سیکلوسپورین

چه چیزی در حال آزمایش است؟

سیکلوسپورین Cyclosporine یک داروی سرکوب کننده ایمنی است که برای کاهش دفاع طبیعی بدن استفاده می شود. این آزمایش میزان سیکلوسپورین را در خون اندازه گیری می کند.

هنگامی که افراد تحت پیوند عضو قرار می گیرند، سیستم ایمنی آنها پیوند را به عنوان “خارجی” تشخیص می دهد و شروع به حمله به آن می کند، درست مانند هر باکتری یا ویروس مهاجم. سیکلوسپورین توانایی گلبول های سفید خاصی را در سیستم ایمنی بدن برای پاسخ به این بافت خارجی کاهش می دهد. اندام پیوند شده شانس بیشتری برای زنده ماندن دارد و به راحتی توسط سیستم ایمنی گیرنده رد نمی شود. سیکلوسپورین به طور معمول در پیوند کلیه، قلب، کبد و سایر اندام ها استفاده می شود.

خواص سرکوب کننده سیستم ایمنی سیکلوسپورین نیز در درمان علائم برخی از اختلالات خود ایمنی و سایر اختلالات مفید است. این شرایط با واکنش سیستم ایمنی به سلول ها یا بافت های خود بدن مشخص می شود. سیکلوسپورین در این موارد به کنترل پاسخ ایمنی کمک می کند و شدت علائم را کاهش می دهد. برخی از نمونه‌های این شرایط عبارتند از آرتریت روماتوئید، پسوریازیس، کم خونی آپلاستیک و بیماری کرون.

هنگامی که علائم در این موارد شدید، گسترده و ناتوان کننده ارزیابی شود، سیکلوسپورین ممکن است تجویز شود. معمولاً علائم با سایر درمان ها یا داروها کاهش نمی یابد. سیکلوسپورین در این موارد با احتیاط مصرف می شود و نیاز به نظارت دقیق با آزمایش خون دارد.

آزمایش سطح سیکلوسپورین در خون می تواند به اطمینان حاصل شود که سطح دارو در محدوده ای است که درمانی خواهد بود کمک کند. اگر سطح خیلی پایین باشد، ممکن است رد عضو رخ دهد (در مورد پیوند) یا علائم ممکن است دوباره ظاهر شوند (موارد خود ایمنی). همچنین مهم است که اطمینان حاصل شود که سطح آن خیلی بالا نیست و منجر به سمیت نمی شود.

سوالات متداول

چگونه استفاده می شود؟

آزمایش‌های سیکلوسپورین برای اندازه‌گیری مقدار این دارو در خون استفاده می‌شود تا مشخص شود که آیا غلظت سیکلوسپورین به سطوح درمانی رسیده است و در محدوده سمی نیست. سیکلوسپورین دارویی است که پاسخ ایمنی بدن را کاهش می دهد. این دارو برای گیرندگان پیوند عضو برای جلوگیری از رد عضو و برای برخی از افراد مبتلا به بیماری‌های خودایمنی، مانند آرتریت روماتوئید یا پسوریازیس، برای کاهش علائم تجویز می‌شود.

نظارت بر سطح دارو به چند دلیل مهم است:

ارتباط خوبی بین دوز سیکلوسپورین داده شده و سطح دارو در خون وجود ندارد، مانند برخی از داروها.

جذب و متابولیسم دوزهای خوراکی سیکلوسپورین می تواند بین افراد و حتی در همان فرد بسته به زمان دوز مصرفی و غذایی که مصرف می شود بسیار متفاوت باشد.

ممکن است به دلیل نام تجاری یا تهیه سیکلوسپورین تجویز شده، در سطوح خونی متفاوت باشد.

در بیماران پیوندی، اطمینان از اینکه سطح سیکلوسپورین بلافاصله پس از جراحی برای جلوگیری از رد عضو پیوند شده به اندازه کافی بالا باشد، برای بقای پیوند مهم است.

در مورد آرتریت روماتوئید یا پسوریازیس، سطح سیکلوسپورین خون باید به اندازه کافی بالا باشد تا علائم را تسکین دهد.

در مورد پیوند کلیه، سطوح خون ممکن است به تمایز بین رد کلیه و آسیب کلیه به دلیل سطوح بالای سیکلوسپورین کمک کند.

سیکلوسپورین با چندین عارضه جانبی سمی همراه است که در صورت نظارت بر سطح خون می توان از آنها اجتناب کرد. اگر سطح تشخیص داده شده خیلی بالا باشد، ممکن است دوز را تنظیم کنید.

با نظارت بر سطح سیکلوسپورین خون، پزشکان مراقبت های بهداشتی بهتر می توانند اطمینان حاصل کنند که هر فرد مقدار مناسب و فرمول دارویی مورد نیاز برای درمان مورد خاص خود را دریافت می کند تا اثرات درمانی را به حداکثر برساند و در عین حال سمیت دارو را به حداقل برساند.

چه زمانی انجام داده می شود؟

آزمایش سیکلوسپورین به طور مکرر در شروع درمان، اغلب به صورت روزانه هنگام ایجاد یک رژیم دوز تجویز می شود. پس از تعیین دوز مناسب، سطح آن را می توان با دفعات کمتری آزمایش کرد و در نهایت ممکن است ماهانه، هر دو ماه یکبار یا در فواصل طولانی تری آزمایش شود. با این حال، زمانی که فرد بیمار می شود یا شروع به مصرف داروهای اضافی می کند که ممکن است بر متابولیسم سیکلوسپورین تأثیر بگذارد، آزمایش ممکن است بیشتر انجام شود. تغییر در وضعیت متابولیک فرد نیز ممکن است باعث آزمایش های مکرر شود.

اغلب در پیوند، افراد با دوزهای بالاتر سیکلوسپورین در شروع درمان شروع می کنند و سپس در طول درمان طولانی مدت دوز را کاهش می دهند. در موارد آرتریت روماتوئید یا پسوریازیس، اگر به نظر می‌رسد فردی دارو را به خوبی تحمل می‌کند، ممکن است دوز دارو برای بهبود بیشتر علائم افزایش یابد.

با هر تغییر در دوز، سطح خون باید اندازه گیری شود. علاوه بر این، تعداد دفعات آزمایش به عوامل متعددی از جمله دلیل پزشکی مصرف سیکلوسپورین بستگی دارد. در پیوند عضو، نوع عضو پیوند شده و سن گیرنده و وضعیت سلامت عمومی، دوز را تعیین می کند. برای مثال، فردی که کبد پیوندی دارد ممکن است نیاز به نظارت بیشتر داشته باشد زیرا سیکلوسپورین عمدتاً توسط کبد متابولیزه می شود و اختلال در عملکرد می تواند پاکسازی سیکلوسپورین از خون را کاهش دهد.

هنگامی که به رد عضو یا مسمومیت کلیه مشکوک می شود، ممکن است آزمایشات نیز اغلب تجویز شود. برخی از علائم و نشانه های سمیت سیکلوسپورین عبارتند از:

 • آسیب کلیه (کلیوی)
 • فشار خون بالا
 • لرزش
 • خونریزی، تورم، رشد بیش از حد لثه (هیپرپلازی لثه)
 • موهای زائد بدن و صورت (هیرسوتیسم)
 • سطوح بالای چربی در خون (هیپرلیپیدمی)
 • عفونت ها
 • نتایج غیر طبیعی آزمایش خون در شمارش کامل خون (CBC)
 • سطح پایین منیزیم خون
 • سطح پتاسیم خون بالا
 • آسیب کبدی (سمیت کبدی) که ممکن است باعث یرقان شود، از جمله چشمان زرد، ادرار تیره و/یا مدفوع کم رنگ
 • اسهال
 • حالت تهوع

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟

محدوده درمانی سیکلوسپورین به روش مورد استفاده برای اندازه گیری دارو، نوع پیوند و مدت زمان پس از پیوند بستگی دارد. نتایج به دست آمده از انواع مختلف نمونه ها و روش های مختلف قابل تعویض نیستند. پزشکان مراقبت های بهداشتی توسط آزمایشگاه در مورد محدوده درمانی مناسب برای اعمال در نتیجه آزمایش یک فرد خاص راهنمایی می شوند.

اگر سطوح پایین تر از محدوده مورد نظر کاهش یابد، خطر رد پیوند یا عود علائم وجود دارد. اگر سطوح تشخیص داده شده بالاتر از محدوده باشد، خطر عوارض جانبی سمی وجود دارد.

اوج غلظت سیکلوسپورین در نمونه‌های جمع‌آوری‌شده ۲ ساعت پس از مصرف، گاهی اوقات در موارد پیوند آزمایش می‌شود. سطوح بالای سیکلوسپورین در نمونه‌های پیک با کاهش میزان رد، به‌ویژه در سال اول پس از جراحی پیوند مرتبط است.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

اکثر آزمایشگاه ها از نمونه خون کامل برای آزمایش سیکلوسپورین به جای سرم یا پلاسما استفاده می کنند و نمونه ها را ۱۲ ساعت پس از آخرین دوز یا درست قبل از دوز بعدی (سطوح پایین) جمع آوری می کنند.

برخی از روش‌های آزمایشگاهی برای داروی اصلی سیکلوسپورین اختصاصی‌تر هستند، در حالی که برخی دیگر داروی اصلی را به اضافه متابولیت‌ها اندازه‌گیری می‌کنند، بنابراین محدوده مربوط به آنها متفاوت خواهد بود. از آنجایی که محدوده درمانی سیکلوسپورین می تواند بسته به نوع سنجشی که توسط آزمایشگاه انجام می شود متفاوت باشد، توصیه می شود که نمونه خون توسط همان موسسه در طول دوره درمان آزمایش شود. نتایج سازگارتر خواهند بود و با محدوده درمانی گزارش شده ارتباط بهتری خواهند داشت.

برای شرایطی غیر از پیوند، سیکلوسپورین ممکن است همراه با سایر داروها مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) تجویز شود. در موارد پیوند، ممکن است از داروهای ضد رد دیگر همراه با سیکلوسپورین استفاده شود. این داروها در کنار هم برای درمان وضعیت یک فرد کار می کنند. علاوه بر این، سطوح سیکلوسپورین خون می تواند تحت تأثیر داروهای دیگری که ممکن است فرد مصرف کند (افزایش یا کاهش یابد) شود. برای پزشکان سلامت مهم است که از داروها و مکمل‌هایی که بیماران مصرف می‌کنند آگاه باشند و از تغییرات در رژیم غذایی یا وضعیت سلامتی که ممکن است بر غلظت سیکلوسپورین تأثیر بگذارد مطلع شوند.

چندین داروی تجویزی می توانند به طور خطرناکی با سیکلوسپورین تداخل داشته باشند و نباید همزمان مصرف شوند. در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید.

سیکلوسپورین ممکن است باعث فشار خون بالا و آسیب کلیه شود. اگر فشار خون بالا یا بیماری کلیوی داشته اید یا قبلاً داشته اید به پزشک خود اطلاع دهید. پزشکان ممکن است آزمایش‌های آزمایشگاهی بیشتری را برای تشخیص سطوح بالای چربی یا نظارت بر عملکرد کلیه و کبد سفارش دهند.

از آب گریپ فروت اجتناب کنید. تجزیه طبیعی سیکلوسپورین در بدن را کند می کند و به آن اجازه می دهد تا سطوح بالقوه بیش از حد در خون ایجاد شود و می تواند این اثر را برای سه روز یا بیشتر پس از آخرین لیوان آب میوه در بدن حفظ کند.

ترخیص کالا از گمرک منیزیم توسط سیکلوسپورین افزایش می یابد و احتمالاً منجر به علائم مربوط به کاهش منیزیم خون می شود. یک پزشک ممکن است سطح منیزیم را کنترل کند و در صورت نیاز با مکمل‌ها درمان کند. گاهی اوقات پتاسیم خون بالا رخ می دهد. یک پزشک ممکن است سطوح پتاسیم را کنترل کند و در مورد دیورتیک‌های نگهدارنده پتاسیم، مهارکننده‌های آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین، آنتاگونیست‌های گیرنده آنژیوتانسین II، داروهای حاوی پتاسیم و رژیم‌های غذایی غنی از پتاسیم احتیاط کند.

چه مدت باید سیکلوسپورین مصرف کنم؟

اگر شما یک گیرنده پیوند هستید، معمولاً تا زمانی که درمان انتخابی شما باشد، سیکلوسپورین را دریافت خواهید کرد. در صورت وجود علائم رد، حتی با سطوح خونی در محدوده درمانی، ممکن است به یک داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی دیگر تغییر دهید. همچنین، هر چه مدت بیشتری از سیکلوسپورین استفاده کنید، احتمال بروز عوارض جانبی سمی بیشتر است، بنابراین یک پزشک ممکن است زمانی که بیش از ۲ تا ۳ سال از سیکلوسپورین استفاده کرده اید، درمان دارویی را تغییر دهد.

اگر یک اختلال خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید، بیماری کرون یا پسوریازیس دارید، تنها زمانی که علائم شما حاد باشد و سایر درمان‌ها مؤثر نبوده باشند، با سیکلوسپورین درمان می‌شوید. به دلیل افزایش احتمال بروز علائم سمی هر چه مدت بیشتری از دارو استفاده می کنید، توصیه نمی شود که بیش از یک سال در مصرف سیکلوسپورین بمانید. دوره های کوتاه مدت یا متناوب ۱۲ هفته ای هر بار توصیه می شود.

چه کسی آزمایش سیکلوسپورین را سفارش می دهد؟

سیکلوسپورین معمولاً توسط پزشکانی که دانش خاصی از وضعیت یا بیماری تجویز شده دارو دارند، کنترل می شود. آنها تمایل زیادی به آشنایی با سیکلوسپورین و استفاده از آن در درمان دارند و اهمیت نظارت بر دارو را درک می کنند. آنها ممکن است شامل جراح یا پزشک شما باشد که شما را برای آرتریت یا پسوریازیس درمان می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *