آزمایش اتوآنتی بادی های جزایر( Islet autoantibodies)

اتوآنتی بادی های جزایر پروتئین هایی هستند که توسط سیستم ایمنی تولید می شوند و نشان داده شده است که با دیابت نوع ۱ مرتبط هستند. آزمایش می تواند وجود یک یا چند مورد از این اتوآنتی بادی ها را در خون تشخیص دهد.دیابت نوع ۱ وضعیتی است که با کمبود انسولین به دلیل فرآیندهای خودایمنی که سلول های بتای تولید کننده انسولین را در پانکراس از بین می برد، مشخص می شود.

آزمایش اتو آنتی بادی جزایر

اتوآنتی بادی های جزایری می توانند قبل از تشخیص دیابت نوع ۱ وجود داشته باشند، معمولاً در زمان تشخیص وجود دارند و طی ۵ تا ۱۰ سال پس از تشخیص دیابت نوع ۱ فراوانی آنها کاهش می یابد.

اتوآنتی بادی های Islet

هنگامی که دیابت نوع ۱ خودایمنی وجود دارد، یک یا چند اتوآنتی بادی جزایر در حدود ۹۵ درصد از افراد مبتلا در زمان تشخیص اولیه وجود دارد. در دیابت نوع ۲، اتوآنتی بادی ها معمولاً وجود ندارند.

پنج مورد از رایج ترین آزمایشات اتوآنتی بادی مرتبط با دیابت عبارتند از:

  • اتوآنتی بادی های سیتوپلاسمی سلول جزیره ای (ICA)
  • اتوآنتی بادی های گلوتامیک اسید دکربوکسیلاز (GADA)
  • اتوآنتی بادی های مرتبط با انسولینوم-۲ (IA-2A)
  • اتوآنتی بادی های انسولین (IAA)
  • اتوآنتی بادی های انتقال دهنده روی ۸ (ZnT8A)

Islet cellچیست

لوزالمعده شامل خوشه های سلولی است که هورمون تولید می کنند. این خوشه ها به جزیره (Islet) معروفند. چندین نوع مختلف سلول در یک جزیره وجود دارد. به عنوان مثال، سلول های آلفا هورمون گلوکاگون را می سازند که سطح گلوکز (نوعی قند) را در خون افزایش می دهد.

تست چگونه استفاده می شود؟

آزمایش اتوآنتی بادی جزایر در درجه اول برای کمک به تشخیص دیابت نوع ۱ از دیابت به دلایل دیگر استفاده می شود. اتوآنتی بادی های جزایر در دیابت نوع ۱ مثبت هستند و در موارد دیابت ناشی از مشکلات غیر خودایمنی منفی هستند. دیابت نوع ۱ وضعیتی است که با کمبود انسولین به دلیل فرآیندهای خودایمنی که سلول های بتای تولید کننده انسولین را در پانکراس از بین می برد، مشخص می شود. دیابت نوع ۲ در درجه اول با مقاومت به انسولین و کاهش نسبی تولید انسولین توسط پانکراس مرتبط است.

 آزمایش تشخیص دیابت نوع ۱

ترکیبی از این اتوآنتی بادی ها ممکن است زمانی سفارش داده شود که فردی به تازگی دیابت تشخیص داده شود و پزشک بخواهد بین دیابت نوع ۱ و سایر اشکال دیابت مانند دیابت نوع ۲ تمایز قائل شود. علاوه بر این، این آزمایش‌ها ممکن است زمانی مورد استفاده قرار گیرند که یک فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ در کنترل سطح گلوکز خود با درمان‌های استاندارد مشکل زیادی دارد. در چنین حالتی، یک آزمایش مثبت برای اتوآنتی بادی جزایر می تواند نشان دهد که تشخیص دیابت نوع ۱ است و نه دیابت نوع ۲٫

 نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟

اگر ICA، GADA، IA-2A و/یا ZnT8A در فردی با علائم دیابت وجود داشته باشد، تشخیص دیابت نوع ۱ تایید می شود. به همین ترتیب، اگر IAA در کودک مبتلا به دیابت که تحت درمان با انسولین قرار نمی گیرد، وجود داشته باشد، دیابت نوع ۱ علت احتمالی دیابت است.اگر هیچ اتوآنتی بادی جزایری در شروع یا طی چند سال پس از تشخیص وجود نداشته باشد، بعید است که دیابت نوع ۱ باشد. برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ هرگز مقادیر قابل تشخیص اتوآنتی بادی جزایری ایجاد نمی کنند، اما این نادر است. اکثر افراد، ۹۵ درصد یا بیشتر، مبتلا به دیابت نوع ۱ تازه شروع حداقل یک اتوآنتی بادی جزایری خواهند داشت.

آزمایش anti -GAD چیست

اتوآنتی بادی های گلوتامیک اسید دکربوکسیلاز (GADA ) آزمایش‌هایی برای اتوآنتی‌بادی‌ها علیه پروتئین سلول‌های بتا (آنتی‌ژن) اما مختص سلول‌های بتا نیست. همچنین به عنوان اتوآنتی بادی GAD65 شناخته می شود.

اتوآنتی بادی های Islet

 تفسیر آزمایش anti GAD

 وجود GADA در بیماران دیابتی نشان دهنده وجود دیابت خودایمنی نوع ۱ است GADA. تقریباً در ۷۰ تا ۸۰ درصد افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ تازه شروع شده وجود دارد GADA. در افراد بدون علامت نشان می دهد که آنها خطر ابتلا به دیابت نوع ۱ را افزایش می دهند.

تفسیر آزمایش GAD65

گلوتامیک اسید دکربوکسیلاز (GAD65) آنزیمی است که عمدتاً توسط سلول های جزایر پانکراس تولید می شود. بیماران مبتلا به دیابت ملیتوس وابسته به انسولین (IDDM) اغلب آنتی بادی هایی علیه GAD65 و چندین آنتی ژن سلول جزایر دیگر دارند. آنتی بادی GAD65 یک نشانگر زیستی اختلالات سیستم عصبی مرکزی خود ایمنی (CNS) و معمولاً بیماری‌های خودایمنی غیرعصبی مانند دیابت نوع ۱، بیماری خودایمنی تیروئید و کم‌خونی perniciousمی باشد. 

آزمایش antiinsulin antibody

آزمایش آنتی بادی ضد انسولین بررسی می کند که آیا بدن شما آنتی بادی علیه انسولین تولید کرده است یا خیر. به طور معمول، آنتی بادی علیه انسولین در خون شما وجود ندارد. آنتی بادی ها را می توان در خون بسیاری از افرادی که برای کنترل دیابت انسولین مصرف می کنند، یافت.بازه ی مقادیر متوسط ​​بین آزمایشگاه های مختلف ممکن است به طور نامحسوس متفاوت باشد. برخی از آزمایشگاه ها از اندازه گیری های متفاوتی استفاده می کنند یا نمونه های مختلفی را آزمایش می کنند. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد معنای نتایج آزمایش خاص خود صحبت کنید. 

تست ICA

 اتوآنتی بادی های سیتوپلاسمی سلول جزیره ای( ICA) گروهی از اتوآنتی بادی‌های سلول جزیره‌ای را که علیه انواع پروتئین‌های سلول جزیره‌ای هدف قرار گرفته‌اند اندازه‌گیری می‌کند (توجه: سلول‌های بتا یکی از انواع سلول‌های جزیره‌ای هستند) وجود ICA در بیماران دیابتی نشان دهنده وجود دیابت نوع ۱ خودایمنی است. ICA تقریباً در ۷۰ تا ۸۰ درصد افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ تازه شروع شده وجود دارد. وجود ICA در افراد بدون علامت نشان می دهد که آنها در معرض افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۱ هستند.

تشخیص دیابت نوع 1

آزمایش IAA

اتوآنتی بادی های انسولین (IAA)  اتوآنتی بادی که انسولین را هدف قرار می دهد. انسولین تنها آنتی ژنی است که تصور می شود برای سلول های بتا بسیار اختصاصی است. وجود IAA در بیماران دیابتی که تحت درمان با انسولین قرار نمی گیرند، نشان دهنده وجود دیابت نوع ۱ خودایمنی است. توصیه می شود قبل از شروع درمان با انسولین خون برای آزمایش IAA گرفته شود. برای اینکه نتیجه IAA معتبر باشد، بیمار نباید بیش از ۱۴ روز تحت درمان با انسولین قرار گیرد IAA .تقریباً در ۵۰ درصد از کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱ تازه شروع شده وجود دارد IAA. در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۱ غیرمعمول است. بنابراین آزمایش IAA در بزرگسالان توصیه نمی شود. IAA در افراد بدون علامت نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به دیبت نوع ۱ است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *