ام-اس-در-خانه

ام اس یک بیماری خودایمنی مزمن و پیش‌رونده است که روی سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع)  فرد تاثیر می‌گذارد. این بیماری به میلین که پوشش محافظ اعصاب است، آسیب رسانده، و باعث از دست دادن نورون‌ها می‌شود. در نتیجه برای تشخیص آن نیاز به بررسی سلول های عصبی از طریق آزمایش هایی نظیر MRI و … داریم. علاوه بر آن نیاز است که آزمایش های دیگری انجام دهیم تا مطمئن شویم بیماری دیگری وجود نداشته باشد. همین فرایند منجر به درد، افسردگی، مشکلات حرکتی، بی‌اختیاری، مشکلات خواب و اختلال عملکرد جنسی می‌شود. تشخیص خانگی ام اس امکان‌پذیر نیست، اما می‌توان علائم ام اس را مشاهده کرد. پزشکان هم بر اساس علائم و ترکیب آن‌ها با آزمایش‌های تخصصی، ام‌اس را تشخیص می‌دهند معیارهای تشخیص خانگی ام اس و همین‌طور تشخیص دقیق آن برای پزشک، مستلزم آن است که فرد علائم ام اس را داشته باشد، و حداقل دو مورد از موارد زیر هم در او پیدا شوند مانند: علائم بیماری در مایع مغزی نخاعی فرد یا وجود بیش از دو ضایعه در ناحیه ستون فقرات

همچنین بعضی از علائم رایج  ام اس عبارت‌اند از:

بی‌حسی، درد مشکلات بینایی، مانند تاری دی ضعف بدنی شدید مشکل در راه رفتن و حفظ تعادل بی‌اختیاری مثانه و روده اختلال غیرقابل توضیح در عملکرد جنسی تغییر در خلق‌وخوی بسیاری از بیماری‌ها مانند لایم، سرطان، لوپوس اریتماتوز، کمبود ویتامین ب 12 و ایدز علائم مشابهی با ام اس دارند. آزمایشات خون به پزشک در تشخیص علت بروز علائم کمک می‌کند. برخی از این آزمایشات عبارت‌اند از: Cbc Esr b12 Ana trepenomal ab کمبود مس /روی/ویتامین ای میتواند نشان دهنده بیماری ام اس باشد. وهمچنین تست های تخصصی مغز و اعصاب که به تشخیص پزشک کمک میکند و در آزمایشگاه پاتوبیولوژی عماد قابل انجام هستند.

انواع بیماری ام اس

اغلب اوقات، افراد مبتلا به ام اس در طول زندگی خود دو دوره را تجربه می کنند: دوره ای که در آن علائم بیماری دوباره ظاهر می شود. دوره ای که در آن علائم بیماری از بین رفته است. هنگامی که بیماری عود می کند، ممکن است علائم جدیدی از بیماری ظاهر شود یا علائم قبلی ممکن است عود کنند و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهند. این دوره می تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد و سپس وارد فاز فرورفتگی شود. بیش از 50 درصد از کسانی که از این بیماری رنج می برند، شرایطی مشابه موارد فوق را تجربه می کنند، اگرچه میزان آن ممکن است بسته به نوع بیماری متفاوت باشد. شناخت انواع این اختلال عصبی عضلانی در تشخیص قطعی ام اس موثر است. ام اس عود کننده- فروکش کننده (RRMS) این نوع ام اس با دوره هایی از التهاب در سیستم عصبی مرکزی همراه است که علائم قدیمی را تشدید می کند یا علائم جدید ظاهر می شود. ما این دوره ها را دوره عود می نامیم و پس از گذراندن آن، علائم ممکن است جزئی یا ثابت باشند. بین دو عود دوره‌هایی از آرامش و بهبودی وجود دارد که می‌تواند طولانی باشد و چندین ماه طول بکشد. آمارهای مربوط به بررسی صدها هزار نتیجه مثبت آزمایش ام اس نشان داده است که RRMS شایع ترین نوع این بیماری است که حدود 90 درصد از بیماران به این نوع مبتلا هستند. همچنین مطالعات نشان می دهد که با گذشت زمان، بیماری اکثر آنها به نوع پیشرونده ثانویه تبدیل می شود. درمان و تشخیص زودهنگام ام اس در مراحل اولیه می تواند کمک زیادی به مبتلایان به این بیماری کند. در این کار از آزمایش خون نیز برای تشخیص ام اس استفاده می شود. ام اس فعال اولیه پیشرونده (PPMS) در این نوع، بیماری علائم اولیه خاصی را نشان نمی دهد، بلکه علائم آن به تدریج و به مرور زمان خود را نشان می دهد. به همین دلیل، تشخیص قطعی ام اس در مراحل اولیه دشوار است. دوره های بهبودی و افسردگی در افراد مبتلا به PPMS کمتر رایج است. لطفاً توجه داشته باشید که یافتن درمانی برای ام اس در مردان و زنان مبتلا به PPMS نیاز به آزمایش ام اس دارد. آزمایش خون برای تشخیص ام اس یکی از اولین گام ها در تشخیص زودهنگام ام اس است. ام اس ثانویه پیشرونده فعال (SPMS) این نوع ام اس با پیشرفت منظم و ثابت علائم شروع می شود و عموماً شامل افرادی می شود که دوره عود کننده- فروکش کننده یا RRMS را پشت سر گذاشته اند و اکنون به فاز دوم رسیده اند. البته، افراد مبتلا به SPMS هنوز هم می توانند عود را تجربه کنند، اما این دوره ها نسبت به RRMS شدت کمتری دارند. بیماری اکثر افراد مبتلا به RRMS در طول زمان به SPMS تغییر می کند، اما زمان دقیق و شکل پیشرفت بیماری برای هر فرد متفاوت است. SPMS با تخریب سیستم عصبی، کاهش قدرت حرکتی، تغییرات روانی و اختلال در تفکر و حافظه همراه است. پزشک پس از طی مراحل تشخیص ام اس، درمان ام اس را در مردان و زنان مبتلا به این نوع تعیین می کند. ام اس شدید یا بدخیم نوع شدید اسکلروز بدخیم نسبتا نادرتر است و افراد کمی به آن مبتلا هستند. افراد مبتلا به این بیماری به سرعت شروع به ایجاد ضایعات ام اس در مغز و ستون فقرات می کنند و علائم شدید ناتوانی و مرگ را به همراه خواهند داشت. برای درمان ام اس شدید حتما با بهترین پزشک برای تشخیص ام اس مشورت کنید.

برای

غلب اوقات، افراد مبتلا به ام اس در طول زندگی خود دو دوره را تجربه می کنند: دوره ای که در آن علائم بیماری دوباره ظاهر می شود. دوره ای که در آن علائم بیماری از بین رفته است. هنگامی که بیماری عود می کند، ممکن است علائم جدیدی از بیماری ظاهر شود یا علائم قبلی ممکن است عود کنند و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهند. این دوره می تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد و سپس وارد فاز فرورفتگی شود. بیش از 50 درصد از کسانی که از این بیماری رنج می برند، شرایطی مشابه موارد فوق را تجربه می کنند، اگرچه میزان آن ممکن است بسته به نوع بیماری متفاوت باشد. شناخت انواع این اختلال عصبی عضلانی در تشخیص قطعی ام اس موثر است. ام اس عود کننده- فروکش کننده (RRMS) این نوع ام اس با دوره هایی از التهاب در سیستم عصبی مرکزی همراه است که علائم قدیمی را تشدید می کند یا علائم جدید ظاهر می شود. ما این دوره ها را دوره عود می نامیم و پس از گذراندن آن، علائم ممکن است جزئی یا ثابت باشند. بین دو عود دوره‌هایی از آرامش و بهبودی وجود دارد که می‌تواند طولانی باشد و چندین ماه طول بکشد. آمارهای مربوط به بررسی صدها هزار نتیجه مثبت آزمایش ام اس نشان داده است که RRMS شایع ترین نوع این بیماری است که حدود 90 درصد از بیماران به این نوع مبتلا هستند. همچنین مطالعات نشان می دهد که با گذشت زمان، بیماری اکثر آنها به نوع پیشرونده ثانویه تبدیل می شود. درمان و تشخیص زودهنگام ام اس در مراحل اولیه می تواند کمک زیادی به مبتلایان به این بیماری کند. در این کار از آزمایش خون نیز برای تشخیص ام اس استفاده می شود. ام اس فعال اولیه پیشرونده (PPMS) در این نوع، بیماری علائم اولیه خاصی را نشان نمی دهد، بلکه علائم آن به تدریج و به مرور زمان خود را نشان می دهد. به همین دلیل، تشخیص قطعی ام اس در مراحل اولیه دشوار است. دوره های بهبودی و افسردگی در افراد مبتلا به PPMS کمتر رایج است. لطفاً توجه داشته باشید که یافتن درمانی برای ام اس در مردان و زنان مبتلا به PPMS نیاز به آزمایش ام اس دارد. آزمایش خون برای تشخیص ام اس یکی از اولین گام ها در تشخیص زودهنگام ام اس است. ام اس ثانویه پیشرونده فعال (SPMS) این نوع ام اس با پیشرفت منظم و ثابت علائم شروع می شود و عموماً شامل افرادی می شود که دوره عود کننده- فروکش کننده یا RRMS را پشت سر گذاشته اند و اکنون به فاز دوم رسیده اند. البته، افراد مبتلا به SPMS هنوز هم می توانند عود را تجربه کنند، اما این دوره ها نسبت به RRMS شدت کمتری دارند. بیماری اکثر افراد مبتلا به RRMS در طول زمان به SPMS تغییر می کند، اما زمان دقیق و شکل پیشرفت بیماری برای هر فرد متفاوت است. SPMS با تخریب سیستم عصبی، کاهش قدرت حرکتی، تغییرات روانی و اختلال در تفکر و حافظه همراه است. پزشک پس از طی مراحل تشخیص ام اس، درمان ام اس را در مردان و زنان مبتلا به این نوع تعیین می کند. ام اس شدید یا بدخیم نوع شدید اسکلروز بدخیم نسبتا نادرتر است و افراد کمی به آن مبتلا هستند. افراد مبتلا به این بیماری به سرعت شروع به ایجاد ضایعات ام اس در مغز و ستون فقرات می کنند و علائم شدید ناتوانی و مرگ را به همراه خواهند داشت. برای درمان ام اس شدید حتما با بهترین پزشک برای تشخیص ام اس مشورت کنید.  

اقدامات پیشگیری از ابتلا به ام اس عبارتند از:

استفاده از مکمل ها برای تامین ویتامین دی رژیم غذایی مناسب سرشار از آنتی‌اکسیدان، فیبر، کلسیم ویتامین ها عدم مصرف غذاهای اماده ، چربی‌های ترانس و گوشت‌های فرآوری‌شده مثل سوسیس، کالباس و کنسروها دوری از دخانیات، سیگار و عدم مصرف مشروبات الکلی تحرک و ورزش و تناسب اندام بسیاری از بیماری‌های رایج، ممکن است علائمی شبیه ام‌اس داشته باشند. پس داشتن تنها یک علامت، به‌معنای ابتلای فرد به این بیماری و ایجاد نگرانی شدید نیست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *