آزمایش کلسترول Cholesterol اغلب به عنوان بخشی از ارزیابی خطر قلبی استفاده می شود. کلسترول بیش از حد در خون می تواند به شریان ها و رگ های خونی آسیب برساند و خطر سکته مغزی، حمله قلبی و بیماری قلبی را افزایش دهد.

کلسترول کل ممکن است به عنوان بخشی از غربالگری کلسترول اندازه گیری شود، که به دنبال نشانه هایی از خطرات برای سلامت قلب و عروق در افرادی است که هیچ علامتی از خود نشان نداده اند. هنگامی که برای غربالگری استفاده می شود، کلسترول تام معمولاً یکی از اجزای پانل لیپیدی است، که همچنین سطوح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL یا “خوب”)، کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL یا “بد”) و تری گلیسیرید را تعیین می کند.

بسته به نتایج غربالگری اولیه، آزمایشات آینده ممکن است فقط کلسترول تام و HDL را شامل شود.

آزمایش‌های کلسترول تام و پانل لیپید نیز ممکن است برای نظارت بر افراد با خطر بالای بیماری‌های قلبی عروقی، برای تشخیص برخی بیماری‌های پزشکی و نظارت بر اینکه چگونه درمان برای کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی کار می‌کند، استفاده شود.

آزمایش چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

آزمایش کلسترول کل مجموع کل مولکول های کلسترول موجود در خون را اندازه گیری می کند. این آزمایش به تنهایی تجزیه انواع مختلف کلسترول را مشخص نمی کند. با این حال، اغلب با آزمایش‌های دیگری که شامل اندازه‌گیری HDL، LDL و تری گلیسیرید هستند، ترکیب می‌شود.

چه زمانی باید آزمایش کلسترول بدهم؟

آزمایش کلسترول به وضعیت سلامت کلی شما کاربردهای متفاوتی دارد و می تواند برای غربالگری، نظارت یا تشخیص استفاده شود. به طور کلی، آزمایش‌های اندازه‌گیری کلسترول معمولاً در بزرگسالی و معمولاً در حدود ۳۵ سالگی شروع می‌شود.

غربالگری

غربالگری سلامت راهی برای جستجوی پیشگیرانه مشکلات احتمالی قبل از آشکار شدن علائم است. آزمایش های کلسترول اغلب به این روش برای شناسایی افرادی که ممکن است در معرض خطر بالاتر از حد متوسط ​​​​مشکلات قلبی عروقی باشند استفاده می شود.

هیچ دستورالعمل اجماعی برای زمان انجام غربالگری کلسترول وجود ندارد. بر اساس دیدگاه‌های مختلف درباره فواید و معایب غربالگری، گروه‌های متخصص توصیه‌های متفاوتی برای زمان شروع غربالگری و دفعات تکرار آزمایش‌ها دارند.

به طور کلی، غربالگری در افرادی که فاکتورهای خطر برای مشکلات قلبی عروقی ندارند، کمتر انجام می شود. در بیماران کم خطر، غربالگری با آزمایش پانل لیپید ممکن است در ۲۰، ۳۰ یا ۴۰ سالگی شروع شود و هر پنج سال یک بار تکرار شود. اگر نتایج نرمال باشد، غربالگری ممکن است تنها با اندازه گیری کلسترول تام و HDL ادامه یابد.

افراد دارای عوامل خطر

افراد دارای عوامل خطر معمولا غربالگری را در سنین پایین‌تر شروع می‌کنند و آزمایش‌های غربالگری را بیشتر انجام می‌دهند. برخی از عوامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی عبارتند از:

 • داشتن بالای ۴۵ سال برای مردان و بالای ۵۰ تا ۵۵ سال برای زنان
 • کلسترول بالا در آزمایش قبلی
 • مشکلات قلبی عروقی قبلی
 • اضافه وزن یا چاق بودن
 • سیگار کشیدن
 • رژیم غذایی ناسالم
 • عدم فعالیت بدنی منظم
 • فشار خون بالا (فشار خون بالا)
 • داشتن یکی از بستگان درجه یک که در سنین پایین دچار بیماری قلبی شده است (در مردان زیر ۵۵ سال و در زنان زیر ۶۵ سال)
 • دیابت یا پیش دیابت

بسته به عوامل خطر و نتایج آزمایشات مداوم، ممکن است هر سال یا کمتر آزمایش کلسترول داشته باشید.

کودکان بالای دو سال معمولاً به محض شناسایی عوامل خطر، غربالگری را آغاز می کنند. کودکانی که فاکتورهای خطر ندارند، اغلب قبل و بعد از بلوغ آزمایش کلسترول انجام می دهند. غربالگری در کودکانی که در معرض خطر ابتلا به یک بیماری ارثی به نام هیپرکلسترولمی خانوادگی هستند، بیشتر است.

نحوه آزمایش

آزمایشات کلسترول معمولاً با استفاده از خونی که از ورید بازوی شما گرفته می شود انجام می شود. این روش معمولاً در مطب پزشک، کلینیک یا آزمایشگاه پزشکی انجام می شود. هنگامی که آزمایشگاه خون شما را تجزیه و تحلیل می کند، کلسترول تام به طور مکرر همراه با سایر انواع کلسترول در آزمایش پانل لیپیدی که توسط پزشک شما تجویز می شود، اندازه گیری می شود.

کلسترول کل را می توان با آزمایش سریع و در نقطه مراقبت اندازه گیری کرد. این نوع آزمایش مستلزم قرار دادن یک قطره خون از انگشت شما بر روی یک نوار تست ویژه است که در یک دستگاه کوچک قرار داده می شود و در عرض چند دقیقه نتیجه می دهد. تست نقطه مراقبت در برخی مطب ها و کلینیک های پزشکی استفاده می شود و ممکن است در نمایشگاه های سلامت نیز یافت شود.

آیا می توانم در خانه آزمایش بدهم؟

دو نوع اصلی تست کلسترول در خانه در دسترس است:

کیت های آزمایشی که از شما نمونه خون را از انگشت خود گرفته و از طریق پست به آزمایشگاه ارسال می کند.

کیت های آزمایشی که شامل روشی در خانه برای آنالیز نمونه خون از انگشت شما است. این ممکن است یک دستگاه الکترونیکی کوچک یا یک نوار تست باشد که رنگ آن را برای نشان دادن سطح کلسترول تغییر می دهد.

آزمایش‌های خانگی برای کلسترول تام ممکن است شامل سایر اندازه‌گیری‌های کلسترول مانند HDL و LDL باشد که بخشی از پانل چربی معمولی هستند.

هزینه آزمایش چقدر است؟

هیچ قیمت استانداردی برای آزمایش کلسترول کل وجود ندارد. هزینه به محل شرکت در آزمون و همچنین پوششی که ممکن است توسط بیمه شما ارائه شود بستگی دارد.

هزینه های آزمایش می تواند شامل ویزیت مطب، هزینه تکنسین برای گرفتن خون شما و تجزیه و تحلیل واقعی آزمایشگاهی باشد. اگر پزشک شما آزمایش کلسترول را توصیه کند، این هزینه ها معمولاً توسط بیمه پوشش داده می شود، اما بسته به برنامه شما، ممکن است شما مسئول پرداخت های اضافی یا فرانشیز باشید. پزشک و طرح بیمه شما می توانند اطلاعات دقیق تری در مورد هزینه های شما برای آزمایش کلسترول ارائه دهند.

یک آزمایش کلسترول در داروخانه ها یا کلینیک های بهداشتی ممکن است حدود ۱۰۰ دلار یا کمتر هزینه داشته باشد. این نوع آزمایش ممکن است در نمایشگاه های سلامت جامعه یا رویدادهای مشابه رایگان باشد.

محدوده قیمت گسترده ای برای کیت های تست خانگی وجود دارد. بسیاری از مدل‌ها شامل یک دستگاه کوچک برای انجام آزمایش هستند و قیمت آن کمتر از ۱۵۰ دلار است، اما گزینه‌های گران‌تری در دسترس هستند. کیت ها معمولاً با نوارهای آزمایش اضافی ارائه می شوند که به شما امکان می دهد کلسترول خود را بیش از یک بار بررسی کنید.

انجام تست کلسترول

آزمایش کلسترول بر روی نمونه خون شما انجام می شود. اگر قرار است خون شما در آزمایشگاه تجزیه و تحلیل شود، نمونه معمولاً از ورید بازوی شما گرفته می شود. در تست های مراقبتی و خانگی، یک قطره خون از نوک انگشت شما گرفته می شود.

قبل از آزمایش

در بسیاری از موارد، مهم است که ۹ تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش کلسترول ناشتا باشید، که به معنای پرهیز از تمام غذاها و نوشیدنی های غیر از آب است.

اگر کلسترول تام شما به عنوان بخشی از پانل لیپیدی اندازه گیری می شود، احتمالاً برای اطمینان از صحت نتایج آزمایش باید ناشتا باشید. اگر قرار است آزمایشگاه فقط کلسترول تام و HDL شما را اندازه گیری کند، ممکن است ناشتایی لازم نباشد.

از آنجایی که نیاز به روزه گرفتن به نوع دقیق آزمایش کلسترولی که انجام می دهید بستگی دارد، ضروری است که از قبل با مطب پزشک خود صحبت کنید تا تمام دستورالعمل های قبل از آزمایش را بدانید.

در طول آزمایش

برای آزمایش‌های آزمایشگاهی، از یک سوزن برای گرفتن نمونه خون از ورید بازو استفاده می‌شود. یک باند الاستیک که به عنوان تورنیکت شناخته می شود، در قسمت بالای بازو بسته می شود تا خون بیشتری در رگ وجود داشته باشد. برای جلوگیری از عفونت، پوست شما با یک ماده ضد عفونی کننده در ناحیه ای که خون شما کشیده می شود تمیز می شود.

هنگام وارد کردن سوزن ممکن است درد خفیفی یا گزیدگی وجود داشته باشد. پس از آن معمولا کمتر از یک دقیقه طول می کشد تا خون کافی گرفته شود.

آزمایش‌های نقطه‌ای مراقبت و در خانه نمونه خون را از یک انگشت می‌گیرند. این یک سوراخ کوچک در نوک انگشت شما است که یک قطره خون تولید می کند اما به طور کلی درد کمی ایجاد می کند.

بعد از آزمایش

هنگامی که خون از ورید شما خارج شد، خونریزی با یک سواب پنبه ای و/یا یک چسب زخم متوقف می شود. ممکن است لازم باشد برای جلوگیری از خونریزی و بهبود سریع آن، به مدت یک ساعت یا بیشتر روی محل سوراخ فشار بیاورید.

این نوع خونگیری ها روتین هستند. آنها یک روش سرپایی هستند، بنابراین می توانید رانندگی کنید یا بعد از آن به محل کار یا مدرسه بروید. ممکن است لازم باشد برای چند ساعت از ورزش یا فعالیت شدید اجتناب کنید. اگر قبل از انجام آزمایش به شما گفته شد که روزه بگیرید، ممکن است پس از اتمام آزمایش، یک میان وعده سبک برای خوردن بیاورید.

تست هایی که از چوب انگشت استفاده می کنند معمولاً هیچ محدودیتی پس از آزمون ندارند. اگر خونریزی پس از گرفتن نمونه خون ادامه یابد، می توان از چسب زخم استفاده کرد.

دریافت نتایج آزمایش

اگر کلسترول شما پس از خونگیری با سوزن توسط آزمایشگاه آنالیز می شود، می توانید انتظار داشته باشید که ظرف چند روز نتایج را دریافت کنید. ممکن است مطب پزشک در مورد نتایج با شما تماس بگیرد یا یک قرار ملاقات برای بررسی آنها تعیین کند. همچنین ممکن است نتایج را از طریق یک پورتال سلامت آنلاین یا از طریق پست دریافت کنید.

 

برای تست های نقطه مراقبت یا کیت های تست خانگی با دستگاهی برای آنالیز کلسترول، نتایج در عرض چند دقیقه در دسترس هستند.

تفسیر نتایج آزمایش

سطح کلسترول بر حسب میلی گرم در دسی لیتر خون (mg/dL) اندازه گیری می شود. محدوده مرجع کلی برای کلسترول تام در زیر آمده است:

 • نرمال: کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر
 • حد مرزی: ۲۰۰-۲۳۹ میلی گرم در دسی لیتر
 • بالا: ۲۴۰ میلی گرم در دسی لیتر و بالاتر

به یاد داشته باشید که کلسترول تام به تنهایی تصویر کاملی از خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی ارائه نمی دهد. مقدار کلسترول خوب (HDL) و کلسترول بد (LDL) مهم است که در نظر گرفته شود، به همین دلیل است که اینها به عنوان بخشی از یک پانل کامل چربی ارزیابی می شوند.

نتایج آزمایش کلسترول شما نیز تنها عامل تعیین کننده سلامت قلب شما نیست. سن، سابقه خانوادگی و عادات سلامتی شما عناصری هستند که بر خطر بیماری قلبی عروقی شما تأثیر می گذارند. پزشک شما ممکن است از یک ماشین حساب خطر برای کمک به تجزیه و تحلیل نمرات آزمون شما در کنار این عوامل دیگر استفاده کند.

بسته به نمرات آزمایش و خطر کلی شما، ممکن است درمانی برای کاهش کلسترول شما پیشنهاد شود. نمونه هایی از درمان عبارتند از تغییرات سبک زندگی، مانند ترک سیگار یا تغییر رژیم غذایی، و همچنین داروهایی که به کاهش کلسترول کمک می کنند. پزشک شما می تواند به بهترین وجه در مورد مزایا و خطرات این رویکردها در شرایط شما صحبت کند.

تمرکز اصلی آزمایش کلسترول بر شناسایی موارد کلسترول بالا است، اما، اگرچه نادر است، ممکن است سطوح بسیار پایینی داشته باشد. این اغلب به یک بیماری زمینه ای یا سوء تغذیه مرتبط است.

آیا نتایج آزمایش دقیق است؟

آزمایش کلسترول به طور گسترده ای قابل اعتماد در نظر گرفته می شود. اگرچه هیچ آزمایشی کامل نیست، آزمایشگاه‌ها از پروتکل‌های سختگیرانه پیروی می‌کنند که به استاندارد کردن آزمایش‌های کلسترول کمک می‌کند و نتایج آنها را قابل اعتماد می‌سازد. هنگامی که این روش ها و دستورالعمل های پیش آزمون دنبال می شوند، نتایج نادرست بعید است.

تست‌های کلسترول نقطه مراقبت و در خانه نسبتا دقیق هستند اما نسبت به آزمایش‌های آزمایشگاهی تنوع بیشتری دارند. اگر نتایج غیرطبیعی در یکی از این آزمایش ها یافت شود، معمولاً آزمایش بعدی توسط آزمایشگاه توصیه می شود.

آیا به آزمایشات بعدی نیاز دارم؟

تکرار آزمایش کلسترول معمولاً برای افرادی که قبلاً کلسترول بالا داشته اند یا دارای عوامل خطر برای مشکلات قلبی هستند توصیه می شود. برنامه دقیق آزمایش به وضعیت شما بستگی دارد و احتمالاً شامل یک پانل کامل چربی یا اندازه گیری HDL همراه با کلسترول کل است.

اگر در معرض خطر بالای مشکلات قلبی عروقی نیستید و در گذشته سطح کلسترول طبیعی داشته اید، آزمایشات بعدی معمولاً هر پنج سال یکبار انجام می شود.

ممکن است در برخی شرایط به آزمایش‌های اختصاصی‌تر یا تخصصی‌تر نیاز باشد. به عنوان مثال، پزشک ممکن است آزمایشی را برای اندازه گیری مستقیم سطح کلسترول بد (LDL) شما تجویز کند. آزمایش‌های گسترده لیپید یا آزمایش‌های غیر آزمایشگاهی مانند تست استرس قلبی ممکن است به عنوان راهی برای ارزیابی سلامت کلی قلب شما استفاده شود.

در صورتی که در یک آزمایش در خانه یا محل مراقبت، کلسترول بالایی داشته باشید، انتظار می رود که آزمایشات بعدی با پانل لیپید و/یا آزمایشات دیگر انجام شود.

تست های مرتبط

آزمایش کلسترول تام چه تفاوتی با پنل لیپید دارد؟

آزمایش کلسترول کل فقط مجموع انواع کلسترول را اندازه گیری می کند. پانل لیپید شامل اندازه گیری کلسترول تام است اما سطح HDL، LDL و تری گلیسیرید را نیز تعیین می کند. به همین دلیل، پانل لیپیدی جزئیات بیشتری را ارائه می دهد و معمولاً به عنوان آزمایشی برای غربالگری اولیه کلسترول استفاده می شود.

آزمایش کلسترول تام چه تفاوتی با آزمایش HDL دارد؟

HDL نوعی کلسترول است که اغلب از آن به عنوان کلسترول خوب یاد می شود.

کلسترول تام و HDL کمتر تحت تأثیر مصرف اخیر مواد غذایی قرار می گیرند، بنابراین آزمایشات کلسترول غیر ناشتا اغلب شامل این دو اندازه گیری می شود. در برخی افراد، این اندازه گیری ها برای محاسبه سطح کلسترول بد یک فرد کافی است.

آزمایش کلسترول تام چه تفاوتی با آزمایش مستقیم LDL دارد؟

آزمایش کلسترول کل بین کلسترول خوب و بد تمایز قائل نمی شود، اما کلسترول بد LDL نقش مهمی در تعیین خطر بیماری قلبی عروقی دارد.

در یک پانل لیپیدی استاندارد، LDL بر اساس سطوح دیگر مولکول های چربی محاسبه می شود. با این حال، در برخی موارد، این محاسبات را می توان نادیده گرفت، به خصوص اگر فردی دارای سطوح بالایی از تری گلیسیرید باشد. آزمایش مستقیم LDL از نیاز به محاسبه با اندازه گیری LDL به طور خاص جلوگیری می کند.

تفاوت بین آزمایش کلسترول آزمایشگاهی و نقطه مراقبت یا در خانه چیست؟

به طور سنتی، آزمایش‌های کلسترول در آزمایشگاه‌هایی انجام می‌شود که روش‌های واضحی برای جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل نمونه مناسب وجود دارد. این مکانیسم ها به اطمینان از قابل اعتماد بودن نتایج استراحت کمک می کند.

فن‌آوری‌های جدید آزمایش‌های مراقبتی و خانگی را به طور گسترده‌تری در دسترس قرار داده‌اند. هنگامی که دستورالعمل های آنها به درستی رعایت شود، این آزمایش ها تقریباً به همان دقت آزمایش های آزمایشگاهی هستند.

از آنجایی که نیازی به ارسال نتایج به آزمایشگاه نیست، نتایج به جای چند روز در عرض چند دقیقه ارائه می شود.

آزمایش‌های آزمایشگاهی استاندارد در نظر گرفته می‌شوند و پزشکان برای تصمیم‌گیری‌های پزشکی به آن تکیه می‌کنند. گفته می شود، آزمایشات در خانه و محل مراقبت راحت هستند و ممکن است به نظارت مداوم کلسترول کمک کنند.

سایر تست های مرتبط

 • پانل لیپید
 • تست کلسترول HDL
 • کلسترول LDL مستقیم
 • تری گلیسیرید
 • VLDL کلسترول
 • تست نمایه خودکار عمودی (VAP).
 • ارزیابی خطر قلبی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *