انسولین هورمونی است که در سلول های بتا پانکراس تولید و ذخیره می شود. این ماده در پاسخ به افزایش گلوکز خون بعد از غذا ترشح می شود و برای انتقال و ذخیره گلوکز، منبع اصلی انرژی بدن، حیاتی است. انسولین به انتقال گلوکز از خون به درون سلول ها کمک می کند، بنابراین به تنظیم سطح گلوکز خون کمک می کند و در متابولیسم لیپیدها نقش دارد. این آزمایش میزان انسولین خون را اندازه گیری می کند.سطح انسولین و گلوکز خون باید متعادل باشد.

انسو

عوارض کمبود انسولین

اگر فردی قادر به تولید انسولین کافی نباشد، یا اگر سلول‌های بدن در برابر اثرات آن مقاوم باشند (مقاومت به انسولین)، گلوکز نمی‌تواند به بیشتر سلول‌های بدن برسد و سلول‌ها از گرسنگی می‌میرند. در همین حال، گلوکز خون به سطح ناسالم افزایش می یابد. این می تواند باعث اختلال در فرآیندهای متابولیک طبیعی شود که منجر به اختلالات و عوارض مختلفی از جمله بیماری کلیوی، بیماری قلبی عروقی و مشکلات بینایی و عصبی می شود.

دیابت

دیابت، یک اختلال همراه با سطوح بالای گلوکز و کاهش اثرات انسولین، می تواند یک وضعیت تهدید کننده زندگی باشد. افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ انسولین بسیار کمی تولید می کنند و بنابراین در نهایت نیاز به درمان مکمل انسولین دارند. دیابت نوع ۲ به طور کلی با مقاومت به انسولین مرتبط است که با گذشت زمان افزایش می یابد.

مقاومت به انسولین

با مقاومت به انسولین، بسیاری از سلول های بدن قادر به پاسخگویی به اثرات انسولین نیستند و گلوکز در خون باقی می ماند. بدن با تولید مقادیر اضافی هورمون جبران می کند. این منجر به سطح بالای انسولین در خون (هیپرانسولینمی) و تحریک بیش از حد برخی از بافت هایی می شود که به انسولین حساس باقی مانده اند. با گذشت زمان، این فرآیند باعث عدم تعادل در رابطه بین گلوکز و انسولین می شود و بدون درمان، در نهایت ممکن است عوارضی برای سلامتی ایجاد کند که قسمت های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.علاوه بر دیابت نوع ۲، مقاومت به انسولین ممکن است در مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، پیش دیابت یا بیماری قلبی، سندرم متابولیک، آکانتوز نیگریکانس و اختلالات مربوط به غده هیپوفیز یا آدرنال دیده شود.

هیپرانسولینمی

به غیر از مقاومت به انسولین، هیپرانسولینمی اغلب در افراد مبتلا به تومور سلول های جزایر پانکراس (انسولینوم) یا با مقدار بیش از حد انسولین تجویز شده (اگزوژن) دیده می شود. هیپرانسولینمی باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) می شود که می تواند منجر به تعریق، تپش قلب، گرسنگی، گیجی، تاری دید، سرگیجه، غش و تشنج شود. از آنجایی که مغز به عنوان منبع انرژی به گلوکز خون وابسته است، کمبود شدید گلوکز به دلیل هیپرانسولینمی می‌تواند به سرعت منجر به شوک انسولین و مرگ شود.

انواع آزمایش انسولین

آزمایش انسولین ممکن است با آزمایش گلوکز و پپتید C تجویز شود. سطوح انسولین نیز گاهی همراه با تست تحمل گلوکز (GTT) استفاده می شود. در این شرایط، سطح گلوکز و انسولین خون در فواصل زمانی از پیش تعیین شده برای ارزیابی مقاومت به انسولین اندازه گیری می شود.

آزمایش انسولین ناشتا

برای بررسی سطح انسولین ناشتا، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید، ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتا باشید و نمونه خون بگیرید. سپس نمونه در آزمایشگاه برای اندازه گیری سطح انسولین آنالیز می شود. سطوح بالا ممکن است نشان دهنده مقاومت به انسولین یا سایر شرایط باشد. نتایج را با ارائه دهنده خود برای ارزیابی و راهنمایی بیشتر در میان بگذارید. انسولین ناشتا معمولاً به عنوان بخشی از کار معمول خون گنجانده نمی‌شود، تا حدی به این دلیل که برخی هنوز انسولین را پیش‌درآمدی برای سایر مشکلات سلامتی نمی‌دانند.

تفسیر آزمایش انسولین

در زیر به این موارد اشاره شده است:

افزایش سطح انسولین

افزایش سطح انسولین با موارد زیر مشاهده می شود:

  • آکرومگالی
  • سندرم کوشینگ
  • استفاده از داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها، لوودوپا، داروهای ضد بارداری خوراکی
  • عدم تحمل فروکتوز یا گالاکتوز
  • انسولینوم
  • چاقی
  • مقاومت به انسولین، مانند دیابت نوع ۲، آکانتوز نیگریکانس و سندرم متابولیک

کاهش سطح انسولین

کاهش سطح انسولین در موارد زیر مشاهده می شود:

  • دیابت
  • هیپوفیتاریسم
  • بیماری های پانکراس مانند پانکراتیت مزمن (از جمله فیبروز کیستیک) و سرطان پانکراس

کمبود انسولین

انسولین بالا در آزمایش خون

اگر سطح انسولین شما بالا باشد و گلوکز خون شما طبیعی یا کمی بالاتر از حد طبیعی باشد، ممکن است مقاومت به انسولین داشته باشید.اگر سطح انسولین شما بالا یا نرمال باشد و گلوکز خون شما پایین باشد، ممکن است به دلیل انسولین بیش از حد دچار هیپوگلیسمی شوید.اگر سطح انسولین شما پایین است و گلوکز خون برای شما بالا است، ممکن است به این معنی باشد که پانکراس شما نمی تواند انسولین کافی تولید کند. علل احتمالی شامل دیابت نوع ۱ و پانکراتیت است.

چرا باید انسولین تزریق شود؟

انسولین باید از طریق پمپ انسولین تزریق شود. نمی توان آن را خوراکی داد زیرا پروتئین است و قبل از جذب در معده تجزیه می شود. در فوریه ۲۰۱۵، یک انسولین استنشاقی کوتاه اثر در دسترس قرار گرفت.

تست تحمل انسولین چیست؟

تست تحمل انسولین (ITT) به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما یکی از روش های تعیین حساسیت (یا مقاومت به انسولین)، به ویژه در افراد چاق و مبتلایان به PCOS است. این آزمایش شامل انفوزیون IV انسولین، با اندازه‌گیری‌های بعدی سطح گلوکز و انسولین است.

افزایش انسولین

آزمایش انسولین در کودکان

مقاومت به انسولین (IR) شکست انسولین در سطوح طبیعی پلاسما برای تحریک کافی جذب گلوکز توسط بافت‌های محیطی است. IR در کودکان و نوجوانان بیشتر از قبل رایج شده است. طیف وسیعی از علل ژنتیکی و اکتسابی IR وجود دارد. تشخیص زودهنگام IR در سنین اطفال می تواند از بسیاری از عوارض احتمالی کوتاه مدت و بلند مدت جلوگیری کند. هم پیشگیری و هم مدیریت مقاومت IR در کودکان به تغییر سبک زندگی، مداخله غذایی و اصلاح فیزیکی بستگی دارد. دارودرمانی در موارد منتخب نشان داده می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *