ارزیابی خطر قلبی

ارزیابی خطر قلبی چیست؟

این گروهی از آزمایش‌ها و فاکتورهای سلامتی است که نشان‌دهنده شانس شما برای داشتن یک رویداد قلبی عروقی مانند حمله قلبی یا سکته است. آنها برای نشان دادن درجه خطر پالایش شده اند: مرزی، متوسط ​​یا پرخطر.

مهمترین شاخص برای خطر قلبی

شاید مهمترین شاخص برای خطر قلبی، سابقه سلامت شخصی شما باشد. این شامل:

 • سن
 • سابقه خانوادگی
 • وزن
 • سیگار کشیدن
 • فشار خون
 • رژیم غذایی
 • ورزش، فعالیت بدنی
 • دیابت
 • بیماری قلبی از قبل وجود داشته یا قبلاً حمله قلبی داشته اید

آزمایشات تصویربرداری

برخی از آزمایشات تصویربرداری وجود دارد که ممکن است در ارزیابی خطر قلبی استفاده شود. تست‌های غیرتهاجمی ممکن است شامل الکتروکاردیوگرام (ECG، EKG) یا تست استرس باشد که به آن تست استرس ECG یا تست استرس متابولیک نیز می‌گویند. آزمایش‌های تهاجمی نیز ممکن است برای ارزیابی وجود بیماری قلبی عروقی (CVD) مورد استفاده قرار گیرند، اما معمولاً برای اهداف تشخیصی در افراد دارای علائم و نشانه‌ها و نه برای ارزیابی خطر استفاده می‌شوند. به عنوان مثال می توان به آنژیوگرافی / آرتریوگرافی و کاتتریزاسیون قلبی اشاره کرد.

پانل لیپید مهمترین آزمایش خون برای ارزیابی خطر قلبی است.

چگونه از پنل لیپید استفاده می شود؟

پانل لیپید برای کمک به تعیین خطر بیماری قلبی و کمک به تصمیم گیری در مورد بهترین درمان در صورت وجود خطر مرزی یا بالا استفاده می شود. نتایج پانل لیپید همراه با سایر عوامل خطر شناخته شده برای بیماری قلبی برای ایجاد برنامه ای برای درمان و پیگیری در نظر گرفته می شود. بسته به نتایج و سایر عوامل خطر، گزینه های درمانی ممکن است شامل تغییرات سبک زندگی مانند رژیم غذایی و ورزش یا داروهای کاهنده چربی مانند استاتین باشد.

پانل لیپیدی کلسترول، تری گلیسیرید، کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL-C، کلسترولخوب“) را اندازه گیری می کند و همچنین کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL-C، کلسترولبد“) را محاسبه می کند. تری گلیسیرید نوعی چربی و منبع اصلی انرژی برای بدن است.

طبق دستورالعمل‌های سال ۲۰۰۲ پانل III درمان بزرگسالان NCEP، محدوده‌های مطلوب برای اجزای پانل لیپیدی عبارتند از:

 • کلسترول کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (۵٫۱۸ میلی مول در لیتر)
 • HDL-کلسترول > 40 میلی گرم در دسی لیتر (۱٫۰۴ میلی مول در لیتر)
 • LDL-کلسترول کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (۲٫۵۹ میلی مول در لیتر) – این بهینه در نظر گرفته می شود. سطوح به تعداد و نوع عوامل خطر موجود و دلیل آزمایش بستگی دارد.
 • تری گلیسیرید کمتر از ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر (۱٫۷۰ میلی مول در لیتر)

برخی از اطلاعات دیگر ممکن است به عنوان بخشی از پانل لیپیدی گزارش شود. این پارامترها از نتایج آزمایش های مشخص شده در بالا محاسبه می شوند.

غیر HDL-C – با کم کردن نتیجه HDL-C از کل کلسترول کل محاسبه می شود. این بخشی از کلسترول در نظر گرفته می شود که به احتمال زیاد منجر به سخت شدن شریان ها (آترواسکلروز) می شود.

کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم (VLDL-C) – با تقسیم مقدار تری گلیسیرید بر ۵ (اگر بر حسب میلی گرم در دسی لیتر، یا بر ۲٫۲ اگر بر حسب میلی مول در لیتر) محاسبه می شود. این فرمول بر اساس ترکیب معمولی ذرات VLDL است. شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد VLDL-C نقش مهمی در فرآیندی که منجر به تشکیل پلاک در شریان ها می شود، ایفا می کند.

نسبت کلسترول به HDL – با تقسیم نتیجه HDL-C به کل کلسترول کل محاسبه می شود. نسبت بالاتر نشان دهنده خطر بالاتر بیماری قلبی است در حالی که نسبت پایین نشان دهنده خطر کمتر است.

چه آزمایش های دیگری ممکن است برای ارزیابی خطر قلبی استفاده شود؟

برخی از آزمایشات دیگر که ممکن است برای ارزیابی خطر قلبی استفاده شوند عبارتند از:

پروتئین واکنشی C با حساسیت بالا (hs-CRP): مطالعات نشان داده اند که اندازه گیری CRP با تست حساسیت بالا می تواند به شناسایی خطر CVD کمک کند. این تست با تست معمولی CRP متفاوت است که سطوح بالای CRP را در افراد مبتلا به عفونت و بیماری های التهابی تشخیص می دهد. تست hs-CRP CRP را اندازه گیری می کند که برای افراد سالم در محدوده طبیعی است. می توان از آن برای تشخیص افراد با سطح نرمال پایین از افراد با سطوح نرمال بالا استفاده کرد. مشخص شده است که سطوح نرمال بالای hs-CRP در افراد سالم، خطر آتی حمله قلبی، سکته مغزی، مرگ ناگهانی قلبی و بیماری شریانی محیطی را پیش‌بینی می‌کند، حتی زمانی که سطوح لیپید در محدوده قابل قبول باشد. چندین گروه توصیه کرده اند که این آزمایش برای افراد با خطر متوسط ​​حمله قلبی در ۱۰ سال آینده استفاده شود. با این حال، در مورد نحوه استفاده از آزمون در غیر این صورت، و همچنین در مورد تکرار تکرار آزمون توافق نظر وجود ندارد.

لیپوپروتئین A (Lp(a)): Lp(a) یک لیپوپروتئین متشکل از یک مولکول LDL با پروتئین دیگری (Apolipoprotein (a)) است که به آن متصل است. Lp(a) شبیه LDL-C است اما به استراتژی های معمولی برای کاهش LDL-C مانند رژیم غذایی، ورزش یا اکثر داروهای کاهنده چربی پاسخ نمی دهد. از آنجایی که به نظر می رسد سطح Lp(a) از نظر ژنتیکی تعیین می شود و به راحتی تغییر نمی کند، وجود سطح بالایی از Lp(a) ممکن است برای شناسایی افرادی که ممکن است از درمان تهاجمی تر سایر عوامل خطر بهره مند شوند، استفاده شود.

چندین آزمایش دیگر برای سودمندی آنها در تعیین خطر قلبی در حال مطالعه هستند. در حال حاضر، هیچ اجماع یا توصیه رسمی برای آنها وجود ندارد. یک پزشک ممکن است یک یا چند مورد از این آزمایش ها را برای کمک به ارزیابی خطر قلبی تجویز کند.

برخی از این موارد عبارتند از:

 • تست ذرات LDL (LDL-P) (تعداد و اندازه)
 • Lp-PLA2
 • هموسیستئین
 • GGT
 • آلبومین ادرار (میکروآلبومین)
 • سیستاتین C
 • فیبرینوژن
 • Apo A-I
 • آپو بی
 • ژنوتیپ APOE (CVD)
 • جهش MTHFR

درمان چگونه تعیین می شود؟

سازمان های بهداشتی بر اساس خطر پیش بینی CVD شما توصیه های مختلفی برای درمان دارند.

دستورالعمل‌های کالج قلب و عروق آمریکا (ACC) و انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه می‌کنند که اگر ۴۰ تا ۷۵ ساله هستید و بیماری قلبی ندارید، از یک ماشین حساب خطر برای تعیین خطر ۱۰ ساله CVD استفاده کنید. عوامل زیادی در محاسبه در نظر گرفته می شوند، از جمله کلسترول تام، LDL-C، HDL-C، سن، جنسیت، نژاد، فشار خون، وجود دیابت و عادت سیگار کشیدن. یک ریسک اولیه (پایه) باید محاسبه شود و سپس ریسک شما در طول زمان با هر محاسبه ریسک بعدی قابل پیگیری است.

ریسک ده ساله در زیر طبقه بندی می شود:

ابتلا به بیماری قلبی (تشخیص داده شده با سابقه پزشکی، معاینه فیزیکی، اسکن تصویربرداری و غیره)

دارای LDL-C بیشتر از ۱۹۰ میلی گرم در دسی لیتر (۴٫۹۰ میلی مول در لیتر)

سن ۴۰ تا ۷۵

سن ۴۰ تا ۷۵ سال مبتلا به دیابت و LDL-C 70-189 میلی گرم در دسی لیتر (۱٫۸۱-۴٫۹۰ میلی مول در لیتر) اما بیماری قلبی ندارند.

۴۰ تا ۷۵ سال سن دارند و دیابت یا بیماری قلبی ندارند اما سطح LDL-C بین ۷۰-۱۸۹ میلی گرم در دسی لیتر (۱٫۸۱-۴٫۹۰ میلی مول در لیتر) و خطر ۱۰ ساله ابتلا به بیماری قلبی بیش از ۷٪ دارند.

گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده (USPSTF) توصیه هایی در مورد استفاده از استاتین ها برای درمان در بزرگسالان ۴۰ تا ۷۵ ساله بدون سابقه بیماری قلبی (یعنی بدون علائم بیماری عروق کرونر یا سکته مغزی) بر اساس عوامل خطر (یعنی LDL-C بیشتر از ۱۳۰ میلی گرم در دسی لیتر (۳٫۳۷ میلی مول در لیتر)، سطح HDL-C کمتر از ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر (۱٫۰ میلی مول در لیتر)، دیابت، فشار خون بالا، سیگار کشیدن) و استفاده از ماشین حساب خطر.

اگر یک یا چند عامل خطر دارید و خطر رخداد CVD 10 ساله محاسبه شده ۱۰٪ یا بیشتر است، USPSTF استفاده از دوز کم تا متوسط ​​استاتین را توصیه می کند.

اگر یک یا چند عامل خطر دارید و خطر رخداد CVD 10 ساله شما ۷٫۵٪ تا ۱۰٪ است، گروه وظیفه می گوید که پزشک شما ممکن است یک استاتین با دوز کم تا متوسط ​​را پیشنهاد دهد. این به این دلیل است که احتمال اینکه شما یک رویداد CVD داشته باشید کمتر است، بنابراین مزایای استاتین احتمالا کمتر خواهد بود.

استفاده از ماشین حساب ریسک و دستورالعمل های ACC/AHA بحث برانگیز است و با در دسترس قرار گرفتن داده های بیشتر در حال تکامل است. برخی می گویند که ماشین حساب ریسک فعلی می تواند ریسک را بیش از حد برآورد کند. بسیاری هنوز از دستورالعمل های قدیمی تر (۲۰۰۲) از NCEP Adult Treatment Panel III برای ارزیابی سطوح لیپید و خطر CVD استفاده می کنند. (برای مقادیر هدف فهرست شده درچگونه از پانل لیپیدی استفاده می شود؟به بالا مراجعه کنید.) طبق دستورالعمل های NCEP Adult Treatment Panel III، اگر LDL-C بالاتر از مقادیر هدف و عوامل خطر دارید (به عنوان مثال، سابقه خانوادگی، سیگار کشیدن، دیابت، فشار خون بالا)، نیاز به درمان دارید.

آیا برخی از افراد بیشتر از دیگران در معرض خطر حمله قلبی هستند؟

آره. عوامل زیر می توانند خطر حمله قلبی را افزایش دهند:

 • LDL-C بالا
 • سیگار کشیدن
 • اضافه وزن یا چاق بودن
 • رژیم غذایی ناسالم
 • عدم فعالیت بدنیورزش نکردن کافی
 • سن (اگر مرد ۴۵ سال یا بیشتر یا زن ۵۰ تا ۵۵ سال یا بیشتر هستید)
 • فشار خون بالا (فشار خون ۱۴۰/۹۰ یا بالاتر یا مصرف داروهای فشار خون بالا)
 • سابقه خانوادگی بیماری قلبی زودرس (بیماری قلبی در بستگان مرد درجه یک زیر ۵۵ سال یا زن درجه یک زیر ۶۵ سال)
 • بیماری قلبی از قبل وجود داشته یا قبلاً حمله قلبی داشته اید
 • دیابت یا پیش دیابت

آیا کیت های تست خانگی برای تعیین اینکه آیا من در معرض خطر حمله قلبی هستم وجود دارد؟

خیر. خطر کلی قلبی شما بر اساس تعدادی از عوامل است، از جمله سابقه سلامت شخصی شما و همچنین نتایج هر یک یا همه آزمایش‌هایی که قبلا ذکر شد. ارزیابی نیاز به تفسیر توسط یک متخصص پزشکی آموزش دیده دارد. با این حال، منابعی وجود دارد که به شما در درک بهتر ریسک کمک می کند. با استفاده از نتایج پانل لیپید و معاینه فیزیکی، می‌توانید در صورتی که ۴۰ تا ۷۵ سال دارید و بیماری قلبی ندارید، خطر ۱۰ ساله بیماری قلبی یا سکته را با استفاده از ماشین حساب خطر قلبی AHA و کالج آمریکایی قلب و عروق محاسبه کنید. و تست های خانگی برای اندازه گیری کلسترول شما وجود دارد.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

رژیم غذایی سالم و ورزش در کاهش فشار خون، کلسترول و تری گلیسیرید مهم هستند. گاهی اوقات این تغییرات سبک زندگی برای رسیدن به سطوح مطلوب کافی نیست. همچنین داروهایی (استاتین ها) وجود دارند که در مدیریت چربی موثر هستند. برخی از بیماری‌های مرتبط با افزایش سطح لیپیدها ارثی هستند. سطوح بالای چربی در این شرایط همیشه نمی تواند به اندازه کافی با رژیم غذایی و ورزش کاهش یابد. این نوع افزایش معمولاً نیاز به درمان با داروهای کاهنده چربی دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *