ضرورت چکاپ مردان هم مانند دیگر اقشار جامعه  امری لازم و ضروری است. این افراد برای اطمینان از سلامتی خود، باید به صورت دوره‌ای برای معالجه به پزشک مراجعه کرده و آزمایشات لازم را هم انجام دهند. زیرا آزمایشات لازم کمک به تشخیص زود هنگام بیماری‌ها کرده و باعث می شود تا افراد عمر طولانی‌تر و سرشار از سلامتی داشته باشند.

در این‌جا می‌خواهیم شما را با انواع چکاپ کامل آقایان را بررسی خواهیم کرد.

آشنایی با آزمایش چکاپ کامل مردان

آزمایش چکاپ مردان به تشخیص بیماری‌هایی همچون دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی و برخی سرطان‌ها در مراحل اولیه کمک می‌کند تا درمان آسان‌تری داشته باشند و از پیشروی آن جلوگیری شود.

زیرا گاهی اوقات برخی علائم نظیر خستگی‌های مزمن، انرژی ذهنی پایین و عدم تمرکز، عصبانیت‌ها و تنگی نفس و سایر علائمی ممکن است، ناشی از بیماری‌های زمینه ای باشد و با انجام این آزمایشات می‌توان علت این مشکلات را پیدا کرد و به درمان آن پرداخت.

چکاپ پوست

همواره باید تغییرات پوستی را جدی گرفت. این تغییرات می‌تواند شامل تغییر در تعداد خال‌های پوستی، تغییر رنگ خال‌ها، تغییر اندازه آن‌ها، بروز هر نوع زخم بر روی پوست، دیر بهبود یافتن زخم‌های پوستی، تغییر رنگ پوست و یا هر تغییر غیرعادی را مورد بررسی قرار داد. گاهی اوقات تغییرات پوستی ممکن است ناشی از بیماری‌هایی مثل دیابت، بیماری‌های خود ایمن، بیماری‌های کبدی و یا سرطان پوست باشند.

چکاپ وزن بدن

گاهی اوقات بیماری‌هایی نظیر دیابت، گرفتگی عروق، آرتروز، بیماری‌های کبدی و بسیاری دیگر از بیماری‌ها منجر به چاقی و اضافه وزن می‌شوند. بنابراین سعی کنید همواره بر اساس فرمول BMI وزن خود را کنترل کرده و سعی کنید در محدوده نرمال نگه داشته نشود تا بدین طریق از انباشت و رسوب چربی در رگ‌ها جلوگیری شود.

با توجه به موارد گفته شده، بهتر است آقایان زیر ۴۰ سال هر دو سال یکبار و آقایان بالای ۴۰ سال هر سال یکبار BMI خود را ارزیابی کرده تا بدین طریق از اضافه وزن و چاقی جلوگیری شود.

چکاپ دهان و دندان

با گ کردن مرتب لثه‌های خود هر چند وقت یکبار و بررسی عدم وجود هر نوع آبسه، تغییر رنگ برآمدگی و یا خونریزی می‌توان از بروز بسیاری از بیماری های قلبی و معده جلوگیری کرد. چرا که عدم درمان به موقع عفونت‌های لثه و مشکلات دندانی از آسیب‌های بیشتر و پیامدهای بعدی آن جلوگیری می‌کند.

اندازه‌گیری فشار خون

برای افرادی که زیر ۴۰ سال سن دارند و سابقه بیماری‌های قلبی و عروقی ندارید، بهتر است ۲ سال یکبار تحت نظر پزشک، فشار خون خود را اندازه گیری کرده و در صورت ابتلا به فشار خون بالا، حتما مشاوره‌های لازم نزد پزشک بروید. اما اگر سابقه درمانی ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های کلیوی و فشار خون دارید در فواصلی که پزشک تعیین می‌کند چکاپ‌های لازم را انجام دهید.

ارزیابی قلب با نوار قلب

گرفتن نوار قلب برای افرادی که 50 سال سن دارند و خطر ابتلا به بیماری قلبی ندارند، باید هر۲ تا ۵ سال یکبار انجام شود. این آزمایش می‌تواند اختلالات ضربان قلب، تپش قلب، نارسایی قلبی و سایر اختلالات را در مراحله اولیه آشکار کند.

چکاپ دیابت برای آقایان

دیابت از بیماری‌های خاموش است که معمولا به دلیل سبک زندگی ماشینی و کاهش تحرک، مصرف غذاهای آماده و صنعتی، استرس‌های روزانه و پرخوری بسیاری افراد بدان مبتلا می‌شوند. بنابراین واجب است تا افراد در کنار اصلاح برنامه غذایی، کاهش وزن، انجام ورزش‌های روزانه حتما آزمایشات دوره‌ای قند خون را نیز در برنامه سلامت خود بگنجانید.

چکاپ غده پروستات برای آقایان

متورم شدن غده پروستات بر اثر التهاب، عفونت، تومور خوش خیم و تومور بدخیم از جمله بیماری‌هایی است که ممکن است، بعد از 50 سالگی ایجاد شود. اگر سن شما بالای ۵۰ سال است تست PSA به منظور ارزیابی سلامت غده پروستات را انجام دهید تا از سلامت خود مطمئن شوید.

چکاپ بیماری‌های روده‌ای برای آقایان

چکاپ بیماری‌های روده‌ای با انجام آزمایش خون و مدفوع باید، هر دو سال یکبار برای افراد بالای ۵۰ سال که بیشتر در معرض چنین بیماری‌هایی هستند توصیه می‌شود.

بررسی تراکم استخوانی به عنوان چکاپ کامل مردان

آزمایشات بررسی تراکم استخوان، آزمایش ویتامین D و کلسیم مشخص کننده سلامت سیستم اسکلتی بدن هستند. این آزمایشات، می‌تواند از بروز پوکی استخوان جلوگیری کند و جواب این آزمایش‌ها ، از بروز شکستگی‌های استخوانی و آسیب‌های مفصلی پیشگیری می‌کند.  این چکاپ به ویژه برای افراد بالای ۶۰ سال انجام می‌شود و افراد زیر ۶۰ سالی که زمینه ابتلا به پوکی استخوان دارند بایستی با مشورت پزشک صورت دوره‌ای انجام شود.

چکاپ بیماری‌های کبدی برای آقایان

بیماری کبد چرب، از جمله بیماری‌هایی است که به دلیل رژیم غذایی نامناسب و کم تحرکی ایجاد می‌شود. این بیماری عوارض ناشی از دیابت، عوارض جانبی برخی داروها و پیامد برخی بیماری‌های ویروسی نیز در بروز التهاب کبد موثر است.

در آزمایش کبد چرب با بررسی آنزیم‌های ALT و AST سلامت بافت کبد بررسی شده و در صورت وجود اختلال در کبد، داروها و توصیه‌های لازم برای درمان آن تجویز می‌شود.

چکاپ سلامت قلب و عروق

افراد بالای ۳۵ سال باید هر دو سال یکبار سطح خونی کلسترول، تری گلیسیرید، LDL، HDL  را چک کرد. بالا رفتن کلسترول و لیپیدهای خونی یکی از اصلی‌ترین دلایل بیماری‌های قلبی و عروقی ناشی از گرفتگی عروق است. از اینرو توصیه می‌شود این چکاپ خونی به صورت سالانه در برنامه سلامت قرار گیرد.

چکاپ‌های کولورکتال

پزشکان برای افراد زیر ۴۵ سال با سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان کولورکتال توصیه می‌شود و افراد بالای ۴۵ سال بدون سابقه فامیلی نیز بایستی در فواصل منظم، تحت چکاپ کولورکتال قرار بگیرند. آزمایشات تشخیصی بیماری‌های کولورکتال به صورت زیر است:

 • تست مدفوعی gFOBT به صورت سالانه
 • تست sDNA هر ۱ تا ۳ سال
 • تست سیموئیدوسکوپی هر ۵ یا ۱۰ سال یکبار
 • سی تی اسکن روده‌ای هر ۵ سال یکبار
 • کولونوسکوپی هر ۱۰ سال یکبار

چکاپ کامل بینایی مردان

افراد بالای ۵۰ سال باید هر ۲ تا ۴ سال یکبار و افراد بالای ۶۴ سال هر ۱ تا ۳ سال یکبار تحت معاینه چشمی قرار بگیرند تا از بروز بیماری‌های مرتبط با افزایش سن مانند عیوب انکساری، پیرچشمی، آب سیاه، آب مروراید و نازک شدن شبکیه پیشگیری به عمل آید. برای افراد مبتلا به دیابت این چکاپ به صورت سالانه است.

چکاپ بیماری‌های ریوی

آزمایشات غربالگری بیماری‌های ریه در شرایط زیر توصیه می‌شود:

 • افراد بالای ۵۰ سال با مصرف زیاد دخانیات
 • افراد مبتلا به سرفه‌های شدید و مزمن
 • مشاهده خلط مداوم در پشت حلق بیش از یک ماه
 • درد مزمن و طولانی مدت قفسه سینه به ویژه در هنگام دم و بازدم
 • تنگی نفس حتی با انجام فعالیت‌های سبک روزانه
 • خس خس کردن سینه در هنگام نفس کشیدن

چکاپ آقایان با آزمایش در منزل

برای انجام خدمات آزمایش در منزل ضمن اینکه میتوانید با شماره تلفن های آزمایشگاه تماس حاصل نمایید میتوانید در همین سایت سفارش خود را ثبت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *