آرتریت چیست

آرتریت گروهی از شرایط را توصیف می کند که در آن التهاب یا بیماری یک یا چند مفصل را تحت تاثیر قرار می دهد. آرتریت می‌تواند هر مفصلی را در بدن درگیر کند، اما در مفاصل تحمل‌کننده وزن مانند ستون فقرات، زانو و لگن شایع‌تر است.

آرتریت

آرتریت ممکن است یک مفصل (مونوآرتریت) یا بیش از یک مفصل (الیگوآرتریت یا پلی آرتریت) را درگیر کند. آرتریت علت اصلی ناتوانی در ایالات متحده است که تقریباً ۵۴٫۴ میلیون بزرگسال را تحت تأثیر قرار می دهد.

این گروه از شرایط می تواند به چندین علت زمینه ای مرتبط باشد، مانند:

  • ساییدگی تدریجی مفاصل
  • یک اختلال خود ایمنی که در آن سیستم ایمنی به سلول‌های سالم حمله می‌کند
  • آسیبی مانند شکستگی یا شکستگی استخوان
  • عفونت، اغلب با یک ویروس یا باکتری
  • تجمع کریستال ها در داخل و اطراف مفصل، از جمله کریستال های تشکیل شده از اسید اوریک و کلسیم پیروفسفات دی هیدرات

در بیماران مبتلا به آرتریت، یک مفصل ملتهب می شود که منجر به تورم، سفتی و درد می شود.درصورت عدم درمان، التهاب می تواند باعث ناتوانی طولانی مدت یا دائمی شود. بیش از ۱۰۰ نوع مختلف آرتریت وجود دارد.

شایع ترین انواع آرتریت

در زیر به شایع ترین انواع آرتریت اشاره شده است:

استئوآرتریت

استئوآرتریت شایع ترین شکل تشخیصی آرتریت است. اغلب روی باسن، زانو و دست ها تاثیر می گذارد، زمانی ایجاد می شود که غضروف داخل مفصل شروع به شکستن می کند.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یک اختلال خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی فرد به سلول های سالم حمله می کند و باعث التهاب، درد و تورم در مفاصل آسیب دیده یا سایر اندام ها می شود.

نقرس

نقرس با اسید اوریک اضافی در بدن همراه است که کریستال های سوزنی مانندی را در مفاصل، مایعات و سایر بافت های آسیب دیده تشکیل می دهد. دوره‌هایی که عود نقرس نامیده می‌شوند می‌توانند به طور ناگهانی شروع شوند و ممکن است روزها یا هفته‌ها ادامه داشته باشند.

اسپوندیلیت آنکیلوزان

شکل مزمن آرتریت، اسپوندیلیت انکیلوزان عمدتاً بر ستون فقرات تأثیر می گذارد و باعث التهاب دردناک مفاصل بین مهره ها و بین ستون فقرات و لگن می شود. با پیشرفت بیماری، گاهی اوقات ممکن است استخوان های ستون فقرات به هم جوش بخورند.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا نوعی آرتریت است که با درد و سفتی کل بدن، خستگی و سایر علائم مشخص می شود.

لوپوس

افراد مبتلا به لوپوس شعله ور شدن علائم و دوره های بدون علائمی به نام بهبودی را تجربه می کنند. هنگامی که علائم ظاهر می شود، درد و تورم مفاصل شایع است.

آرتریت پسوریاتیک

این نوع آرتریت در برخی از افرادی که به بیماری پوستی به نام پسوریازیس مبتلا هستند، رخ می دهد. آرتریت پسوریاتیک با مفاصل دردناک، متورم و سفت و همچنین علائم دیگر مشخص می شود.

انواع دیگر آرتریت

انواع دیگر آرتریت عبارتند از آرتریت روماتوئید نوجوانان، یک بیماری با شرایط متنوع که برای اولین بار در کودکان کمتر از ۱۶ سال ظاهر می شود، آرتریت سپتیک و آرتریت واکنشی. آرتریت سپتیک در اثر عفونت در یک مفصل ایجاد می شود، در حالی که آرتریت واکنشی در پاسخ به عفونت در قسمت دیگری از بدن ایجاد می شود. در اینجا مختصری به بیماری آرتریت روماتوئید، تشخیص و علائم آن پرداخته شده است.

درمان آرتریت روماتوئید

 بیماری آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید چیزی است که پزشکان آن را یک بیماری خود ایمنی می نامند. زمانی شروع می شود که سیستم ایمنی بدن شما، که قرار است از شما محافظت کند، خراب می شود و شروع به حمله به بافت های بدن شما می کند. این باعث التهاب در پوشش مفاصل شما (سینوویوم) می شود. در نتیجه ممکن است مفاصل شما قرمز، گرم، متورم و دردناک شوند. آرتریت روماتوئید مفاصل هر دو طرف بدن مانند هر دو دست، هر دو مچ یا هر دو زانو را تحت تاثیر قرار می دهد. این تقارن به تمایز آن از سایر انواع آرتریت کمک می کند. با گذشت زمان، آرتریت روماتوئید می‌تواند سایر قسمت‌ها و سیستم‌های بدن، از چشم‌ها گرفته تا قلب، ریه‌ها، پوست، رگ‌های خونی و غیره را تحت تأثیر قرار دهد.

علائم آرتریت روماتوئید

علائم هشدار دهنده RA عبارتند از:·       

درد و تورم مفاصل        

سفتی، به خصوص در صبح یا بعد از نشستن طولانی مدت خستگی آرتریت روماتوئید روی هر فردی متفاوت است. برای برخی، علائم مفصلی به تدریج در طی چندین سال رخ می دهد. در برخی دیگر، ممکن است به سرعت ظاهر شود. برخی از افراد ممکن است برای مدت کوتاهی آرتریت روماتوئید داشته باشند و سپس به بهبودی برسند، به این معنی که علائمی ندارند.

علائم پوستی آرتریت روماتوئید(اثرات بر روی پوست)

ممکن است توده های بافتی به نام ندول روماتوئید داشته باشید. آنها معمولا روی پوست شما ظاهر می شوند، به خصوص در آرنج، ساعد، پاشنه پا یا انگشتان دست. آنها می توانند به طور ناگهانی ظاهر شوند یا به آرامی رشد کنند. ندول ها ممکن است نشانه ای از بدتر شدن آرتریت روماتوئید شما باشد. آنها همچنین می توانند در مکان هایی مانند ریه ها و قلب شما ایجاد شوند.واسکولیت نیز وجود دارد که التهاب عروق خونی است. لکه هایی روی پوست ایجاد می کند که شبیه زخم هستند. هنگامی که شریان های بزرگتر را تحت تأثیر قرار می دهد، می تواند منجر به آسیب عصبی، مشکلات استفاده از بازوها یا پاها یا آسیب به اندام های داخلی شود. انواع دیگری از مشکلات پوستی مرتبط با آرتریت روماتوئید ممکن است ظاهر شوند، بنابراین همیشه پزشک خود را در مورد هر چیزی که ظاهر می شود یا ظاهر می شود مطلع کنید.

 تشخیص آرتریت روماتوئید

پزشک شما را چکاپ می‌کند، علائم شما را می‌پرسد و احتمالاً عکس‌برداری با اشعه ایکس و آزمایش خون انجام می‌دهد.آرتریت روماتوئید از ترکیبی از موارد تشخیص داده می شود.علاوه بر بررسی مشکلات مفصلی، پزشک شما آزمایش خون را نیز برای تشخیص RA انجام می دهد. آنها به دنبال این خواهند بود:·       

  • کم خونی       
  • پروتئین واکنشیC (CRP) 
  • تست آنتی بادی سیترولین چرخه ای (ضد CCP)
  • سرعت رسوب گلبول های قرمز (ESR)·  
  • فاکتور روماتوئید (RF)   

تشخیص آرتریت

درمان آرتریت روماتوئید

درمان ها شامل داروها، استراحت، ورزش و در برخی موارد جراحی برای اصلاح آسیب مفصلی است.گزینه های شما به چندین چیز بستگی دارد، از جمله سن، سلامت کلی، سابقه پزشکی و شدت بیماری شما.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *