آزمایش پاتولوژی رحم چیست؟

یکی از بیماری‌های شایع در میان زنان، سرطان رحم است. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های موجود در ناحیه دهانه رحم وضعیت طبیعی خود را از دست داده، بافت آن‌ها دستخوش تغییر شده و  پیشروی سریعی داشته باشند. بنابراین تشخیص درست و به موقع جلوی پیشروی این بیماری را گرفته و می‌توان آن را به راحتی درمان کرد.

**** نمونه گیری آزمایش در منزل به صورت  رایگان **** کلیک کنید…

یکی از راه‌های تشخیص این بیماری، آزمایش پاتولوژی رحم است. با انجام این آزمایش، نمونه کوچکی از بافت رحم را برای آزمایش برداشته می‌شود و پس از آن بافت رحم باید در یک آزمایشگاه مجهز زیر میکروسکوپ، برای یافتن سلول‌های غیرطبیعی بررسی شود.

آزمایش پاتولوژی رحم چه زمانی انجام می‌شود؟

معمولا پزشک متخصص به دلایل مختلفی نظیر خونریزی‌های خارج از زمان قائدگی، بعد از یائسگی و یا عدم خونریزی رحم دستور انجام این آزمایش را می‌دهد. البته، خونریزی غیرطبیعی ممکن است، در اثر تغییرات سلولی مرتبط با سطح هورمون یا بافت‌های غیرطبیعی مانند فیبروم یا پولیپ ایجاد شوند.

بیوپسی رحم چگونه است؟

بیوپسی رحم می‌تواند در مطب پزشک، انجام شده و یا در مراکز درمانی به‌عنوان مقدماتی برای بستری کردن بیمار انجام شود. اما به طور کلی برای انجام این آزمایش باید مراحل زیر را طی کرد.

  • ابزاری به نام اسپکولوم را در واژن قرار می‌دهند تا دیواره‌های واژن را از هم جدا کرده و پزشک بتواند داخل رحم را مشاهده کند.
  • برای شروع آزمایش باید دهانه رحم را بی حس کرد.
  • برای اندازه‌گیری طول رحم و محل بیوپسی باید از ابزاری به نام سوند رحم استفاده کرد.
  • داخل رحم باید یک لوله نازک به نام کانتر وارد شود. البته در داخل این لوله نازک یک لوله کوچک‌تر قرار گرفته است.
  • به کمک لوله کوچک داخل کانتر باید تکه‌های کوچکی از بافت رحم را برای نمونه برداری جدا کرد.
  • با توجه به بیماری و علت انجام بیوپسی، میزان و محل بافت خارج شده از رحم تعیین می‌شود.
  • در انتها نمونه برداشته شد توسط پزشک به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال می‌شود.

تفسیر جواب آزمایش پاتولوژی رحم

برای آشنایی بیشتر با آزمایش پاتولوژی رحم، بهتر است درباره اصلاحات رایج در خصوص این آزمایش و تفسیر جواب آن اطلاعات زیادی را به دست آورید. در این جا برخی از این اصلاحات را به همراه تعریف دقیقی از آن‌ها برای شما بیان خواهیم کرد.

Macroscopic examination:

این اصطلاح نشان‌دهنده جامد یا مایع بودن نمونه، اندازه، رنگ و غیره است و در واقع ظاهر نمونه برداشته شده را با چشم غیر مسلح بررسی می‌کند.

Visual features:

به مشخصه‌های ظاهری و دیداری نمونه انجام شده visual features  می‌گویند.

Size:

این اصطلاح، طول و عرض بافت را نشان می‌دهد.

Permanent section:

این اصطلاح به نوع اسلایدی گفته می‌شود که از بافت نمونه‌برداری شده در آزمایشگاه تهیه می‌شود. در این نوع اسلاید، بافت بدن در مواد شیمیایی چون فرمالین و الکل قرار می‌گیرد و سپس برش داده شده و برای مشاهده با میکروسکوپ آماده می‌شود.

Frozen section:

این اصطلاح به بافت منجمدی گفته می‌شود که بعد از بیرون آوردن از بدن با عمل جراحی، به آزمایشگاه انتقال پیدا کرده و با سرمای زیاد آن را منجمد کرده و پس از آن بافت منجمد را برای غربالگری شکاف می‌دهند.

Smear:

گاهی اوقات بافت نمونه برداری شده بسیار کم بوده و یا به صورت مایع است. در چنین مواردی، برای آماده کردن نمونه باید آن را روی صفحه شیشه‌ای، ثابت کرده و سپس آن را  رنگ‌آمیزی کرد.

Grade:

گرید، بافت‌های سرطانی را با بافت‌های عادی مطابقت می‌دهد.

Tumor margin:

یکی از موارد مهمی که در آزمایش پاتولوژی رحم باید بررسی شود، توجه به قسمت لبه یا حاشیه بافت نمونه برداری شده است. در واقع این اصلاح نشان می‌دهد که  آیا بافت های سرطانی در قسمت لبه و یا حاشیه نمونه میکروسکوپی بیوپسی مشاهده می‌شوند یا خیر؟

مثبت بودن آن وجود بافت‌های سرطانی در این ناحیه یا در نمونه را نشان می‌دهد. با مثبت شدن این گزینه، احتمال وجود  بافت های سرطانی باقی مانده در بدن هست.

Lymph nodes:

این اصلاح نشان می‌دهد که سرطان تا غدد لنفاوی پیشروی کرده و یا هنوز سرطان مراحل اولیه خود را طی می‌کند. توجه کنید، مثبت بودن این بخش نشان دهنده پیشروی سرطان تا غدد لنفاوی است.

Atypical:

این مورد سلول‌هایی که بافت طبیعی ندارند اما هنوز سرطانی نشده‌اند را نشان می‌دهد. سلولهای Atypical با گذشت زمان ممکن است به سرطان تبدیل شوند یا خطر ابتلا به سرطان را در فرد افزایش دهند.

 Hyperplasia:

هیپرپلازی رشد بیش از حد سلول‌ها در یک اندام را نشان می‌دهد. این عدد شاید با توجه به ریسک ابتلا به بعضی از سرطان‌ها افزایش پیدا می‌کند. همچنین ممکن است با عملکرد بدن به بعضی از اختلالات متعدد باشد.

Dysplasia:

این اصطلاح نشان‌دهنده، ازدیاد تعداد بافت‌های غیر عادی در اندام مورد نظر است. دیسپلازی پاسخی به عفونت ویروسی یا حالتی بین سلول‌های طبیعی و سلول‌های سرطانی است.

سخن آخر

برای جلوگیری از ابتلا به سرطان رحم بهتر است بهداشت جنسی را رعایت کنید، نسبت به نشانه‌های بیماری آگاه بوده و حداقل سالی یک بار تست پاپ اسمیر انجام دهید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *