هدف از آزمایش کلیرانس کراتینین  Creatinine ارزیابی عملکرد کلیه است. به طور خاص، کلیرانس کراتینین برای تعیین نرخ تخمینی فیلتراسیون گلومرولی (eGFR) استفاده می شود، که توصیف می کند که چگونه کلیه ها خون را به خوبی فیلتر می کنند.اندازه گیری کلیرانس کراتینین برای ارزیابی فیلتراسیون کلیه ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود. این می تواند ابزار مهمی برای تشخیص، غربالگری و نظارت بر بیماری کلیوی باشد.کلیرانس کراتینین

تشخیص

آزمایشی که پس از بروز علائم انجام می شود بخشی از تشخیص است.

غربالگری

آزمایش قبل از ظاهر شدن علائم به عنوان غربالگری شناخته می شود.

نظارت

 آزمایش برای مشاهده یا دنبال کردن یک وضعیت، نظارت است.

آزمایش چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

آزمایش کلیرانس کراتینین  میزان کراتینین را در نمونه خون گرفته شده از بازوی شما و در نمونه ادراری که در طول یک دوره ۲۴ ساعته تولید می کنید اندازه گیری می کند.کراتینین در نتیجه تجزیه کراتین، یک ماده شیمیایی که به تامین انرژی عضلات کمک می کند، ایجاد می شود. بدن به طور مداوم کراتینین را به عنوان یک محصول جانبی فعالیت طبیعی تولید می کند و فیلترهای کوچک موجود در کلیه ها به نام گلومرول ها برای حذف کراتینین از خون کار می کنند. سپس کراتینین را می توان از طریق ادرار از بدن خارج کرد.

آزمایش کلیرانس کراتینین  با اندازه گیری میزان کراتینین در خون و ادرار نشان می دهد که این فرآیند چقدر خوب عمل می کند. با استفاده از یک فرمول خاص، این اندازه‌گیری‌های خون و ادرار می‌توانند مقدار خون فیلتر شده توسط گلومرول‌های کلیه را تخمین بزنند که نرخ فیلتراسیون گلومرولی (GFR) است.

فرمول کلیرانس کراتینین

برای محاسبه کلیرانس کراتینین، سطح کراتینین در ادرار در حجم کل ادرار تولید شده طی ۲۴ ساعت ضرب می شود. سپس این مقدار بر میزان کراتینین موجود در خون تقسیم می شود. مقدار نهایی به میلی لیتر خون در دقیقه (mL/min) تبدیل می شود.

محاسبه آنلاین کلیرانس کراتینین

ماشین حساب های آنلاین برای اعمال این فرمول و تعیین کلیرانس کراتینین در دسترس هستند. این ماشین‌حساب‌ها اغلب شامل تنظیماتی برای توضیح این واقعیت هستند که سطح کراتینین تحت تأثیر اندازه بدن است.

نتیجه آزمایش کلیرانس کراتینین

گزارش آزمایش باید محدوده مرجع برای کلیرانس کراتینین را برای آزمایشگاهی که آنالیز نمونه های شما را انجام داده است، ذکر کند. مهم است که به این محدوده مرجع دقت کنید زیرا نتایج می تواند از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد.علاوه بر کلیرانس کراتینین، گزارش آزمایش ممکن است اندازه‌گیری‌های دیگری را نیز فهرست کند.

  • کراتینین سرم: مقدار کراتینین خون شما بر حسب میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) اندازه گیری می شود.
  • کراتینین ادرار: مقدار کراتینین موجود در ادرار شما بر حسب میلی گرم در دسی لیتر اندازه گیری می شود.
  • حجم ادرار: مجموع ادراری که طی ۲۴ ساعت جمع آوری کرده اید که بر حسب لیتر (L) اندازه گیری می شود.

هر یک از این اندازه گیری های فردی برای محاسبه کلیرانس کراتینین شما استفاده می شود. گزارش آزمایش ممکن است میزان تصفیه گلومرولی تخمینی شما (eGFR) را نیز نشان دهد، که مقدار خونی است که کلیه ها در دقیقه فیلتر می کنند. تست کلیرانس کراتینین روشی برای ارزیابی eGFR است.

میزان نرمال کلیرانس کراتینین

هیچ محدوده مرجع جهانی برای کلیرانس کراتینین وجود ندارد، بنابراین تفسیر نتیجه آزمایش شما مستلزم در نظر گرفتن محدوده نرمال آزمایشگاهی است که آزمایش شما را انجام داده است و همچنین سلامت کلی شما و اینکه آیا علائم بیماری کلیوی دارید یا خیر.

سطح پایین کلیرانس کراتینین

هنگامی که کلیرانس کراتینین به طور غیر طبیعی پایین است، می تواند نشانه ای از این باشد که کلیه به درستی خون را فیلتر نمی کند. این ممکن است به صورت کاهش نرخ فیلتراسیون گلومرولی نیز نشان داده شود. اختلال در عملکرد کلیه می تواند ناشی از آسیب یا بیماری در خود کلیه باشد. همچنین می تواند ناشی از تعدادی دیگر از مشکلات سلامتی باشد که می تواند بر عملکرد کلیه تأثیر بگذارد، مانند نارسایی قلبی یا کم آبی.

کلیرانس کراتینین

سطح بالا کلیرانس کراتینین

اگرچه کمتر رایج است، اما کلیرانس کراتینین می تواند به طور غیر طبیعی بالا باشد. این نشان دهنده فیلتراسیون سریعتر خون است و ممکن است در بارداری و در برخی افراد مبتلا به دیابت رخ دهد.

داشتن کلیرانس کراتینین در محدوده طبیعی، تضمین کاملی از عملکرد صحیح کلیه ها نیست. سایر عوامل می توانند بر تفسیر یک نتیجه طبیعی تأثیر بگذارند.برای درک درست و تفسیر تست کلیرانس کراتینین، همه این عوامل باید همراه با سایر ملاحظات مربوط به سابقه سلامتی شما یا سایر آزمایشاتی که ممکن است انجام داده باشید در نظر گرفته شود.در نتیجه، ضروری است که سطح کلیرانس کراتینین خود را با پزشک خود که می تواند مستقیماً اهمیت نتیجه آزمایش را در وضعیت شما توضیح دهد، بررسی کنید.

آزمایش کلیرانس کراتینین چه تفاوتی با آزمایش خون کراتینین دارد؟

همانطور که از نام آن پیداست، آزمایش خون کراتینین فقط کراتینین را در نمونه خون اندازه گیری می کند. در مقابل، آزمایش کلیرانس کراتینین، میزان کراتینین خون را با مقدار موجود در نمونه ادرار ۲۴ ساعته مقایسه می کند.

آزمایش کلیرانس کراتینین چه تفاوتی با آزمایش کلیرانس اوره دارد؟

اوره که نیتروژن اوره نیز نامیده می شود، یکی دیگر از مواد زائد است که در طی فرآیندهای طبیعی بدن ایجاد می شود. اوره نیز توسط کلیه ها از خون خارج می شود، بنابراین با مقایسه نمونه خون و ادرار می توان کلیرانس اوره را اندازه گیری کرد.تفاوت این است که آزمایش کلیرانس اوره فیلتراسیون کلیه را کمتر براورد می کند زیرا مقداری از اوره مجدداً در خون جذب می شود. در نتیجه، کلیرانس اوره به تنهایی برای ارزیابی عملکرد کلیه استفاده نمی شود.

با این حال، از آنجایی که کلیرانس کراتینین تمایل دارد فیلتراسیون کلیه را بیش از حد تخمین بزند، پزشک ممکن است میانگین اندازه گیری های کلیرانس کراتینین و کلیرانس اوره را برای کمک به محاسبه بیش از حد و کم تخمین ذاتی مرتبط با هر آزمایش به طور جداگانه محاسبه کند.

کلیرانس کراتینین نرمال

فرمول کلیرانس اوره

این آزمایش کلیرانس اوره را بر اساس اندازه گیری سطح نیتروژن اوره در یک نمونه خون و یک نمونه ادرار ۲۴ ساعته تخمین می زند.

 کراتینین در آزمایش

آزمایش کراتینین خون از دیگر آزمایشات مربوط به کلیه بوده که در آن میزان ماده کراتینین موجود در خون مورد بررسی قرار می گیرد. در حقیقت کراتینین ماده زائدی است که در ازای تجزیه کراتین عضله تشکیل گردیده و توسط کلیه ‌ها  از بدن دفع می شود. به همین دلیل پزشکان برای بررسی عملکرد کلیه، سطح کراتینین موجود در خون را اندازه گیری می ‌کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *