تست حساسیت غذایی

تست حساسیت غذایی

حساسیت غذایی چیست؟

حساسیت ها و عدم تحمل های غذایی واکنش های ناخواسته به برخی غذاها هستند. مصرف این غذاها می تواند علائم مختلفی از جمله ناراحتی معده، نفخ و سایر مشکلات گوارشی را ایجاد کند. حساسیت ها و عدم تحمل های غذایی مانند آلرژی های غذایی نیست. تفاوت اصلی این است که آلرژی واقعی در اثر واکنش بیش از حد سیستم ایمنی ایجاد می شود. با حساسیت ها و عدم تحمل های غذایی، واکنش ها معمولاً قابل پیش بینی هستند و بر اساس میزان مصرف غذا افزایش می یابند. در مقابل، واکنش‌های آلرژیک می‌توانند شدت غیرقابل پیش‌بینی داشته باشند و اغلب با سطوح ناچیز قرار گرفتن در معرض یا حتی فقط تماس با پوست رخ می‌دهند.

نمونه هایی از حساسیت ها و عدم تحمل های غذایی عبارتند از:

 • عدم تحمل لاکتوز
 • حساسیت به گلوتن غیر سلیاک
 • عدم تحمل کافئین
 • حساسیت به الکل
 • عدم تحمل مواد افزودنی غذایی مانند سولفیت ها
 • عدم تحمل FODMAPs (الیگوساکاریدهای قابل تخمیر، دی ساکاریدها، مونوساکاریدها و پلی الها)

 

نقش تست حساسیت غذایی

تست حساسیت غذایی پس از مشاهده علائم یک واکنش نامطلوب غذایی در فرد انجام می شود. بر اساس علائم و غذاهای مصرف شده قبل از وقوع، می توان آزمایش هایی را برای بررسی حساسیت های غذایی، عدم تحمل یا حساسیت های خاص تجویز کرد. به این ترتیب، تست حساسیت غذایی ابزاری برای تشخیص است که به شناسایی غذاهایی که باعث واکنش غیرطبیعی می شوند کمک می کند.

 

انجام غربالگری گسترده برای حساسیت های غذایی غیر معمول است، به خصوص اگر قبلاً علائم یا علائم واکنش غذایی را نداشته اید.

چه کسی باید آزمایش بدهد؟

به طور کلی توصیه می شود که فقط بعد از اینکه علائم یک مشکل بالقوه را تجربه کردید، تست حساسیت یا عدم تحمل غذایی را انجام دهید.

اگر علائمی نداشته اید، آزمایش حساسیت غذایی احتمالاً جنبه های منفی بیشتری نسبت به فواید دارد. هیچ آزمایشی وجود ندارد که بتواند تمام حساسیت های غذایی را به دقت تشخیص دهد. آزمایش طیف گسترده‌ای از واکنش‌های احتمالی می‌تواند مثبت کاذب باشد، به این معنی که آزمایش عدم تحمل یا حساسیت به غذایی را نشان می‌دهد که واقعاً برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کند. مثبت کاذب می تواند تغییرات غیر ضروری در رژیم غذایی شما ایجاد کند که ممکن است بر تغذیه شما تأثیر بگذارد. اگر علائم واکنش غذایی را داشتید، با پزشک خود صحبت کنید. با بررسی تجربیات و علائم شما، پزشک می تواند مزایا و معایب آزمایش برای آلرژن ها، عدم تحمل ها و/یا حساسیت های خاص را شرح دهد.

انواع تست های حساسیت غذایی

هیچ آزمایش جامع و واحدی برای بررسی همه یا حتی بیشتر انواع حساسیت های غذایی در دسترس نیست. در نتیجه، آزمایش‌ها معمولاً برای مطابقت با علائم و سابقه سلامتی شما تنظیم می‌شوند. از آنجایی که علائم ممکن است بین حساسیت غذایی و آلرژی غذایی همپوشانی داشته باشد، پزشک ممکن است آزمایش پوستی یا تست آلرژی خون را توصیه کند تا مطمئن شود که شما حساسیت غذایی ندارید.

متأسفانه، آزمایش ها نمی توانند به راحتی بیشتر حساسیت های غذایی را شناسایی کنند. با این حال، برخی از عدم تحمل های خاص را می توان با آزمایش یافت:

 • عدم تحمل لاکتوز، که ناتوانی در هضم صحیح نوعی قند موجود در محصولات شیر است، با آزمایش تحمل لاکتوز قابل تشخیص است. اینها شامل آزمایش خون یا تنفس است که هضم لاکتوز مختل را نشان می دهد.
 • بیماری سلیاک اختلالی است که در آن سیستم ایمنی فرد هنگام مصرف گلوتن، پروتئینی که در گندم و سایر غلات وجود دارد، به دیواره روده آنها حمله می کند. آزمایش خون می تواند با تجزیه و تحلیل سطوح آنتی بادی های خاص، که پروتئین های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن هستند، به تشخیص بیماری سلیاک کمک کند.

برخی از افراد بدون ابتلا به بیماری سلیاک، گلوتن را تحمل نمی کنند، و این اغلب به عنوان حساسیت به گلوتن غیر سلیاک (NCGS) شناخته می شود. هیچ آزمایشی برای تشخیص دقیق NCGS تایید نشده است.برای بسیاری دیگر از حساسیت ها و عدم تحمل های غذایی، هیچ آزمایش قابل اعتمادی برای تشخیص آنها وجود ندارد. در نتیجه، پزشک ممکن است انواع دیگری از آزمایشات را پیشنهاد کند:

 • چالش خوراکی خوراکی: این شامل افزایش مقدار غذا در طی چند ساعت و در عین حال نظارت دقیق از نظر عوارض جانبی است. چالش های غذایی خوراکی از یک پروتکل خاص پیروی می کنند و فقط باید در یک محیط پزشکی کنترل شده انجام شوند.
 • رژیم غذایی حذف غذا: این امر مستلزم پیروی از یک رژیم غذایی سخت است که در آن غذاها یا مواد افزودنی خاص برای یک دوره چند هفته حذف می شود. با گذشت زمان، محدودیت‌های غذایی ممکن است برای شناسایی حساسیت‌ها یا عدم تحمل‌های خاص اصلاح شوند.

افرادی که علائم واکنش های غذایی دارند ممکن است برای سایر شرایط مانند بیماری التهابی روده، سندرم روده تحریک پذیر یا سوء جذب مواد مغذی آزمایش شوند. نمونه هایی از تست های مربوط به این شرایط در جدول زیر آمده است:

آنچه را اندازه گیری می کند نمونه تست نام تست
چقدر بدن یک قند ساده را جذب می کند خون و ادرار جذب زایلوز
مقدار چربی در نمونه مدفوع مدفوع چربی مدفوع
با قرار دادن خون در لوله آزمایش، سرعت ریزش گلبول های قرمز خاص خون نرخ رسوب گلبول قرمز (ESR)

بسیاری از آزمایش‌هایی که برای تشخیص حساسیت‌ها و عدم تحمل‌های غذایی به بازار عرضه می‌شوند، درست یا مؤثر بودنشان ثابت نشده است و کارشناسان توصیه می‌کنند که از آنها استفاده نکنید. نمونه هایی از تست های تایید نشده عبارتند از:

 • آزمایش آنتی بادی ایمونوگلوبولین-G (IgG و IgG4).
 • آزمایشات مو
 • تجزیه و تحلیل سلول های خونی، از جمله فلوسیتومتری و آزمایش های انتشار واسطه
 • آزمایش تحریک یا خنثی سازی
 • تست الکترودرمال
 • واکنش عضلانی یا تست قدرت

تست حساسیت غذایی

آزمایش حساسیت غذایی معمولاً در مطب پزشک، کلینیک یا آزمایشگاه پزشکی انجام می شود. این روش به آزمایش خاصی که استفاده می شود بستگی دارد. آزمایشات توسط پزشک پس از بررسی علائم شما برای تعیین محتمل ترین حساسیت یا عدم تحمل تجویز می شود.

تست در منزل

آزمایش در خانه برای انواع خاصی از حساسیت های غذایی در دسترس است. برخی از آزمایش‌های عدم تحمل لاکتوز و بیماری سلیاک را می‌توان با کیت‌های خانگی انجام داد تا نمونه خون به دست آید و سپس از طریق پست به آزمایشگاه ارسال شود. یک نتیجه مثبت در آزمایش خانگی معمولاً مستلزم آزمایشات بعدی است که توسط پزشک تجویز می شود. برخی از آزمایش‌ها در دسترس هستند که به دنبال ده‌ها نوع آنتی‌بادی به نام ایمونوگلوبولین-G (IgG) در خون هستند. با این حال، متخصصان توصیه می کنند که از این نوع غربالگری خودداری کنید، زیرا نشان داده نشده است که در تشخیص عدم تحمل و حساسیت های غذایی واقعی دقیق نیست. اگر در مورد حساسیت احتمالی غذایی نگران هستید، مهم است که علائم خود را با پزشک خود در میان بگذارید تا مناسب ترین آزمایش ها را در مورد شما تعیین کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 4

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم