آپولیپوپروتئین B-100 که آپولیپوپروتئین B یا آپو B نیز نامیده می شود پروتئینی است که در متابولیسم لیپیدها نقش دارد و پروتئین اصلی تشکیل دهنده لیپوپروتئین هایی مانند لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم (VLDL) و لیپوپروتئین با چگالی کم LDL) “کلسترول بد”)است. این آزمایش میزان آپو B را در خون اندازه گیری می کند.آپولیپوپروتئین

آپولیپوپروتئین چیست

آپولیپوپروتئین ها با لیپیدها ترکیب می شوند تا آنها را در سراسر جریان خون منتقل کنند. آپولیپوپروتئین ها یکپارچگی ساختاری لیپوپروتئین ها را فراهم می کنند و از لیپیدهای آب گریز (آب گریز) در مرکز آنها محافظت می کنند. بیشتر لیپوپروتئین ها غنی از کلسترول یا تری گلیسیرید هستند و لیپیدها را برای جذب توسط سلول ها در بدن حمل می کنند.

شیلومیکرون ها

شیلومیکرون ها (Chylomicrons )ذرات لیپوپروتئینی هستند که لیپیدهای رژیم غذایی را از دستگاه گوارش، از طریق جریان خون، به بافت – عمدتاً کبد – حمل می کنند. در کبد، بدن این لیپیدهای غذایی را دوباره بسته بندی می کند و آنها را با apo B-100 ترکیب می کند تا VLDL غنی از تری گلیسیرید را تشکیل دهد. این ترکیب مانند یک تاکسی پر از مسافر با آپو B-100 به عنوان راننده تاکسی است. در جریان خون، تاکسی از مکانی به مکان دیگر حرکت می کند و هر بار یک مسافر را رها می کند.

آپولیپوپروتئین A1

آپولیپوپروتئین A-I (apo A-I) پروتئینی است که نقش خاصی در انتقال و متابولیسم لیپیدها دارد و جزء پروتئینی اصلی در لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL، “کلسترول خوب”) است.

چگونه از آزمایش استفاده می شود؟

آزمایش آپولیپوپروتئین B (apo B) همراه با سایر آزمایشات لیپید برای کمک به تعیین خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی (CVD) در فرد مورد استفاده قرار می گیرد.این آزمایش به عنوان غربالگری جمعیت عمومی استفاده نمی شود، اما اگر فردی سابقه خانوادگی بیماری قلبی و/یا کلسترول و تری گلیسیرید بالا(هیپرلیپیدمی) داشته باشد، ممکن است تجویز شود. ممکن است همراه با سایر آزمایش‌ها برای کمک به تشخیص علت سطوح غیرطبیعی لیپید، به‌ویژه زمانی که سطح تری گلیسیرید در فردی افزایش یافته است، انجام شود.

یک پزشک ممکن است برای تعیین نسبت apo B/apo A-I هر دو apo A-I (مرتبط با لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL)، کلسترول “خوب(” و apo B تجویز کند. این نسبت گاهی اوقات به عنوان جایگزینی برای نسبت کلسترول تام HDL/ برای ارزیابی خطر ابتلا به CVD استفاده می شود.

در موارد نادر، ممکن است آزمایش آپو B برای کمک به تشخیص مشکل ژنتیکی که باعث تولید بیش از حد یا کمتر از آپو B می شود، تجویز شود.

چه زمانی انجام داده می شود؟

هنگامی که یک پزشک در تلاش است خطر ابتلا به CVD را ارزیابی کند و زمانی که فردی سابقه شخصی یا خانوادگی بیماری قلبی و/یا سطوح غیر طبیعی چربی، به ویژه دارای سابقه شخصی یا خانوادگی بیماری قلبی و/یا سطوح غیرطبیعی چربی، Apo B را می‌توان همراه با apo AI یا سایر آزمایش‌های چربی اندازه‌گیری کرد. زمانی که سطح تری گلیسیرید فرد به طور قابل توجهی افزایش یافته است.گاهی اوقات آپو B برای نظارت بر فردی که تحت درمان برای کلسترول بالا است، تجویز می شود.

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟

سطوح بالای apo B مربوط به سطوح بالای LDL-C و غیر HDL-C است و با افزایش خطر بیماری قلبی عروقی (CVD) مرتبط است. افزایش ممکن است به دلیل رژیم غذایی پرچرب و/یا کاهش پاکسازی LDL از خون باشد.برخی از اختلالات ژنتیکی علت مستقیم (اولیه) سطوح غیر طبیعی apo B هستند. برای مثال، هیپرلیپیدمی ترکیبی خانوادگی یک اختلال ارثی است که باعث افزایش سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون می شود Abetalipoproteinemia. که به آن کمبود آپولیپوپروتئین B یا سندرم Bassen-Kornzweig نیز می‌گویند، یک بیماری ژنتیکی بسیار نادر است که می‌تواند باعث سطوح پایین غیرطبیعی آپو B شود. سطوح غیر طبیعی apo B همچنین می تواند ناشی از شرایط زمینه ای یا عوامل دیگر (علل ثانویه) باشد.

سطوح افزایش یافته Apo B

سطوح افزایش یافته apo B مشاهده می شود، به عنوان مثال، در:

 • دیابت
 • استفاده از داروهایی مانند: آندروژن ها، بتا بلوکرها، دیورتیک ها، پروژسترون ها (پروژسترون های مصنوعی)
 • کم کاری تیروئید
 • سندرم نفروتیک (یک بیماری کلیوی)
 • بارداری (سطح به طور موقت افزایش می یابد و پس از زایمان دوباره کاهش می یابد)

آزمایش آپولیپوپروتئین

کاهش سطح Apo B

سطوح apo B ممکن است با هر شرایطی که بر تولید لیپوپروتئین تأثیر بگذارد یا بر سنتز و بسته بندی آن در کبد تأثیر بگذارد کاهش یابد. سطوح پایین تر با علل ثانویه مانند:

 • استفاده از داروهایی مانند: استروژن (در زنان یائسه)، لواستاتین، سیمواستاتین، نیاسین و تیروکسین
 • پرکاری تیروئید
 • سوء تغذیه
 • سندرم ری
 • کاهش وزن
 • بیماری شدید
 • عمل جراحي
 • سیروز

افزایش نسبت apo B به apo A-I ممکن است نشان دهنده خطر بالاتر ابتلا به CVD باشد.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

شیلومیکرون ها، ذرات لیپوپروتئینی که لیپیدهای رژیم غذایی را به کبد حمل می کنند، حاوی لیپوپروتئینی به نام آپولیپوپروتئین B-48 هستند. اندازه آن تقریبا نصف apo B-100 است و از نظر ساختاری با apo B-100 مرتبط است. این یک عامل خطر برای آترواسکلروز در نظر گرفته نمی شود و به عنوان بخشی از تست apo-B اندازه گیری نمی شود. تست apo B مخصوص apo B-100 است.

سطوح بالای apo B

برای کاهش آپو B خود چه کنم؟

تغییرات رژیم غذایی و ورزش که سطوح LDL را کاهش می دهد و HDL، کلسترول “خوب” را افزایش می دهد سطح apo B شما را کاهش می دهد و خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد.

چه چیزی می تواند باعث شود که سطوح ApoB و LDL علیرغم تغییرات سبک زندگی بالا بماند؟

برخی از افزایش آپو B-100 و( LDL-C) به دلیل جهش در ژن APOB است که باعث می شود آپو B-100 تولید کند که به راحتی توسط گیرنده های LDL تشخیص داده نمی شود. برخی دیگر در سیستم گیرنده LDL سلول کبدی هستند که آپو B-100 را تشخیص می دهد. این نقایص ژنتیکی مانع از پاکسازی LDL از خون می شود و منجر به تجمع LDL در گردش خون می شود و خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *