Whooping cough test

چه چیزی در حال آزمایش است؟
سیاه سرفه که معمولا سیاه سرفه نامیده می شود، یک عفونت تنفسی است که توسط باکتری Bordetella pertussis ایجاد می شود. این باکتری ها بسیار مسری هستند و از طریق سرفه و عطسه و تماس نزدیک از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. آزمایش سیاه سرفه برای تشخیص و تشخیص عفونت با B. pertussis انجام می شود.

فاصله زمانی بین عفونت با باکتری و ایجاد علائم و نشانه ها (دوره کمون) از چند روز تا سه هفته متغیر است. B. سیاه سرفه معمولا باعث عفونت طولانی مدت و سه مرحله ای می شود:

مرحله کاتارال: این مرحله اول بیماری است که معمولاً حدود یک تا دو هفته طول می کشد. علائم ممکن است شبیه سرماخوردگی خفیف، با آبریزش بینی، تب خفیف و سرفه های گاه به گاه باشد. نوزادان ممکن است در این مرحله دچار آپنه (وقفه در تنفس) شوند و ممکن است بیشتر مستعد خفگی باشند. افراد در این دوران بسیار مسری هستند.
مرحله پراکسیسمال: این مرحله دوم عفونت است که ممکن است یک تا دو هفته طول بکشد یا تا چند ماه ادامه یابد و با حملات شدید سرفه مشخص می شود. سرفه اغلب با صدای “ووو” همراه است و بیماران ممکن است پس از این حملات سرفه احساس خستگی و/یا استفراغ کنند.
مرحله نقاهت: در مرحله سوم، دفعات و شدت سرفه شروع به کاهش می کند و طی دو تا سه هفته آینده کاهش می یابد.
سیاه سرفه گاهی اوقات می تواند منجر به عوارضی شود که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند، به ویژه برای نوزادان، و ممکن است شامل آپنه (۶۱٪) یا ذات الریه (۲۳٪)، یا بسیار کمتر تشنج (۱٪)، بیماری یا آسیب مغزی (آنسفالوپاتی) (حدود ۰٫۳٪) باشد. ) یا مرگ (۱%).

سیاه سرفه در ایالات متحده بسیار رایج بود و حدود ۲۰۰۰۰۰ نفر را در طول شیوع بیماری که هر چند سال یک بار اتفاق می‌افتد، تحت تاثیر قرار می‌داد. از زمان معرفی واکسن سیاه سرفه و واکسیناسیون گسترده نوزادان، این تعداد به شدت کاهش یافته است. برای جزئیات بیشتر در مورد واکسن سیاه سرفه، به سیاه سرفه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC): خلاصه توصیه‌های واکسن مراجعه کنید.

نکته مهم این است که عفونت قبلی یا دریافت سری کامل واکسیناسیون سیاه سرفه مانع از ابتلا شما نمی شود زیرا مصونیت مادام العمر یا محافظت در برابر عفونت مجدد را ایجاد نمی کند. افراد کاملاً واکسینه شده و آلوده به B. pertussis ممکن است دچار عفونت کمتر شدید، با سرفه‌های مداوم، اما بدون سرفه‌های حمله‌ای کلاسیک شوند.

شیوع دوره ای سیاه سرفه در نوزادان واکسینه نشده، در نوجوانان و بزرگسالان هنوز در ایالات متحده رخ می دهد. طبق گزارش CDC، سالانه ۱۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ مورد سیاه سرفه گزارش می شود. بیش از ۴۸۰۰۰ مورد سیاه سرفه در سال ۲۰۱۲ گزارش شده است که اوج ترین سال اخیر است، و بسیاری از موارد به احتمال زیاد گزارش نشده اند.

 

تست های تشخیصی سیاه سرفه

از آنجا که علائم اولیه سیاه سرفه، به ویژه در مرحله کاتارال، اغلب از علائم سرماخوردگی معمولی یا سایر بیماری های تنفسی، مانند برونشیت، آنفولانزا (آنفولانزا)، یا در کودکان، ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV)، تشخیصی قابل تشخیص نیستند. آزمایش برای کمک به شناسایی عفونت ضروری است.

چند روش آزمایشی وجود دارد که ممکن است برای تشخیص سیاه سرفه استفاده شود، و نوع آزمایشی که پزشک شما دستور می دهد تا حد زیادی به مدت زمانی که علائم داشته اید بستگی دارد.

کشت باکتریایی – اگر باکتری B. pertussis در نمونه شما وجود داشته باشد، این آزمایش آنها را در یک صفحه آگار رشد می دهد. ممکن است تا ۷ روز طول بکشد تا باکتری رشد کند. با این حال، اگر قبل از جمع‌آوری نمونه با آنتی‌بیوتیک‌های خاصی درمان شده باشید، احتمال رشد باکتری‌ها کمتر است. آزمایش کشت در ۲ هفته اول پس از شروع علائم بسیار مفید است. در صورت لزوم، باکتری‌هایی که در کشت رشد می‌کنند ممکن است برای آزمایش حساسیت برای شناسایی آنتی‌بیوتیک بهینه مورد استفاده قرار گیرند.
واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) – این آزمایش مواد ژنتیکی (مانند DNA) را از باکتری ها تشخیص می دهد. تست را می توان در عرض چند ساعت کامل کرد. PCR می تواند مواد ژنتیکی باکتری را از زمان شروع علائم اولیه تا تقریباً ۴-۳ هفته بعد شناسایی کند.
آزمایش خون برای آنتی‌بادی‌ها (یعنی IgA، IgG، IgM) به سیاه سرفه (سرولوژی) – این آزمایش‌ها آنتی‌بادی‌های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن را در پاسخ به سیاه سرفه تشخیص می‌دهند. آزمایش آنتی بادی، آزمایش ترجیحی نیست، زیرا یک روش غیر مستقیم برای شناسایی عفونت است. این نوع آزمایش در بیمارانی که علائم بیش از ۳-۴ هفته دارند بسیار مفید است. طبق CDC، سرولوژی را می توان از ۲ تا ۸ هفته پس از شروع سرفه استفاده کرد و در برخی موارد ممکن است تا ۱۲ هفته پس از شروع سرفه مفید باشد.
نمونه برای آزمایش چگونه جمع آوری می شود؟

جمع آوری صحیح نمونه های مناسب برای نتایج دقیق تست سیاه سرفه ضروری است.

برای کشت باکتریایی یا آزمایش PCR، یک سواب نازوفارنکس (NP) یا آسپیراسیون بینی جمع آوری می شود. برای انجام آزمایش‌هایی برای تشخیص آنتی‌بادی‌های باکتری، نمونه خون مورد نیاز است.

سواب نازوفارنکس با قرار دادن سرتان به عقب جمع‌آوری می‌شود و سپس یک سواب (مانند یک نوک Q بلند با سر کوچک) به آرامی از طریق یکی از سوراخ‌های بینی شما وارد می‌شود تا زمانی که مقاومت برطرف شود. برای چند ثانیه در جای خود باقی می‌ماند، سپس چندین بار می‌چرخد تا سلول‌ها را جمع‌آوری کند و خارج می‌شود. این دردناک نیست، اما ممکن است غلغلک دهد، چشمان شما را پاره کند و طلسم سرفه را تحریک کند.
برای آسپیراسیون بینی، از یک سرنگ برای وارد کردن مقدار کمی نمک استریل در مجرای بینی استفاده می شود و سپس از مکش ملایم برای جمع آوری مایع حاصل استفاده می شود.
برای آزمایش آنتی بادی، نمونه خون با وارد کردن یک سوزن در ورید بازو گرفته می شود.
پرسش های رایج
چگونه مورد استفاده قرار می گیرند؟
تست سیاه سرفه برای تشخیص و تشخیص عفونت B. pertussis استفاده می شود. مهمتر از همه، تشخیص و درمان به موقع ممکن است شدت علائم را کاهش دهد و به محدود کردن گسترش بیماری کمک کند.

چه زمانی سفارش داده می شوند؟
در صورت داشتن علائم و نشانه هایی که حاکی از عفونت سیاه سرفه است، ممکن است آزمایش سیاه سرفه تجویز شود. پزشک شما ممکن است به شدت مشکوک به سیاه سرفه باشد اگر:

شما “اووو” کلاسیک را دارید،
علائم سرماخوردگی دارید و با فردی که سیاه سرفه تشخیص داده شده در تماس نزدیک بوده اید
شیوع سیاه سرفه در جامعه شناخته شده است
آزمایش نباید روی افراد نزدیک که علائمی ندارند انجام شود.

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟
تست PCR:

مثبت بودن تست PCR به این معنی است که ماده ژنتیکی (به عنوان مثال، DNA) از B. pertussis در نمونه شما شناسایی شده است که نشان می دهد شما آلوده شده اید. با این حال، آزمایش PCR ممکن است با سایر گونه های Bordetella نیز مثبت باشد.
آزمایش PCR منفی به این معنی است که احتمال سیاه سرفه کمتر است اما آن را رد نمی کند. اگر تعداد کمی از باکتری ها در نمونه وجود داشته باشد، ممکن است با PCR شناسایی نشوند.
فرهنگ:

کشت مثبت برای سیاه سرفه تشخیصی است.
مشابه PCR، کشت منفی سیاه سرفه را رد نمی کند. نتایج کشت به جمع‌آوری و حمل و نقل مناسب نمونه، مدت زمانی که علائم قبل از جمع‌آوری داشته‌اید و اینکه آیا قبل از جمع‌آوری نمونه، درمان آنتی‌بیوتیکی قبلی وجود داشته است، بستگی دارد.
هر دو آزمایش کشت و PCR با پیشرفت بیماری کمتر احتمال دارد که مثبت باشند.

با آزمایش خون، آنتی بادی های IgG سیاه سرفه در افرادی که واکسینه شده اند یا عفونت قبلی داشته اند وجود خواهد داشت. آنتی بادی های IgM و IgA ممکن است نشان دهنده واکسیناسیون یا عفونت اخیر باشد و فقط برای مدت کوتاهی (۲-۳ ماه) وجود خواهند داشت. آزمایش خون به طور معمول برای تشخیص سیاه سرفه فعال توصیه نمی شود و پس از تقریباً ۳-۴ هفته علائم مفید است.

سیاه سرفه چگونه درمان می شود؟
سیاه سرفه با آنتی بیوتیک ها درمان می شود که به رفع عفونت و جلوگیری از گسترش بیماری کمک می کند. تماس نزدیک افراد مبتلا به سیاه سرفه نیز ممکن است برای جلوگیری از گسترش عفونت درمان شود.
چه زمانی واکسن سیاه سرفه تزریق می شود؟
سه فرمول مختلف از واکسن سیاه سرفه در دسترس است که معمولاً با واکسن‌های کزاز و دیفتری (DPT) ترکیب می‌شوند. واکسیناسیون به صورت یک سری واکسن به نوزادان داده می شود. کودکانی که مجموعه ای از واکسیناسیون ها را کامل نکرده اند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا هستند. حتی برخی از افرادی که واکسینه شده اند ممکن است همچنان به B. pertussis آلوده باشند، اما تمایل به بیماری کمتری دارند.

به زنان باردار توصیه می شود برای جلوگیری از انتقال سیاه سرفه به نوزادان خود واکسینه شوند. به پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و سایر مراقبانی که با نوزاد تازه متولد شده وقت می گذرانند نیز توصیه می شود که دوباره واکسینه شوند.

چرا سابقه سفر من برای پزشک من مهم است؟
مسافران بین المللی باید بدانند که بسیاری از کشورهای دارای منابع محدود برنامه های واکسیناسیون گسترده ای برای سیاه سرفه ندارند. نوزادانی که سری واکسن‌های خود را کامل نکرده‌اند و افرادی که اخیراً واکسن تقویت‌کننده تزریق نکرده‌اند، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سیاه سرفه باشند.

آیا می توان به جای نمونه نازوفارنکس از بینی من از سواب گلو استفاده کرد؟
سواب گلو قابل قبول نیست. در طول عفونت سیاه سرفه، باکتری ها در پشت بینی یافت می شوند، نه در گلو یا قسمت جلویی بینی.

آیا می توان آزمایش سیاه سرفه را در مطب پزشک من انجام داد؟
خیر. هیچ آزمایش تشخیصی ساده و سریعی برای سیاه سرفه وجود ندارد. نیاز به تجهیزات تخصصی دارد و معمولاً در آزمایشگاه های بالینی انجام می شود. هر آزمایشگاهی این آزمایش را انجام نمی دهد و ممکن است نیاز به ارسال نمونه به آزمایشگاه بهداشت عمومی باشد.

چرا دکتر من سیاه سرفه فرزندم را گزارش کرد؟
پزشکان موظفند سیاه سرفه را به ادارات بهداشت ایالتی گزارش کنند. همه گیری ها ردیابی می شوند و مداخلاتی مانند واکسیناسیون و درمان مناسب با آنتی بیوتیک پیشگیرانه ممکن است برای کمک به محدود کردن شیوع ارائه شود.

دکترم گفت بوردتلا پاراپرتوسیس دارم. آیا این همان سیاه سرفه است؟
B.parapertussis باکتری‌هایی هستند که می‌توانند انسان را به روشی مشابه B. pertussis آلوده کنند، اما عفونت معمولاً باعث یک بیماری تنفسی خفیف‌تر می‌شود. روش‌های کشت و آزمایش‌های PCR می‌توانند B. parapertussis را از B. pertussis تشخیص داده و متمایز کنند، و هر دو معمولاً آزمایش می‌شوند زیرا علائم و نشانه‌ها ممکن است در افراد مبتلا به هر دو عفونت مشابه باشد. آزمایش خون ممکن است آنتی‌بادی‌های B.parapertussis را تشخیص ندهد و هیچ واکسنی برای جلوگیری از عفونت B.parapertussis وجود ندارد.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟
آنتی بادی فلورسنت مستقیم (DFA) یک روش آزمایشی است که دیگر توصیه نمی شود یا به طور معمول در آزمایشگاه های بالینی برای تشخیص سیاه سرفه در دسترس نیست. این روش نسبت به روش های کشت یا PCR کمتر اختصاصی و حساسیت کمتری دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *