هزینه چکاپ کامل بدن

قطعا براورد هزینه یک چکاپ کامل بدن به عوامل مختلفی همچون شهری که آزمایشگاه در آن است و افراد به آنجا مراجعه می کنند، آزمایشاتی که پزشک مربوط به آزمایشگاه در خواست انجام دادنش را داده و سن و جنسیت فرد مراجعه کننده به آزمایشگاه همگی در هزینه نهایی چکاپ کامل بدن دخیل هستند.

هزینه آزمایشات تماما بستگی به نسخه و تست های موجود در نسخه دارد.هرچند که هزینه آزمایشات با بیمه های پایه و تکمیلی محاسبه میشود.

بیمه های پایه شامل:تامین اجتماعی –سلامت-نیرو های مسلح-تمامی بانک ها-شهرداری –کانون سردفتران-

و بیمه های تکمیلی:آسیا –دی –ایران –آتیه سازان-دانا-ما-نوین-و…….

اگر تستی آزاد باشد بیمار باید فرانشیز و هزینه آن را پرداخت کند.

اگر بیمار نسخه هم نداشته باشد و بیمه هم نداشته باشد کلا به صورت ازاد هزینه محاسبه میشود .

و تمامی هزینه ها طبق تعرفه وزارت بهداشت است.

مواردی که در چکاپ کامل بدن باید تست شود

آزمایش چک آپ کامل و منظم می تواند علائم اولیه بیماری های مختلف را تشخیص دهد. یافتن زودهنگام مشکلات به معنای افزایش شانس شما برای درمان موثر است. بسیاری از عوامل، مانند سن، سلامت، سابقه خانوادگی و انتخاب سبک زندگی، همگی در ایجاد معاینات منظم بخشی از برنامه شما نقش دارند.

 آزمایش خون (شمارش کامل سلول‌های خونی )که در تشخیص بیماری شایع کم خونی بسیار مهم و حیاتی می باشد.

آزمایش قند خون: که گاهی به صورت ناشتا و قند بعد از صبحانه اختصاص دارد.

آزمایش ادرار: در این آزمایش که از متداول ترین تست ها در آزمایشگاه ها می باشد به بررسی وجود پروتئین،گلبول های سفید  قرمز و حتی رنگ و بوی ادرار دقت می شود.

آزمایش چربی خون: که شامل بررسی کلسترول و تریگلیسرید در خون میباشد.

 آزمایش مدفوع: که در بعضی موارد به کشت مدفوع هم نیاز می باشد که با بررسی چربی، وجود باکتری در مدفوع، قارچ های مختلف و وجود خون در مدفوع را مورد تست و آزمایش قرار می دهند.

آزمایش تیروئید: که به بالا یا پایین بودن سطح هورمون ها در بدن می پردازد.

آزمایش پاپ اسمیر: که بهتر است صورت متناوب سالیانه باید انجام شود که جهت پیشگیری از سرطان دهانه رحم می باشد.

 آزمایش بررسی عملکرد کبد:جهت بررسی اختلالات احتمالی کبدی از جمله بیماری هپاتیت

تست آنتی بادی: در کل آنتی بادی پروتئینی است که از طریق سیستم دفاعی بدن در مقابله با عفونت وارد شده به بدن به نوعی پاسخ میدهد که در قسمت مایع خون یافت می شوند که به نامهای سرم یا پلاسما هم گفته می شوند.

 تست آلرژی: گاهی خود فرد متوجه شده که در زمان یا مگان خاصی یا بعد از مصرف مواد غذایی مخصوص دچار مشکل شده و بدنش تظاهراتی دارد که به این تست احتیاج دارد و گاهی هم پزشک برای تشخیص دقیق و تجویز داروی مناسب باید از حساسیت های فرد مطلع شود که این تست انجام می شود.

آزمایش کشت خون: وقتی که کشت خون انجام می شود احتمالا باکتری، قارچ و یا دیگر عوامل بیماری زا وارد بدن شده اند.

چکاپ میزان ویتامین ها در بدن که از کمبود انواع ویتامین ها و مواد معدنی که در سلامت بدن نقش بسیار مهمی هم دارند مطلع می شویم.

در بالا بخشی از تست ها و آزمایشاتی که عمومیت بیشتری دارد و اغلب پزشکان در  نسخه چکاپ مراجعه کننده ثبت می کنند آورده شده است. که بسته به سن و سال افراد جنسیت یا داشتن مریضی خاص یا مریضی هایی که زمینه ارثی و زنتیکی دارد تعداد و نوع تست ها کم یا زیادتر می شود.ولی به صورت کلی چکاپ کردن آن هم حداقل سالیانه برای همه گروه های سنی توصیه می شود.

آزمایش چکاپ بدن در منزل

چکاپ بدن و یا به عبارت دیگر گوش کردن به بدن در سطح سلامت و کیفیت زندگی هر فرد نفش بسیار مهمی را دارد با دقت و توجه به حالات و هشدار هایی که بدن به خد فرد می دهد از بسیاری از مشکلات و بیماری ها می توان جلوگیری کرد تا کمتر درگیر درمان و صرف هزینه در این راه باشیم.

همچنین میتوان در این سایت چکاپ کامل بدن را با آزمایش در منزل بانمونه گیری رایگان انجام داد.

توجه به دمای بدن: بالا یا پایین رفتن دمای بدن از اولین نشانه ها اختلال در بدن می باشد که با اقدام های ساده می توان کمک بسیار زیادی در کاهش بیاری انجام داد.

بررسی بیضه ها: وزن ، تقارن یا عدم تقارن، فرو رفتگی و یا وجود برجستگی خاصی، احساس سنگینی، وجود درد هرچند خفیف این موارد را حتما جدی بگیرید.

سلامت پستان ها: شکل کلی پستان ها، عدم تقارن در اندازه، برجستگی ویا زخیم شدن در قسمت نوکستان وجود درد یا احساس سنگینی، خارج شدن ترشحات از نوک پستان تمامی این موارد را در خانه می توانید مورد نظر داشته باشید و با مشاهده هر یک به پزشک زنان مراجه کنید.

توجه به ضربان قلب: اگر در یک دقیقه از 10 بار کمتر بزند علامت این است که قلب در حال  از کار افتادن است و اگر بیشتر از100 بزند نشانه استرس و یا فعالیت  خیلی شدید بدنی شما است.

فشار خون: از مهمترین عوامل سکته نوسانات فشار خون می باشد که با داشتن یک دستگاه فشار خون به راحتی می توانید فشار خون خود راچک کنید فقط به این نکته توجه داشته باشید که وقتی می خوتهید فشار خون فردی را اندازه گیری کنید در حالت آرامش و سکون باشد.

محاسبه توده بدنی: که به نام بی ام ای هم شناخته شده که با داشتن اندازه قد و وزن هر فرد می توان انجام داد که باتقسیم وزن فرد به توان قد انجام می شود. که فرد به راحتی می تواند متوجه کمبود یا اضافه وزن خود شده و تغییراتی در سبک زندگی و تغذیه خود بدهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *