند:
 • عرق خیلی شور
 • عفونت های تنفسی مکرر، مانند برونشیت یا ذات الریه
 • خس خس سینه، تنگی نفس
 • اسهال مداوم و/یا مدفوع بدبو، حجیم و چرب
 • تاخیر در رشد یا افزایش وزن ضعیف (شکوفایی در رشد)
 • کمبود ویتامین، سوء تغذیه
 • ناباروری در مردان

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟

نتایج آزمایش جهش ژن CF باید در زمینه علائم و نشانه‌های فرد و معاینه فیزیکی و همچنین سابقه پزشکی و خانوادگی، پیشینه قومیتی و نتایج سایر آزمایش‌های آزمایشگاهی تفسیر شود.

اگر پانل جهش ژن CF دو نسخه از جهش های ژنی را شناسایی کند، آنگاه فرد مبتلا به فیبروز کیستیک تشخیص داده می شود. با این حال، این آزمایش نمی تواند شدت یا خفیف بودن علائم را پیش بینی کند. افرادی که دقیقاً جهش های مشابهی دارند ممکن است نتایج بسیار متفاوتی داشته باشند.

اگر پانل جهش ژن CF یک نسخه از یک جهش را نشان دهد یا منفی باشد و فرد مورد آزمایش علائم و نشانه های CF را داشته باشد، آزمایش جهش بیشتر، آزمایش کلرید عرق و/یا سایر آزمایشات آزمایشگاهی برای ارزیابی عملکرد اندام ضروری است. ممکن است فرد دارای یک نوع نادر CF باشد که شناسایی نشده است یا ممکن است بیماری ریوی یا پانکراس یا بیماری دیگری به جز فیبروز کیستیک داشته باشد. ممکن است فرد ناقل باشد زیرا برخی از ناقلان CF ممکن است علائم و نشانه های مرتبط با CF را تجربه کنند.

اگر پانل جهش ژن CF برای یک نسخه از یک جهش مثبت باشد و فرد مورد آزمایش علائم و نشانه‌ها را نداشته باشد، احتمالاً فرد ناقل CF است. اگر فردی به عنوان حامل شناسایی شود، خواهر و برادرهای این شخص نیز ممکن است بخواهند وضعیت حامل خود را تأیید کنند.

اگر نتایج پانل برای جهش منفی باشد و فرد هیچ علامت یا علامتی نداشته باشد، احتمالاً فرد CF ندارد و ناقل نیست. هنوز این خطر جزئی وجود دارد که فردی که آزمایش منفی می دهد، ناقل یک جهش نادر باشد که با پانل استاندارد شناسایی نشده است.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

تشخیص زودهنگام فیبروز کیستیک به افراد مبتلا اجازه می دهد تا برای مراقبت های تخصصی، برنامه های درمانی فردی و نظارت دقیق به مراکز CF ارجاع داده شوند. شروع درمان‌هایی مانند مصرف مکمل‌های آنزیمی خوراکی و ویتامین‌های محلول در چربی، یادگیری نحوه پاک‌سازی مخاط از راه‌های هوایی، و یادگیری تشخیص عفونت‌های تنفسی می‌تواند کیفیت زندگی فرد را بهبود بخشد و عوارض CF را به حداقل برساند.

پزشکان ممکن است رویکردهای متفاوتی برای غربالگری و تشخیص CF داشته باشند، و آزمایش جهش ژن ممکن است شامل یک سری مراحل باشد. گاهی اوقات، یک متخصص مراقبت های بهداشتی تصمیم می گیرد یک پانل استاندارد را سفارش دهد که شامل ۲۳ مورد از رایج ترین جهش ها است. اگر نتایج منفی باشد و شک بالینی همچنان بالا باشد که یک فرد مبتلا به CF است، پزشک ممکن است درخواست کند که یک پانل گسترش یافته انجام شود، یا یک نتیجه منفی ممکن است به طور خودکار یک درخواست برای پانل گسترش یافته ایجاد کند (بازتاب).

بر اساس اصل و نسب فرد مورد آزمایش، برخی از پزشکان مراقبت های بهداشتی ممکن است بلافاصله با پانل توسعه یافته شروع کنند. در هر دو سناریو، یک نتیجه پانل غربالگری منفی ممکن است منجر به درخواست توالی‌یابی ژن شود، روشی که می‌تواند جهش‌های نادری را که توسط پانل استاندارد یا توسعه‌یافته شناسایی نشده‌اند، شناسایی کند.

آیا این پانل جهش ژن CF هر بیماری ژنتیکی دیگری را تشخیص می دهد؟

نه، فقط جهش های خاص CF را بررسی می کند. در حال حاضر، هر بیماری ژنتیکی برای شناسایی آن نیاز به آزمایش DNA خاصی دارد (با فرض اینکه ژن و جهش های ایجاد کننده آن مشخص باشد).

آیا این آزمایش تمام علل ژنتیکی فیبروز کیستیک را تشخیص می دهد؟

خیر. تا به امروز، بیش از ۲۰۰۰ جهش مختلف در ژن CFTR که باعث فیبروز کیستیک می شود، شناسایی شده است، اما تنها تعداد کمی از جهش ها رایج هستند. برخی از آزمایشگاه‌ها از پانل استاندارد توصیه شده توسط کالج آمریکایی ژنتیک پزشکی و کالج آمریکایی زنان و زایمان استفاده می‌کنند که ۲۳ مورد از رایج‌ترین جهش‌ها را آزمایش می‌کند (آنهایی که فرکانس‌های بیش از ۰.۱ درصد در جمعیت عمومی ایالات متحده دارند). برخی از آزمایشگاه‌ها پانل‌های منبسط شده تا ۱۰۰ یا بیشتر جهش را ارائه می‌دهند. با این حال، حتی این موارد نیز تمام علل ژنتیکی فیبروز کیستیک را شناسایی نمی کنند.

آیا خطر ناقل بودن من بسته به پیشینه قومی من متفاوت است؟

آره. به طور کلی، فراوانی ناقلین CF در جمعیت های قفقازی و یهودی اشکنازی بالاترین و در سایر گروه های قومی کمتر است. با توجه به کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان، خطر ناقل بودن قبل از آزمایش ژنتیک برای گروه های قومی مختلف به شرح زیر برآورد می شود:

قفقازی ها: ۱ در ۲۵

یهودی اشکنازی: ۱ در ۲۴

سفید اسپانیایی: ۱ در ۵۸

آفریقایی آمریکایی: ۱ در ۶۱

آسیایی آمریکایی: ۱ در ۹۴

از آنجایی که اصل و نسب جمعیت ایالات متحده به طور فزاینده ای در حال ترکیب شدن است، داده های تاریخی و خطرات آماری در حال تغییر هستند. خطرات نقل شده بر اساس اصل و نسب تخمین زده می شود و خطر برای افراد دارای اجداد مختلط ممکن است ناشناخته باشد. برخی از خانواده ها همچنین ممکن است خطر اضافی جهش های نادر خاص را در شجره خانوادگی خود داشته باشند.

آیا همه ایالت ها نیاز به غربالگری نوزادان برای CF دارند یا پیشنهاد می کنند؟ آیا باید آن را درخواست کنم؟

برنامه غربالگری نوزاد در هر ایالت شامل آزمایش فیبروز کیستیک است، بنابراین نیازی به درخواست آن نخواهید داشت. روش مورد استفاده ممکن است متفاوت باشد، با انجام آزمایش خون برای تعیین سطح تریپسینوژن واکنش‌گر ایمنی (IRT) و برخی دیگر برای غربالگری CF با آزمایش جهش ژنی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *