بارداری خارج از رحم (Ectopic Pregnancy) هنگامی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده خارج از حفره اصلی رحم رشد می کند.بارداری با یک تخم بارور شروع می شود.به طور معمول، تخم بارور شده به لایه رحم متصل می شود.حاملگی خارج رحم اغلب در لوله های فالوپ اتفاق می افتد، که تخم ها را از تخمدان ها به رحم حمل می کند.بارداری خارج از رحم

این نوع از حاملگی خارج رحمی را بارداری tubal می نامند. البته، بعضی اوقات، یک حاملگی خارج رحمی در نواحی دیگر بدن مانند تخمدان،حفره شکمی یا قسمت تحتانی رحم (دهانه رحم) رخ می دهد که به واژن متصل می شود.

یک حاملگی نابجا یا بارداری خارج از رحم نمی تواند به طور عادی پیش رود.تخم لقاح یافته نمی تواند زنده بماند، و اگر درمان نشود، بافت در حال رشد ممکن است باعث تهدید شود.

علت بارداری خارج از رحم

رایج ترین نوع حاملگی خارج از رحم  زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک بارور شده در راه خود به رحم گیر می کند،که اغلب به این دلیل است که لوله فالوپ در اثر التهاب آسیب دیده یا بد شکل است. عدم تعادل هورمونی یا رشد غیرطبیعی تخمک بارور شده نیز ممکن است نقش داشته باشد.

علائم بارداری خارج از رحم

در ابتدا ممکن است علائمی وجود نداشته باشد.با این حال، برخی از زنان با حاملگی نابجا یا بارداری خارج از رحم علائم اولیه بارداری را دارند که شامل قطع قائدگی، حساسیت نوک پستان و حالت تهوع است. در آزمایش بارداری، نتیجه مثبت می شود و با این وجود، یک بارداری خارج رحمی نمی تواند به طور عادی ادامه یابد. همانطور که تخم بارور شده در مکان نامناسب رشد می کند، علائم و نشانه ها بیشتر قابل توجه می شوند.

علائم اولیه بارداری خارج از رحم اغلب، اولین علامت هشدار دهنده ، درد لگن است و ممکن است خونریزی واژن نیز رخ دهد. اگر خون از لوله فالوپ نشت کند، ممکن است درد شانه یا تمایل به اجابت مزاج را احساس کنید. علائم خاص شما به محل تجمع خون و اعصاب تحریک شده بستگی دارد.

علائم اضطراری

اگر تخم بارور شده در لوله فالوپ به رشد خود ادامه دهد،می تواند باعث پارگی لوله شود. احتمال خونریزی شدید در داخل شکم وجود دارد.علائم این واقعه تهدیدکننده زندگی شامل سبکی شدید سر، غش و شوک است.

از کجا بفهمیم بارداری خارج از رحم است

بیشتر مردم تا زمانی که برای ویزیت، آزمایش خون یا سونوگرافی به پزشک مراجعه نکنند، نمی دانند که حاملگی آنها خارج از رحم است. پزشک ممکن است به بارداری خارج رحمی مشکوک شود. جهت تشخیص، امکان دارد تست هایی برای شما تجویز گردد.

بارداری خارج از رحم چه زمانی مشخص میشود

حاملگی خارج از رحم همیشه علائمی ایجاد نمی کند و ممکن است فقط در طی یک اسکن معمول بارداری تشخیص داده شود.اگر علائمی دارید، بین هفته ۴ تا ۱۲ بارداری ایجاد می شوند. 

عوامل خطر

برخی مواردی که احتمال بارداری خارج رحمی شما را بیشتر می کند عبارتند از:

حاملگی خارج رحمی قبلی

اگر قبلاً این نوع بارداری را داشته اید، احتمال بارداری دیگری وجود دارد.

التهاب یا عفونت

 عفونتهای مقاربتی مانند سوزاک یا کلامیدیا می توانند باعث التهاب در لوله‌ها و سایر ارگانهای مجاور شوند و خطر بارداری خارج رحم را افزایش دهند.

علائم بارداری خارج از رحم

درمان باروری

 زنانی که لقاح آزمایشگاهی (IVF) یا درمانهای مشابه داشته اند، استعداد بیشتری برای بارداری خارج رحمی دارند.

جراحی

 انواع جراحی برای باز شدن انسداد و ترمیم فالوپ می تواند خطر حاملگی خارج رحم را افزایش دهد.

انتخاب روش پیشگیری از بارداری

 احتمال بارداری هنگام استفاده از دستگاه داخل رحمی (IUD) نادر است. با این حال، همراه با داشتن IUD بارداری رخ دهد، احتمالاً حاملگی خارج رحم رخ خواهد داد.

استعمال دخانیات

 سیگار و سایر دخانیات درست قبل از بارداری می تواند خطر حاملگی خارج رحمی را افزایش دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *