هدف از آزمایش
هدف از آزمایش فیلتراسیون گلومرولی تعیین اینکه آیا کلیه به درستی کار می کند یا خیر. به عنوان یکی از ارزیابی های اصلی سلامت کلیه، این آزمایش کاربردهای بالقوه زیادی دارد. به عنوان مثال، می توان از آن برای تشخیص، غربالگری، و نظارت بر مشکلات کلیوی استفاده کرد.

تشخیص نرخ تخمینی فیلتراسیون گلومرولی (eGFR)

تشخیص شامل آزمایشی است که پس از بروز علائم انجام می شود. Diagnosis سعی می کند ماهیت مشکلی را که باعث این علائم شده است، مشخص کند. آزمایش eGFR می‌تواند بخشی از فرآیند تشخیصی برای علائمی باشد که می‌تواند با مشکل کلیوی مانند تغییرات ادراری، خستگی، تورم در بازوها یا پاها، خارش، حالت تهوع و استفراغ مرتبط باشد.
علاوه بر تشخیص مشکلات کلیوی، آزمایش eGFR ممکن است برای ارزیابی شدت یا مرحله بیماری کلیوی، از جمله وجود احتمالی نارسایی کلیه، مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، تغییرات در eGFR کاملاً با سلامت کلیه مطابقت ندارد، بنابراین آزمایش‌های دیگری اغلب برای ارزیابی میزان آسیب به کلیه مورد نیاز است.

نمونه گیری منزل

غربالگری

غربالگری اصطلاح پزشکی برای آزمایشی است که قبل از بروز هر گونه علائمی به دنبال علائم یک مشکل سلامتی است. آزمایش eGFR ممکن است برای تشخیص بیماری کلیوی در افراد مبتلا به عوامل خطر مانند دیابت، بیماری قلبی، انسداد یا عفونت ادراری، سابقه خانوادگی مشکلات کلیوی، فشار خون بالا و بیماری مزمن کلیوی استفاده شود.
غربالگری با آزمایش eGFR ممکن است برای افرادی که قصد اهدای کلیه را دارند نیز انجام شود. این آزمایش می تواند به اطمینان حاصل شود که آنها عملکرد کلیه کافی برای اهدای ایمن دارند و می تواند مشکلات بعد از اهدا را بررسی کند.
پزشکان ممکن است آزمایش eGFR را به عنوان نوعی غربالگری قبل از برخی روش‌های پزشکی مانند مطالعات تصویربرداری با مواد حاجب یا درمان‌هایی که می‌توانند بر کلیه تأثیر بگذارند، تجویز کنند. به این ترتیب، از تست eGFR برای جلوگیری از عوارض یا عوارض جانبی مراقبت های پزشکی استفاده می شود.
نظارت بر
نظارت بخشی از مراقبت مداوم است که نحوه تغییر عملکرد کلیه را در طول زمان یا در پاسخ به درمان مشاهده می کند. اگر بیماری کلیوی برای شما تشخیص داده شده است، آزمایشات تکراری میزان فیلتراسیون گلومرولی شما ممکن است یکی از اجزای نحوه ارزیابی پزشک از وضعیت کلیه شما باشد.
در صورت مصرف دارویی که پتانسیل آسیب رساندن به کلیه ها را دارد، می توان از آزمایش eGFR برای نظارت بر عملکرد کلیه نیز استفاده کرد.

آزمایش چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

این آزمایش محاسبه‌ای از نرخ فیلتراسیون گلومرولی ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد کلیه‌ها چقدر خون را فیلتر می‌کنند و بر حسب میلی‌لیتر در دقیقه (میلی لیتر در دقیقه) نشان داده می‌شود. نتیجه اغلب به صورت میلی لیتر در دقیقه به ازای هر ۱٫۷۳ متر مربع از سطح بدن (mL/min/1/.73m2) ذکر می شود.
در آزمایش eGFR، این میزان به طور مستقیم اندازه گیری نمی شود. در عوض، با اندازه گیری ماده دیگری در خون تخمین زده می شود. بیشتر اوقات، کراتینین اندازه گیری می شود و سپس فرمول های خاص eGFR را بر اساس سطح کراتینین در خون محاسبه می کنند.
کراتینین به طور طبیعی در نتیجه فرآیند تامین انرژی بدن به عضلات تولید می شود. کلیه ها فیلتر شده و کراتینین را از خون خارج می کنند. به طور معمول مقدار کراتینین تولید شده نسبتا ثابت است، بنابراین تغییرات در سطح کراتینین در خون می تواند نشان دهنده عملکرد غیر طبیعی کلیه باشد.
هر چند همه به یک اندازه کراتینین تولید نمی کنند، به همین دلیل است که ماشین حساب های eGFR می توانند فاکتورهایی مانند سن، جنس، قد و قومیت را همراه با سطح کراتینین شما برای تخمین میزان فیلتراسیون گلومرولی شامل شوند.
در حالی که کراتینین معمولا استفاده می شود، تنها ماده ای نیست که می تواند برای تخمین GFR استفاده شود. به عنوان مثال، برخی از تست‌های eGFR سیستاتین C را که پروتئینی است که توسط بسیاری از انواع سلول‌های بدن ساخته می‌شود، اندازه‌گیری می‌کنند. تأثیر عوامل فردی، مانند توده عضلانی و رژیم غذایی، هنگام محاسبه eGFR با استفاده از سیستاتین C متفاوت است، بنابراین این روش آزمایش eGFR ممکن است در برخی شرایط دقیق تر باشد.
اندازه گیری اساسی و فرمول مورد استفاده برای تخمین GFR ممکن است در گزارش تست eGFR به تفصیل بیان شود. پزشک شما همچنین می تواند این اطلاعات را در مورد آزمایش شما ارائه دهد.

چه زمانی باید آزمایش eGFR را انجام دهم؟

تعدادی از شرایط وجود دارد که در آن آزمایش eGFR ممکن است برای مراقبت پزشکی شما مناسب و مفید باشد.
آزمایش eGFR می تواند به شناسایی بیماری جدی کلیوی و نارسایی کلیه کمک کند. در پاسخ به طیف گسترده ای از علائم، آزمایش eGFR می تواند به تعیین اینکه آیا کلیه های شما به درستی کار می کنند یا خیر، کمک می کند.
گاهی اوقات بیماری کلیوی علائم فوری ایجاد نمی کند. در این موارد، آزمایش با eGFR ممکن است تشخیص زودهنگام و بهبود توانایی برای کند کردن پیشرفت بیماری را ممکن کند. به طور کلی، این نوع غربالگری با آزمایش eGFR فقط در افرادی انجام می شود که در معرض خطر بالای مشکلات کلیوی هستند.
هنگامی که قبلاً بیماری کلیوی شما تشخیص داده شده بود یا آزمایش‌های غیرطبیعی eGFR انجام داده‌اید، انجام یک یا چند آزمایش تکراری ممکن است به تشخیص و نظارت بر وضعیت شما کمک کند.
در برخی موارد، آزمایش eGFR قبل از اهدای کلیه یا شروع برخی درمان‌ها یا روش‌های پزشکی انجام می‌شود. اگرچه در برخی از این شرایط، آزمایش دقیق تری برای اندازه گیری مستقیم به جای تخمین GFR ممکن است لازم باشد.
پزشک شما در بهترین موقعیت برای بررسی این موضوع است که آیا آزمایش eGFR یا هر آزمایش دیگری از عملکرد کلیه با توجه به سلامت کلی و سابقه سلامتی شما مناسب است یا خیر.
یافتن یک تست تخمینی نرخ فیلتراسیون گلومرولی
نحوه آزمایش
آزمایش تخمینی میزان فیلتراسیون گلومرولی معمولاً پس از دستور پزشک انجام می‌شود و خون‌گیری معمولاً در یک مکان پزشکی مانند مطب یا بیمارستان انجام می‌شود.

آیا می توانم در خانه آزمایش بدهم؟

اگرچه اکثر آزمایشات عملکرد کلیه توسط پزشک تجویز می شود و در یک مرکز پزشکی انجام می شود، برخی از گزینه های خانگی برای آزمایش eGFR وجود دارد.
با کیت های خانگی، فقط جمع آوری نمونه در خانه انجام می شود. پس از برداشتن نمونه، باید به آزمایشگاه فرستاده شود تا بتوان آن را تجزیه و تحلیل کرد و نتایج به صورت الکترونیکی در دسترس قرار گیرد.
آزمایش‌های خانگی معمولاً مشاوره پزشکی و تفسیر مستقیم نتایج شما را ارائه نمی‌دهند، بنابراین گزارش آزمایش معمولاً باید با پزشک شما در میان گذاشته شود.

هزینه آزمایش چقدر است؟

قیمت آزمایش eGFR می تواند بر اساس تعدادی از عوامل متفاوت باشد، از جمله:
جایی که آزمون برگزار می شود
روش مورد استفاده برای محاسبه GFR
اینکه آیا آزمایش یا اندازه گیری دیگری روی نمونه خون شما انجام شده است یا خیر
این که آیا شما دارای پوشش بیمه درمانی هستید
هزینه های مرتبط با آزمایش eGFR می تواند شامل بازدید از دفتر، هزینه تکنسین برای خون گیری و هزینه های آزمایشگاهی برای تجزیه و تحلیل خون شما باشد. بیمه درمانی اغلب برخی یا همه این هزینه ها را زمانی که آزمایش توسط پزشک تجویز می شود پرداخت می کند، اما باید با ارائه دهنده بیمه خود مشورت کنید تا در مورد هزینه های خارج از جیب برای فرانشیز یا پرداخت های مشارکتی خود مطلع شوید.
آزمایش‌های خانگی eGFR اغلب با قیمت حدود ۱۰۰ دلار در دسترس هستند که شامل هزینه‌های ارسال نمونه خون شما به آزمایشگاه می‌شود.

انجام تست تخمینی نرخ فیلتراسیون گلومرولی

آزمایش تخمینی نرخ فیلتراسیون گلومرولی نوعی آزمایش خون است. نمونه خون برای آزمایش با سوزنی که در رگ بازوی شما وارد می شود گرفته می شود. این روش معمول معمولاً در مطب پزشک، بیمارستان یا آزمایشگاه انجام می شود.
برای انجام آزمایش در منزل، باید یک قطره خون از نوک انگشت شما گرفته شود و روی نوار آزمایشی که می‌توان آن را به آزمایشگاه پزشکی فرستاد، اعمال کرد.
قبل از آزمایش
گرفتن نمونه خون برای آزمایش eGFR یک روش ساده است، اما ممکن است قبل از آزمایش نیاز به آماده سازی باشد:
ناشتا: در برخی موارد، از شما خواسته می شود تا چند ساعت قبل از انجام آزمایش، مایعات دیگری به جز آب نخورید یا ننوشید.
بررسی دارو: انواع مختلفی از داروها می توانند بر توانایی محاسبه دقیق eGFR شما تأثیر بگذارند. به همین دلیل، باید با پزشک خود در مورد نسخه های فعال خود و همچنین داروهای بدون نسخه یا مکمل های غذایی که مصرف می کنید، صحبت کنید.
هنگام برنامه ریزی آزمایش خود، می توانید از مطب پزشک خود در مورد اینکه آیا نیاز به ناشتا بودن یا تنظیم داروهای خود از قبل دارید، سؤال کنید.
بارداری همچنین می‌تواند بر تست eGFR تأثیر بگذارد، بنابراین اگر باردار هستید یا فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
برای کیت های تست در خانه، خواندن کامل دستورالعمل ها قبل از انجام تست ضروری است. دستورالعمل ها هرگونه آماده سازی لازم و روش دریافت و ارسال صحیح نمونه خون شما را توضیح خواهند داد.
در طول آزمایش
خونگیری برای آزمایش eGFR یک روش معمول سرپایی است. یک پرستار یا فلبوتومیست با قرار دادن یک نوار الاستیک در قسمت بالای بازو شروع می کند تا خون بیشتری در رگ های آن بازو جریان یابد. آنها پوست را در نزدیکی جایی که خون گرفته می شود تمیز می کنند و سپس یک سوزن را به داخل ورید وارد می کنند تا یک ویال خون خارج شود.
برخی از افراد در هنگام خونگیری درد را تجربه می کنند، از جمله نیش احتمالی هنگام وارد کردن و برداشتن سوزن. در مجموع، این روش معمولا در عرض چند دقیقه تمام می شود.
برای آزمایش در خانه، نمونه خون از نوک انگشت شما می آید. کیت آزمایش شامل یک سوزن کوچک برای سوراخ کردن انگشت شما است و سپس خون شما باید روی نوار تست اعمال شود. دستورالعمل هایی برای نحوه آماده سازی نوار تست برای ارسال به آزمایشگاه ارائه شده است.

بعد از آزمایش

خونگیری معمولاً یک روش سریع است. پس از نمونه برداری، بانداژ یا سواب پنبه ای روی محل سوراخ قرار می گیرد تا خونریزی متوقف شود.
ممکن است متوجه حساسیت یا کبودی در بازوی خود شوید. این عوارض و سایر عوارض معمولاً به سرعت از بین می روند. در صورت مشاهده هرگونه عارضه جانبی شدید یا مداوم یا علائم عفونت با پزشک خود صحبت کنید.
اگر برای آزمایش باید ناشتا باشید، ممکن است بخواهید پس از گرفتن خون یک میان وعده برای خوردن بیاورید. شما باید بتوانید رانندگی کنید و بیشتر فعالیت های عادی را بعد از آزمون انجام دهید.
پس از یک انگشت برای کیت جمع آوری در خانه، ممکن است لازم باشد در صورتی که انگشت شما به خونریزی ادامه داد، از بانداژ استفاده کنید. سایر عوارض جانبی تست انگشت انگشت غیرمعمول است.
نتایج آزمایش نرخ فیلتراسیون گلومرولی تخمینی

دریافت نتایج آزمایش

نتایج حاصل از آزمایش تخمینی نرخ فیلتراسیون گلومرولی معمولاً طی چند روز کاری پس از گرفتن نمونه خون در دسترس است. نتایج ممکن است توسط پزشک شما ارائه شود، از طریق پست برای شما ارسال شود، و/یا از طریق یک پورتال سلامت امن به صورت آنلاین در دسترس قرار گیرد.

به دلیل نیاز به ارسال نوار تست به آزمایشگاه، آزمایش‌های خانگی ممکن است چند روز بیشتر طول بکشد تا نتایج به دست آید. هنگامی که نمونه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت، نتایج از طریق یک وب سایت یا برنامه تلفن هوشمند قابل دسترسی هستند.
تفسیر نتایج آزمایش
هنگامی که نتایج در دسترس است، باید یک گزارش آزمایشی دریافت کنید که میزان تخمینی فیلتراسیون گلومرولی شما را فهرست می‌کند. نتیجه eGFR شما باید بر حسب میلی لیتر در دقیقه در هر سطح بدن نمایش داده شود. مساحت ۱٫۷۳ متر مربع در بسیاری از محاسبات مورد استفاده قرار می گیرد، اما می تواند برای بیماران جداگانه تنظیم شود.
علاوه بر eGFR، گزارش آزمایش معمولاً یک آزمایش اضافی، اغلب کراتینین، که برای محاسبه eGFR استفاده می‌شود، فهرست می‌کند.
یک محدوده مرجع برای آنچه که آزمایشگاه به عنوان سطوح eGFR طبیعی در نظر می گیرد معمولاً با نتیجه آزمایش شما همراه است. برای eGFR بر اساس سطوح کراتینین، بسیاری از آزمایشگاه‌ها محدوده مرجع جداگانه‌ای را برای آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار و آمریکایی‌های غیر آفریقایی فهرست می‌کنند، زیرا برخی مطالعات قبلی سطوح مختلف eGFR را در بین گروه‌های نژادی و قومی مختلف پیدا کرده‌اند. با این حال، اخیراً، سازمان‌هایی که بر سلامت کلیه متمرکز شده‌اند، پایان دادن به این روش گزارش محدوده مرجع eGFR برای گروه‌های قومی مختلف را بررسی کرده‌اند.
تفسیر آزمایش eGFR بر تعیین اینکه آیا ممکن است عملکرد کلیه شما کاهش یافته باشد یا بیماری کلیوی تمرکز دارد. هنگامی که eGFR بسیار پایین است، معمولاً کمتر از ۱۵ میلی لیتر در دقیقه / ۱٫۷۳ متر مربع، می تواند نشانه ای از نارسایی کلیه یا بیماری جدی باشد. سطح eGFR که به مدت ۳ ماه کمتر از ۶۰ میلی لیتر در دقیقه / ۱٫۷۳ متر مربع باشد، نشانه بیماری مزمن کلیوی در نظر گرفته می شود.
اگرچه آزمایش eGFR می‌تواند مشکلات کلیوی را شناسایی کند، آسیب‌های وارد شده به کلیه کاملاً در eGFR پایین‌تر منعکس نمی‌شوند. این به این دلیل است که برخی از سلول های کلیه می توانند فیلتراسیون را برای جبران آسیب کلیه افزایش دهند.
علاوه بر این، سطح eGFR سالم یا طبیعی می تواند بر اساس عوامل فردی متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک eGFR معمولی معمولاً در افراد مسن، زنان و افرادی با اندازه بدن کوچک‌تر کمتر است. داروها و رژیم غذایی نیز می توانند بر کراتینین و محاسبات eGFR تأثیر بگذارند.
پزشک شما ممکن است این عوامل و همچنین سلامت کلی شما و سایر نتایج آزمایش را هنگام تفسیر نتیجه آزمایش eGFR در نظر بگیرد. پزشک شما می تواند نتیجه آزمایش شما را به بهترین شکل توضیح دهد، از جمله اینکه آیا eGFR شما طبیعی است یا غیر طبیعی، و این نتیجه چه معنایی برای سلامتی شما دارد.
آیا نتایج آزمایش دقیق است؟
آزمایش eGFR یک روش ساده و به طور کلی دقیق برای ارزیابی عملکرد کلیه است. در ایالات متحده، تلاش‌ها برای کالیبره کردن و استاندارد کردن اندازه‌گیری‌های کراتینین، قابلیت اطمینان استفاده از سطوح کراتینین برای تخمین GFR را بهبود بخشیده است.
با این حال، eGFR یک آزمایش کامل نیست و عوامل متعددی می توانند بر دقت آن تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، محاسبات eGFR بر اساس سطح کراتینین تنها زمانی دقیق است که فرد دارای عملکرد کلیه پایدار باشد. این آزمایش به طور کلی در بیماران مبتلا به بیماری حاد، از جمله بسیاری از بیمارانی که در بیمارستان بستری هستند یا شرایط جدی همراه دارند، مفید نیست.
علاوه بر این، اکثر آزمایش‌های eGFR بر اساس سطوح کراتینین انجام می‌شوند و دقت آزمایش تحت تأثیر عوامل فردی است که می‌تواند بر سطوح کراتینین و محاسبه eGFR تأثیر بگذارد. برخی از این عوامل عبارتند از:
سن: با کاهش توده عضلانی، eGFR با افزایش سن کاهش می یابد. فقط چند مطالعه برای تایید فرمول های تخمین GFR در افراد مسن انجام شده است.
اندازه بدن: کراتینین محصول فعالیت طبیعی ماهیچه است، بنابراین تفاوت های فردی در اندازه بدن و توده عضلانی می تواند بر سطوح کراتینین و محاسبات eGFR تأثیر بگذارد. نمونه‌هایی از بیمارانی که ممکن است دقت eGFR آنها تحت‌تاثیر قرار گیرد شامل افراد چاق، افراد قطع عضو، بدنسازان یا افرادی با اختلالاتی است که باعث سوءتغذیه یا از دست دادن عضلات می‌شود. محاسبات eGFR را می توان برای اندازه بدن تغییر داد، اما ممکن است بر اساس نحوه انجام و تفسیر این تنظیمات، تغییراتی در نتایج وجود داشته باشد.
جنسیت: به طور کلی یک eGFR طبیعی در زنان کمتر در نظر گرفته می شود، اگرچه این می تواند تحت تأثیر سایر عوامل فردی مانند توده عضلانی باشد.
نژاد و قومیت: از لحاظ تاریخی، نژاد و قومیت بیمار هنگام محاسبه eGFR در نظر گرفته شده است. با این حال، اخیراً این تنظیمات زیر سوال رفته است و نیاز به روش‌های مناسب‌تر، دقیق‌تر و جامع‌تر برای در نظر گرفتن نژاد و قومیت در آزمون‌های eGFR را برجسته می‌کند.
رژیم غذایی: سطح کراتینین می تواند در پاسخ به رژیم غذایی نوسان داشته باشد. به عنوان مثال، سطح کراتینین ممکن است تا ۳۰٪ پس از خوردن گوشت قرمز تغییر کند. برخی از مکمل های غذایی نیز می توانند بر سطح کراتینین تأثیر بگذارند.
بارداری: eGFR به طور معمول در طول بارداری افزایش می‌یابد که بر کاربرد این آزمایش برای افراد باردار تأثیر می‌گذارد.
داروها: بسیاری از داروهای مختلف با نسخه و بدون نسخه می توانند تغییراتی در اندازه گیری های eGFR ایجاد کنند.
برای کاهش اثرات این عوامل فردی، eGFR ممکن است با اندازه گیری ماده ای به نام سیستاتین C به جای کراتینین تخمین زده شود. در برخی موارد، دو محاسبه eGFR – یکی با استفاده از کراتینین و دیگری با استفاده از سیستاتین C یا ترکیبی از هر دو – ممکن است انجام شود. این به عنوان یک نوع آزمایش اولیه و تاییدی عمل می کند که ممکن است دقت کلی تخمین GFR را بهبود بخشد.
آیا به آزمایشات بعدی نیاز دارم؟
اگر آزمایش eGFR غیر طبیعی یا غیرقطعی باشد، آزمایش‌های پیگیری معمول هستند. یک آزمایش تکرار ممکن است برای مشاهده روند نرخ فیلتراسیون گلومرولی استفاده شود. علاوه بر این، در برخی شرایط، پزشک ممکن است استفاده از روش متفاوتی را برای تخمین eGFR، مانند سیستاتین C، توصیه کند. زمانی که به دقت بیشتری در تست نیاز است، ممکن است اندازه گیری مستقیم GFR در نظر گرفته شود.
اگرچه آزمایش eGFR می تواند عملکرد غیر طبیعی کلیه را تشخیص دهد، اما نمی تواند علت اصلی را مشخص کند. در نتیجه، آزمایش‌های دیگر، از جمله آزمایش خون یا ادرار، آزمایش‌های تصویربرداری یا بیوپسی کلیه، ممکن است معاینات بعدی مناسب باشند.
بسته به نتایج آزمایش، علائم و سابقه سلامتی شما، ممکن است به دکتر متخصص در مسائل کلیوی، معروف به نفرولوژیست، ارجاع داده شوید که می تواند آزمایشات و مراقبت های بعدی شما را هماهنگ کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *