Menopause test

یائسگی چیست؟

یائسگی زمانی در زندگی یک زن است که دوره های قاعدگی طبیعی او برای حداقل 12 ماه متوقف شده است و او دیگر نمی تواند باردار شود. معمولاً، یائسگی یک انتقال تدریجی است که با مرحله ای به نام پیش یائسگی در سنین 45 تا 55 سالگی شروع می شود. یائسگی ممکن است در اوایل زندگی زن به دلیل شرایط سلامتی یا اقدامات پزشکی که بر تولید یا پاسخ بدن به هورمون های مهم تأثیر می گذارد، آغاز شود. .

قبل از یائسگی، هورمون‌های زن با هم کار می‌کنند تا تخمک را از تخمدان‌ها آزاد کنند و یا دوره قاعدگی ماهانه را تنظیم کنند یا از شروع بارداری حمایت کنند. در دوران پیش از یائسگی، زنان شروع به تجربه نوسانات هورمونی می کنند. این نوسانات هورمونی باعث قاعدگی نامنظم و سایر علائم پیش از یائسگی از جمله گرگرفتگی، مشکلات خواب و تغییرات واژن می شود.

نقش تست های یائسگی

آزمایش یائسگی برای تعیین اینکه آیا علائم بیمار بخشی از یائسگی است یا مربوط به بیماری دیگری است استفاده می شود. علائم مربوط به یائسگی عبارتند از:

  • دوره های قاعدگی نامنظم
  • گرگرفتگی
  • مشکلات خواب
  • خشکی، تحریک یا ترشح واژن
  • نوسانات خلقی
  • مشکل در تمرکز

در ارزیابی علت این علائم، پزشک ممکن است در مورد سن، علائم و سابقه خانوادگی بیمار سوال کند. در حدود 75 درصد از زنان، علائم پیش از یائسگی در محدوده سنی مورد انتظار شروع می شود و پزشکان می توانند یائسگی را بدون آزمایش های آزمایشگاهی تشخیص دهند. یائسگی پس از 12 ماه عدم قاعدگی زن تایید می شود. با این حال، آزمایش یائسگی اغلب زمانی تجویز می شود که علت علائم مشخص نباشد. برای مثال، آزمایش یائسگی ممکن است برای زنانی که هیسترکتومی انجام داده‌اند، زنانی که چندین سال قبل از ۵۰ سالگی علائم یائسگی را تجربه می‌کنند یا زمانی که یک زن علائم غیرطبیعی حاکی از یائسگی را تجربه می‌کند، استفاده شود.

انواع تست های یائسگی

با افزایش سن زنان، تخمدان ها کمتر به هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون لوتئینیزه کننده (LH)، دو هورمون مهم برای تخمک گذاری و تنظیم دوره های قاعدگی پاسخ نمی دهند. در پاسخ، تخمدان‌ها تولید استروژن و پروژسترون را متوقف می‌کنند و باعث کاهش سطح استروژن در بدن و افزایش سطح FSH می‌شوند.

هنگامی که آزمایش برای یائسگی ضروری است، پزشکان ممکن است آزمایش FSH را برای تشخیص سطوح بالای FSH در خون تجویز کنند. اندازه گیری FSH می تواند به تعیین اینکه آیا یک زن در دوران یائسگی است یا قبلا یائسه شده است کمک کند.

از آنجایی که سطح FSH به طور طبیعی هر ماه برای تحریک تخمک گذاری در نوسان است، نتایج آزمایش FSH باید با احتیاط تفسیر شود و ممکن است گمراه کننده باشد. به جای تفسیر یک نتیجه آزمایش FSH، از سطوح بالا به طور مداوم در طول زمان برای تایید یائسگی استفاده می شود.

آزمایش‌های اضافی که ممکن است برای کمک به پزشک در تشخیص یائسگی تجویز شوند عبارتند از:

تست هایی برای ارزیابی وضعیت یائسگی

آنچه را اندازه گیری میکند نمونه تست نام تست
سطح استرادیول در خون برای تشخیص مشکلات قاعدگی نمونه خون، ادرار یا بزاق استروژن ها
هورمونی که می تواند شروع یائسگی را تایید کند نمونه خون یا ادرار هورمون رنگدانه ساز
هورمونی که می تواند شروع یائسگی را پیش بینی کند یا دلیل یائسگی زودرس را تعیین کند نمونه خون هورمون آنتی مولرین (AMH)

سایر شرایط می توانند باعث قاعدگی نامنظم شوند یا می توانند آن را به طور کامل متوقف کنند. در برخی موارد، پزشکان آزمایشاتی را برای تعیین اینکه آیا چیزی غیر از یائسگی بر قاعدگی تأثیر می گذارد یا خیر انجام می دهند:

تست هایی برای رد سایر شرایط

آنچه را اندازه گیری میکند نمونه تست نام تست
عملکرد تیروئید نمونه خون پانل تیروئید
مقدار هورمون پرولاکتین نمونه خون تست پرولاکتین
وضعیت بارداری نمونه خون یا ادرار تست بارداری (hCG)

 

انجام تست یائسگی

آزمایش یائسگی معمولاً در مطب پزشک، آزمایشگاه یا بیمارستان انجام می شود. اکثر آزمایشات برای یائسگی شامل نمونه خونی است که با استفاده از سوزن از بازوی شما گرفته می شود. هر فردی که علائم پیش از یائسگی دارد باید با پزشک خود صحبت کند تا مشخص کند که آیا آزمایش یائسگی در مورد او مناسب است یا خیر.

تست در منزل

کیت‌های آزمایشی در خانه در دسترس هستند که می‌توانند هورمون‌های مرتبط با یائسگی را تجزیه و تحلیل کنند، مانند موارد زیر:

آزمایش FSH در خانه: آزمایشات FSH در خانه سطوح بالای FSH را در نمونه ادرار تشخیص می دهد. با این حال، این آزمایش نمی تواند به طور قطع یائسگی را تشخیص دهد. کیت های خانگی ممکن است دقت کمتری نسبت به تست آزمایشگاهی برای FSH داشته باشند.

تست استروژن در خانه: تست استروژن در خانه سطوح سه نوع استروژن را در نمونه بزاق اندازه گیری می کند: استرون، استرادیول و استریول. سطح استرادیول ممکن است برای کمک به تعیین وضعیت یائسگی استفاده شود، اما باید با کمک پزشک تفسیر شود.

آزمایش هورمون جسم زرد در خانه: آزمایشات هورمون لوتئینیزه کننده در خانه سطح هورمون جسم زرد را در نمونه ادرار اندازه گیری می کند. این تست خانگی ممکن است برای تشخیص تخمک گذاری استفاده شود، اما معمولا برای تشخیص یائسگی استفاده نمی شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

44 + = 50

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم