ممکن است از تعدادی آزمایش خون برای اطلاع از عملکرد طبیعی غده تیروئید استفاده شود. این تست های عملکرد تیروئید نشان می دهد که آیا تیروئید شما مقدار مناسبی از هورمون های تیروئید را تولید می کند یا خیر. آزمایش خون تیروئید ممکن است درخواست شود:

 • برای بررسی بیماری تیروئید قبل از ایجاد علائم، به ویژه در نوزادان
 • برای تشخیص کم کاری یا پرکاری تیروئید
 • برای تعیین اینکه آیا یک اختلال زمینه ای، مانند تیروئیدیت هاشیموتو، بیماری گریوز، یا التهاب تیروئید، ممکن است باعث کم کاری یا پرکاری تیروئید شود.
 • برای ارزیابی یک توده روی غده تیروئید که ندول تیروئید نامیده می شود
 • برای ارزیابی بزرگ شدن غده تیروئید که گواتر نامیده می شود
 • برای نظارت بر درمان اختلالات تیروئید

درک نحوه عملکرد تیروئید به پزشک شما امکان می دهد تا در صورت وجود اختلال تیروئید، آن را درمان کند.

نقش تست های عملکرد تیروئید

تست عملکرد تیروئید را می توان به روش های مختلفی مورد استفاده قرار داد، از جمله:

غربالگری: غربالگری به معنای آزمایش بیماری در صورت عدم وجود علائم است. همه نوزادان در ایالات متحده به طور معمول از نظر تیروئید کم کار غربالگری می شوند. برخی از بزرگسالان نیز ممکن است برای اختلالات تیروئید غربالگری شوند، اگرچه همه متخصصان موافق نیستند که این کار مفید است.

تشخیص: آزمایش تشخیصی عملکرد تیروئید با هدف یافتن علت علائم یک فرد است. آزمایش عملکرد تیروئید می تواند مشخص کند که غده تیروئید به طور طبیعی یا غیر طبیعی کار می کند و ممکن است فرد چه اختلال خاصی داشته باشد.

نظارت بر درمان: آزمایشات خون تیروئید اطلاعات ارزشمندی در مورد اینکه آیا درمان اختلالات تیروئید آنطور که باید کار می کند یا نیاز به تنظیم دارد ارائه می دهد.

چه کسی باید آزمایش بدهد؟

آزمایش عملکرد تیروئید اغلب زمانی تجویز می شود که بیماران علائم اختلال تیروئید را داشته باشند. آزمایش می تواند به تشخیص یا رد کردن مشکلات تیروئید به عنوان علت علائم بیمار کمک کند.

بسیاری از علائم مشکلات رایج تیروئید غیراختصاصی هستند، به این معنی که طیف گسترده ای از بیماری ها و اختلالات وجود دارد که ممکن است آنها را ایجاد کند. آزمایش عملکرد تیروئید ممکن است همراه با آزمایش‌های دیگر برای ارزیابی بیماری که با علائم غیراختصاصی مانند خستگی، افسردگی، یا مشکل در باردار شدن یا ماندن مشکل دارد، گنجانده شود.

جدول زیر نمونه هایی از علائم مرتبط با اختلالات تیروئید را نشان می دهد:

 

علائم احتمالی اختلالات تیروئید
خستگی، افزایش وزن، عدم تحمل سرما، خشکی پوست و مو، مشکلات باروری، افسردگی، یبوست کم کاری تیروئید یا کم کاری تیروئید؛ تیروئیدیت هاشیموتو
کاهش وزن، تحریک پذیری، اضطراب، بی خوابی، نوسانات خلقی، عدم تحمل گرما، ضربان قلب سریع، حرکات مکرر روده پرکاری تیروئید یا پرکاری تیروئید؛ بیماری گریوز
توده قابل مشاهده در گردن، علائم پرکاری تیروئید، علائم کم کاری تیروئید، گرفتگی صدا، درد ندول تیروئید
بزرگ شدن غده تیروئید، علائم کم کاری یا پرکاری تیروئید، گرفتگی صدا، مشکل در بلع، درد گواتر
توده یا تورم غدد در گردن، گرفتگی صدا، درد، مشکل در بلع سرطان تیروئید

غربالگری بیماری تیروئید

علاوه بر استفاده برای تشخیص، آزمایش‌های عملکرد تیروئید ممکن است برای غربالگری بیماری تیروئید در بیمارانی که هیچ علامتی ندارند انجام شود. نوزادان تازه متولد شده اندکی پس از تولد به طور معمول از نظر کم کاری تیروئید غربالگری می شوند.

غربالگری بیماری تیروئید در بزرگسالان بحث برانگیز است. برخی از متخصصان غربالگری گروه های خاصی را که در معرض خطر کم کاری تیروئید هستند توصیه می کنند. این عوامل خطر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سن
 • سابقه خانوادگی بیماری تیروئید
 • سابقه شخصی دیابت نوع I
 • سابقه شخصی بیماری خودایمنی
 • سابقه شخصی پرتو به سر و گردن

سایر متخصصان غربالگری معمول برای اختلالات تیروئید را در بزرگسالان توصیه نمی کنند. کارگروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده، که توصیه های غربالگری را صادر می کند، به این نتیجه رسیده است که در حال حاضر شواهد کافی برای ارزیابی مزایا و معایب غربالگری اختلالات تیروئید وجود ندارد.

از تست های عملکرد تیروئید نیز برای نظارت بر درمان استفاده می شود. بیماران مبتلا به اختلالات تیروئید شناخته شده برای اطمینان از موثر بودن درمان، آزمایش عملکرد دوره ای تیروئید خواهند داشت.

گرفتن نتایج آزمون

به طور معمول، پزشک شما نتایج چندین آزمایش عملکرد تیروئید را همراه با علائم و سابقه سلامتی شما تفسیر می کند تا تشخیص دهد که آیا اختلال تیروئید وجود دارد یا خیر.

اغلب چند روز کاری طول می کشد تا نتایج آزمایش(های) عملکرد تیروئید شما در دسترس باشد. ممکن است نتایج را از طریق پست یا از طریق یک پورتال سلامت آنلاین دریافت کنید، یا پزشکتان ممکن است یک قرار ملاقات برای بررسی نتایج با شما و بحث در مورد مراحل بعدی تعیین کند.

انواع تست های عملکرد تیروئید

تعدادی از آزمایشات خون ممکن است برای غربالگری و تشخیص اختلالات تیروئید استفاده شود.

جدول زیر تست های عملکرد تیروئید را که ممکن است برای غربالگری و تشخیص مورد استفاده قرار گیرند فهرست می کند:

آنچه را اندازه گیری میکند نام تست
یک هورمون هیپوفیز که غده تیروئید را تحریک می کند و عملکرد تیروئید را منعکس می کند هورمون محرک تیروئید (TSH)
هورمون تیروئیدی که به پروتئین متصل نیست تیروکسین آزاد شده (T4)
یک هورمون تیروئیدی که هم به پروتئین متصل است و هم غیر متصل یا آزاد Total T4
هورمون تیروئیدی که به پروتئین متصل نیست تری یدوتیرونین آزاد شده (T3)
یک هورمون تیروئیدی که هم به پروتئین متصل است و هم غیر متصل یا آزاد Total T3
پروتئینی که توسط تیروئیدهای سالم و برخی سرطان های تیروئید ساخته می شود تیروگلوبولین (Tg)

اغلب، پزشکان با آزمایش TSH شروع می کنند. اگر غیر طبیعی باشد، آزمایشات بیشتری برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد تیروئید تجویز می شود. بسیاری از آزمایشگاه‌ها آزمایش‌های انعکاسی ارائه می‌دهند، به این معنی که اگر TSH غیرطبیعی باشد، آزمایش دیگری مانند تیروکسین آزاد (T4) به طور خودکار با استفاده از همان نمونه خون انجام می‌شود.

آزمایش آنتی بادی تیروئید نیز ممکن است برای تشخیص اختلالات تیروئید استفاده شود. آنتی بادی ها توسط سیستم ایمنی ساخته می شوند و پروتئین های خاصی را روی سلول ها هدف قرار می دهند. آنتی بادی های زیر ممکن است برای تعیین اینکه آیا یک بیماری خودایمنی، مانند تیروئیدیت هاشیموتو یا بیماری گریوز، بر عملکرد تیروئید تأثیر می گذارد اندازه گیری شود:

آنتی بادی پراکسیداز تیروئید (TPOAb)

تست آنتی بادی گیرنده تیروتروپین (TRAb)

تست آنتی بادی آنتی تیروگلوبولین (TgAb)

در بسیاری از موارد، بیماران آزمایش‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی، اسکن تیروئید یا جذب ید رادیواکتیو را نیز انجام می‌دهند تا تشخیص خود را مشخص کنند.

بیمارانی که قبلاً مبتلا به اختلال تیروئید تشخیص داده شده اند، معمولاً آزمایشات عملکرد تیروئید را برای نظارت بر درمان انجام می دهند. انتخاب آزمایش ها بستگی به اختلال تحت درمان دارد. آزمایش های رایج نظارت بر درمان عبارتند از:

آزمایش TSH برای نظارت بر بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید استفاده می شود

تست های T4 رایگان و گاهی اوقات تست T3 توتال برای نظارت بر بیماران تحت درمان فعال پرکاری تیروئید استفاده می شود. اندازه گیری TRAb ممکن است برای بیمارانی که پرکاری تیروئیدشان ناشی از بیماری گریوز است استفاده شود.

Tg تستی است که برای نظارت بر بیماران پس از درمان سرطان تیروئید استفاده می شود.

انجام تست عملکرد تیروئید

آزمایش‌های عملکرد تیروئید معمولاً توسط یک پزشک مراقبت‌های اولیه، متخصص غدد، یا سایر متخصصان پزشکی سفارش می‌شوند. تست های عملکرد تیروئید که خدمات آزمایشگاه برای این مورد راهکار های علمی دارد.

تست در منزل

برخی از آزمایشات غده تیروئید به عنوان آزمایشات خانگی در دسترس هستند. کیت‌های آزمایشی موجود در بازار، آزمایش رایج‌ترین آزمایش‌ها، مانند هورمون محرک تیروئید (TSH) و پانل‌های تیروئید با TSH، T3 آزاد و T4 را امکان‌پذیر می‌کنند. برخی از پانل های تیروئید خانگی نیز شامل آزمایش آنتی بادی تیروئید هستند.

تشخیص اختلالات تیروئید شامل تفسیر چندین آزمایش عملکرد تیروئید همراه با فاکتورهای فردی بیمار است. مهم است که در مورد نگرانی های مربوط به عملکرد تیروئید و نتایج تست های عملکرد تیروئید در خانه با پزشک صحبت کنید.

نتایج آزمایش غیرطبیعی به‌دست‌آمده در آزمایش‌های خانگی، به‌ویژه آزمایش‌های آنتی‌بادی تیروئید، احتمالاً برای تأیید باید توسط پزشک مجدداً آزمایش شود.

نمونه گیری آزمایش تیروئید

امروزه یکی از بیماری‌های شایع غددی در میان گروه‌های سنی مختلف، اختلالات تیروئیدی است. غده تیروئید عضوی پروانه‌ای شکل بوده که در گلو قرار دارد و با ترشح به اندازه هورمون‌ها، بر روی وزن تاثیر می‌گذارد.

اگر این غده دچار مشکل شود، علاوه بر تاثیر بر روی وزن، می تواند بر روی کارایی قلب نیز تاثیرات منفی داشته باشد. این اختلالات می‌تواند با عوارضی نظیر احساس سردی دست و پا ، خستگی در طول روز، ریزش مو و خشکی ناگهانی پوست، همراه باشد.

آزمایش تیروئید با اندازه‌گیری فعالیت غده از نظر میزان هورمون‌های ترشحی، کم کاری و پرکاری تیروئید را مشخص خواهد کرد. در صورتی که به مشکل تیروئید مشکوک هستید و شما هم یکی از این عوارض را داشتید، بهتر است برای تشخیص صحیح بیماری و درمان آن اقدام به انجام آزمایش تیروئیدی بکنید.

در ادامه می‌خواهیم شما را با این آزمایش و فاکتورهای آن بیشتر آشنا کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

آزمایش تیروئید

آزمایش تیروئید از سری آزمایشات خونی است که برای بررسی عملکرد غده تیروئید انجام می‌شود. زمانی که غده تیروئید عملکرد درستی داشته باشد، هورمون‌ تیروکسین (T4) به طور شیمیایی به تری  یودوتیرین (T3) تبدیل شده و در متابولیسم صحیح بدن نقش دارد.

در حالی که با عملکرد نامناسب غده تیروئید، یک فرم غیر فعال از هورمون T3 ترشح می‌شود. آزمایش هورمون تیروئید برای بررسی سیستم T3 معکوس شما همراه با TSH و دیگر هورمون‌های تیروئیدی آزاد انجام می‌شود.

 • آزمایش T3

با انجام این تست می‌توان میزان ترشح هورمون تری یدو تیرونین را بررسی کرد. زمانی این آزمایش انجام می‌شود، که نتیجه تست‌های TSH و T4نشان‌دهنده پرکاری تیروئید باشند و یا پزشک علائم غده تیروئید پرکار را در فرد تشخیص داده باشد.

 • آزمایش T4

با این آزمایش می‌توان سطح هورمون تیروکسین در بدن را بررسی کرد.

 • آزمایش T3 uptake

T3 uptake هورمونی است که t3  را حمل می‌کند.

 • آزمایش TSH

با بررسی میزان TSH موجود در خون، می‌توان به بررسی هورمونی که از سوی هیپوفیز ترشح شده پرداخت و عملکرد غده تیروئید را بررسی کرد.

 • آزمایش Free T3
 • آزمایش Free T4
 • تست T3 resin uptake

در ایت آزمایش می‌توان میزان هورمون لوبولین را اندازه‌گیری کرد. لوبولین یکی از هورمون‌های تیروئیدی است که به تیروکسین اتصال دارد. چنانچه سطح T3 در فرد افزایش پیدا کند، سطح TBG کاهش پیدا می‌کند.

حال در صورت عملکرد نادرست غده تیروئید ممکن است سطح TBG بیش از حدود نرمال را نشان دهد. اگر سطح TBG پایین‌تر از حدود نرمال باشد، ممکن است سطح استروژن در بدن افزایش پیدا کند.

چه کسانی باید آزمایش تیروئید بدهند؟

آزمایش تیروئید باید هر چند وقت یک بار به صورت دوره‌ای انجام شود و در صورت مشاهده یکی از علائم زیر، باید آزمایشات مربوط به این غده تحت تشخیص پزشک معالج انجام شود.

 • اگر سابقه خانوادگی مشکلات تیروئیدی دارید.
 • سندرم خستگی مزمن دارند.
 • اختلالات هیپوفیزی یا سایر غدد درون ریز در شما تشخیص داده شده است.
 • زنانی که نزدیک به دوران یائسگی خود هستند یا باردار هستند یا اخیرا بچه دار شده‌اند
 • بررسی سطح T3 و T4 مناسب برای رشد مغز در سال‌های اولیه زندگی کودک
 • داشتن علائمی مانند افزایش وزن غیر طبیعی، افت انرژی، خشکی پوست، احساس دائمی سرما، یبوست یا کاهش وزن ناگهانی، افزایش ضربان قلب، احساس گرما یا عرق کردن زیاد و اسهال

اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش تیروئید

در گذشته، برای تشخیص بیماری‌های تیروئید، تمام فاکتورها بررسی می‌شدند. اما امروزه ابتدا دو تست TSH  و FT4 برای غربالگری بیماری انجام می‌شود و سپس برای تشخیص جامع‌تر از سایر تست‌ها برای تشخیص علت بیماری استفاده می‌شود.

به این نکته توجه داشته باشید، تست‌های تیروئیدی نشان دهنده شرح حال فوری و لحظه‌ای بدن بیمار است که در یک سیستم بدنی پویا رخ می‌دهد. عواملی مانند بارداری، استروژن و داروهای دیگر، بیماری کبد، بیماری‌های سیستماتیک، مقاومت به هورمون‌های تیروئید و اختلال هیپوفیز منجر به افزایش، کاهش و تغییرات فاکتورها شده و  T4 و T3 را درگیر می‌کنند.

تفسیر نتایج آزمایش تیروئید به چه صورت است؟

در صورتی که غده تیروئید عملکرد درستی نداشته باشد، مقادیر هورمون‌های تیروئید از حالت نرمال تغییر می‌کند. با افزایش غلظت TSH، تیروئید مقادیر نامناسبی از T4 و T3 را منتشر کرده و این امر پرکاری تیروئید را نشان می‌دهد. حال اگر تولید هورمون‌های تیروئیدی کاهش یابد، فرد دچار کم کاری تیروئید شده است.

شرایط آزمایش تیروئید چیست؟

برای انجام تست تیروئید، لازم نیست که ناشتا باشید و در هر ساعتی از روز می‌توانید آن را انجام دهید. البته برخی پزشکان تاکید دارند برای دریافت نتایج بهتر و دقیق‌تر این آزمایش را به صورت ناشتا و در ساعات 8 تا 12 صبح انجام دهید. آزمایش تیروئید در دوران قاعدگی شرایط خاصی نداشته و به طور معمول انجام خواهد شد.

لازم به ذکر است، قبل از انجام آزمایش درباره داروهای مصرفی با پزشک و تکنسین آزمایشگاه صحبت کنید، زیرا مصرف برخی از داروها در نتیجه نهایی تست تیروئید تاثیر می‌گذارند.

بهترین زمان انجام آزمایش تیروئید در بارداری برای تشخیص اختلالات آن، سه ماهه دوم بارداری است. نتایج  این آزمایشات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد و در صورت عدم تشخیص صحیح برای کم کاری تیروئيد، جنین با خطراتی مانند اختلال رشد دستگاه عصبی و مغز مواجه خواهد شد. جالب است بدانید، در سه ماهه دوم بارداری، تیروئید جنین هم شروع به ترشح می‌کند.

کم کاری تیروئید در نوزادان باید در سوم تا پنجمین روز تولد او بررسی شود. زیرا این بیماری می‌تواند زمینه را برای بروز عقب ماندگی ذهنی فراهم کند. این نمونه خون، از پاشنه پای نوزاد گرفته می‌شود و در صورت مشکوک بودن تست‌ها باید دوباره تکرار شوند. بالا بودن تست تیروئید نوزاد، تهدیدی جدی برای سلامتی اوست و در صورت عدم درمان به موقع، عقب ماندگی ذهنی نوزاد دیگر قابل درمان نیست و عوارض جبران‌ناپذیری به همراه دارد.

آزمایش عملکرد تیروئید در منزل

ممکن است این سوال برایتان پیش آید که چه کسی می‌تواند تست تیروئید را در منزل انجام دهد؟ با توجه به اینکه شرایط آزمایش در منزل با شرایط نمونه گیری در آزمایشگاه تفاوتی ندارد، تمامی افرادی که پزشک معالج برایشان تست تیروئید تجویز کرده است، می‌توانند این آزمایش را در منزل انجام دهند. تست عملکرد تیروئید در منزل به روش‌های مختلف از جمله غربالگری، تشخیص و نظارت بر درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این صورت که عده‌ای از افراد بدون هیچ علائمی مبنی بر اختلال در غده تیروئید و تنها برای اطمینان خود، آزمایش غربالگری تیروئید را در منزل انجام می‌دهند.

عده دیگری از افراد با بروز علائمی مبنی بر اختلال در عملکرد تیروئید و جهت تشخیص علت علائم، تست تیروئید در منزل را انجام می‌دهند. برخی دیگر از افراد نیز که پیش‌تر عملکرد غیر طبیعی غده تیروئید در آن‌ها تشخیص داده شده است، برای نظارت بر فرآیند درمان، این تست را هر چند وقت یکبار در منزل انجام می‌دهند. در کل، اغلب افرادی این تست را انجام دهند که علائم اختلال تیروئید در آن‌ها مشاهده می‌شود. با توجه به اینکه اختلالات تیروئید طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها و مشکلات را به وجود می‌آورد، گاهی پزشک برای تشخیص دقیق بیماری، در کنار آزمایش تیروئید، آزمایش‌های دیگری را نیز توصیه می‌کند که می‌توانید آن‌ها را نیز با نمونه گیری در منزل انجام دهید.

سخن آخر آزمایشگاه عماد

انجام آزمایش‌های تیروئید می‌توانید به آزمایشگاه عماد مراجعه کنید. حال اگر توانایی حضور در آزمایشگاه  را به دلایل مختلفی نظیر کهولت سن، بارداری و یا مشغله زندگی ندارید، می‌توانید از خدمات منزل این مرکز بهره‌مند شوید. این مرکز، تمامی فاکتورهای مربوط به آزمایش تیروئید و دیگر آزمایشات مربوط به سلامتی افراد را با دقت و کیفیت بالا و با استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی انجام می‌دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *