آزمایش هورمون رشد چگونه است

هورمون رشد (GH) هورمونی است که برای رشد و تکامل طبیعی کودکان ضروری است. باعث رشد مناسب استخوان از بدو تولد تا بلوغ می شود. هم در کودکان و هم در بزرگسالان، هورمون رشد به تنظیم سرعت تولید انرژی بدن از غذا (متابولیسم) و ساخت لیپیدها، پروتئین ها و گلوکز (قند) کمک می کند.

آزمایش هورمون رشد

همچنین به تنظیم تولید گلبول های قرمز و توده عضلانی کمک می کند.هورمون رشد توسط غده هیپوفیز تولید می شود، غده کوچکی که در پایه مغز در پشت پل بینی قرار دارد. به طور معمول در طول روز و شب به صورت پالس در خون منتشر می شود و اوج آن بیشتر در طول شب رخ می دهد. 

 به همین دلیل، تفسیر یک اندازه گیری سطح GH در خون دشوار است و معمولاً از نظر بالینی مفید نیست. اگر نمونه در طول یک پالس گرفته شود، مقدار بالاتر و اگر در یک دوره بین پالس گرفته شود، کمتر خواهد بود.

بنابراین، روش هایی به نام تست های تحریک و سرکوب هورمون رشد اغلب برای تشخیص شرایط ناشی از کمبود یا بیش از حد هورمون رشد استفاده می شود. این روش‌ها همراه با علائم و نشانه‌ها و سطوح فاکتور رشد ) فاکتور رشد شبه انسولین-۱ (IGF-1) و پروتئین اتصال دهنده فاکتور رشد شبه انسولین ۳( می باشد.

تفسیر جواب آزمایش هورمون رشد

تفسیر این آزایش به شرح زیر است:

کمبود GH

برخی از کودکان در بدو تولد دچار کمبود GH هستند (مادرزادی)، اما برخی ممکن است بعداً به دلیل آسیب مغزی یا تومور دچار کمبود شوند. این شرایط می تواند غده هیپوفیز را تحت تاثیر قرار دهد و باعث کاهش عملکرد هیپوفیز و در نتیجه کاهش تولید هورمون های هیپوفیز (هیپوفیتاریسم) شود. گاهی اوقات، علت کمبود مشخص نیست، دسته‌ای که به آن «ایدیوپاتیک» می‌گویند.

در بزرگسالان، هورمون رشد در تنظیم تراکم استخوان، توده عضلانی و متابولیسم گلوکز و لیپید نقش دارد. همچنین می تواند بر عملکرد قلب و کلیه تأثیر بگذارد. کمبودها ممکن است در کودکی شروع شود یا در بزرگسالی ایجاد شود. به عنوان مثال، کمبود می تواند به دلیل آسیب غده هیپوفیز ناشی از ضربه به سر، تومور مغزی، یا جراحی یا پرتودرمانی ایجاد شود. این می تواند منجر به کاهش هورمون های هیپوفیز (هیپوفیتاریسم) شود.

GH بیش از حد

GH اضافی اغلب به دلیل یک تومور هیپوفیز (معمولا خوش خیم) است که GH تولید می کند.

GH بیش از حد در کودکان

 GHبیش از حد در کودکان می تواند باعث ادامه رشد استخوان های بلند آنها پس از بلوغ شود و در نتیجه به بیماری بسیار نادر، غول پیکر با ارتفاع ۷ فوت یا بیشتر منجر شود. افرادی که GH بیش از حد دارند ممکن است دارای ضخیم شدن ویژگی های صورت، ضعف عمومی، بلوغ تاخیری و سردرد باشند. تومورهای هیپوفیز که هورمون رشد اضافی را آزاد می کنند، در صورت بزرگ شدن بسیار می توانند باعث از دست دادن بینایی شوند.

GH بیش از حد در بزرگسالان

GH بیش از حد در بزرگسالان می تواند منجر به بیماری نادر آکرومگالی شود که با افزایش طول استخوان، بلکه با ضخیم شدن استخوان مشخص می شود.

اگر چه علائمی مانند ضخیم شدن پوست، تعریق، خستگی، سردرد و درد مفاصل در ابتدا می تواند نامحسوس باشد، اما افزایش سطح GH می تواند منجر به بزرگ شدن دست ها و پاها، بزرگ شدن استخوان های صورت، سندرم تونل کارپال و بزرگ شدن غیر طبیعی اندام های داخلی شود. GH اضافی همچنین می تواند باعث ایجاد تگ های پوستی و پولیپ روده شود.

اغلب، تومور هیپوفیز که باعث اضافه آن می شود را می توان با جراحی برداشت و/یا با دارو یا اشعه درمان کرد. در بیشتر موارد، این باعث می شود که سطح GH و IGF-1 به سطح نرمال یا نزدیک به نرمال بازگردد.در صورت عدم درمان، آکرومگالی و غول‌پیکر می‌توانند منجر به عوارضی مانند دیابت نوع ۲، افزایش خطر بیماری‌های قلبی عروقی، فشار خون بالا، آرتریت و به طور کلی کاهش طول عمر شوند.

شرایط آزمایش هورمون رشد

هورمون رشد بصورت پالس ترشح می شود، بنابراین یک اندازه گیری سطح خون معمولاً از نظر بالینی مفید نیست. بنابراین، سطح هورمون رشد معمولاً با استفاده از روش‌های سرکوب یا تحریک هورمون رشد اندازه‌گیری می‌شود. پس از ۱۰ تا ۱۲ ساعت ناشتا بودن، نمونه خون از ورید بازو گرفته می شود. سپس تحت نظارت پزشک، روش سرکوب یا تحریک انجام می شود. این ممکن است شامل استفاده از برخی داروها باشد. نمونه خون سپس از یک ورید یا از IV در فواصل زمانی مشخص گرفته می شود.گاهی اوقات یک نمونه خون به دنبال ناشتایی و استراحت یا پس از یک دوره ورزش شدید گرفته می شود.

تفسیر آزمایش هورمون رشد

چگونه از آزمایش استفاده می شود؟

آزمایش هورمون رشد (GH) عمدتاً برای کمک به تشخیص کمبود هورمون رشد و کمک به ارزیابی عملکرد غده هیپوفیز، معمولاً به عنوان پیگیری سایر نتایج غیرطبیعی هورمون هیپوفیز استفاده می شود.آزمایش GH همچنین برای تشخیص GH اضافی و کمک به تشخیص و نظارت بر درمان آکرومگالی و غول‌پیکری استفاده می‌شود.هورمون رشد پالسی ترشح می شود، بنابراین یک اندازه گیری سطح خون معمولاً از نظر بالینی مفید نیست. بنابراین، آزمایش برای سرکوب یا تحریک ترشح هورمون رشد از هیپوفیز معمولا انجام می شود.

تست های تحریک GH

تست های تحریک GH به تشخیص کمبود GH و هیپوفیز کمک می کند. برای آزمایش تحریک، پس از ۱۰-۱۲ ساعت ناشتایی، نمونه خون گرفته می شود. سپس، تحت نظارت دقیق پزشکی، یک محلول وریدی از ماده ای به شما داده می شود که به طور معمول آزاد شدن GH را از هیپوفیز تحریک می کند. سپس نمونه های خون در فواصل زمانی مشخص گرفته می شود و سطح GH در هر کدام آزمایش می شود تا ببینیم آیا غده هیپوفیز برای تولید سطوح مورد انتظار GH تحریک شده است یا خیر. از آنجایی که ورزش به طور معمول باعث افزایش GH می شود، ورزش شدید نیز ممکن است به عنوان محرک برای آزادسازی GH استفاده شود.

تست های سرکوب GH

تست های سرکوب GH با تعیین اینکه آیا تولید GH توسط قند خون بالا سرکوب می شود یا خیر، به تشخیص GH اضافی کمک می کند. برای آزمایش سرکوب، پس از ۱۰-۱۲ ساعت ناشتایی، نمونه خون گرفته می شود. سپس یک محلول استاندارد گلوکز (یا بر اساس وزن در کودکان یا ۱۰۰ گرم گلوکز استاندارد در بزرگسالان) برای نوشیدن داده می شود. نمونه خون در فواصل زمانی معین گرفته می شود و برای GH آزمایش می شود تا مشخص شود که آیا غده هیپوفیز به اندازه کافی توسط دوز گلوکز سرکوب شده است یا خیر.

آزمایش هورمون رشد با کلونیدین

تست تحریک کلونیدین برای هورمون رشد. این آزمایش در موارد مشکوک به کمبود هورمون رشد (GH) نشان داده می شود. کلونیدین ترشح GH را از هیپوفیز قدامی تحریک می کند و باعث افزایش سطح GH سرم می شود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *